Zajęcia edukacyjne mogą odbywać się także poza murami szkoły
Zajęcia edukacyjne mogą odbywać się także poza murami szkoły.
W dniach 24-25 lutego klasy 6a, 6b i 7b wybrały się do Przysieka koło Torunia, gdzie uczestniczyły w dwudniowych warsztatach zorganizowanych w ramach projektu pod nazwą „Kujawsko–Pomorska Akademia Ekologiczna”.
W trakcie zajęć terenowych oraz w sali wykładowej uczniowie rozszerzali wiedzę w zakresie tematów takich jak:
- warstwy lasu i zasady zachowania się w lesie,
- porosty i skala porostowa,
- bobry i ich siedliska
- nietoperze – rola w ekosystemie,
- Stawy Przysieckie – geneza i bioróżnorodność regionu,
- torfowiska i ich znaczenie.
W trakcie dzisiejszych zajęć terenowych napotkali także pierwsze oznaki wiosny w postaci przebiśniegów.
Warsztaty zostały zorganizowane przez #RegionalnyOśrodekEdukacjiEkologicznejwPrzysieku.
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
Franciszek Ksawery Dmochowski
W piątek, 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, a nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą kuźnię kaligraficznych talentów!
Uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w konkursie „Mistrz Kaligrafii”, a potem sami wybierali najpiękniejsze prace swoich kolegów. W powietrzu unosił się zapach skupienia, a każda litera była małym dziełem sztuki!
Oprócz konkursu, dzieci rozwiązywały zagadki i łamigłówki językowe odkrywając tajemnice polszczyzny!
Oto nasi mistrzowie kaligrafii:
Klasa 2a
Fabian Badyna
Kacper Kuzara
Larysa Zmudzińska
Klasa 2b
Zofia Wąż
Aleksander Ojczenasz
Antoni Szklarski
Klasa 3a
Piotr Nowak
Julia Dreślińska
Amelia Orzechowska
Klasa 3b
Alicja Lewandowska
Kornelia Siembab
Zofia Wesołowska
Żołędziowa ekipa czeka na wiosnę!
Na naszym szkolnym parapecie trwa prawdziwy dąb-athlon! Jesienią posadziliśmy kilka żołędzi, żeby sprawdzić, które z nich będą najsilniejsze.
Fiona, Felka i Gienia dawno już wykiełkowało, gotowe na podbój świata. Ale był jeden żołądź, na którego nikt już nie stawiał… Tak, mowa o Zdzisławie.
Zdzisław miał swoje tempo. Zero pośpiechu, pełen luz. Aż tu nagle – BAM! – wykiełkował! Zaskoczył nas wszystkich, pokazując, że czasem warto poczekać i nie skreślać nikogo zbyt szybko.
Teraz cała nasza żołędziowa drużyna szykuje się do wiosennego startu.
"Podróż w głąb ludzkiego ciała" czy to możliwe? Dowiedzieli się tego uczniowie klasy 2a uczestnicząc w zajęciach w sali przyrodniczej. Zobaczyli oni najważniejsze narządy człowieka a potem mogli poćwiczyć ich ułożenie na modelu. Bo najlepsza nauka jest przez działanie.
22.02.2025 r. uczennice naszej szkoły zaprezentowały swoje wspaniałe językowe i muzyczne talenty w Gminnym Konkursie Piosenki Angielskiej Szkół Podstawowych Gminy Pakość „British Music Show”, który został zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Kościelcu i Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości.
Każda z reprezentantek naszej szkoły pokazała niesamowity talent i zaangażowanie: Maja Nieznalska z 3b, Gaia Sibora z 3b, Maja Krauze z 4a, Oliwia Szostek z 4b, Natalia Knasiak z 5a, Aleksandra Waszkiewicz z 7b, Julia Daroszewska z 7b, Alicja Kubiszewska z 7b.
