II miejsce Marty
Dnia 4 kwietnia 2012 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Miłość to bieg naszego życia”, zorganizowany przez ZSP nr 2 im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu. Swoje umiejętności na scenie zaprezentowało 40 recytatorów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Interpretacjom strof o miłości przysłuchiwało się jury w składzie: Danuta Pękała – Michalik, Małgorzata Wojciechowska i Andrzej Antczak. W kategorii GIMNAZJUM II miejsce zajęła Marta Otocka. Uczennica klasy III b pakoskiego gimnazjum zaprezentowała jurorom i publiczności przepiękny utwór Małgorzaty Hillar „Rozmowa oczu”.
B. M.-L.
Gimnazjaliści znają swoje prawa i obowiązki
W dniu 27.03.2012 w Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości został przeprowadzony konkurs „Wiedzy o Prawach i Obowiązkach Dziecka”, zorganizowany przez panią Annę Żabę. W konkursie wzięło udział 39 uczniów z wszystkich klas. Gimnazjaliści walczyli
o zajęcie jak najwyższego, indywidualnego miejsca w konkursie. Suma punktów uczniów z poszczególnych oddziałów plasowała ich klasę w szkolnej lokacie. Zwyciężyła uczennica Angelika Sieńko, II miejsce zajęła Dominika Staszewska, III miejsce Anna Heppner. Komisja obradująca w składzie: koordynator GKRPA pani Justyna Kończal, pedagog szkolny pani Anna Augustyn i przedstawiciel KP w Pakości pan Rafał Nieznalski, postanowiła przyznać jedno wyróżnienie, które otrzymał Kacper Rochowiak.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe i upominki ufundowane przez GKRPA.
NAUCZYCIELE, RODZICE, SYMPATYCY I RZYJACIELE Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości. Każdy z nas może poprawić warunki nauki i pracy w szkole przekazując 1% podatku na konto szkoły. Przekaż 1% podatku swojemu gimnazjum (wzór wypełnienia formularza "Pit" na dole strony i pod adresem: patrz niżej) Dowiedz się więcej na stronie http://www.ps.org.pl/przekaz. Pobierz bezpłatny program "Pity2009"
|
Podziękowanie
W styczniu br. Gimnazjum w Pakości ma pięknie utwardzony parking przy szkole dla pojazdów nauczycielskich. Za wykonanie prac dyrektor szkoły Grażyna Zygmańska wraz z całą społecznością składa serdeczne podziękowanie osobom dzięki którym te prace zostały wykonane, a w szczególności Panom: Wiesławowi Kończalowi – Burmistrzowi Pakości, Bogdanowi Kawce z Urzędu Miejskiego w Pakości, Tadeuszowi Grupie z firmy „Kamal”, Andrzejowi Kowalczykowi, Kazimierzowi Gębali oraz Pawłowi Słabowskiemu wraz z ekipą budowlano-remontową dróg i chodników.
Pomoc i prowadzenie prac to wspaniały prezent dla Gimnazjum na początek nowego roku, za co odwzajemniamy się Wszystkim Panom jak najlepszymi życzeniami zdrowia i ludzkiej życzliwości.
Grażyna Zygmańska
Serdecznie gratulujemy Łukaszowi uzyskania tytułu finalisty i życzymy mu
dalszych wysokich wyników.
(W.P.)
Gimnazjum w Pakości już po ewaluacji zewnętrznej
Procesowi ewaluacyjnemu w obszarze „Efekty pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej” poddane zostało w listopadzie i grudniu ubiegłego roku Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Wizytatorzy przeprowadzili z nauczycielami, uczniami, rodzicami i przedstawicielami instytucji współpracujących ze szkołą oraz samorządem ankietowanie i wywiady. Obserwowali również zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, przebieg przerw, wygląd budynku oraz przeglądali dokumentację szkoły. Po wnikliwej analizie ustalone zostały dla naszej szkoły następujące poziomy spełniania wymagań zapisanych przez MEN dla obszaru ”Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej”
1. Analizuje się wyniki egzaminu gimnazjalnego – A,
2. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności – B,
3. Uczniowie są aktywni – A,
4. Respektowane są normy społeczne – B.
(A- oznacza bardzo wysoki poziom, B- wysoki, C – średni, D- podstawowy, E- niski).
