Jest początek listopada. Idziesz cmentarną aleją, a wokół morze kwiatów, świateł i ludzi, morze pamięci, nadziei i miłości. Szczególna to dla nas pora, wyjątkowy czas w naszej kulturze, tradycji i religii. To czas, w którym zatrzymujemy się i dotykamy tego, co nam się już wymknęło. Wspominamy tych, co odeszli, ich twarze, głos, dotyk, uśmiech. Wracamy do nich myślami, zapalonym zniczem, sercem. Płoną te światła również na mogiłach tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Na grobach powstańców, konfederatów, żołnierzy, często bezimiennych bohaterów, którzy swoim życiem pokazali, co to znaczy kochać ojczyznę.
Wzorem lat poprzednich, także i w tym roku, Estkowicze kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez gimnazjalistów, zapalili przy tablicach, pomnikach i grobach światełka pamięci. Zapłonęły one również na miejscach doczesnego spoczynku zmarłych pracowników naszej szkoły. Zapalone światła - symbol pamięci, wdzięczności, symbol ciągłości życia i trwania, symbol naszych korzeni. Świadectwo tego, że "śmierć jest końcem życia nie miłości".
26 października to co roku ważna data dla naszej szkoły. To właśnie wtedy urodził się nasz patron - Ewaryst Estkowski, a nasza społeczność szkolna uczciła tę wyjątkową datę.
31 października uczniowie pod opieką swoich wychowawców mieli okazję poznać naszego patrona. Najmłodsze dzieci w ostatnich dniach uczestniczyły w aktywnościach, które miały na celu przybliżyć im sylwetkę Ewarysta Estkowskiego. Klasy IV-VI rozwiązywały karty pracy z zadaniami z wiedzy ogólnej, które nawiązywały do naszej szkoły i jej patrona. Natomiast klasy VII-VIII udały się na wycieczkę wokół miasta trasą specjalnie przygotowanej gry terenowej.
Dzięki dzisiejszym aktywnościom poznaliśmy bliżej Ewarysta Estkowskiego, który był niezwykłym nauczycielem i pedagogiem. Nasza szkoła może z dumą nosić jego imię!
30 października dzieci z klasy 2a zdobywały wiedzę głównie przez praktykę. Tematem było zdrowe odżywianie. Dzieci pracowały w zespołach, miały przydzielone zadania. Odgrywały różne role: sprzedawcy, kupującego, kucharza, kelnera, klienta w restauracji. Dzieci zaprezentowały swoje aktorskie talenty. Bawiąc się doskonaliły umiejętności w zakresie obliczeń pieniężnych, uczyły się zachowań savoir-vivre, stosowania zwrotów grzecznościowych. Na podstawie schematu piramidy żywienia, który zaprezentował inny zespół uczniów, dzieci dowiedziały się, że w zdrowym odżywianiu dominują warzywa i owoce. Z kolei inna grupa dzieci przyrządzała smakołyki z warzyw i owoców, którymi później wszystkie dzieci mogły się delektować.
Nauka przez zabawę to doskonały sposób aktywizujący dzieci do poszukiwania i poszerzania wiedzy, która może sprawiać dzieciom radość i przyjemność uczenia się.
Skorzystali z zaproszenia parlamentarzysty i pojechali do stolicy
Skorzystali z zaproszenia parlamentarzysty i pojechali do stolicy
29 października bieżącego roku najstarsze klasy z naszej szkoły wzięły udział w wycieczce edukacyjno - integracyjnej do Warszawy .
Celem przewodnim było zwiedzanie Sejmu RP korzystając z zaproszenia Pana Posła Norberta Pietrykowskiego.
