W piątek 9 listopada Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości w szczególny sposób obchodziło uroczystości związane z 94. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości .
Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczestniczyli we Mszy Św. w intencji Ojczyzny . Następnie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.
Dalsza część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce na terenie gimnazjum. Uroczystość rozpoczął przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie , pan Jarosław Madajczak , który wręczył: kpt. R. Doleckiemu, p.H. Kucharczykowi, p. Sz. Łepskiemu, kpt. P. Mądremu, p.R. Sieleckiej i p. G. Zygmańskiej medale Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach czynu w walce o niepodległość Polski.
Akademię uświetnił występ uczniów gimnazjum, którzy pod opieką p. M. Dybicz, p. A.Sławkowskiej i p. S. Montowskiego przygotowali montaż słowno – muzyczny.
Gimnazjaliści przybliżyli swoim kolegom i koleżankom oraz wszystkim przybyłym fragment historii. Wspomnienia żołnierzy oraz osób będących świadkami odzyskania przez Polską niepodległości wzruszyły uczestników uroczystości. Piękna recytacja wierszy oraz poruszający występ Angeliki Domańskiej, która zaśpiewała piosenkę Ireny Santor „Powrócisz tu” były dopełnieniem tej niezwykłej lekcji historii.
Anna Sławkowska
Na przełomie października i listopada, już po raz kolejny lekkoatleci z Gimnazjum w Pakości uczestniczyli w międzynarodowym zgrupowaniu edukacyjno-sportowym wraz z kadrą młodzieżową Luksemburga, Szwecji, Niemiec i Polski. Treningi prowadzone były przez trenerów z kraju i zagranicy m.in. Tomasz Lewandowskiego (organizatora projektu), Marii Paczos z Luksemburga, Remigiusza Wierzbickiego, Piotra Rostkowskiego, a także mistrza Europy i czwartego zawodnika Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich Marcina Lewandowskiego.
Trasy treningowe wiodły wśród pełnych uroku lasów, w dolinie rzeki Kamienna, a także głównymi szlakami turystycznymi np. przez Wodospad Kamieńczyka, schroniska na Hali Szrenickiej, Końskie Łby do schroniska Szrenica. Sprzyjał im specyficzny mikroklimat, bardzo dobrze wpływający na zdrowie, samopoczucie i witalność. Szklarska Poręba jest stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki miasta porównywane są do warunków miejscowości alpejskich, dlatego też sportowcy często przyjeżdżają w to piękne miejsce schowane w paśmie Karkonoszy i Gór Izerskich.
Reprezentanci szkoły w składzie: Natalia Jabłońska, Małgorzata Kamińska, Kamil Trawka i Mikołaj Trawka zostali ocenieni na 5 przez trenerów. Zarówno treningi sprawnościowe w hali jak i trasy biegowe płaskie, pagórkowate i górskie pokonywali bez trudu. Młodzież została otoczona opieką szkoleniową przez wielu specjalistów z dzieciny lekkiej atletyki. Trenerzy udzielali indywidualnych konsultacji w zakresie techniki biegowej. Wieczory poświęcone były edukacji, wykładom oraz ćwiczeniom. Nasi uczniowie pozyskiwali nowe doświadczenia, poznawali nowe metody treningowe oraz pogłębiali umiejętności językowe. Obecnie gimnazjaliści z perspektywy przed i po zgrupowaniu prezentują lepszy poziom sportowy. Nawiązano współpracę z Federacją Lekkiej Atletyki w Luksemburgu z panią Marią Paczos, a w miesiącu marcu przyszłego roku grupa biegaczy odwiedzi nasze gimnazjum. Z kolei otrzymaliśmy już od nich zaproszenie do Niemiec na zawody Diamentowej Ligi.
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji tego wyjazdu kierujemy do dyrektora Gimnazjum w Pakości p. Marioli Szlyfarskiej i dyrektora fabryki Noteć p. Bernarda Urbaniaka.