Niezwykła uroczystość w Gimnazjum
Dnia 10 listopada 2011 roku w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości miała miejsce niezwykła uroczystość. Uczniowie, pod opieką nauczycieli: p. Moniki Dybicz, p. Anny Sławkowskiej oraz p. Sławomira Montowskiego, przygotowali program artystyczny z okazji 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Apel swą obecnością zaszczycili: poseł na Sejm RP p. Krzysztof Brejza, burmistrz Pakości p. Wiesław Kończal, prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej p. Ignacy Sarnecki oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło w Pakości - p. Ryszard Dolecki.
Uroczystość ta była wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Nauczycielka historii naszego gimnazjum, p. Monika Dybicz została wyróżniona Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Dekoracji dokonał por. Ignacy Sarnecki.
Anna Sławkowska
W piękny listopadowy dzień wybraliśmy się z grupą sportowo – turystyczną pakoskiego gimnazjum na wycieczkę do Inowrocławia do parku linowego. Owa atrakcja turystyczna znajduje się tuż przy inowrocławskich tężniach. Młodzież z wielką chęcią wzięła udział w tych zajęciach. Chyba wielu słyszało o wspinaczce, pokonywaniu przeszkód i zdobywaniu niejednego drzewa. Zanim jednak młodzi gimnazjaliści mogli skorzystać z tejże atrakcji, musieli przejść instruktaż i szkolenie w obsłudze sprzętu wspinaczkowego. Niejeden z uczniów zmagał się trudnościami, choćby pokonania lęku wysokości, ale wyzwanie było duże i trzeba było mu sprostać.
Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało takie spędzenie wspólnego czasu i z wielką chęcią zgłosili oni swój udział w kolejnym wyjeździe. Kto wie, może i ty, drogi czytelniku, zdecydujesz się wyruszyć z nami…
http://dl.dropbox.com/u/14427231/SAM_0559.JPGA.M
Wiedza i nie tylko …..
Dnia 27.10.2011r. grupa gimnazjalistów z Pakości wraz z opiekunką Anną Małek udała się do Piechcina. Celem wycieczki było spotkanie integracyjne z młodzieżą z piechcińskiego gimnazjum.
Podczas pobytu młodzi ludzie mieli okazję poznać okolicę oraz poćwiczyć nabyte umiejętność orientacyjne za pomocą kompasu i busoli. Ponadto gimnazjaliści mieli możliwość przeprowadzenia wielu ciekawych doświadczeń chemicznych np. określenia stopnia pH wody oraz związków znajdujących się w zbiorniku poeksploatacyjnym. Po zajęciach terenowych uczniowie z pakoskiego i piechcińskiego gimnazjum dzielili się doświadczeniami oraz wspólnie wykonywali zadania przydzielone przez opiekunów z Piechcina. Wszystkim uczestnikom, zarówno z Pakości jak i z Piechcina, spodobał się pomysł na wspólne spotkania i zajęcia, które mogą stać się doskonałą metodą motywującą do poszukiwań, zdobywania wiedzy. Już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie .
A. M.
Gimnazjum z Pakości „Szkołą Odkrywców Talentów”…
Ubiegły rok szkolny został ogłoszony przez Minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall „Rokiem Odkrywania Talentów”. Jak podkreśliła minister podczas jego inauguracji w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w każdym uczniu drzemią jakieś talenty. Dlatego ważne jest, by w porę je wyłowić. Duża w tym rola zarówno nauczycieli, jak i rodziców.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom do akcji tej włączyło się także Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego z Pakości, wypełniając wniosek o przyznanie tytułu „Szkoły Odkrywców Talentów” i zamieszczając informacje o realizowanych i prowadzonych w szkole zajęciach rozwijających uzdolnienia i zainteresowania uczniów. Gimnazjum może poszczycić się bogatą ofertą zajęć umożliwiających młodym ludziom wszechstronny rozwój, jak również sukcesami gimnazjalistów, które zostały przedstawione we wniosku o tytuł i dotyczyły: zajęć teatralnych grupy „Kamago”, zajęć lekkoatletycznych i koszykówki, koła fotograficznego, koła matematycznego oraz nauki gry na gitarze.