Pierwszym przystankiem był Pałac Kultury i Nauki, gdzie uczestnicy wyjechali na 30 piętro tarasu widokowego, a tam podziwiali piękną panoramę stolicy Polski. Później przyszedł czas na mały, pamiątkowy shopping. Największym zainteresowaniem cieszyły się magnesy, kubki oraz koszulki. Przed wyjściem z monumentalnego budynku znalazła się również chwila na małe co nieco dla ciała i ducha . Estkowicze skorzystali z usług kawiarnia SO! COFFEE , która oferuje gościom napoje gorące , świeżo wyciskane soki, smakowite ciasta , lody i gofry przygotowywane na miejscu. Te ostatnie cieszyły się największym wzięciem.
Po chwili przyjemnego odpoczynku w jednym z najwyższych budynków w Warszawie, uczestnicy przemieścili się do parlamentu . Tam czekało na wycieczkowiczów zwiedzanie z przewodnikiem oraz spotkanie z Panem posłem Norbertem Pietrykowskim, autorem zaproszenia do Sejmu RP najstarszych uczniów z naszej szkoły. Estkowicze dowiedzieli się na czym polega praca parlamentarzysty oraz jaka jest hierarchia najważniejszych osób w Polsce. Po miłym i ciekawym spotkaniu ,,nasz gospodarz " zaprosił całą, 56- osobową grupę do Restauracja Sejmowej na dwudaniowy obiad, który był zwieńczeniem całego, pełnego atrakcji z samymi pozytywnymi przeżyciami i emocjami dnia w Warszawie.
Pomoc w organizacji spotkania w Warszawie udzieliła nam pani Joanna Błaszak.
Historyczny sukces sportowy Estkowiczów
28 października 2024 r. na boisku Orlik Szkoły Sportowej nr 15 w Bydgoszcz odbyły się półfinał i finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w ,,6" piłkarskich.
Nasze reprezentacja w pierwszej fazie zawodów rozegrała 2 mecze:
- Estkowski vs SP Sępólno Krajeńskie 2:1
- Estkowski vs SP nr 15 MUKS Zawisza Bydgoszcz 0:4.
Dwie najlepsze ekipy z półfinału przeszły do imprezy głównej, która odbyła się na tym samym obiekcie kilka godzin później.
Do wielkiego finału zakwalifikowały się 4 następujące szkolne reprezentacje:
- SP Baruchowo
- SP Chełmno
- SP Im. E. Estkowskiego
- SP nr 15 Bydgoszcz
Drużyny rywalizowały w systemie ,, każdy z każdym" z zaliczeniem meczów półfinałowych w swoich grupach.
Nasza ekipa walczyła dzielnie, ale musiała uznać wyższość rywali przegrywając ostatecznie 2 mecze z: SP Baruchowo ( 5:0) i SP Chełmno ( 6:0). Zmęczenie po pierwszych spotkaniach z wcześniejszej fazy turnieju na pewno nie pozwalało zagrać na 100 % swoich możliwości. Niemniej jednak całej drużynie należą się ogromne słowa uznanie i brawa za tytaniczną pracę w tych turniejach.
Klasyfikacja końcowa Finału Wojewódzkiego Igrzysk Młodzieży Szkolne w piłce nożnej chłopców z roczników 2010 i młodszych wyglądała następująco:
1. SP Baruchowo
2. SP Chełmno
3. SP nr 15 Bydgoszcz
4. SP im. E. Estkowskiego w Pakości
Warto dodać, że jest to najlepsze wynik sportowy naszej placówki w nowej historii od czasu przekształcenia z Gimnazjum w Szkołę Podstawową.
Skład reprezentacji: Piotr Cecelon, Oliwier Maj, Aleksander Rygielski, Jakub Małetka, Szymon Iskra, Filip Marciniak, Wojciech Małetka, Marcel Wrzesiński, Kamil Szklarski i Jakub Kuzara (tym razem nieobecny z powodów zdrowotnych).
W dniu 27.10 w Hali Widowiskowo Sportowej w Inowrocławiu odbył się VIII Turniej Karate ,,Solno Cup,, zorganizowany przez Inowrocławski Klub Spotrowy Karate we współpracy z OSiR i patronatem Prezydenta Miasta Inowrcławia.