Ewa Buzała
26 października br. Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości przeprowadził imprezę integracyjną – Otrzęsiny 2012, które odbyły się pod hasłem: „Euro 2012 - wszyscy kochamy piłkę nożną”. Pierwszoklasiści przed pasowaniem na pełnoprawnych uczniów szkoły musieli poddać się sprawdzianowi z wiedzy teoretycznej, sprawności fizycznej oraz umiejętności wspólnej zabawy z nowymi kolegami i koleżankami. Zmagania oceniało jury złożone z przedstawicieli grona pedagogicznego, członków Samorządu Szkolnego i klasy II d, która zwyciężyła w ubiegłym roku szkolnym. Ze względu na to, że motywem przewodnim było „Euro 2012”, pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowane wcześniej flagi oraz barwy narodowe krajów, które wylosowali, tj. Polski, Ukrainy, Włoch , Hiszpanii . Później najmłodsi gimnazjaliści przedstawili swoje oryginalne piosenki zagrzewające i motywujące do walki sportowej. Następnie rozpoczęły się kolejne konkurencje takie jak: quiz - „Co wiemy o Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie?”, wyścigi rzędów, kalambury, mini turniej piłkarski na specjalnie przygotowanym boisku oraz żonglerka . Ostatnim zadaniem dla jednego przedstawiciela każdej klasy był taniec z piłką, który cieszył się największym powodzeniem. Przez cały czas trwania rywalizacji wszyscy gimnazjaliści bili brawa i głośno dopingowali tancerzy. Okazało się, że nasi najmłodsi uczniowie znakomicie spisali się we wszystkich zadaniach, a dwie klasy, tj. I a i I c w końcowej klasyfikacji uzyskały jednakową ilość punktów. Dlatego, aby wyłonić zwycięzcę, przeprowadzono dodatkową konkurencję, jaką była żonglerka piłki głową. Tę rywalizację wygrał bezdyskusyjnie uczeń klasy I c i tym samym przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny.
Na zakończenie pierwszaki i nowi nauczyciele musieli skosztować czarodziejskiego poczęstunku przygotowanego przez członków Samorządu Uczniowskiego. Zobaczyć grymas bądź śmieszną minę niektórych spożywających okazało się bezcenne. Zwieńczeniem otrzęsin było włączenie najmłodszych gimnazjalistów do grona uczniów naszej szkoły poprzez złożenie przez nich uroczystego ślubowania.
Ariel Nadolski
„Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi, Ojcze, który jesteś Miłością i życiem – spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi, przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa narodzonego z Niewiasty, i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń.”
/bł. Jan Paweł II/
W niedzielę – 14 października w całej Polsce już po raz XII obchodzony był Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem: ”Jan Paweł II Papież Rodziny”. W poniedziałek 22 października przypadło wspomnienie błogosławionego papieża Jana Pawła II. Te dwa fakty spięły swoistą klamrą uroczystości papieskie, które miały miejsce w piątek 19 października w pakoskim gimnazjum. Od wielu bowiem lat w tradycji i kalendarzu naszej szkoły zapisały się i obchodzone są te wydarzenia. W tym roku przed uczniami stanęło nie lada wyzwanie, które wymagało nie tylko znajomości życia Karola Wojtyły, ale również sprawdzane były zdolności plastyczne, kreatywność, pomysłowość oraz umiejętność pracy w zespole. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy, które nie tylko odpowiadały na pytania związane z losami Wielkiego Papieża, ale także musiały wykonać plakat nawiązujący do tematu tego dnia, rozwiązać krzyżówki, ułożyć puzzle, znaleźć hasło w wykreślance, a także odczytać zaszyfrowaną wiadomość oraz podać jej autora. Emocji było dużo, a młodzież kolejny raz udowodniła, że postać Jana Pawła II mimo upływającego czasu nie jest jej obca. Napawać może to nas optymizmem, bowiem w dzisiejszym świecie ważne jest pamiętanie oraz odwoływanie się do Osoby, która dla tak wielu ludzi była niekwestionowanym autorytetem i która odcisnęła swój znaczący ślad na losach i historii tego świata.
