Dzień Służby Zdrowia to wyjątkowa okazja, by wyrazić naszą wdzięczność i szacunek dla wszystkich pracowników medycznych, którzy każdego dnia dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Dnia 8 kwietnia 2025 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły przygotowali piękne wydarzenie, by uhonorować tę niezwykle ważną grupę zawodową, podczas którego szczególne podziękowania skierowaliśmy do naszej niezastąpionej szkolnej pielęgniarki Iwony Jesionowskiej. Uczniowie klas 1-3 zebrali się w auli tworząc piękny szpaler, prowadzący do miejsca, gdzie czekały dzieci z życzeniami. W ich rękach znajdowały się kolorowe laurki, wypełnione serdecznymi podziękowaniami od całej społeczności szkolnej. W miłej i radosnej atmosferze wszyscy wspólnie zaśpiewali „Sto lat", a następnie wręczyli pielęgniarce bukiet kwiatów, które są symbolicznym gestem naszego wsparcia i uznania. Był to wyjątkowy moment, pełen wzruszenia i wdzięczności, który na długo pozostanie w naszych sercach. Po oficjalnej części wydarzenia, uczniowie mieli szansę porozmawiać z panią pielęgniarką. Dzięki takim gestom uczymy się empatii i szacunku, a także doceniania pracy tych, którzy dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo na co dzień.
Uczeń klasy 8a Joshua Burdyna Duarte zdobył tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka angielskiego organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Jest to już drugi tytuł finalisty w/w konkursu zdobyty przez Joshuę.
W etapie wojewódzkim Joshua wykazał się zawansowanymi umiejętnościami językowymi oraz się ogromną wiedzą z zakresu językoznawstwa oraz kultury krajów anglojęzycznych.
To konkurs dla pasjonatów, którzy nie tylko uczą się angielskiego, ale żyją tym językiem — czytają, słuchają, oglądają i interesują się kulturą.
7 kwietnia 2025 r. nadszedł czas ogłoszenia wyników międzyklasowej rywalizacji przeprowadzonej w ramach obchodów Dnia św. Patryka. Wszystkie klasy spisały się doskonale, lecz przebiegły Leprechaun podzielił się swom skarbem tylko z trzema najlepszymi drużynami. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - klasa VI b;
II miejsce - klasa IV b;
III miejsce - klasa V a.
Uczennica klasy IV b Magdalena Jendrzejczak otrzymała dyplom i nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii 10-13 lat w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Tajemniczy ogród - ptaki 2025 a zarazem zakwalifikowała się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Etycznego pt. Inny - nie znaczy gorszy.
W poniedziałek 7 kwietnia 2025 r. podsumowaliśmy konkurs organizowany w naszej szkole w ramach obchodów Święta Matematyki. Uczniowie rywalizowali w konkursie „Warcabowe p(otyczki)i i tu nagrody otrzymali: Zofia Orzechowska, Antoni Bereżewski i Bogumił Kańczugowski w kategorii klas 1.-3., Natalia Knasiak, Wojciech Małetka i Jan Konieczka w kategorii klas 4.-5., Oliwier Maj, Bartosz Dudek i Igor Moritz w kategorii klas 6.-8.
Uczniowie starszych klas zmagali się również, w dwóch kategoriach wiekowych, o tytuł Mistrza Sudoku. Bezkonkurencyjni okazali się Gabriela Pietrzak z klasy 4. oraz Marceli Kania z klasy 6., którzy bezbłędnie rozwiązali krzyżówki, drugie miejsce zajęli Mikołaj Dudek z klasy 5. oraz Martyna Marek z klasy 8., a trzecie miejsce Antoni Wojciechowski z klasy 5. oraz Daniel Kwiatkowski z klasy 6.
Za osiągnięcia w nauce w miesiącu marcu grant naukowy otrzymała uczennica klasy Va Emila Borys. Grant naukowy ufundowany jest prze przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Jagodzińską.
Wycieczka zawodoznawcza
W piątek 4 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 8a wraz z wychowawcą wzięli udział w ,,żywej lekcji doradztwo zawodowego". W rolę prowadzącego wcielił się Pan Rafał Popławski właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo- Usługowego w Pakości. Spotkanie było znakomitą okazją, żeby bezpośrednio zobaczyć.jak wygląda praca w warsztacie samochodowym oraz w stacji kontroli pojazdów. Najstarsi Estkowicze dowiedzieli się również jaką droge edukacyjną należy przejść, a także jakie kompetecje posiadać , aby w przyszłości zostać mechanikem czy diagnostą. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a prowadzący ze szczegółami opowiadał jaki zakres obowiązków wykonuje każdego dnia w swoim przedsiębiorstwie.