Kata indywidualne dziewcząt, kategoria open pomarańczowe pasy i wyżej 8-9 lat BRĄZ- 3 miejsce Rozalia Ojczenasz
Kata drużynowe 9 lat i młodsze dziewczęta BRĄZ - 3 miejsce Rozalia Ojczenasz i Julia Ojczenasz
Kata drużynowe dziewcząt (starsza kategoria młodziczki) SREBRO 2 miejsce Agata Grecman, BRĄZ-3 miejsce Gabrysia Graczyk
Kumite indywidualne, kategoria open 8-9 lat Rozalia Ojczenasz 4 MIEJSCE, dziewczęta starsze 2 MIEJSCE Gabriela Graczyk
Kumite fantom: Julia Ojczenasz ZŁOTO- 1 miejsce
Kata indywidualne 7 lat i młodsze Julia Ojczenasz SREBRO- 2 miejsce
Kumite indywidualne 7 lat i młodsze Julia Ojczenasz BRĄZ- 3 miejsce.
25 października 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Gołąbki w ramach edukacji przyrodniczo-ekologicznej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego wraz z pracownikami nadleśnictwa, uczniami szkół terenu Gminy Pakość, Barcin, Gąsawa z mieszkańcami Pakości posadzili nowe pokolenie lasu. Działanie to zostało zainicjowane przez Burmistrza Pakości Michała Siembaba. W sadzeniu wzięły udział klasy 7a i b wraz z opiekunami. Rozpoczynając spotkanie leśnicy wygłosili prelekcję nt. ochrony przyrosły i konieczności odnawiania terenów leśnych w celu zapewnienia ciągłości i trwałości lasu. Uczniom udzielono szkolenia z zakresu sadzenia młodych drzewek, przeprowadzono pokazowy instruktaż. Spotkanie zakończono wspólnym posiłkiem czyli smaczną grochówką,. Każdy uczestnik otrzymał również słodki poczęstunek
W dniu dzisiejszym około 400 osób ( w tym i my) posadziło około 1 ha lasu.. Odnawianie naturalne jest najbardziej pożądanym sposobem odnawiania lasu. Tam, gdzie jest to konieczne stosowane jest odnowienie sztuczne poprzez wysiew nasion lub sadzenie.
Działanie to było entuzjastycznie przyjete przez naszych uczniów, dlatego za rok znów włączymy się w tą pożyteczną i piękną akcję.
23 i 24 października 2024 r. uczniowie klas na zajęciach terenowych zaprezentowali swoje umiejętności przyrodnicze sprawnie posługując się kompasem, gnomonem określając kierunki główne. Używali taśmy mierniczej dokonując pomiarów boiska szkolnego i obwodu drzew. Przy pomocy lupy oglądali korę drzewa i bytujące tam owady, a potem wykorzystywali lornetki do obserwacji obiektów leżących z dala boiska szkolnego. Jednogłośnie możemy stwierdzić, że wszyscy sumiennie wykonywali swoje zadania i zasługują na miano Przyrodników Estkowskiego.
25.10.2024 r. w klasie trzeciej odkryliśmy wyjątkowy świat Afryki, który nauczył nas nie tylko szacunku do drugiego człowieka, ale również do przyrody. Dzięki podróżom Kazimierza Nowaka mieliśmy okazję zrozumieć, jak ważne jest wierzyć w siebie i w innych. Historia podróżnika pokazuje, że optymizm i determinacja mogą dosłownie zdziałać cuda!
Każda opowieść niosła ze sobą cenną lekcję: marzenia są na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko chcieć i dążyć do ich realizacji.
Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością, rysując kontynent afrykański i odkrywając majestatyczne zwierzęta zamieszkujące ten niezwykły region. To nie tylko rozwijało ich umiejętności artystyczne, ale również pogłębiało wiedzę o bogatej faunie i florze Afryki, ucząc jednocześnie szacunku do naszej planety.
