Druga połowa maja i początek czerwca bieżącego roku obfitował w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości w prezentacje obowiązkowych zespołowych projektów edukacyjnych.
Uczniowie klas drugich, chcąc wywiązać się z obowiązku nałożonego przez MEN Rozporządzeniem z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniającym dotychczasowe Rozporządzenie z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 83, poz.562 z póź. zm.), tworzyli zespoły i pod opieką nauczycieli w drugim semestrze realizowali projekty edukacyjne.
Tematyka prac projektowych była bardzo ciekawa i różnorodna, m.in.: „Jesteśmy stąd”, „Walory turystyczne miasta i gminy Pakość”, „Sport w naszej gminie”, „Europa się starzeje”, „Zdrowy styl odżywiania”, „Planujemy wycieczkę klasową do Wielkiej Brytanii” i wiele innych. Uczniowie poszukiwali różnych źródeł informacji nie tylko w Internecie i w książkach, ale też ankietowali Pakościan, fotografowali różne obiekty, rozpytywali w urzędach i na ulicach. Następnie tworzyli wystawy, prezentacje multimedialne, wykresy, gazetki, itp. Z ich działań powstało szereg interesujących opracowań, które z kolei musieli publicznie zaprezentować nie tylko przed własnymi kolegami i nauczycielami. Na takie prezentacje zespoły zapraszały też rodziców, pracowników miejscowego Urzędu Miejskiego, a nawet innych mieszkańców Pakości.
Celem wprowadzonej przez MEN innowacji jest przede wszystkim wyposażenie wszystkich gimnazjalistów w określone kompetencje: zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z przedmiotem projektu, poszukiwanie sposobów zbadania i rozwiązania problemu, organizacja własnej pracy, współpraca z innymi realizatorami projektu oraz przygotowanie i przeprowadzenie publicznej prezentacji efektów projektu. Informacje o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat tego projektu wpisywane będą na świadectwie ukończenia gimnazjum.
Społeczność klas drugich i ich nauczyciele za pośrednictwem Wiadomości Pakoskich serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom Pakości, którzy przyczynili się do powstania opracowań projektowych bądź też brali udział w publicznych prezentacjach.
Wyrażam nadzieję, że w następnym roku szkolnym, gdy kolejny rocznik drugoklasistów będzie podejmował się prac w zespołowych projektach edukacyjnych, spotka się z takim samym zrozumieniem społeczeństwa Pakości, za co już teraz składam podziękowanie.
Grażyna Zygmańska – dyrektor Gimnazjum
W marcu tego roku miały miejsce dwa finały konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Udział w nich zapewniło sobie po wcześniejszych eliminacjach dwoje uczniów z Gimnazjum w Pakości.
Bartosz Dolatowski, uczeń klasy IIIA, został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, który odbył się 1 marca b.r. w Bydgoszczy. Natomiast Zuzanna Kwiatkowska, uczennica klasy IIIC, 5 marca tego roku została laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego zapewniając sobie tym samym zwolnienie z humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego i zdobycie maksymalnej liczby punktów na egzaminie gimnazjalnym.
Poziom konkursów był wysoki, ale Zuzannę i Bartosza bardzo dobrze przygotowały do zmagań nauczycielki: polonistka Beata Kwiatkowska i nauczycielka geografii Anna Małek..
Serdecznie gratulujemy sukcesów zdolnym gimnazjalistom i życzymy im dalszych wysokich wyników.
Agnieszka Skibowska
Rok 2011 jest nazwany „Rokiem Lasu” w województwie kujawsko – pomorskim. Z tej inicjatywy młodzież pakoskiego gimnazjum podjęła kolejne działanie w ramach realizacji projektu „Rozwój przez kompetencje” zatytułowane „Las, jako naturalne środowisko życia”. Chcąc przybliżyć i podkreślić jak ważną rolę pełnią lasy, uczniowie udali się pobliskiego lasu w Łącku. Tam spotkali się z leśniczym z Nadleśnictwa Solec Kujawski, który przekazał cenną wiedzę o środowisku leśnym oraz właściwym korzystaniu z walorów przyrodniczych terenu leśnego. Gimnazjaliści podczas spotkania uzyskali wiele ciekawych informacji i fachowych wskazówek jak zachowywać się w lesie, jaka rolę pełni las.
