W piątek 19.04.2021 r. odbył się pierwszy etap wojewódzkiego konkursu ,,Od przyrodnika do technika" zorganizowanego przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Wyjątkowo w tym roku został on przeprowadzony on-line. Przedstawiamy Wam piątkę uczniów klasy VIII, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, który odbędzie się 28 kwietnia. Nikoli, Laurze, Wiktorii , Kubie oraz Wiktorowi życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach i awansu do finału konkursu.
19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Nasza szkoła przyłącza się do obchodów w ramach akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile", której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. O działaniach podjętych przez nas w tym przedsięwzięciu będziemy już wkrótce informować.#ŁączyNasPamięć#AkcjaŻonkile
Lista_kandydatow_przyjetych_do_klasy_pierwszej_na_r.szk._2021-2022_(1).docx
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w terminie od 25 do 30 marca 2021 r.
W obecnej sytuacji epidemiologicznej oświadczenie woli należy złożyc telefonicznie pod nr (52)5665812 (sekretariat szkoły).
Bezpieczeństwo w naszej szkole jest ważne, a w czasach pandemii stanowi wręcz priorytet.Dziękujemy firmie Elektro-System z Barcina, która ufundowała nam nowoczesny interkom, ułatwiający komunikację. To kolejny prezent, który zwiększy standardy pracy szkoły.
Uwaga! Ogłoszenie
Biblioteka szkolna będzie dostępna dla czytelników w następujące dni:
poniedziałek 12 kwietnia: 8.00-12.30
wtorek 13 kwietnia: 8.00-14.30
środa 14 kwietnia: 8.00-12.30
08.04.2021
"Wiosna, wiosna, ach to ty..." Mimo że za oknem jakby zimowo, u nas na dobre zagościła wiosna, a to dzięki pani Joannie Błaszak, która przekazała nam te oto piękne bratki. Bardzo dziękujemy.
7 kwietnia, w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.Tematem przewodnim w tym roku jest budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich.Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa. Podkreślona zostaję rola personelu medycznego a także dostęp do leczenia.Nam udało się połączyć nasze serca w jednym celu. Uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty, kartki,życzenia, rysunki dla pracowników służby zdrowia. To właśnie oni stają się bohaterami naszych czasów. Życzymy im wytrwałości, siły, cierpliwości, zdrowia i ogromnej satysfakcji z tego co robią.
Do 18 kwietnia br. przedłużone zostanie nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Przedszkola i żłobki również pozostają zamknięte.Aktualne rozporządzenie obowiązuje od 22 marca br. Nauka zdalna obejmuje wszystkich uczniów bez względu na etap edukacyjny. Zmiana trybu nauczania dotyczy również uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.
Żródło:
Przedłużono nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów - LIBRUS Portal
Konferencja prasowa Ministra Zdrowia z dn. 7.04.2021 r.
Wiosenna przerwa świąteczna
W dniach od 1 - 6 kwietnia br. placówka będzie nieczynna.
01.04.2021
Jak co roku o tej porze przed Świętami Wielkiej Nocy w wielu domach przygotowywane są ozdoby wielkanocne, w postaci malowanych pisanek.Pisanka już znana była w Starożytnej Mezopotamii, a na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzą z końca X wieku .Sama nazwa pisanki pochodzi o słowa huculskiego “ pysaty”, które oznacza zdobić, stąd wyraz pisanka. Pisanki są symbolem rodzącej się do życia przyrody, a w chrześcijaństwie oznaczają nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstania Chrystusa.Tradycja malowania, zdobienia pisanek jest znana pośród nawet najmłodszych dzieci. Dlatego uczniowie z naszej szkoły przygotowali mnóstwo kolorowych pisanek, pięknie zdobionych, wykonanych różnymi technikami. Efekty ich pracy są prezentowane w naszej szkolnej galerii zdjęć.Będąc w przedświątecznej atmosferze życzymy wszystkim Zdrowych iSpokojnych Świąt Wielkanocnych .
29.03.2021
Dziś w naszej szkole nastąpiło uroczyste otwarcie stołówki i kuchni. Wśród zaproszonych na tę okazję gości dyrektor Mariola Szlyfarska powitała burmistrza Pakości Zygmunta Gronia, zastępcę burmistrza Szymona Łepskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Michała Siembaba oraz przewodniczącą Komisji Oświaty Joannę Błaszak i radną Katarzynę Tomczak.Pomieszczenia wyremontowano i wyposażono przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Pakości w ramach programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”.Nowoczesna, jasna, przestronna, pięknie odnowiona stołówka czeka już na naszych uczniów.
Dzisiaj, 22.03.2021 r. (poniedziałek) klasy 1-3 zaczęły nauczanie zdalne i powitały Pierwszy Dzień Wiosny zielonym akcentem ubioru.
Od 22 marca br. na terenie całego kraju wszyscy uczniowie będą uczyć się w trybie zdalnym. Od najbliższego poniedziałku bez względu na etap edukacyjny nauka w szkołach będzie odbywała się w trybie zdalnym. W/w regulacje mają obowiązywać do 9 kwietnia br.
