Uczennicy Oliwii Szostek z kl 4b w imieniu pani dyrektor Marioli Szlyfarskiej grant naukowy za miesiąc listopad ufundowany przez przewodniczącą Rady Rodziców Annę Jagodzińska wręczyła pani Katarzyna Groblewska.
Gratulujemy!
Dzień Myszki Miki 2024/ Mickey Mouse Day 2024
Rozwijamy kreatywność i uczymy się dzięki spotkaniu z Myszką Miki w trakcie lekcji języka angielskiego.
Uczniowie klas III mogli jeszcze lepiej poznać słynną postać stworzoną przez Walta Disneya. Wraz z Myszką Miki uczyliśmy się w inspirujący sposób. Dowiedzieliśmy się z którego kraju anglojęzycznego pochodzi myszka będąca symbolem radości, optymizmu i odwagi oraz jak ważna jest przyjaźń i współpraca.
5 grudnia 2024 r. uczniowie klas 4 i 5 a znaleźli się w gronie 3 tyś uczniów województwa kujawsko-pomorskiego, którzy uczestniczyli w akcji edukacyjno - charytatywnej "Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem" w hali ,,Łuczniczka” w Bydgoszczy. Ideą imprezy była aktywna zabawa w połączeniu z edukacją na temat bezpieczeństwa.
Przygotowane przedstawienia profilaktyczne, zaprezentowane przez kujawsko-pomorskich policjantów wskazywały na zagrożenia związane z korzystaniem z smartfonów, poruszono problematykę bezpiecznego korzystania z internetu w kontaktach z osobami obcymi, a także przemocy rówieśniczej. Wielkie emocje wywołało zatrzymanie groźnych przestępców, gdzie szczególna rolę odegrały policyjne psy. Na koniec wszystkie dzieci uczestniczące w akcji bawiły się w rytmie świątecznych przebojów.
Nasi uczniowie otrzymali mikołajkowe upominki oraz spędzili razem czas na odpoczynku i rozrywce. W świątecznych, mikołajkowych nastrojach bezpiecznie wrócili do domu. Wycieczka była dofinansowana przez Radę Rodziców naszej szkoły.
"Każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat".
W 1985r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Celem obchodów tego dnia było "uznanie pracy wolontariuszy, którzy czynią dobro w różnych zakątkach świata".
Społeczność naszej szkoły również dokłada swoją cegiełkę do tych działań. Pomoc wolontariacką wpisała się już w tradycję Estkowskiego. Od wielu lat wspieramy szkołę w Kamerunie, pomagamy rodakom na Kresach, uczestniczymy w akcjach Fundacji Redemptoris Missio, dzięki której nasza pomoc dociera do wielu miejsc na Ziemi. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu Szlachetnej Paczki, pomocy powodzianom oraz mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej. Jak przystało na społeczność żyjącą w w mieście, w którym żywe są idee św.Franciszka w swoich działaniach nie zapominamy o naszych Braciach mniejszych. Organizujemy więcej wsparcie dla inowrocławskiego schroniska dla zwierząt oraz fundacji " Kocia dolina". Z uwagi na powyższe działania uznaliśmy, że 5 grudnia- Dzień Wolontariusza jest świętem nas wszystkich, wszystkich tych, którzy przez cały 2024 rok włączali się w niesienie pomocy potrzebującym. Tego dnia nasi uczniowie otrzymali małą, słodką niespodziankę.
Za podjęte w tym roku działania, za dołączenie do jakichkolwiek akcji wolontariackich pięknie dziękujemy. Na koniec tego roku, nim ostatnia kartka spadnie z kalendarza, zapraszamy do realizacji finałowego w 2024 roku pomysłu pod hasłem "Podaj dalej..." . Tym razem nie trzeba nic przynosić, wystarczy zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka czy dla drugiego stworzenia. Podajmy dobro dalej, niech życzliwość i serdeczność rozświetlą nam trochę ten szary, ciemny, jesienno- zimowy czas, nim Betlejemska Gwiazda znów dla nas zaświeci. Uśmiechnijmy się i ...podajmy dalej.