Opiekunka młodzieży Anna Małek w imieniu swoim i uczniów realizujących projekt pragnie podziękować Panom z Nadleśnictwa Solec Kujawski za ciekawie przeprowadzenie zajęcia edukacyjnych w pięknej leśnej oprawie.
Należy pamiętać, że las jest otwarty dla wszystkich, jest tworem trwalszym od człowieka, który trzeba chronić, by zachował się dla przyszłych pokoleń.
Anna Małek
Dnia 10 czerwca 2011 r. w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu odbędzie się finał III Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego „poPaTrz”. W eliminacjach do konkursu wzięły udział grupy teatralne z całego województwa. Na podstawie nagrań przygotowanych przez zespoły spektakli komisja konkursowa wyłoniła sześć grup festiwalowych. Wśród zwycięskiej szóstki już po raz kolejny znalazł się, prowadzony przez Beatę Misterę-Lewandowską i – od niedawna także- Małgorzatę Skonieczkę, teatr „Kamago” z pakoskiego gimnazjum. „Sala”, taki tytuł nosi nowy spektakl „Kamago”, opowiada o pacjentkach zakładu psychiatrycznego, młodych kobietach owładniętych różnego rodzaju obsesjami, żyjących w świecie własnych urojeń, których różnego typu uzależnienia doprowadziły do fałszywego postrzegania siebie i otaczającej je rzeczywistości.
21 maja aktorki „Kamago” wezmą udział w warsztatach przygotowujących do czerwcowego występu, które poprowadzi warszawski bard, aktor, iluzjonista Tomasz Bieliński.
B. M.-L.
W ubiegłym roku Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza.
Z tej okazji 13 maja b.r. w bibliotece Gimnazjum w Pakości miał miejsce konkurs recytatorski, który zorganizowany został przez nauczycielki: Halinę Pietrzak i Agnieszkę Skibowską.Jego celem było nie tylko popularyzowanie twórczości znakomitego poety, ale także rozbudzanie wrażliwości uczniów na piękno poezji oraz prezentacja umiejętności młodzieży i rozwijanie jej zdolności recytatorskich.
Jury w osobach wymienionych wyżej pań oraz p. Alicji Ojczenasz przyznało następujące miejsca:
I – Zuzanna Kwiatkowska (kl. III c)
II – Daria Bursztynowicz (III d)
III – Natalia Jóźwiak (I c)
Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy III c, Sara Chałupa.
Serdecznie gratulujemy i cieszymy się bardzo, że choć poezja Czesława Miłosza do łatwych w odbiorze nie należy, to jednak budzi zainteresowanie gimnazjalistów.
A. S.
Tak może o sobie powiedzieć młodzież pakoskiego gimnazjum. A to dlatego, że 4 maja b.r. miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z gramatyki języka polskiego w konkursie, który został zorganizowany przez nauczycielkę Agnieszkę Skibowską. W szranki z niezbyt lubianą przez uczniów gramatyką naszego języka stanęło szesnaścioro gimnazjalistów.
Zadania konkursowe obejmowały materiał zawarty w podstawie programowej poszczególnych klas gimnazjum.
Okazało się, że test nie sprawił zbyt wielkich trudności (co bardzo cieszy), a następujący uczniowie zdobyli najwięcej punktów i zajęli kole
I miejsce – Patrycja Rosół (kl. I a)
II miejsce – Bartłomiej Zieliński (kl. II c)
III miejsce – Katarzyna Kuflewicz (III a)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a także pozostałym uczestnikom konkursu.
A. S.
„Bądź pozdrowiony Gościu nasz...” słowami tej piosenki w środę 11 maja powitaliśmy w progach Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego Ks. Biskupa Bogdana Wojtusia, który wizytując parafię p.w. św. Bonawentury odwiedził również naszą szkołę. Po krótkiej rozmowie z p. dyr. Grażyną Zygmańską wyjątkowy Gość spotkał się ze społecznością gimnazjum. Młodzież w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez p. Danutę Kaźmierczak i p. Sławomira Montowskiego, przypomniała zebranym związek Polski i Polaków z Bogiem, Bogurodzicą oraz chrześcijaństwem. Przedstawiono również ludzi, którzy w wyjątkowy sposób zapisali się w tej wspólnej historii państwa polskiego i kościoła. Wspomnieliśmy więc świętych Wojciecha i Stanisława, siostrę Faustynę, mówiącą o Bożym Miłosierdziu i o. Maksymiliana Kolbego oddającego życie z miłości do Boga i człowieka, a wreszcie wielkich swoją świętością żyjących w naszych czasach: ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszkę i bł. Jana Pawła II, który powiedział, że: „nie można tego narodu zrozumieć bez Chrystusa...”