D.C. i D.K.
Ćwierćfinał Województwa Kujawsko-Pomorskiego w piłce nożnej, który odbył się 25.10.2012r. na Orliku przy ul. Barcińskiej zakończył się pechowo dla drużyny z Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości. W meczu otwarcia, mimo wyraźnej przewagi i wielu niewykorzystanych sytuacji bramkowych, nasi zawodnicy tylko zremisowali 4:4 ze Śliwicami. Następnie pokonali 1:0 drużynę z Warlubia . W spotkaniu „o wszystko” z Nakłem wystarczał naszej drużynie remis do awansu. Mimo bardzo dobrej postawy i wielkiego zaangażowania spełniło się niestety piłkarskie powiedzenie, że „niewykorzystane okazje się mszczą”. Po szybkim prowadzeniu i wielu zmarnowanych sytuacjach, goście w drugiej części meczu zdobyli bramkę kontaktową. Wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą. Niestety gwoździem do trumny okazał się przypadkowy gol samobójczy w końcówce spotkania, który ostatecznie pozbawił pakoską drużynę awansu do Półfinału Województwa Kujawsko-Pomorskiego w piłce nożnej.
Podsumowując całość piłkarskich zmagań sportowych naszych uczniów należy zacząć od serdecznych podziękowań, gratulacji dla wszystkich zawodników za piękną sportową walkę, zaangażowanie, dostarczenie niezapomnianych emocji, grę fair play oraz osiągnięcie VII miejsca w województwie, a zakończyć stwierdzeniem, iż wyciągniemy wnioski z tej przegranej i że w przyszłym roku będzie lepiej.
Ariel Nadolski
Drużyna pakoskiego gimnazjum w składzie: M. zak, N. Rościszewki, R. Wójcik, K. Trawka, P. Mrówczyński, M. Walentowicz, K. Zmudziński, K. Mozgawa, N. Radzikowski, P. Piętas, prowadzona przez trenera Ariela Nadolskiego zajęła I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Inowrocławskiego w piłce nożnej.
Nasi gimnazjaliści okazali się najlepsi w dwóch turniejach. Pierwszy z udziałem 4 drużyn odbył się dnia 3.10.2012r. w Gniewkowie. Wyniki : Gim. PAKOŚĆ – Gim. Tuczno 0:0, Gim. PAKOŚĆ – Gim. nr 3 Inowrocław 3:2, Gim. PAKOŚĆ – Gim. Gniewkowo 2:1. Nasz team z pierwszego miejsca z dorobkiem 7 punktów przeszedł do kolejnego etapu rozgrywek. Turniej finałowy odbył się 12.05.2012r. w Janikowie. W zawodach wzięły udział również 4 zespoły. Wyniki: Gim. PAKOŚĆ- Gim. nr 2 Inowrocław 6:3, Gim. PAKOŚĆ- Gim. Janikowo:1:4, Gim. PAKOŚĆ- Gim. Kruszwica 6:1. Po bardzo emocjonujących zawodach nasi sportowcy w ostatnim meczu, wykorzystując potknięcie gospodarzy, którzy niespodziewanie ulegli ekipie z Inowrocławia 3:2, przypieczętowali swój sukces wygrywając wysoko z Kruszwicą. Na zakończenie był taniec zwycięstwa oraz odbiór okazałego pucharu za zajęcie I miejsca, ufundowanego przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. A oto końcowa klasyfikacja:
I. Gim. Pakość - 6 punktów
II. Gim .Janikowo - 4 punkty( lepszy bilans bramek)
III. Gim. Kruszwica - 4 punkty
IV. Gim Inowrocław - 3 punkty
Pierwsze trzy drużyny przechodzą do zmagań sportowych na szczeblu wojewódzkim. 24.10.2012r. nasz zespół jako Mistrz Powiatu będzie gospodarzem turnieju ćwierćfinałowego od godz. 10.00 na Orliku przy ul. Szkolnej.