Kto wie, może wśród naszych uczniów kryje się przyszły podróżnik lub badacz? Dziękujemy Kazikowi za inspirację i przypomnienie, że dzięki wierze w siebie i innych świat może stać się lepszym miejscem!
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem otyłości – jednego z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnych społeczeństw. Choć otyłość dotyczy wszystkich grup wiekowych, szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, ponieważ to właśnie w tej grupie problem rośnie w zatrważającym tempie. Kluczem do skutecznej walki z otyłością są zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny tryb życia, które powinny być wdrażane od najmłodszych lat.
W dniu dzisiejszym zaprosiliśmy uczniów klas 3-8 Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego do edukacyjnej podróży, która miała pomóc zrozumieć, jak codzienne wybory mogą zaważyć w przyszłości na ich zdrowiu. Gra ,,Misja: Zdrowie” przypominała popularne i lubiane przez uczniów kalambury. Zadaniem dzieci było przedstawianie i odgadywanie haseł związanych ze stylem życia i aktywnością. Na koniec uczestnicy rozmawiali o codziennych nawykach oraz jak można zmienić lub poprawić swoje postępowanie w zakresie czterech obszarów: odżywianie, aktywność profilaktyka oraz umysł i uczucia by zachować zdrowie na całe swoje życie.
Było mnóstwo frajdy i śmiechu. Bo by rozmawiać na poważne naukowe tematy nie musi być nudno. Na pewno wrócimy do takich form nauki.
23 października 2024 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się pokazowe zajęcia sportowo - rekreacyjne dla uczniów oddziałów zerowych z Niepublicznego Przedszkola ,,Hop Siup" oraz Przedszkola Miejskiego w Pakości.
O dobrą zabawę dla naszych milusińskich zadbali nauczyciele wychowania fizycznego: Edyta Pietrzak oraz Ariel Nadolski , którzy przygotowali nietuzinkowy i bardzo atrakcyjny tor przeszkód. Sportowy ewent rozpoczął się od wspólnej rozgrzewki w rytmie muzyki prowadzonej przez uczennice z klasy 7b: Martę Schumacher, Alicję Kubiszewsą i Ninę Burdunę - Goulart. Spotkanie uświetnilł Miś Estek ( Borys Kucała ). Po wprowadzeniu do zajęć nasi wyjątkowi goście rzucili się w wir aktywnej zabawy w ramach pokonywania toru przeszkód. Było naprawdę mnóstwo pozytywnej energii, która wręcz emanowała od małych sportowców i ich opiekunów.
Każdy uczestnik kilkukrotnie pokonał postawiony przed nim zestaw ćwiczeń zwinnościowo - zręcznościowy i co najważniejsze wszystkie przeszkody zostały zaliczone bez najmniejszego problemu.
Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę Małe TGD ,,Góry do góry" wykonując przy okazji proste figury taneczne.
Zobaczyć tego dania uśmiech na twarzy każdego uczestnika było czymś bezcennym, co stanowiło największą z możliwych nagrodą dla organizatorów dzisiejszego ewentu sportowego.
,,W zdrowym ciele, zdrowy duch "
22 października 2024r. na dróżkach kalwaryjskich odbyła się druga edycja ewentu szkolnego: ,, Bieg po zdrowie ", zorganizowanej w ramach profilaktyki walki z otyłością, której celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów oraz nauczycieli.
Impreza sportowa rozpoczęła się krótką prelekcją na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej w zapobieganiu otyłości.
Po kilku zdaniach wstępu nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili krótką rozgrzewkę.
Głównym punktem imprezy był bieg na dystansie:
- 500 m klasy 1-3
- 1000 m klasy 4-8,
który miał formę rekreacyjną – nie liczył się czas, ani zajęte miejsce, ale uczestnictwo i przede wszystkim dobra zabawa.