1 grudnia obchodziliśmy Dzień Walki z AIDS. Co roku rośnie liczba osób zakażonych wirusem upośledzenia odporności – czyli HIV. Dlatego trzeba o tym mówić i edukować, trzeba mieć kontakt z uczniami, bo to jest najlepsza profilaktyka. Dlatego przeprowadzono szereg działań edukacyjnych dla uczniów klas 7 i 8 a wszyscy uczniowie mogli zapoznać się z gazetką ,,Co musisz wiedzieć o AIDS?” usytuowanej na szkolnym korytarzu. Podsumowaniem tych działań był zorganizowany dla uczniów klas 7 i 8 konkurs wiedzy o HIV i AIDS. To była już jego 4 edycja i przeprowadzony został w formie on-line. W poniedziałek 2 grudnia 2024 roku 23 uczniów naszej placówki wzięło udział w szkolnych zmaganiach konkursowych. Jesteśmy pod wrażeniem, że tyle mamy mądrych i wspaniałych uczniów, którzy interesują się chorobami zakaźnymi i mają rozległą wiedzę na en temat. To jest ważne, aby młodzi ludzie tę tematykę znali, bo przecież już niedługo wejdą w dorosłe życie i będą mogli tą wiedzę wykorzystać.
Wyniki rywalizacji
I miejsce ex aequo Klara Popławska – klasa 8 a i Ewa Woźniak klasa 7 b
II miejsce ex aequo Nikola Podlarska – klasa 7 a i i Marta Schumacher – klasa 7 b
Ze względu na zaciekłą rywalizacje zdecydowano o przyznaniu 2 równorzędnych miejsc 1 i 2. .
W dniu 30.11.2024 r w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się III edycja Pucharu Polski Dzieci i Młodzików w Karate, najważniejsza i największa impreza karate w Polsce dla dzieci do 14. roku życia. Turniej organizowany jest przez Polską Unię Karate – Polski Związek Sportowy.W Grodzisku Mazowieckim spotkało się 700 zawodników z 61 klubów z całej Polski . Uczennica naszej szkoły Gabrysia Graczyk z klasy 6B zdobyła 5. miejsce w Polsce w swojej kategorii U14 - 52kg, w której to startowało ok 20 zawodniczek.
Dzień Pluszowego Misia/ Teddy Bear Day
W minionym tygodniu (25-29.11.2024) uczniowie klas I i II w ramach lekcji języka angielskiego obchodzili Dzień Pluszowego Misia, ang. Teddy Bear Day. Ukochane pluszowe misie i inne pluszaki towarzyszyły dzieciom w trakcie lekcji, a wielu uczniów opowiedziało historię swojego misia.
Dzieci poznały historię pierwszego pluszowego misia oraz dowiedziały się, że nazwa misia w języku angielskim, ang. teddy bear powstała na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych, Theodore’a Roosevelta, który ocalił pewnego niedźwiadka.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach językowych z misiem w roli głównej. Utrwalili słownictwo poznawane na lekcjach języka angielskiego oraz nazwy kolorów i części garderoby dzięki spotkaniu z lubianym brytyjskim misiem Paddingtonem. Poznali ciekawostki i zajrzeli do walizki niedźwiadka z Peru.
Choć w każdym języku słowo miś brzmi inaczej, wśród dzieci na całym świecie ta pluszowa zabawka jest symbolem ciepła, zrozumienia, troski, przyjaźni i domu.
Dzień Pracownika Socjalnego, który obchodzony jest 21 listopada, jest wyjątkową okazją do wyrażenia wdzięczności i uznania dla osób, które poświęcają swoje życie na pomoc innym. To czas, by docenić ich trudną pracę i niezrównane zaangażowanie. Uczniowie klasy 2 a z tej okazji z ogromnym zaangażowaniem przygotowali laurki oraz życzenia i przekazali je w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Wywołały one uśmiech na twarzach pracowników socjalnych.