Ks. Biskup w słowach skierowanych do młodzieży nawiązał do zdania „Polska zawsze wierna...”, które widniało na naszej dekoracji. Mówił nam o wierności jako swego rodzaju odmianie miłości, o trudnym zadaniu wierności temu co ważne. Zwrócił uwagę na to, iż musimy od siebie wymagać, stawiać sobie zadania. Stwierdził również, iż cieszy się z tej okazji spotkania z młodymi ludźmi, których postawą dzisiaj i osiągnięciami jest zbudowany. Szkole, której tradycję wspomniał, oraz wszystkim jej pracownikom życzył dalszych sukcesów. Na zakończenie spotkania Ks. Biskup Bogdan Wojtuś dokonał pamiątkowego wpisu do Szkolnej Księgi Honorowej.
Jesteśmy wdzięczni za to wyjątkowe spotkanie i mamy nadzieję, że młodzież naszej szkoły będzie potrafiła realizować w swoim życiu prawdy, o których mówił nam nasz Gość.
Danuta Ciechorska
Dnia 29 kwietnia w pakoskim gimnazjum z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbył się uroczysty apel. Akademię uświetnili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz i instytucji na czele z Burmistrzem Pakości Wiesławem Kończalem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Grupą. W trakcie uroczystości odznaczenie za zasługi dla ZKRP i BWP z rąk Prezesa Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pakości por. Ignacego Sarneckiego otrzymała Elżbieta Szymborska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Pakości.
Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem Beaty Mistery-Lewandowskiej i Sławomira Montowskiego pozwolił zgromadzonym gościom, nauczycielom i uczniom przenieść się na kilkanaście minut do Polski schyłku wieku XVIII. Nie zabrakło oczywiście patriotycznych wierszy i pieśni.
Rocznicowe obchody zakończyło złożenie kwiatów przed, znajdującym się przed szkołą, obeliskiem ku czci poległych we wrześniu 1939 r.
B. M.-L.
W Gimnazjum o dopalaczach
Dnia 27.01.2011r. w Gimnazjum w Pakości odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas III z terapeutą ds. uzależnień, p. Romanem Kiełbem. Tematyką spotkania były zagrożenia związane z używaniem dopalaczy przez młodzież.
Rodzice zostali zapoznani z rodzajami dopalaczy, ich działaniem na organizm człowieka oraz z regulacjami prawnymi dotyczącymi dostępności tych substancji. Należy podkreślić, że szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Anna Augustyn
W bieżącym roku szkolnym zakwalifikowaliśmy się do ogólnopolskiego projektu poznańskiej sp. z o.o. SuperMemo pod nazwą „Uczeń online”w ramach, którego będę realizował przez najbliższe trzy lata, program edukacji europejskiej mojego autorstwa.
Pomysł znalazł uznanie komisji kwalifikacyjnej, która spośród ponad 1000 zgłoszonych różnych aplikacji, wybrała również naszą.
Tak, więc jesteśmy jednym z 25 gimnazjów, obok 25 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Dla ciekawskich polecam stronę http://www.uczenonline.pl/node/11
Istotą mojego projektu jest edukacja dla Europy poprzez własne zainteresowania uczniów, ich hobby i predyspozycje. Na zasadzie uczę się, bo lubię, bo mnie to bawi i rozwija.
Dla realizacji projektu, otrzymaliśmy super sprzęt: kamerę cyfrową SONY, kombajn drukująco – kopiująco - faksujący BROTHER, rzutnik multimedialny, aparat fotograficzny NIKON, zestaw reporterski OLYMPUS, notebook ASUS z pełnym oprogramowaniem biurowym.
W projekcie bierze udział dwanaścioro uczniów klas pierwszych rocznika 2010/2011.