Na mecie wszyscy uczestnicy zostali przywitani gorącymi brawami przez Misia Estka (szkolną maskotkę ) oraz wyznaczonych nauczycieli.
Bieg po zdrowie zakończył się wspólnym okrzykiem: ,, w zdrowym ciele, zdrowy duch ".
Cała impreza przebiegła w atmosferze radości i wspólnej zabawy, a jej głównym przesłaniem było zachęcenie do podejmowania codziennych, zdrowych wyborów zarówno w sferze odżywiania, jak i aktywności fizycznej.
W dniu 21.10 2024 odbyło się spotkanie z policjantami sierż. szt. Robertem Wojtalakiem, mł. asp. Tomaszem Dąbrowskim, mł. asp Krystianem Perdałem, którego tematem była ,,Cyberprzemoc,,. Podczas spotkania omówiono zagrożenia wynikające z przemocy w Internecie, sposoby jej rozpoznawania oraz metody reagowania na cyberprzemoc. Policjanci szczególnie podkreślali znaczenie bezpieczeństwa online, przestrzegali przed udostępnianiem prywatnych informacji w sieci oraz zachęcali do zgłaszania przypadków cyberprzemocy odpowiednimi służbom. Policjanci wyjaśnili zebranym co to jest hejt, a także jak unikać niebezpiecznych znajomości w sieci. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości na temat tego poważnego problemu oraz promowanie odpowiedzialnego korzystania z Internetu.
Uczniowie kl 8 podczas zajęć na lekcji chemii określali odczyn roztworu za pomocą naturalnego wskaźnika (sok z czerwonej kapusty). Sprawdzali odczyn roztworów wody z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną, mydła, proszku do pieczenia, kwasku cytrynowego, soku jabłkowego czy mleka.
Dyskutowano też na temat wykorzystania skali pH w rolnictwie, medycynie i kosmetologii.
Estkowski zwycięski i z awansem do półfinału igrzysk młodzieży szkolnej
18 października 2024 r. na boisku Orlik przy ulicy Barcińskiej odbył się Ćwierćfinał Wojewódzki w piłce nożnej. W imprezie wzięli udział zwycięzcy z 3 powiatów: radziejowskiego, mogileńskim i Inowrocławskiego. Drużyny rozgrywały mecze w systemie ,,każdy z każdym ".
Na inaugurację rozgrywek nasza reprezentacja zagrała pierwsze spotkanie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Mogilnie. Po ciężkim boju Estkowicze pokonali rywali zza miedzy w stosunku 2:1.
W drugim meczu SP nr 1 w Radziejowie pewnie pokonała naszych rywali 5:2.
Ostatnia potyczka, to mały finał, w którym spotkały się dwa zwycięskie zespoły. Stawką meczu była wygrana w całym turnieju i awans do półfinału wojewódzkiego. Spore obawy i stres przed spotkaniem z mocnym przeciwnikiem szybko zostały rozwiane na korzyść gospodarzy. Zaraz po gwizdku sędziego w przeciągu Nasi reprezentanci wyprowadzili kilka składanych akcji zespołowych, a trzy z nich zamienili na bramki, ustalając do przerwy wynik 3:0. Druga część była pod pełną kontrolą Estkowiczów, a rezultat nie uległ zmianie.
Tym samym Nasza Szkoła poraz pierwszy w ,,nowej" historii ( od momentu przekształcenia z gimnazjum w podstawówkę ) awansowała do półfinału wojewódzkiego w piłce nożnej chłopców.
Niemożliwe nie istnieje.
Skład drużyny: Piotr Cecelon, Oliwier Maj, Aleksander Rygielski, Szymon Iskra, Filip Marciniak, Jakub Małetka, Jakub Kuzara, Wojciech Małetka, Kamil Szklarski .