Jury, które oceniało uczestników pod kątem przygotowania wokalnego i językowego przyznało:
w kategorii klas 1–3
I miejsce: Gai Siborze
II miejsce: Mai Nieznalskiej
w kategorii klas 4–6
II miejsce: Natalii Knasiak
w kategorii klas 7–8
II miejsce: Aleksandrze Waszkiewicz
Dziękujemy za Wasz udział. To było niezapomniane wydarzenie pełne radości i muzyki!
Przygotowanie uczestniczek (nauczyciele SP im. E. Estkowskiego w Pakości): Karina Dworczak, Ewelina Polny, Magdalena Janus.
Dzieci z Bullerbyn… i nie tylko!
Dzieci z Bullerbyn… i nie tylko!
Kto powiedział, że po przeczytaniu lektury przygoda się kończy? Klasa 3b udowodniła, że to dopiero początek! Po lekturze Dzieci z Bullerbyn nasi młodzi architekci postanowili… zbudować własne Bullerbyn.
Ale jak to zwykle bywa – wyobraźnia dzieci nie zna granic. I tak obok klasycznego Bullerbyn wyrosły zupełnie nowe miasta.
Czy Lisa, Lasse i Bosse by się tam odnaleźli? Pewnie tak, bo w każdym z tych miejsc jest coś wspólnego – dziecięca radość, kreatywność i dużo dobrej zabawy!
Wielki sukces naszej uczennicy!
Nasza uczennica z klasy IV Magdalena Jendrzejczak odniosła wielki sukces w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym. Zdobyła III miejsce na etapie powiatowym i awansowała do etapu wojewódzkiego.
Z tej okazji 18 lutego 2025 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagrody, którą przekazali przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakości.
19.02.2025 r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” uczniowie klasy 1a udali się do Biblioteki Publicznej. Na miejscu pani Danuta Grzechowiak, należąca do Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytała dzieciom opowiadanie pt.: „Czy oceny nas określają?". Takie wydarzenia nie tylko inspirują dzieci do czytania, ale również pomagają im zrozumieć ważne tematy życiowe. Dzięki wspólnej lekturze, dzieci uczą się empatii, rozwijają wyobraźnię i zdobywają umiejętności krytycznego myślenia.Biblioteki Publicznej w Pakości.Inicjatywa pozwoliła młodym czytelnikom odkryć magiczny świat literatury oraz rozwijać miłość do książek.
W dniu 17 lutego 2025r po raz kolejny nasza szkoła we współpracy z siecią sklepów Netto z siedzibą w Inowrocławiu (ul.Niepodległości 35a, Laubitza 3 oraz Wojska Polskiego 16-Galeria Solna) przekazała karmę dla schroniska zwierząt w Inowrocławiu. Przekazano karmę suchą i w puszkach zebraną w sklepach.
14 lutego 2025 roku w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki w wyjątkowy sposób. Cała szkoła była udekorowana serduszkami i balonami, co tworzyło romantyczną atmosferę. Uczniowie przygotowali specjalne kartki walentynkowe, które za pomocą poczty walentynkowej wymieniali między sobą, a także z nauczycielami, co wzmocniło poczucie wspólnoty. W klasach zorganozowano gry, zabawy oraz wykonano prace plastyczne z okazji tego święta. To był dzień pełen uśmiechów, radości i wzajemnej życzliwości, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
14.02.2025
Walentynkowa gra ,,W poszukiwaniu Bezkręgowców”
Gorąca atmosfera gdy za oknem mróz? Jak to możliwe? Doświadczyli tego uczniowie klas 6. Walentynki spędzili wykonując zadania gry dydaktycznej. Polecenia umieszczone w różnych miejscach klasy: na półce, oknie gazetce, mapie drzwiach pod ławka i krzesłem zmobilizowały uczestników do ,,gimnastyki” umysłu i nie tylko. Ze swoich zadań wywiązali się znakomicie a przy okazji było śmiesznie, aktywnie i naukowo.