Wycieczka była bardzo interesująca i inspirująca o czym świadczyła duża ilość zadawanych pytań przez uczestników.
Najstarsi Estkowicze szukali odpowiedzi dotyczącej wyboru szkoły średniej.
W dniu 25 marca 2025 r. uczniowie z klas 8a wybrali się do janikowskiej hali sportowej na Giełdę Szkół Ponadpodstawowych, którą zorganizowała miejscowa Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Estkowicze poznali ofertę szkół z powiatu inowrocławskiego oraz mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z uczniami z tychże placówek.
Natomiast 27 marca 2025 r. uczniowie 8a pojechali do Piechcina, gdzie wzięli udział w ,,Drzwiach otwartych " zorganizowanych przez tamtejszy ZSN. W wydarzeniu oprócz przedstawycieli poszczególnych klas, wzięły udział firmy Patronackie, a także wszystkie zakłady pracy na codzień współpracujące z Zespołem Szkół Niepublicznych w Piechcinie, co niewątpliwie było znakomite formą na zdobycie kompleksowej wiedzy dotyczącej danego zawodu czy kierunku.
(30.03.2025)
Nasza uczennica, Magdalena Jendrzejczak, otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Genealogicznym.
Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 57 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w Bydgoszczy, a swoim patronatem objął go Wojewoda Michał Sztybel.
Madzia stworzyła przepiękną kronikę rodziny spisaną na podstawie rozmów między innymi z jej dziadkiem, w której opisała jak jej przodkowie stawali w obronie wolności oraz pielęgnowali tradycje i miłość do Ojczyzny.
W dniach 27-28 uczniowie klas 4a, 4b i 5a wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Przysieka koło Torunia. Celem wyjazdu było zdobycie wiedzy w praktyczny sposób poprzez zajęcia edukacyjne w terenie.
Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję poznać lokalną przyrodę, uczyć się rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, a także dowiedzieć się więcej o ekosystemach leśnych i wodnych. W ramach zajęć terenowych przeprowadzali obserwacje przyrodnicze, rozwiązywali zadania związane z ochroną środowiska oraz uczestniczyli w interaktywnych warsztatach edukacyjnych.
Wyjazd był nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, ale także świetną formą integracji i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Uczniowie wrócą pełni wrażeń i nowych doświadczeń, które na pewno zapamiętają na długo.
26.03.2025 r. uczniowie klasy 2b mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji, która połączyła praktyczne umiejętności kulinarne z edukacją na temat zdrowego stylu życia. Podczas zajęć przygotowali zdrowe drugie śniadanie, które składało się z różnorodnych potraw, takich jak kolorowe kanapki, świeże sałatki oraz apetyczne szaszłyki. Każde danie było nie tylko smaczne, ale również pełne witamin i wartości odżywczych, co idealnie wpisywało się w wiosenny nastrój, który zawitał również na stoły.
Podczas przygotowywania posiłków uczniowie omówili również wpływ prawidłowego odżywiania na zdrowie człowieka. Zrozumieli, jak ważne jest spożywanie zbilansowanych posiłków, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dyskusje dotyczyły także korzyści płynących z jedzenia świeżych warzyw i owoców oraz unikania przetworzonej żywności. Lekcja zakończyła się wspólnym degustowaniem przygotowanych potraw, co dodatkowo umocniło w uczniach przekonanie o znaczeniu zdrowej diety w codziennym życiu.
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego "Leon". Chętni uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne, z języka angielskieego i ze zintegrowanych sprawności.
25.03.2025 r. dwoje uczniów z Estkowskiego: Marceli Kania z klasy 6a oraz Gabriela Graczyk z klasy 6b zakwalifikowało się do finału Olimpiady Zrównoważonej Przyszłości organizowanej przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Sportu wraz z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.
To wyjątkowa chwila, która pokazuje, że pakoska młodzież ma realny wpływ na kształtowanie lepszego jutra.
Finał odbędzie się 10.04.2025 r. a
Aplauz dla naszych finalistów! To oni są prawdziwymi bohaterami naszych czasów. Ich zaangażowanie i pasja to dowód na to, że każdy z nas może mieć wpływ na przyszłość naszej planety.
Gra terenowa na pierwszy dzień wiosny.
21 marca 2025 r. klasa 6a uczestniczyła w grze terenowej ,,W poszukiwaniu ryb". Była to świetna okazja do wzbogacania wiedzy przyrodniczej, wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu ale przede wszystkim pożegnania zimy.