20.11.2024 obchodzimy Ogólnoświatowy Dzień Praw Dziecka – dzień, w którym każdy z nas powinien zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, jak ważne jest zrozumienie i ochrona praw najmłodszych. Dzieci to nasza przyszłość, a ich bezpieczeństwo i szczęście są odpowiedzialnością nas wszystkich.
Już trzeci rok z rzędu w naszej szkole bierze udział w obchodach tego ważnego dnia we współpracy z @UNICEF.
Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, aby symbolicznie wyrazić swoje wparcie dla praw każdego dziecka!
Przeprowadziliśmy również konkurs plastyczny na temat praw dziecka, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją kreatywnością i zrozumieniem tego, jak ważne są ich prawa.
W ramach zajęć edukacyjnych dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o swoich prawach oraz o tym, jak mogą je chronić.
Nasz samorząd uczniowski rozdał ulotki dotyczące praw dzieci aby szerzyć wiedzę i świadomość wśród wszystkich uczniów.
19.11.2024
Nasza szkoła ceni sobie szczęście i bezpieczeństwo uczniów. Z tego właśnie powodu wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy". W oknach szkoły zobaczyć można wiele serc na znak ważnej roli szacunku i miłości w okresie dzieciństwa, a dziś, 19 listopada o godzinie 17:00, budynek został podświetlony na czerwono jako wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci.
Szwajcarski psycholog, Carl Gustav Jung, powiedział: „To, co przeżywamy w dzieciństwie, kształtuje nasze dorosłe życie.” To ważne, by dzieci wchodziły w dorosłość z poczuciem, że ich dzieciństwo było pełne miłości, bezpieczeństwa, ciepła, zrozumienia i radości, ponieważ wspomnienia z tego czasu będą im towarzyszyć już zawsze.
18.11.2024 w naszej szkole gościliśmy Teatr Mozaika Dzieciom z Poznania. Wyjątkowy spektakl pt. „Legenda o Rogalach Świętomarcińskich”, zabrał naszych uczniów w fascynującą historię, która wyjaśnia, dlaczego co roku z taką radością zajadamy się rogalami świętomarcińskimi.Pełen muzyki i kolorowych kostiumów występ wciągnął wszystkich widzów, tworząc niezapomnianą atmosferę. To spotkanie ze sztuką zorganizowali rodzice.
15 listopada w naszej szkole odbył się wyjątkowy spektakl z okazji Dnia Postaci z Bajek. Na przedstawienie pt. „Kopciuszek” zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego w Pakości. Sceniczne dzieło zostało przygotowane przez uczniów klas 6–8, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w bajkowe postacie.
Mali widzowie byli zachwyceni, śledząc losy Kopciuszka i aktywnie uczestnicząc w wydarzeniu – wspólnie tańczyli, klaskali i żywo reagowali na sceniczne zwroty akcji. Dziękujemy przedszkolakom i ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia oraz wspólne świętowanie tego magicznego dnia.
Takie inicjatywy pełnią ważną rolę w edukacji i rozwoju młodych ludzi, inspirując ich do poznawania literatury i rozwijania własnej kreatywności.
Uczniowie z klas 1-3 mieli okazję wyrazić swoją ekspresję poprzez tworzenie w ciągu całego tygodnia plakatów przedstawiających postacie z ulubionych bajek. Dzieci pracowały zespołowo, co sprzyjało integracji .Każda klasa wylosowała jedną z postaci z bajek, a następnie przy pomocy kolorowych materiałów, pisaków, farb i kredek stworzyła niepowtarzalne dzieła sztuki. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
7 listopada odbył się III Kościelecki Marsz na Orientację, pod hasłem "Dla Niepodległej".
W Marszu udział wzięły drużyny z zaproszonych przez gospodarzy szkół: Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego z Pakości, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Pakości, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Barcina i Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kościelcu.
Marsz miał na celu zapoznanie uczniów z historycznymi miejscami Kościelca. Uczniowie poruszali się po trzykilometrowej trasie korzystając z mapy, na której znajdowały się punkty kontrolne. W każdym punkcie mieli wykonać określone zadania oraz odpowiedzieć na pytania związane z historią Polski i Kościelca.