Każdy z uczniów ma dostęp do Portalu SuperMemo i własny profil, a tam między innymi może korzystać z wielu pomocy dydaktycznych, wykładów, prezentacji, a co najważniejsze wielu bezpłatnych kursów języków obcych, min. hiszpańskiego, włoskiego, szwedzkiego, rosyjskiego, francuskiego, za które normalnie trzeba płacić po kilka tysięcy złotych.
Uczestnicy Projektu, mogą też na swoich profilach prezentować własne prace, osiągnięcia, projekty, kursy, wykonane zadania. Nawiązywać kontakty, rozmawiać z rówieśnikami – uczestnikami Projektu.
Jako opiekun przeszedłem trzydniowy kurs w Białym Dunajcu, gdzie intensywnie przygotowywano zespół 50 nauczycieli do prowadzenia zajęć metodą E – learningową.
W projekcie biorą udział:
Adrianna Andrzejewska, Żaklina Babiarz, Adrianna Bieniek, Wiktoria Bogatek, Katarzyna Buzała, Michał Drzewiecki, Kacper Dudek, Natalia Jabłońska, Miłosz Nowak, Natalia Ochocka, Zuzanna Podlaszewska, Sandra Tomaszewska.
Ryszard Kuflewicz
‘’Każdy dobry człowiek jest niebem Bożym’’
(J.Tauler)
W niedzielę 11 października w całej Polsce obchodzony był X Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Odwaga Świętości”, upamiętniający człowieka, który swoim życiem przybliżył niebo do ziemi. Podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku młodzież pakoskiego gimnazjum włączyła się w obchody Dnia Papieskiego. Już w sobotę 10 października, razem
z rówieśnikami całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej uczestniczyła w spotkaniu młodych
w Markowicach, którzy poprzez wspólną pielgrzymkę, Mszę św., śpiew i zabawę rozpoczęli obchody tego szczególnego dnia. Wspominali człowieka, który uwierzył w ludzi młodych, ich ukochał i w nich pokładał wielkie nadzieje. W niedzielę o godz. 16.00 w kościele św. Bonawentury odbyło się spotkanie z rodziną państwa Wronów z Częstochowy, z ludźmi, którzy w swoim życiu doświadczyli wstawiennictwa Jana Pawła II, którzy przez cudowne narodziny swojej córki dotknęli świętości papieża. Historia narodzin i życia ich córeczki Glorii Marii została włączona do grona cudów będących dowodami na świętość papieża. Spotkanie to uświetniły wiersze w wykonaniu pakoskiej młodzieży.
W poniedziałek 11 października w naszym Gimnazjum odbył się okolicznościowy apel poświęcony Wielkiemu Polakowi- Janowi Pawłowi II. Dzięki tekstom papieskim, wierszom
i piosenkom spojrzeliśmy na jego życie i działalność w wymiarze świętości. Spotkanie to zakończyła wspólna modlitwa o szybką beatyfikację papieża oraz śpiew jego ulubionej pieśni „Barka”. Mamy nadzieję, że okrzyki SANTO SUBITO z placu św. Piotra już niedługo staną się faktem.
Miniony Dzień Papieski skłania nas do refleksji nad świętością, nad pytaniem, czy mamy odwagę być świętymi.
Ojciec Maksymilian Kolbe powiedział, iż „Geniuszem nie każdy może zostać, droga zaś do świętości wszystkim stoi otworem ”.
Bo czymże jest świętość, jeśli nie dobrem, radością, wypełnianiem swoich obowiązków, trwaniem przy człowieku, jego kochaniem.
D. Kaźmierczak; D. Ciechorska.
Dzień nauczyciela w pakoskim gimnazjum
Jak co roku z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej w Gimnazjum
im. E. Estkowskiego w Pakości miało miejsce uroczyste wręczenie nagród nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi. Ten dzień uświetnił apel przygotowany przez samorząd uczniowski. W miłej atmosferze z rąk dyrektor Grażyny Zygmańskiej nagrody dyrektora otrzymali: Ewa Buzała, Ryszard Kuflewicz, Anna Małek, Beata Mistera – Lewandowska, Ariel Nadolski, Edyta Pietrzak, Halina Pietrzak i Mariola Szlyfarska oraz pracownicy obsługi: Helena Domagalska, Iwona Górska, Bogumiła Skunicka.Dyrektor G. Zygmańska oraz nauczycielka języka angielskiego Lidia Augustyn, otrzymały nagrodę Burmistrza Pakości.