KOLEJNE SUKCESY SPORTOWE GIMNAZJALISTÓW
W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
W czwartek 23 września 2012 roku w Inowrocławiu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych na dystansie 1500 m dziewcząt oraz 2000 m chłopców.
Na pochwałę zasługują wszyscy uczniowie naszego Gimnazjum, którzy godnie reprezentowali szkołę, natomiast szczególne wyróżnienie należy się osobom, które zdobyły czołowe miejsca. Są to: Natalia Jabłońska- I miejsce, Małgorzata Kamińska- II miejsce, Natalia Walczak- III miejsce, Adrianna Andrzejewska- V miejsce oraz Kamil Trawka- V miejsce.
Zawodnicy ci zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, który odbył się 28 września 2012 roku w Bydgoszczy. Wśród nich najlepsza okazała się Natalia Jabłońska zajmując VII pozycję.
Równie wysoki poziom zaprezentowali gimnazjaliści 5 października podczas Mistrzostw Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Po zaciętej walce reprezentacja chłopców uplasowała się na IV pozycji, zaś drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Jabłońska, Jolanta Kubicka, Karolina Dobrowolska, Adrianna Bieniek, Natalia Walczak, Wiktoria Zimosz, Wiktoria Bogatek, Ewa Skibińska, Natalia Cuber, Małgorzata Kamińska zdobyła najwyższe miejsce na podium. Tym samym zespół, zespół dziewcząt, zakwalifikował się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 16 października w Bydgoszczy.
Wszystkim młodym sportowcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
EP
UWAGA!!!
31 października mija termin składania wniosków do Komisji Zdrowotnej o pomoc finansową związaną z kosztami leczenia. Wnioski składać w sekretariacie Gimnazjum.
NOWY ROK SZKOLNY 2012/2013
Kamago” na VII Przystanku PaT w Lublińcu
W tym roku nasze województwo na Przystanku PaT, który odbył się w dniach 10-15 lipca w Lublińcu, reprezentował pakoski teatr „Kamago”. Uczestnictwo w tej ogólnopolskiej artystycznej imprezie, zorganizowanej z myślą o wszystkich, którzy poprzez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej, stanowiło dla grupy z naszego miasta nagrodę za zdobycie Grand Prix IV Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego „poPaTrz”.
Przez pięć dni dziewczęta z „Kamago” uczestniczyły w warsztatach aktorskich, wokalnych, tanecznych oraz bębniarskich prowadzonych przez instruktorów z Polski, Niemiec, Słowacji, Kuby i Brazylii. Efekty tej pracy młode aktorki zaprezentowały podczas gali finałowej akcji, którą swą obecnością uświetnili m.in. Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki oraz twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli Jurek Owsiak.
W programie Przystanku znalazły się także koncerty, warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne oraz występy amatorskich teatrów z całego kraju. Swoją ogólnopolską premierę w Lublińcu miał również nagrodzony spektakl „My” grupy „Kamago”. Przedstawienie pakoskiego teatru zostało przyjęte owacjami na stojąco i licznymi słowami uznania.
Udział w tej artystycznej imprezie nie tylko pozwolił aktorkom z „Kamago” na wymianę doświadczeń z członkami innych zespołów, rozwój zdolności oceny widowiska teatralnego oraz zdobycie nowych umiejętności, ale przede wszystkim umocnił miłość dziewcząt do teatru, wyzwolił w nich ogromną motywację do dalszej pracy.
„Kamago” zwycięzcą IV PFT „poPaTrz”
IV Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny zakończył się wielkim sukcesem grupy teatralnej „Kamago” z pakoskiego gimnazjum. Nad tym niepowtarzalnym w skali województwa przedsięwzięciem kulturalnym patronat objęli m.in. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska i Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski.