Ortografia jest nieodłącznym działem nauki o języku polskim. Niektórzy nie są jej zwolennikami, ale to z pewnością nie dotyczy naszych Estkowiczów! Uczniowie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest poprawna pisownia oraz używanie polskich znaków. Z tego powodu dziś, 21 marca, w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny, w ramach którego dzieci z klas IV, V, VI i VII zmierzyły się z testem sprawdzającym ich wiedzę na temat poprawnej pisowni wyrazów z różnymi trudnościami.
21 marca to nie tylko pierwszy Dzień Wiosny. W naszej bibliotece to też wyjątkowy dzień dla najmłodszych czytelników czyli pasowanie. Na drugiej godzinie lekcyjnej klasy 1 a i 1 b z wychowawcami przybyły do biblioteki, by świętować tę okazję. Po uroczystym powitaniu na uczniów czekała niespodzianka w postaci krótkiego spektaklu. Pani dyrektor Mariola Szlyfarska pasowała każdego z przybyłych pierwszaków na pełnoprawnego czytelnika. Na zakończenie spotkania nowi miłośnicy książek otrzymali upominki i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Raz wygrywamy, a raz się uczymy...
Estkowicze walczyli w finałach szczypiorniaka
20 marca 2025 r. w gniewkowskiej hali sportowej przy ul. Toruńskiej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Inowrocławskiego w piłce ręcznej. W imprezie głównej wzięły udział po 4 najlepsze drużyny w kategorii męskiej oraz żeńskiej. Nasi reprezentaci zarówno dziewczęta jak i chłopcy dzielne walczyli, ale w tym roku nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzednich lat.
Ostatecznie drużyna żeńska zajęła 3 miejsce, a ekipa męska uplasowała się tuż poza podium. Niemniej jednak doświadczenie zdobyte w tegorocznych rozgrywjach na pewno zaprocentuje w najbliższej przyszłości.
Mistrzostwo w grupie dziewcząt wywalczyła reprezentacja SP 2 Gniewkowo, a wśród chłopów złoto przypadało gospodarzom tj. SP 1.
Warto wspomnieć o wyróżnieniach indywidualnych, które trafiły do bramkarzy: Natalii Knasiak i Szymona Przybysza.
Raz wygrywamy, a raz się uczymy...
20 marca odbył się w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa , bo osoby z Zespołem Downa posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom.
Dla naszej szkoły jest to szczególny dzień .Mamy ten przywilej spotykać codziennie Mikołaja, ucznia klasy 2b, który w tym dniu obchodzi swoje święto.
Każdego roku w trzeci czwartek marca odbywa się konkurs Kangur matematyczny. Jest to świetna okazja do zabawy z liczbami oraz rozwijania logicznego myślenia. W tym roku w naszej szkole wzięło w nim udział 50 uczniów z klas 2-8. Wyniki konkursu w maju!
Święto Mózgu w klasach 4-8
MÓZG dziecka to morze możliwości! To niesamowita struktura – elastyczna, chłonna i dynamicznie rozwijająca się. To właśnie w dzieciństwie tworzą się miliardy połączeń nerwowych, które kształtują zdolności poznawcze, emocjonalne i społeczne.
Dlatego warto dbać o rozwój mózgu dziecka już od pierwszych chwil życia – dając mu miłość, bezpieczeństwo i możliwości do odkrywania świata!
Mimo, że w całej Europie Święto Mózgu obchodzimy 18 marca w naszej szkole przeprowadzono wiele działań w dniach -17-21 marca. W tym roku celebrowaliśmy je pod hasłem: ,,Zmień swoje myślenie, zmień swoje nastawienie” włączając się tym samym w realizację programu profilaktycznego ,,Młode głowy”, dbając o higienę umysłu.
Na początek uczniowie klas 4 dowiedzieli się jak zbudowany jest i jak działa ludzki mózg a potem wykonali modele w formie czapeczek. Natomiast uczniowie klas 7 wykonali puzzle Mózgu, które przekazali klasom 1-2. Będą stanowiły one znakomitą pomoc dydaktyczną dla ich młodszych kolegów.
Klasy 5 i 6 uczestniczyły w zajęciach terenowych bo nic nie regeneruje i pobudza do działania jak ruch i świeże powietrze. Natomiast klasa 8 sprawdzali swój typ mózgu a na koniec sprawdzała znajomość budowy i funkcjonowania mózgu w grze edukacyjnej on-line.
Wszyscy dobrze się bawili, a przy okazji ćwiczyli swoje mózgi, bo należy je trenować tak samo jak mięśnie. Bo im więcej zmusza się je do pracy, tym lepiej funkcjonują.