Oprócz zadań związanych z odnalezieniem miejsca pamięci, nagraniem pieśni patriotycznej czy przedstawieniem stylu w architekturze, uczestnicy pod czujnym okiem instruktorów mieli możliwość przećwiczyć swoje umiejętności w strzelaniu na wirtualnej strzelnicy oraz podczas pokazu samoobrony.
Joshua Burdyna Duarte, uczeń klasy 8a, zakwalifikował się do etapu rejonowego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Sukces w nauce języków to niewątpliwie rezultat pasji i zdolności, ale także ciężkiej pracy, wytrwałości i wiary w to, że każde słowo przyswojone dziś przybliża do mistrzostwa jutra.
1. Przygotowania.
W klasach aż wrze od emocji, bo zbliża się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia! Wspólnie ćwiczymy, powtarzamy i bawimy się matematyką, aby wszyscy mogli pochwalić się swoją znajomością tabliczki mnożenia. Dzieciaki przygotowują kolorowe plakaty, grają w quizy i rozwiązują łamigłówki. To świetna okazja, by w kreatywny sposób połączyć naukę z zabawą i przekonać się, jak przydatna (i fajna!) może być matematyka.
2. Za nami intensywny tydzień pracy nad tabliczką mnożenia! Dzieci wykonały niesamowitą robotę, ćwicząc szybkość i dokładność w mnożeniu. Wszyscy uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i świetnymi wynikami! Jak co roku najwięcej radości sprawiło egzaminowanie uczniów starszych klas oraz pracowników szkoły przez komisje egzaminacyjne.
"Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem. Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem."
Słowa te, choć tak proste, zawierają w sobie całe rozumienie polskości. Nasz kraj w swojej historii doświadczył wiele cierpienia. Jednak naród się nie poddawał, wierzył, walczył, był honorowy i wytrwały. 11 listopada przypomnijmy sobie trud naszych przodków, doceńmy piękno naszej ojczyzny, poczujmy więź i cieszmy się Niepodległą! 7.11.2024 roku, nasza szkoła świętowała 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie Estkowskiego wraz z nauczycielami i wychowawcami przygotowali poruszający koncert upamiętniający to wydarzenie. Dzieci grały na instrumentach, śpiewały pieśni patriotyczne, recytowały wiersze i prezentowały tańce ludowe.
Dzieci dały z siebie wszystko, byśmy mogli wspólnie w piękny sposób uczcić wyjątkową datę, jaką jest 11 listopada. Wiwat Niepodległa!
Uczniom Martynie Motławskiej z kl.7a i Marcelemu Kani z kl.6a pani dyrektor Mariola Szlyfarska wręczyła granty naukowe za miesiąc październik ufundowane przez przewodniczącą Rady Rodziców Annę Jagodzińską.
Troje uczniów naszej szkoły: Emilka Borys- klasa V, Marceli Kania- klasa VI oraz Aleksandra Waszkiewicz z klasy VII zakwalifikowało się do drugiego etapu VI edycji ogólnopolskiego konkursu InstaLogik!
InstaLogik to prestiżowy konkurs matematyczno-informatyczny, który rozwija umiejętności logicznego myślenia, programowania oraz rozwiązywania problemów matematycznych. Uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością i wiedzą, pokonując trudne zadania z zakresu algorytmiki i matematyki, aby awansować do kolejnych rund konkursu.
5 listopada bieżącego roku uczennica Magdalena Jendrzejczak z klasy IVb uczestniczyła w gali podsumowującej w Bielsku Podlaskim związanej z X Międzynarodowym Biennale Twórczości Plastycznej Młodych o Złotą, Srebrną i Brązową Paletę- statuetkę Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski „Pasje i Talenty 2024”. Spośród ponad 30 państw praca naszej uczennicy zakwalifikowała się do wystawy w Galerii Sztuki Bielskiego Domu Kultury.
Cieszymy się i gratulujemy tego osiągnięcia w oczekiwaniu na kolejne sukcesy.
1 XI 2024
1 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w kweście na rzecz ratowania naszych zabytków jakimi są kaplice Kalwarii Pakoskiej.