Z nowym rokiem szkolnym Gimnazjum otrzymało certyfikat oraz tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”, który świadczy o tym, że szkoła przyczynia się do wspierania i rozwoju uzdolnień młodych ludzi. Jednocześnie placówka została umieszczona na ogólnopolskiej mapie Szkół Odkrywców Talentów.
http://dl.dropbox.com/u/14427231/Zdj%C4%99cie.JPGAgnieszka Skibowska
26 października br. Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości przeprowadził imprezę integracyjną – Otrzęsiny 2011, które odbyły się pod hasłem: „Podróż po Świecie”. Pierwszoklasiści przed pasowaniem na pełnoprawnych uczniów szkoły musieli poddać się sprawdzianowi z wiedzy teoretycznej, sprawności fizycznej oraz umiejętności wspólnej zabawy z nowymi kolegami i koleżankami. Zmagania oceniało jury złożone z przedstawicieli grona pedagogicznego, członków Samorządu Szkolnego i klasy II a, która zwyciężyła w ubiegłym roku szkolnym. Ze względu na to, że motywem przewodnim była „ Podróż po Świecie”, pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowane wcześniej scenki dotyczące wylosowanego kontynentu. Następnie rozpoczęły się kolejne konkurencje takie jak: sprawdzian teoretyczny z wiedzy ogólnej i znajomości życiorysu patrona szkoły , kalambury, wyścigi rzędów, zmagania plastyczne. Ostatnim zadaniem dla jednego przedstawiciela każdej klasy był taniec z miotłą, który cieszył się największym powodzeniem. Przez cały czas trwania konkurencji wszyscy gimnazjaliści bili brawa i głośno dopingowali tancerzy. Okazało się, że nasi najmłodsi uczniowie znakomicie spisali się we wszystkich konkurencjach, zaś najlepszą okazała się klasa I d.
Na zakończenie pierwszaki i nowi nauczyciele musieli skosztować czarodziejskiego poczęstunku przygotowanego przez członków Samorządu Uczniowskiego. Zobaczyć grymas bądź śmieszną minę niektórych spożywających okazało się bezcenne. Zwieńczeniem otrzęsin było włączenie najmłodszych gimnazjalistów do grona uczniów naszej szkoły poprzez złożenie przez nich uroczystego ślubowania.
Ariel Nadolski
Rok szkolny rozpoczął się sukcesami sportowymi gimnazjalistów z Pakości. Grupa młodzieży reprezentowała szkołę w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Najwyższe miejsce wywalczyła Małgorzata Kamińska, awansując tym samym do Finału Wojewódzkiego, w którym godnie reprezentując naszą szkołę uplasowała się w czołówce zawodników.
Drugim sukcesem było zdobycie I miejsca w Sztafetowych Biegach Przełajowych przez drużynę dziewcząt w składzie: Natalia Jabłońska, Adrianna Bieniek, Katarzyna Buzała, Małgorzata Kamińska, Adrianna Andrzejewska, Patrycja Rosół, Natalia Walczak, Karolina Dobrowolska, Ewa Skibińska, Joanna Bednarek. Dziewczęta w najbliższym czasie reprezentować będą Powiat w Mistrzostwach Województwa.
E.P
Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2010/2011
Praca szkoły w projektach edukacyjnych finansowanych lub współfinansowanych
ze środków UE.
Przez cały rok szkoła pracowała w projektach finansowanych ze środków EFS:
Inne osiągnięcia szkoły
NOWY ROK SZKOLNY 2011/2012
W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie Gimnazjum w Pakości po raz kolejny dowiedli, że poziomem wiedzy z matematyki dorównują swoim kolegom ze szkół znajdujących się w czołówce rankingowej kraju. Jest to niewątpliwie efekt ogromnej pracy szkoły, skierowanej na tworzenie warunków równych szans poprzez realizację projektów współfinansowanych przez Unię Europejską.