Jury w składzie : Grzegorz Jach – szef ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty”, Robert Osam – muzyk, aranżer współpracujący z TVP, Kamila Bialik – teatrolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Izabela Lewicka-Woszczak z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu oraz Jacek Szałkowski – aktor teatru „Azyl”, student filozofii i filologii polskiej na UMK w Toruniu, przyznało Grand Prix festiwalu grupie „Kamago”. W nagrodę zespół pojedzie w lipcu na VII Przystanek Pat – pięciodniowe międzynarodowe warsztaty artystyczne, które w tym roku odbędą się w Lublińcu. To nie koniec jednak sukcesów pakoskiego teatru. Otrzymał on również Nagrodę Instruktora Warsztatów Przedfestiwalowych Tomasza Bielińskiego. Nagrody aktorskie zdobyły: Marta Otocka z IIIb oraz Jagoda Gołębiewska z Ia. Małgorzatę Prask z Ib jury okrzyknęło natomiast największym odkryciem aktorskim festiwalu „poPaTrz”.
Nagrodzony spektakl ”My”, wyreżyserowany przez M. Skonieczkę i B. Misterę-Lewandowską, opowiada o ludziach zepchniętych na margines życia społecznego, wyróżniających się fizyczną lub psychiczną odmiennością, zamkniętych we własnych światach. Wykluczeni, mówiąc o swoich uczuciach, lękach, pragnieniach, zwracają nam uwagę na to, że każdy zasługuje na zrozumienie, szacunek i prawo do szczęścia.
Beata Mistera
W dniu 26 czerwca w Gimnazjum chętni uczniowie przystąpili do pisania dyktanda. Zwycięzca otrzyma symboliczne "klucze do bram miasta"
Maj pod znakiem lekkiej atletyki
Miesiąc maj dla pakoskich gimnazjalistów okazał się obfity w sukcesy sportowe. Po zmaganiach podczas Biegu Piastowskiego przyszedł czas na udział w Mistrzostwach Powiatu w lekkiej atletyce, gdzie zdobyliśmy aż siedem medali oraz kilka miejsc czołowych poza podium: Natalia Jabłońska - I miejsce w biegu na dystansie 800 m, Adrianna Andrzejewska- I miejsce w skoku w dal, Manuela Nadolska - II miejsce w skoku w dal, Patrycja Delekta - I miejsce w rzucie oszczepem, Anna Robaczewska - II miejsce w rzucie oszczepem, Rafał Dzikowski - I miejsce w biegu na dystansie 1500 m, Marcin Mocny - III miejsce w biegu na dystansie 300 m, Małgorzata Kamińska - IV miejsce w biegu na dystansie 800, Ewa Skibińska - V miejsce w biegu na dystansie 800 m, Kacper Rochowiak- IV miejsce w biegu na dystansie 1500 m, Jarosław Wiśniewski - VI miejsce w biegu na dystansie 1500 m, Oskar Krokos - IV miejsce w pchnięciu kulą, Adrianna Andrzejewska - V miejsce w skoku wzwyż, Adrianna Bieniek - VI miejsce w biegu na dystansie 100 m, Marta Otocka - VI miejsce w biegu na dystansie 300 m.
Podczas imprezy aż pięć osób zakwalifikowało się do finału Mistrzostw Województwa kujawsko - pomorskiego w lekkiej atletyce, który odbył się w Świeciu. Były to: Natalia Jabłońska, Patrycja Delekta, Manuela Nadolska, Adrianna Andrzejewska, Rafał Dzikowski. Najlepiej zaprezentowała się Natalia Jabłońska, która zajęła VII miejsce. Warto dodać, iż Natalia w biegu na dystansie 800 m uzyskała czas 2:33, 02 poprawiając swój dotychczasowy rekord.
Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
E.B/ E.P.
„Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć…”
W maju uczniowie pakoskich szkół kolejny raz przyłączyli się do akcji organizowanej przez poznańską fundację „Redemptoris Missio”.