Źródło:
„Ludzki mózg to cudowny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń”. Tyle dobra generuje niespełna 2% masy ciała człowieka. Z wielu powodów warto było przyjrzeć się bliżej tym fascynującym komórkom i dlatego…
W dniach 18 i 19 marca 2021 roku nauczyciele naszej szkoły włączyli się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, odpowiadając tym samym na apel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zachęcających do promowania wiedzy w zakresie funkcjonowania ludzkiego mózgu. Dla społeczności szkoły j było to nie tylko święto, ale także dobra zabawa i aktywna nauka.
Najpierw nauczyciele wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez KCPEN w Bydgoszczy a potem zdobyte umiejętności przekazywali swoim uczniom.
Na zajęciach stacjonarnych i zdalnych odbywały się zajęcia upowszechniające wiedzę na temat budowy i czynności życiowych ludzkiego mózgu.
W klasach I-III podczas zajęć dydaktyczno – wychowawczych, gier, zabaw, konkursów wiedzy uczniowie poznawali pułapki i sekrety mózgu, dowiedzieli się jak należy dbać o mózg, by służył nam jak najdłużej w dobrej kondycji, rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki oraz zadania matematyczne i logiczne sprzyjające pracy centralnego układu nerwowego.
W ramach nauczania zdalnego uczniowie klas IV- VII mieli okazję potrenować swoje mózgi rozwiązując quizy, zagadki a także zamienić się w detektywów i poszukiwaczy rozwiązań zagadek w escape roomach.
Uczniowie klasy 8 a trenowali umysły w czasie egzaminów próbnych ale i oni włączą się szkolne obchody Światowego Tygodnia Mózgu w najbliższy poniedziałek.
Efektem zajęć były liczne prace plastyczne, które zdobią szkolny korytarz , a także edukują osoby przechodzące nieopodal tej wystawy i okolicznościowej gazetki.
W piątek 19.03.2021 r. dzieci z klasy Ia w ramach promocji zdrowego odżywania oraz realizacji projektu "Kubusiowi przyjaciele natury" zapoznały się z tym jak spożywanie owoców i warzyw wpływa na zdrowie człowieka.
Uczniowie dowiedzieli się jak bardzo ważne dla zdrowia młodego człowieka jest spożywanie owoców. Dlatego omówiono piramidę żywieniową zwracając szczególną uwagę na ilość porcji produktów, które należy zjadać każdego dnia a także na te, które należy spożywać w niewielkich ilościach., oraz e wszystkim zwrócono na rolę ruchu w życiu każdego człowieka.
Dzieci nie tylko pozyskały wiedzę o zdrowym żywieniu ale także były współtwórcami wyjątkowych owocowych sałatek. Dzięki takim formom zajęć dzieci nie tylko uczą się prawidłowych postaw żywieniowych ale też poznają zasady pracy i higieny podczas przyrządzania takich wykwintnych dań
W dniach 15-17.03 odbyły się szkolne rekolekcje. A oto prace przyniesione przez dzieci z klas I-III jako odpowiedź na przypowieść o zagubionej, a przez Pana Jezusa odnalezionej owcy.
Wsparcie psychologiczne dla uczniów z Powiatu Inowrocławskiego
Działa już, uruchomiona przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Inowrocławiu, linia telefoniczna dedykowana uczniom szkół z terenu Powiatu Inowrocławskiego po przebytym zakażeniu Covid-19, znajdującym się w kryzysie oraz uczniom mającym problemy w związku z pandemią koronawirusa.Kontaktować się można pod numerem 501 194 612, na który należy zgłaszać się wysyłając SMS-a o treści „KONSULTACJA COVID-19”, podając swoje dane kontaktowe: imię, nazwisko oraz numer telefonu.Po otrzymaniu SMS-a nastąpi kontakt psychologa z osobą zgłaszającą się. Do złożenia zgłoszenia w tym trybie uprawnieni są uczniowie pełnoletni lub rodzice/opiekunowie prawni uczniów niepełnoletnich.#ZdrowyPowiatInowrocławski #WrażliwyPowiatInowrocławski
Zawody przyszłości – co może robić moje dziecko?
Na pracę przeznaczamy około 80 tysięcy godzin naszego życia. Jest więc ona jego ważnym elementem. Jak więc będzie wyglądał rynek pracy za 20-30 lat, gdy to nasze dzieci będą na nim prężnie działać? Które zawody znikną lub zostaną zastąpione przez roboty, a które branże będą się rozwijać?
W opracowaniach i raportach dotyczących rynku pracy możemy znaleźć dane o zawodach, które znikną z mapy świata pracy oraz o tych, w których za 20-30 lat będą pracować obecni uczniowie szkół podstawowych. Zdanie, że dzisiejsi uczniowie będą pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją jest dość często powtarzane.
Co zmienia się na rynku pracy?