Pierwszymi sukcesami pochwalić się mogą uczniowie klasy II e prowadzeni przez mgr Mariolę Szlyfarską, którzy w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Mathematiques sans frontieres" znaleźli się wśród 10 najlepszych klas drugich w województwie kujawsko-pomorskim, tuż za klasami z Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, Gimnazjum nr 53 w Bydgoszczy, i „Toruńską 11”. Konkurencja była ostra - do konkursu przystąpiło 289 klas drugich z całej Polski.
Sukces ów to niewątpliwie efekt dwuletniej pracy w ramach projektu ,,Wespół w zespół z Matematyką bez Granic'', której celem jest edukacja efektywnego współdziałania w zespole oraz rozwiązywania problemów w sposób twórczy. Specyfika Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic” polega na tym, że jest to konkurs zespołowy. Klasy otrzymują do rozwiązania zadania o różnym stopniu trudności, poza tym pierwsze zadanie podane jest w języku obcym. Należy je przetłumaczyć, rozwiązać, a następnie podać rozwiązanie w wybranym języku obcym.
Konkurs skierowany jest głównie do klas trzecich gimnazjalnych i pierwszych licealnych, co tym bardziej nobilituje sukces drugoklasistów i daje im szansę, by za rok ponownie stanąć do rywalizacji.
Ponadto szkoła może pochwalić się również sukcesem na szczeblu ogólnopolskim.
Tytuł Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej „Olimpus” zdobyła Beata Tim - uczennica
kl. II a - przygotowana przez mgra Mariusza Augustyna.
W roku szkolnym 2010/2011 po raz kolejny uczniowie klas pierwszych i drugich pakoskiego gimnazjum trzykrotnie zmagali się w potyczkach matematycznych w ramach Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Liga Zadaniowa”, którego organizatorami są: Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu , Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. W efekcie dwoje uczniów: Natalia Ochocka, uczennica mgr Marzanny Nadolskiej i Marek Borowiak, uczeń mgr Marioli Szlyfarskiej, znalazło się w gronie nagrodzonych - zdobyli oni trzecie miejsce.
10 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu odbył się finał III Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego „poPaTrz". Wśród laureatów znalazła się grupa „Kamago” z Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, prowadzona przez nauczycielkę języka polskiego Beatę Misterę-Lewandowską. Spektakl „Sala” zaprezentowany przez teatr zdobył Nagrodę Specjalną Dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Pawła Łysaka. Otrzymanie tej nagrody, równoznaczne z zajęciem przez „Kamago” II miejsca, nie stanowiło jedynego sukcesu zespołu na festiwalu. Jury w składzie: Grzegorz Jach – przewodniczący, Jacek Szałkowski, Izabella Drobniecka oraz Marcin Mroziński nagrodę dla najlepszej aktorki przyznało Małgorzacie Wilczyńskiej z klasy IIIa za rolę Paranoiczki.
Spektakl poruszał niezmiernie ważny dla młodzieży temat uzależnień. Pacjentki zakładu psychiatrycznego, owładnięte fobiami będącymi wynikiem różnych nałogów, żyją w stworzonej przez własne obsesje rzeczywistości. O sile przekazu świadczyło skupienie nastoletniej widowni. Świetnie wykreowane postaci i głęboka treść zelektryzowały i poruszyły publiczność. Świadczyły o tym liczne, pełne emocji, komentarze i pochwały płynące zewsząd.
W rolę aktorek wcieliły się uczennice klasy IIIa : Dominika Beneturska, Katarzyna Kuflewicz, Eliza Lampka, Sylwia Niewiadomska, Marlena Wiatr i Małgorzata Wilczyńska oraz klasy IIId: Daria Bursztynowicz i Kinga Zielińska.
Warto przypomnieć, że podobny sukces, działający w szkole niewiele dłużej niż dwa lata teatr „Kamago”, odniósł już w ubiegłym roku na II PET”poPaTrz”. Wówczas dziewczyny zdobyły II miejsce za spektakl pt. „Blog”, a najlepszą aktorką okrzyknięto Darię Bursztynowicz.