Dyrektor gimnazjum pogratulowała wszystkim i życzyła dalszych sukcesów.
Agnieszka Skibowska
Polski system oświaty daje uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi różne możliwości realizacji obowiązku szkolnego. Przewidziano dla nich następujące formy kształcenia: szkoły specjalne, oddziały specjalne w szkołach ogólnodostępnych, nauczanie indywidualne, albo kształcenie w oddziale ogólnodostępnym, szkole integracyjnej i oddziale integracyjnym. Możliwości jest więc bardzo dużo, a mimo to badania pokazują, że większość rodziców ma kłopoty z ulokowaniem swojego dziecka w odpowiedniej szkole. Brakuje przygotowanych do tego celu szkół, a nawet nauczycieli.
Taki problem nie występuje w Pakości na poziomie kształcenia gimnazjalnego. Decyzją organu prowadzącego w 1999 r. utworzone zostało Gimnazjum z klasami integracyjnymi. Ostateczną decyzję o powołaniu klasy integracyjnej podejmuje co roku dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Aby taka klasa powstała muszą być zachowane następujące warunki: liczba uczniów w klasie od 15 do 20, liczba uczniów z orzeczoną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną niepełnosprawnością od 3 do 5.
W takiej klasie prawie na wszystkich przedmiotach oprócz nauczyciela prowadzącego zajęcia pracuje jeszcze nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, zwany często wspomagającym, który zapewnia odpowiednią pomoc uczniom. Dodać należy też, ze oprócz zajęć klasowych uczniowie biorą udział w zajęciach dodatkowych w zależności od indywidualnych potrzeb.
Nasze Gimnazjum zapewnia tworzenie tzw. ciągu klas, tj. otwieranie co roku kolejnej klasy integracyjnej. W obecnym roku szkolnym utworzono dwie klasy pierwsze integracyjne, a kontynuacja nauki zapewniona jest w klasie drugiej i trzeciej. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami osiągają optymalne warunki rozwoju, kontynuują naukę na dalszych etapach kształcenia w ogólnodostępnych szkołach, nie napotykają barier w usamodzielnianiu się.
Mimo 11-letniego okresu funkcjonowania Gimnazjum z klasami integracyjnymi, w swojej już 3-letniej pracy na stanowisku dyrektora tej szkoły niejednokrotnie przekonałam się, ze mieszkańcy Pakości, jak i okolic nie posiadają wystarczającej wiedzy w zakresie funkcjonowania klas integracyjnych. Dotyczy to zwłaszcza osób, którzy jeszcze nie mieli możliwości stania się interesariuszami naszej placówki. W poznaniu kontekstu funkcjonowania nauczania w klasach integracyjnych w naszej szkole pomocne mogą być również następujące wypowiedzi:
- „Drugi rok uczęszczam do takiej klasy. Pomimo obaw, jakie towarzyszyły mi na początku nie zamieniłabym jej na żadną inną. Wspólna nauka uczy mnie koleżeńskości i wzajemnej pomocy, pozwala odnaleźć w sobie wiele pozytywnych cech charakteru.” – Beata Tim, uczennica klasy IIa,
- „Dzięki uczęszczaniu do klasy integracyjnej nauczyliśmy się dostrzegać potrzeby innych. Uważamy, że w naszym gronie panuje atmosfera zaufania, życzliwości i szacunku dla każdego członka klasy.” – Monika Majchrzak i Ania Dąbrowska, uczennice klasy IIIb,
- „Klasy integracyjne to bardzo dobry pomysł. Obecność dwóch nauczycieli na niektórych lekcjach daje nam większe możliwości rozwijania się.” – Hubert Lauter, uczeń klasy IIIb,
- „Zauważyliśmy, ze nauczyciele zwracają uwagę na tempo pracy, dokładnie tłumaczą, więcej poleceń i zadań jest pisanych na tablicy, co ułatwia pracę uczniom wolniej piszącym.”- Patryk Matykiewicz i Dawid Gałęza, uczniowie klasy Ia,
- „Nauczyciel wspomagający pomaga uczniom mającym kłopoty, tłumaczy im zadania, które mają wykonać.” – Patrycja Rosół, uczennica klasy Ia.