Fot.: (1) Facebook Gmina Pakość
Dnia 13 lutego 2025 roku reprezentanci klas 7a, 7b i 8a w skladzie: Lena Bąk, Tymoteusz Jurek, Alicja Kubiszewska, Oliwier Maj, Martyna Motławska, Klara Popławska, Marta Schumacher, Marcelina Urbańska, Ewa Woźniak pod opieką pana Ariela Nadolskiego uczestniczyli w warsztatach wspierających opracowanie strategii rozwoju Gminy Pakość na lata 2026-2035. W trakcie spotkania uczniowie rozwiązywali zadania, a także poznawali metody tworzenia strategii. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, które będzie miało dalszy ciąg w marcu.
W trosce o naszych uczniów przystąpiliśmy w roku szkolnym 2024/2025 do realizacji programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.
Program został stworzony w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Obejmuje cykl 8 zajęć ( po cztery w każdym semestrze)które dostosowane są do różnych grup wiekowych: klas I-III, IV-VI, VII-VIII.Podczas zajęć uczniowie poznają kluczowe zagadnienia, takie jak rozpoznawanie i wyrażanie emocji, stawianie granic oraz nauka zasad higieny cyfrowej. Lekcje te mają na celu rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, budowania zdrowych relacji i świadomego korzystania z technologii. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw a także wyposaża uczniów w narzędzia do otrzymywania wsparcia w trudnych sytuacjach.
Program profilaktyczny„Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” otrzymał szereg pozytywnych recenzji i rekomendacji – w tym m.in. od Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, Rzecznika Praw Dziecka czy kuratorów oświaty.
13.02.2025 r. uczniowie Estkowskiego mieli okazję wykazać się inwencją twórczą, wcielając się w postać z ulubionego filmu, bajki lub książki. Osoby, które chciały odczarować pecha związanego z 13. dniem miesiąca i uniknąć odpowiedzi ustnej, stawiły się w przygotowanych przez siebie przebraniach i makijażu.
WESPRZYJ PSIAKA LUB KOCIAKA ZE SCHRONISKA LUB PRZYTULISKA!
ROZPOCZYNAMY ZBIÓRKĘ KARMY MIĘSNEJ (W PACZKACH, PUSZKACH) DLA ZWIERZĄT Z INOWROCŁAWSKIEGO SCHRONISKA I PRZYTULISKA ,,Koty niczyje”
ZWIERZAKI CZEKAJĄ RÓWNIEŻ NA INNE DARY NP. KOCE, MISKI, LEGOWISKA, ZABAWKI.
POMÓŻ ZWIERZĘTOM LEPIEJ ZNIEŚĆ TRUDY DNIA CODZIENNEGO
Akcja trwa do końca lutego!
Bal Karnawałowy 2025 – Gorąca Zabawa w Środku Zimy!
Na dworze mróz szczypie w nosy, a u nas... prawdziwy tropikalny upał!
11 lutego nasza szkoła zamieniła się w krainę tańca i muzyki, bo odbył się długo wyczekiwany Bal Karnawałowy.
Sala gimnastyczna wypełniła się bajkowymi postaciami, księżniczkami, superbohaterami i innymi fantastycznymi stworzeniami. O najlepszą muzykę i świetną atmosferę zadbał Pan Artur Marciniak, który porwał wszystkich na parkiet, a dodatkowych emocji dostarczyły wspólne zabawy.
Było kolorowo, radośnie i niezapomnianie! Każdemu przyda się czasem odrobina karnawałowego szaleństwa, a my już dobrze o tym wiemy.
W dniu 10.02 2025 w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zostało ono zorganizowane przez Akademię Młodego Ratownika z inicjatywy firmy Market BHP. Szkolenie jest efektem wygrania I etapu konkursu plastycznego. Zajęcia praktyczne odbywali uczniowie od klasy pierwszej do ósmej.
8 lutego w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbył się Koncert Laureatów Międzyszkolnego Konkursu Kompozytorskiego "Moja inwencja", którego organizatorem była Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Golubiu-Dobrzyniu. Uczeń naszej szkoły Marceli Kania (kl. VIa) zajął 3.miejsce w II kategorii wiekowej. Skomponował on utwór pt. "Pod osłoną nocy" i został zaproszony do Szafarni, gdzie pierwszy raz publicznie wykonanał swój utwór.