Fundacja ta zajmuje się udzielaniem pomocy dzieciom z tych rejonów świata, które zostały dotknięte wojną, głodem i biedą.
Tym razem akcja przebiegała pod hasłem: „Opatrunek na ratunek” i jej zadaniem było zebranie środków opatrunkowych (bandaży, gazików, jednorazowych rękawiczek), które zostaną przesłane do punktów medycznych zajmujących się opieką nad dziećmi w Afryce.
Podobnie jak przy poprzednich działaniach, tak i teraz dziękujemy mieszkańcom naszego miasta i wszystkim uczniom oraz o. Bazylemu, którzy przyłączyli się do tej zbiórki i wspomogli to przedsięwzięcie.
A za wszelką okazaną pomoc mówimy: Bóg zapłać.
D.K.
What do you know about English speaking countries?
12 czerwca b.r. uczniowie Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w VIII Konkursie Wiedzy o Krajach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stanów Zjednoczonych.
Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, zachęcanie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy i rozwijania sprawności językowych, a także propagowanie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Uczniowie zmierzyli się z testem przygotowanym przez nauczyciela języka angielskiego p. L. Augustyn. Zawierał on pytania dotyczące położenia, zwyczajów i tradycji krajów anglojęzycznych, ale również sprawdzał znajomość rodziny królewskiej oraz sławnych polityków, a także ludzi kultury.
A oto najlepsi:
- w klasach pierwszych:
I miejsce- Tomasz Puszczykowski
II miejsce – Maja Mróz
III miejsce - Jagoda Gołębiewska i Olga Puszkarska
Wyróżnienie: Mariusz Goliwąs, Wiktor Sudoł
- w klasach drugich:
I miejsce- Maciej Kołodziejczak
II miejsce – Dawid Gałęza
III miejsce - Zuzanna Żak i Mikołaj Mrówczyński
Wyróżnienie: Marta Stopinska, Martyna Nieznalska
- w klasach trzecich:
I miejsce- Agnieszka Kruk
II miejsce – Joanna Grobelska
III miejsce – Anita Głąbińska
Wyróżnienie: Angelika Sieńko, Marta Otocka
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
L.A.
Tradycją stało się już, że w bibliotece pakoskiego gimnazjum co roku odbywa się konkurs o tytuł „Sherlocka Holmesa Ortografii Gimnazjum w Pakości”, przygotowywany i prowadzony przez nauczycielkę Agnieszkę Skibowską. Konkurs ten składa się z trzech edycji i cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swój nietypowy charakter, czym przyciąga wielu uczniów (w tym roku aż 30 gimnazjalistów przeszło przez wszystkie edycje). Mimo ułatwienia, jakim niewątpliwie jest możliwość korzystania ze słownika ortograficznego, wcale nie jest to łatwe zadanie, aby w specjalnie przygotowanym tekście, znaleźć wyrazy z błędami ortograficznymi oraz podać dodatkowo zasady ortograficzne obowiązujące przy pisowni trzech wybranych z tekstu wyrazów. Tym bardziej więc cieszy fakt, że co roku jest tylu chętnych.
W tym roku zaszczytny tytuł „Sherlocka Holmesa Ortografii Gimnazjum w Pakości” zdobyła uczennica klasy III C Manuela Nadolska.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i wytrwałości w tropieniu błędów.
A.S.
Lista sukcesów pakoskich gimnazjalistów ciągle się wydłuża. W licznych konkursach organizowanych przez szkoły ponadgimnazjalne naszego regionu uczniowie Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego kolejny raz sięgnęli po najwyższe laury.
Miło nam poinformować, że w konkursach organizowanych przez I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Agnieszka Kruk (III e, opiekun mgr Wioletta Grudzińska) została finalistką Konkursu Biologicznego, a Beata Tim (III a, opiekun mgr Mariusz Augustyn) finalistką Konkursu Matematycznego.