Celem Wojewódzkich Profilaktycznych Festiwali Teatralnych jest poszerzanie wiedzy młodzieży z zakresu profilaktyki poprzez prezentację dorobku artystycznego młodzieżowych teatrów nieprofesjonalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Do finału corocznie dostaje się tylko sześć najlepszych grup teatralnych z gimnazjów województwa kujawsko-pomorskiego.
G.Z.,M.S.
Drugi semestr tego roku szkolnego dla uczniów z pakoskiego gimnazjum okazał się bogaty w sukcesy sportowe. Gimnazjaliści reprezentowali szkołę w licznych zawodach lekkoatletycznych, plasując się na czołowych miejscach.
W Wiosennych Indywidualnych Biegach Przełajowych w kategorii klas pierwszych młodzież gimnazjalna zajęła następujące miejsca:
I – Natalia Jabłońska
II - Małgorzata Kamińska
III Adrianna Bieniek
IV – Adrianna Andrzejewska.
W kategorii klas drugich:
I - Agnieszka Kruk
II - Joanna Banasiak
III - Rafał Dzikowski.
W drużynowych biegach przełajowych ekipa szkoły zajęła III miejsce, a w IV Biegu Piastowskim w kategorii drużynowej II miejsce.
W Lidze Lekkoatletycznej dziewczęta z Pakości są III drużyną w powiecie, zaś chłopcy IV.
Z mistrzostw powiatu w lekkiej atletyce młodzi lekkoatleci przywieźli sześć krążków: Eliza Lampka- III m. w skoku wzwyż, III m. Sara Chałupa w biegu na dyst. 300 m, III m. Konrad Lewicki- w biegu na dystansie 300 m, , II miejsce Zuzanna Kurzawa , III m. Natalia Jabłońska - obie w biegu na dystansie 800 m i I miejsce dla Angeliki Walter – bieg na dystansie 100 m oraz udział w finale Mistrzostw województwa. Tuż za podium znalazły się Wiktoria Bogatek ( 100 m), Wioleta Lisiecka (800 m) i Adrianna Bieniek (300 m), Bartosz Kowalski (1500 m). Opiekunami są pp. E. Buzała i p. E. Pietrzak.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
E.P.
Już po raz 10 w pakoskim gimnazjum 1 czerwca odbył się Memoriał Lekkoatletyczny im. Henryka Szymanowicza. Patronat nad imprezą objęli: vice starosta inowrocławski, pan Sławomir Szeliga i burmistrz Pakości, pan Wiesław Kończal.
Gospodarze gościli reprezentacje z Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej i Gimnazjum nr 2 w Kruszwicy.
W kategorii drużynowej zwycięstwo przypadło Gimnazjum w Pakości, II miejsce przyznano Gimnazjum nr 2 w Kruszwicy, a na III miejscu uplasowało się Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej.
Puchary dla drużyn , a także wszystkie nagrody indywidualne za pierwsze miejsca ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Natomiast fundatorem nagród indywidualnych za drugie miejsca był Urząd Miejski w Pakości , a za trzecie Gimnazjum w Pakości. MUKS „Sokół” w Pakości z kolei udekorował wszystkich zwycięzców złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami.
Dodatkowe nagrody, prezes MUKS „Sokół” Henryk Kucharczyk ufundował dla najlepszej zawodniczki oraz najlepszego zawodnika memoriału. Wyróżnieni zostali: Anna Graczyk z Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej oraz Artur Szczudliński z Gimnazjum nr 2 w Kruszwicy.
Swoim artystycznym pokazem imprezę uświetniły, pod opieką Anny Stankiewicz i Huberta Dobrzańskiego, Grupy: Taneczna i Akrobatyczna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4
w Inowrocławiu.
Wszyscy uczestnicy skosztowali w trakcie imprezy szkolnej „grochówki”.
Impreza odniosła sukces, odbyła się w sportowej atmosferze. Zaproszone szkoły były zadowolone z uczestnictwa. Wicestarosta- pan Sławomir Szeliga podsumowując imprezę stwierdził, że widzi szansę na jej rozwój w przyszłości.