Oczywiście zmiany zwykle budzą niepokój. Możemy się obawiać, czy wybrany przez nasze dziecko zawód będzie istniał za 10-20 lat. Niestety prawda jest taka, że coraz więcej osób (obecni uczniowie szkół podstawowych też) będzie musiało mierzyć się z faktem, że w swoim życiu nawet kilka razy zmienią nie tylko miejsce pracy, ale i zawód. Stąd kompetencja uczenia się przez całe życie, ale także gotowości do nauki i rozwoju, adaptacja do nowych warunków i elastyczność są dziś tak istotne w rozwoju młodego człowieka.
Zamiast mówić o zawodach przyszłości, warto skupić się na branżach, które będą się mocno rozwijały.
Przyszłościowe branże zawodowe:
W związku ze starzejącym się społeczeństwem, które będzie potrzebowało wsparcia medycznego, ale też w związku z coraz szerszą świadomością dbania o własne zdrowie i dobrostan, pracy nie zabraknie dla:
To co zmienia naszą przyszłość, a co za tym idzie przyszłość rynku pracy, to nowe technologie związane ze sztuczną inteligencją. Sztuczna inteligencja to pewien sposób rozwiązywania złożonych problemów za pomocą tworzenia modeli inteligentnych zachowań. Do niedawna myślano, że sztuczna inteligencja jest w stanie wykonywać tylko proste, rutynowe, powtarzalne zadania. Ale obecnie już wiemy, że tak nie jest. Pojawiają się szacunki, że do 47% zawodów obecnie istniejących zostanie zmienionych, dzięki sztucznej inteligencji. Najważniejsze będą te zawody, w których człowiek będzie mógł współpracować z maszyną np. w diagnostyce chorób. Obecnie odsetek błędów biopsji przy wykrywaniu raka piersi dla patologa wynosi 3,5%, dla sztucznej inteligencji aż 7,5%, ale przy współpracy człowieka z komputerem już tylko 0,5%.
Nowe zawody na rynku pracy, które łączą kilka obszarów wiedzy
Space farmer – (kosmiczny farmer) – zajmuje się uprawą roślin na różnych planetach, stacjach kosmicznych i innych obiektach pozaziemskich. Musi dobrze znać się na uprawianiu roślin, które mogą rosnąć w innych warunkach niż ziemska grawitacja. Zawód ten łączy takie kierunki jak: ogrodnictwo, biotechnologia, mikrobiologia, chemia, informatyka, gleboznawstwo, ekonomia i organizacja produkcji ogrodniczej.
HR Business Partner – wspólnie z innymi menedżerami uczestniczy w rozwoju firmy. Podpowiada zarządowi pomysły efektywnego zarządzania zespołem pracowników, prowadzenia komunikacji z kontrahentami, zwiększania zysków firmy. Łączy wiedzę z zakresu kierowania ludźmi w organizacji, ekonomii, informatyki, ergonomii pracy, przepisów prawa. BHP, ochrony środowiska.
Antywindykator – pomaga osobom, które mają kłopoty w spłaceniu swoich długów porozumieć się z bankiem, wierzycielami lub firmami windykacyjnymi. Negocjuje w imieniu klienta. Pomaga przeprowadzać restrukturyzację długów. Łączy wiedzę o społeczeństwie, historię, prawo, prawo pracy, ekonomię, finanse, psychologię.
Doradca medyczny – posiada kompletną wiedzę medyczną o lekach produkowanych przez firmę farmaceutyczną. Prezentuje dane medyczne, badania kliniczne, pokazuje skuteczność preparatów i produkowanych leków. Łączy wiedzę z biologii, chemii, matematyki, medycyny, biotechnologii, farmacji.
Specjaliści, którzy próbują przewidzieć przyszłość rynku pracy jednogłośnie podkreślają, że świat pracy będzie doceniał te osoby, które będą potrafiły zmieniać branżę – uczyć się, ale i wykorzystywać nadarzające się okazje. Obecna rzeczywistość zmienia się błyskawicznie, dlatego żaden zawód nie zagwarantuje zatrudnienia od ukończenia uniwersytetu po emeryturę. Przyszłość będzie należała do tych, którzy oprócz opanowania jakiejś konkretnej dziedziny wiedzy, będą posiadali szeroko rozwinięte kompetencje przyszłości oraz nie będą się obawiać nowych technologii.
Źródła:
Brązowe medale Julki
Znakomicie w ogólnopolskich zawodach ,,Dancehall or Die Poland" spisała się uczennica z klasy 7a. Julka Jagodzińska, bo o niej mowa wytańczyła 13 marca 2021 roku w Poznaniu dwa brązowe krążki w kategorii solo oraz w duetach, co niewątpliwie jest wielki sukces biorąc pod uwagę, rywalizację z najlepszymi zawodniczkami w Polsce. Naszej utalentowanej tancerce oraz jej rodzicom serdecznie gratulujemy i oczywiście czekamy na kolejne wspaniałe występy.