W zmaganiach konkursowych organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu Kacper Rochowiak (III c, opiekun mgr Wioletta Grudzińska) zajął I miejsce w Konkursie Ekologicznym, natomiast Klaudia Łechtańska (III d, opiekun mgr Beata Kwiatkowska) I miejsce w konkursie językowo- ortograficznym pt. „Poprawnie mówię, poprawnie piszę”. Laureatami II miejsc zostali: Agnieszka Kruk (III e, opiekun mgr Anna Sławkowska) w konkursie językowo- ortograficznym pt. „Poprawnie mówię, poprawnie piszę”, a w Konkursie Matematycznym drużyna złożona z uczniów klas III: Beata Tim (III a), Rafał Dzikowski (III b), Wiktor Filipiak (III d), Natan Szatkowski (III e). Opiekunami zdolnych matematyków są: mgr Mariola Szlyfarska oraz mgr Mariusz Augustyn.
Z kolei w konkursie „Genius loci…” poświęconym historii miejsc, architekturze i ludziom naszego powiatu, a organizowanym pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Marta Walczak (III e, opiekun mgr Anna Sławkowska) wywalczyła II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.
Rewelacyjnymi wynikami mogą też poszczycić się uczniowie mgr Marioli Szlyfarskiej, którzy wzięli udział w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży. W grupie ponad 20 tyś. uczniów z całego kraju znalazło się siedmioro pakoskich gimnazjalistów. Do wyróżnionych należą: Olga Puczkarska (I c), która zajęła 8 miejsce w powiecie i 27 w województwie, Wiktor Sudoł (I c)- 10 miejsce w powiecie, 33 w województwie oraz Marek Borowiak (II d)- 10 miejsce w powiecie, 22 w województwie.
Wszystkim zdolnym gimnazjalistom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie naukowej.
Beata Kwiatkowska
Sukces Beaty Tim
W bieżącym roku przypada 150 rocznica śmierci założycielki ruchu Żywego Różańca Pauliny Marii Jaricot. Z tej okazji 4 czerwca w Gnieźnie odbył się VII Archidiecezjalny Kongres Misyjny, w którym wzięło udział ponad tysiąc uczestników reprezentujących zarówno szkoły podstawowe, gimnazja jak i przedstawicieli Żywego Różańca. Spotkanie to swoją obecnością uświetnili: prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz bp. Bogdan Wojtuś.
Kongres rozpoczął się wspólną Mszą Św. odprawioną w południe w katedrze gnieźnieńskiej. Przewodniczył jej prymas Polski, a kazanie wygłosił sekretarz krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary – ks. B. Michalski – były misjonarz z Peru.
Czerwcowy kongres poprzedziły liczne konkursy dotyczące życia i działalności założycielki Żywego Różańca. Obejmowały one wiele kategorii: plastyczną, literacką, multimedialną, a także dotyczącą wiedzy. Po Mszy Św. nastąpiło rozstrzygnięcie powyższych konkursów i przyznanie nagród laureatom w poszczególnych kategoriach.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż praca multimedialna Beaty Tim, uczennicy Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości, zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii i pokonała ona 86 innych zgłoszonych prac. Gimnazjalistka jednocześnie zajęła drugie miejsce w konkursie wiedzy o życiu i działalności Pauliny Marii Jaricot. Jest to niewątpliwy sukces i dowód na to, że i w Pakości mamy zdolną młodzież, która z powodzeniem pokonuje swoich kolegów z większych miejscowości. Beacie serdecznie gratulujemy wiedzy i zaangażowania oraz życzymy dalszych sukcesów w szkole ponadgimnazjalnej.
Kongres zakończyła wspólna modlitwa wszystkich zebranych przy relikwiach bł. Jana Pawła II, wielkiego orędownika misji.
D.K.
Takimi słowami 12 maja b.r. podkreślił zwycięstwo lekkoatletów z pakoskiego Gimnazjum komentator sportowy w chwili wręczania nagród przez prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podczas V Biegu Piastowskiego w Inowrocławiu.