- „Uczniowie klas integracyjnych w praktyce uczą się tolerancji, akceptacji, wrażliwości na potrzeby innych ludzi.” – Adriana Burdziłowska, nauczycielka ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym,
- „Klasy są mniej liczne i łatwiej jest rozpoznać potrzeby każdego ucznia.” – Anna Małek, nauczycielka geografii.
Sądzę więc, że zarówno podane przeze mnie informacje, jak i cytowane wypowiedzi uczniów i nauczycielek ułatwią mieszkańcom miasta i gminy Pakość zdobyć właściwe informacje na temat możliwości kształcenia dzieci w klasach integracyjnych.
Grażyna Zygmańska – dyrektor Gimnazjum
W związku z realizacją projektu „Rozwój przez kompetencje”, o czym pisaliśmy w październikowym wydaniu Wiadomości Pakoskich, uczniowie pakoskiego Gimnazjum uczestniczą w wykładach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika . W tym semestrze od września odbyły się już dwa wykłady dla grupy przedsiębiorczej, której opiekunem jest p. Ryszard Kuflewicz i matematyczno – przyrodniczej pod opieką p. Anny Małek. Uczniowie z grupy przedsiębiorczej mieli możliwość poznać wiele ciekawych informacji na temat organizacji i zarządzania w turystyce, z grupy matematyczno – przyrodniczej w dziedzinie biologii i glacjologii przy wykorzystaniu technik komputerowych i tablicy interaktywnej. Zajęcia mimo późnych godzin popołudniowych były ciekawe i pozwalały uczniom zetknąć się z wyższym poziomem edukacji.
Anna Małek
Sukcesy gimnazjalistów w programie „Zdolni na start”
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski w Toruniu przystąpiły do realizacji programu „ Zdolni na start” – skierowanego do uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w olimpiadach lub konkursach na szczeblu wojewódzkim.
Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości zgłosiło troje uczniów, którzy spełnili wymagania określone w regulaminie programu. Po weryfikacji komisja zakwalifikowała do niego 300 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym wszystkich reprezentantów naszej szkoły, do których należą: Marta Jędro (obecnie uczennica I LO w Inowrocławiu) oraz uczniowie klasy III d Dorota Sikora i Bartosz Żbikowski.Marta i Dorota były finalistkami Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II pod opieką nauczycielki katechetki Danuty Kaźmierczak, natomiast Bartosz osiągnął takie sukcesy pod kierunkiem nauczycielki matematyki Marioli Szlyfarskiej w konkursie matematycznym „Liga Zadaniowa”, którego organizatorem jest UMK – Toruń.
Uczniowie ci przez najbliższy rok będą pod opieką wymienionych Pań realizowali i rozwijali swoje zainteresowania przy wsparciu finansowym ze strony Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, bowiem udział w tym programie wiąże się z otrzymaniem przez zakwalifikowanych do niego uczniów stypendium.
Wyróżnionej młodzieży serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
NOWY ROK SZKOLNY 2010/2011
1 września 2010 roku niezapomnianą chwilą dla naszego gimnazjum był moment odznaczenia szkoły przez Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W imieniu prezesa zarządu aktu tego dokonał członek Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Bydgoszczy, por. Ignacy Sarnecki. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przez zaproszonych gości pod tablicą upamiętniającą żołnierzy września 1939r
"Trzymaj formę" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym przyjemne, zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej. Więcej o programie na stronie www.trzymajforme.pl. O realizacji programu w naszej szkole czytaj w zakładce trzymaj..."
Projekt jest realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidatą Polska Sp. z o.o. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 "Człowiek - Najlepsza Inwestycja". Jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej o projekcie czytaj na podstronie "Rozwój przez Kompetencje "
Od 1 września 2009 do 31 lipca 2012 roku nasza szkoła bierze udział w bardzo ciekawym projekcie po tytułem; ,,Wespół w zespół z matematyką bez granic'' Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szczegóły projektu strona http://www.wzmbg.pl. i na naszej podstronie "O projekcie"