W trakcie uroczystości uczniowie tradycyjnie złożyli wiązankę kwiatów na grobie Henryka Szymanowicza na cmentarzu w Pakości. Zmarły w 1990 roku dyrektor szkoły zasłynął jako gorący propagator lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży oraz budowniczy sali gimnastycznej mieszczącej się przy obecnym Gimnazjum.
Dyrektor Gimnazjum w Pakości Grażyna Zygmańska i cała społeczność składają serdeczne podziękowania panu wicestaroście Sławomirowi Szelidze, panu burmistrzowi Wiesławowi Kończalowi i prezesowi MUKS Pakość zarówno za patronat honorowy nad imprezą, jak i cenne nagrody dla młodych sportowców.
G.Z., E.P
Druga połowa maja i początek czerwca bieżącego roku obfitował w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości w prezentacje obowiązkowych zespołowych projektów edukacyjnych.
Uczniowie klas drugich, chcąc wywiązać się z obowiązku nałożonego przez MEN Rozporządzeniem z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniającym dotychczasowe Rozporządzenie z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 83, poz.562 z póź. zm.), tworzyli zespoły i pod opieką nauczycieli w drugim semestrze realizowali projekty edukacyjne.
Tematyka prac projektowych była bardzo ciekawa i różnorodna, m.in.: „Jesteśmy stąd”, „Walory turystyczne miasta i gminy Pakość”, „Sport w naszej gminie”, „Europa się starzeje”, „Zdrowy styl odżywiania”, „Planujemy wycieczkę klasową do Wielkiej Brytanii” i wiele innych. Uczniowie poszukiwali różnych źródeł informacji nie tylko w Internecie i w książkach, ale też ankietowali Pakościan, fotografowali różne obiekty, rozpytywali w urzędach i na ulicach. Następnie tworzyli wystawy, prezentacje multimedialne, wykresy, gazetki, itp. Z ich działań powstało szereg interesujących opracowań, które z kolei musieli publicznie zaprezentować nie tylko przed własnymi kolegami i nauczycielami. Na takie prezentacje zespoły zapraszały też rodziców, pracowników miejscowego Urzędu Miejskiego, a nawet innych mieszkańców Pakości.
Celem wprowadzonej przez MEN innowacji jest przede wszystkim wyposażenie wszystkich gimnazjalistów w określone kompetencje: zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z przedmiotem projektu, poszukiwanie sposobów zbadania i rozwiązania problemu, organizacja własnej pracy, współpraca z innymi realizatorami projektu oraz przygotowanie i przeprowadzenie publicznej prezentacji efektów projektu. Informacje o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat tego projektu wpisywane będą na świadectwie ukończenia gimnazjum.
Społeczność klas drugich i ich nauczyciele za pośrednictwem Wiadomości Pakoskich serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom Pakości, którzy przyczynili się do powstania opracowań projektowych bądź też brali udział w publicznych prezentacjach.
Wyrażam nadzieję, że w następnym roku szkolnym, gdy kolejny rocznik drugoklasistów będzie podejmował się prac w zespołowych projektach edukacyjnych, spotka się z takim samym zrozumieniem społeczeństwa Pakości, za co już teraz składam podziękowanie.
Grażyna Zygmańska – dyrektor Gimnazjum
W marcu tego roku miały miejsce dwa finały konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Udział w nich zapewniło sobie po wcześniejszych eliminacjach dwoje uczniów z Gimnazjum w Pakości.
Bartosz Dolatowski, uczeń klasy IIIA, został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, który odbył się 1 marca b.r. w Bydgoszczy. Natomiast Zuzanna Kwiatkowska, uczennica klasy IIIC, 5 marca tego roku została laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego zapewniając sobie tym samym zwolnienie z humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego i zdobycie maksymalnej liczby punktów na egzaminie gimnazjalnym.
Poziom konkursów był wysoki, ale Zuzannę i Bartosza bardzo dobrze przygotowały do zmagań nauczycielki: polonistka Beata Kwiatkowska i nauczycielka geografii Anna Małek..
Serdecznie gratulujemy sukcesów zdolnym gimnazjalistom i życzymy im dalszych wysokich wyników.
Agnieszka Skibowska