Na starcie nowo wybudowanego stadionu im. Inowrocławskich Olimpijczyków stanęli uczniowie gimnazjów z naszego i innych powiatów oraz profesjonalni zawodnicy , przede wszystkim z Bydgoszczy. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła 192 punkty - to zdecydowanie więcej niż łącznie uzyskały szkoły zajmujące II , III i IV miejsca.
W indywidualnej klasyfikacji Natalia Jabłońska wywalczyła II miejsce, natomiast Rafał Dzikowski III miejsce, a w drużynowej klasyfikacji gimnazjów zdobyliśmy I miejsce. Autorami sukcesów są również uczniowie: Agnieszka Kruk, Joanna Bednarek, Wiktoria Bogatek, Adrianna Andrzejewska, Małgorzata Kamińska, Patrycja Delekta, Ewa Skibińska, Karolina Dobrowolska, Kacper Rochowiak, Hubert Witkowski, Kamil Trawka, Piotr Mrówczyński, Radosław Wójcik, Jarosław Wiśniewski, Norbert Rościszewski oraz Mirosław Walentowicz. Młodzież otrzymała pamiątkowe upominki, dyplomy, medale oraz cenne nagrody rzeczowe, a szkoła wzbogaciła się o kolejny nabytek w postaci urządzenia wielofunkcyjnego. Przypomnijmy w tym miejscu wywalczone nagrody z poprzednich lat , a były to okazałe puchary, sprzęt sportowy, wieża stereo, zestaw kina domowego i inne.
Młodzi lekkoatleci obecnie przygotowują się do ostatnich startów w Mistrzostwach Powiatu oraz Mistrzostwach Województwa Kujawsko Pomorskiego tzw. Gimnazjady, a także do XI Memoriału im. Henryka Szymanowicza organizowanego w piątek 1 czerwca w Gimnazjum w Pakości, na który to serdecznie zapraszamy .
Ewa Buzała, Edyta Pietrzak
4 kwietnia 2012 roku w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości po raz drugi odbył się Dzień Otwarty . W tym dniu w murach naszej szkoły powitaliśmy uczniów klas szóstych szkół z Pakości i Kościelca. Celem uroczystości było pokazanie gimnazjum jako placówki, w której młodzi ludzie nie tylko zdobywają i poszerzają wiedzę, ale też rozwijają pasje i zainteresowania, nawiązują przyjaźnie, odpoczywają i bawią się. Dla naszych gości zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji. W krótkim programie artystycznym swoje umiejętności zaprezentowała grupa taneczna, zespół wokalny oraz zespół gitarowy. Szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną „Moja szkoła wczoraj, dziś i jutro…”, w której zaprezentowana została historia i tradycje szkoły, bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, działalność kół oraz krótkie sprawozdania z realizowanych projektów. Zaprosiliśmy też naszych gości na pokazy doświadczeń przygotowane przez ich starszych kolegów w pracowniach: chemicznej, fizycznej i geograficznej. Podczas spaceru po szkole, oprócz klas i pracowni szóstoklasiści obejrzeli wystawę przedstawiającą działalność koła fotograficznego oraz wystawę prac uczniów gimnazjum zatytułowaną „Wielkanocne pisanki”. W holu szkoły można było podziwiać liczne trofea i puchary zdobyte przez naszych uczniów w zawodach i rozgrywkach sportowych. Wszyscy uczestnicy Dnia Otwartego otrzymali folder z najważniejszymi informacjami o szkole przygotowany przez uczennice gimnazjum. Wizytę naszych gości uwiecznili członkowie koła fotograficznego, a wykonane przez nich zdjęcia można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.
Mamy nadzieję, że przygotowane przez uczniów i nauczycieli atrakcje przekonały naszych młodszych kolegów, że Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości to szkoła, do której warto uczęszczać. A zatem - do zobaczenia we wrześniu!
A. Ojczenasz