Dnia 18 października 2024 roku w naszej szkole odbył się Dzień Poczty Polskiej, który miał na celu przybliżenie uczniom roli, jaką odgrywa Poczta Polska w życiu codziennym oraz zapoznanie ich z historią i działalnością tej instytucji. W ramach obchodów klasy 2 „a” i 2 „b” zaprosiły pana Sławomira Zygadło, doświadczonego pracownika Poczty Polskiej, który podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniem związanym z pracą na poczcie. Z entuzjazmem i pasją opowiadał o swoich obowiązkach, które pełni na co dzień. Przybliżył słuchaczom różnorodność zadań, jakie wykonują pracownicy Poczty, a także rolę, jaką Poczta Polska pełni w społeczeństwie. Zwrócił uwagę na fakt, że Poczta to nie tylko usługi związane z przesyłaniem listów i paczek, ale także wiele innych usług, takich jak bankowość, ubezpieczenia czy sprzedaż biletów.
Obchody Dnia Poczty Polskiej okazały się świetną okazją do nauki i refleksji nad znaczeniem poczty w naszym codziennym życiu. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zainspiruje uczniów do interesowania się historią naszego kraju oraz wspierania lokalnych instytucji.
17 października klasy pierwsze i drugie uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt. "Trzej Muszkieterowie. Jeden za wszystkich, wszyscy za mleko". Wrocławski Teatr InArt zapewnił młodszym widzom wiele emocji, radości, wzruszenia i chwil napięcia. Kunsztowne stroje, muzyka na żywo pokazały jak piękne mogą być widowiska teatralne.
W dniach 15-16.10 uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Krakowa, by zwiedzić ważne miejsca związane z naszą Ojczyzną, do Kalwarii Zebrzydowskiej najstarszej w Polsce, Wadowic, by uczcić rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz Jasną Górę- duchową Stolicę naszego narodu. Wszyscy uczestnicy chętnie poznawali uroki naszego kraju
Mateusz Wojciechowski, uczeń klasy 1B, wziął udział w prestiżowych zawodach ONWF Nordic Walking World Cup, które odbyły się w Agadirze w Maroku. Był to Puchar Świata w Nordic Walking na dystansach 20 km, 10 km i 5 km. Mateusz wystartował na dystansie 5 km w kategorii dzieci do 9 lat i osiągnął ogromny sukces, zajmując 2 miejsce open. Jego wytrwałość, determinacja i pasja do sportu są godne podziwu.
Ustanowiono je 26 stycznia 1972r., aby upamiętnić powstanie Komisji Edukacji Narodowej, obchodzone jest 14 października. O jakim świecie mowa? Oczywiście o Dniu Nauczyciela.
W tym roku w Estkowskim, wzorem lat poprzednich, uczniowie złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Były one wyrazem ich wdzięczności.
Na parterze naszej placówki od kilku już dni można obejrzeć wystawę:Jak cię widzę, tak cię rysuję- pracownicy Estkowskiego oczami uczniów. Pomysłowość młodych artystów, dobre oko, pewna ręka i talent znalazły odzwierciedlenie w wyjątkowych pracach, które często budzą wzruszenie.
Do wtorku 15 października uczniowie mogą sprawdzać swoje zdolności detektywistyczne podejmując wyzwanie w konkursie: Nauczyciel też był dzieckiem. Zgadnij kto jest kto? Zadaniem Estkowiczów jest rozpoznanie, kto z pracowników szkoły znajduje się na zamieszczonych zdjęciach. Utrudnieniem z pewnością jest fakt, iż są to fotografie z dzieciństwa, czasami dość wczesnego. Zadanie to cieszy się dużym powodzeniem, wywołuje spore emocje, a warto też dodać, że na zwycięzcę czeka nagroda. Artystyczne, detektywistyczne, a przede wszystkim bardzo serdecznie upłynął nam tegoroczny Dzień Nauczyciela.