Inne

  • Targi edukacyjne

    15.04.2013

     

     

    Pakoska „Gamaja” na Targach Edukacyjnych w Poznaniu.

     

    W piątek 15 marca uczniowie naszego gimnazjum, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego, uczestnicy projektu europejskie go SuperMemo z klas I, II i III, zwiedzili największe w Polsce wydarzenie przedstawiające szeroką ofertę blisko 300 polskich i zagranicznych uczelni, szkół i placówek dydaktycznych, czyli  XVII Targi Edukacyjne w Poznaniu.

    Tradycyjnie, od wielu już lat, odwiedzamy tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich aby zdobyć nowe doświadczenia oraz wiedzę na temat czekających w przyszłości możliwości.

    Zwiedzając, uczniowie poznawali bogatą jak zwykle ofertę kształcenia, liczne atrakcje: Aleję Odkrywania Talentów, Aleję Zawodów, czy Eco Forum.

    W pawilonie mieszczącym szkoły wyższe, mogli poznać zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły z Polski i zagranicy z Akademickim Poznaniem na czele, gdzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających były zabawy i konkursy z nagrodami w których nasi uczniowie z sukcesami brali udział, zdobywając cenne nagrody i upominki.

    Dla trzecioklasistów, interesujące okazało się być stoisko Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, oferującego działania z zakresu poradnictwa zawodowego i planowania ścieżki edukacyjno - zawodowej.

    Na scenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywały się ciekawe prezentacje uczelni, techników, liceów, gimnazjów, szkół i przedszkoli poznańskich, gdzie pakoscy gimnazjaliści mogli podpatrywać nowości, porównywać własne dokonania. Na tym tle wcale nie wypadamy źle..

    O sukcesie naszej wycieczki edukacyjnej świadczy nie tylko 40 zadowolonych uczniów , ale też niezwykle pozytywne opinie oraz niezmienna od lat chęć uczestniczenia w kolejnej imprezie..

  • Dzień odkrywania talentów

    05.04.2013

      

     

    DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

                21 marca kojarzy się dużej liczbie uczniów z tzw. Dniem Wagarowicza, a co się z tym wiąże z możliwością „uwolnienia” się, w sposób niezgodny z zasadami, od zajęć lekcyjnych. Na szczęście uczniowie pakoskiego gimnazjum postanowili w tym roku wziąć udział w Dniu Odkrywania Talentów, który w formie warsztatów zorganizowała polonistka Beata Kwiatkowska. 

    Ze względu na to, że nie wszyscy młodzi ludzie mieli odwagę sami ujawnić swe talenty, nauczyciele uznali, że należy im w tym trochę dopomóc. Mottem wszystkich zajęć stały się słowa Plauta: „Często wielkie talenty pozostają w ukryciu”. Dzięki nawiązaniu współpracy z instruktorami, nauczycielami oraz uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych młodzi pakościanie mogli wybierać aż spośród 11 warsztatów: artystycznych, tanecznych, kulinarnych, inżynierii środowiska, florystycznych, kosmetycznych, wokalnych, elektronicznych, teleinformatycznych, a nawet bokserskich czy karate.

    Po czwartej godzinie lekcyjnej każdy z uczniów udał się do sali, w której zaplanowano odpowiednie zajęcia i przez następne 2,5 godziny „odkrywał” w sobie to, o czym być może wcześniej nawet nie miał pojęcia. Okazało się, że mamy wielu utalentowanych, nie tylko w nauce, wychowanków. Choć droga do sukcesu często była długa i kręta i podczas zajęć nie wszystko było takie, jak uczniowie wcześniej sobie wyobrażali („bokserzy” dostali naprawdę niezły wycisk…), to czas przeznaczony na szkolenie minął bardzo szybko. Niektóre warsztaty, dzięki zainteresowaniu uczniów, będą kontynuowane już w formie zajęć pozalekcyjnych.

    Dzień Odkrywania Talentów był również znakomitą okazją do pokazania swych uzdolnień szerszej publiczności, gdyż po zakończeniu warsztatów uczestnicy każdego z nich zaprezentowali w sali gimnastycznej wszystkim zebranym uczniom to, czego się nauczyli. Można było spróbować pysznych potraw, obejrzeć kompozycje kwiatowe czy makijaż wykonany pod okiem wykwalifikowanej kosmetyczki. Członkowie grup sportowych,  tanecznej oraz wokalnej zachwycili publiczność swoimi występami, czego wyrazem były gromkie brawa zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Wszyscy prowadzący zajęcia otrzymali pamiątkowe dyplomy za bezinteresowną pomoc. Podsumowaniem tego dnia był minikoncert w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu- Jowity Łaseckiej i Jakuba Szyperskiego, uczestników programu „Must be the music”.

    Dzień Odkrywania Talentów w pakoskim gimnazjum był na pewno ze wszech miar przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, o czym świadczyły pytania gimnazjalistów dotyczące daty następnych takich warsztatów. Organizując Szkolny Dzień Talentów chcieliśmy zachęcić wychowanków do odkrywania w sobie pasji i talentów, rozwijania ich i zaprezentowania innym, ponieważ nasza szkoła jest jednym z trzech gimnazjów w powiecie inowrocławskim, które nosi zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”, przyznany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji pod patronatem MEN. Tytuł stanowi wyróżnienie dla szkół podejmujących szereg działań na rzecz ucznia zdolnego, a nasza szkoła jest zaangażowana w odkrywanie, rozwijanie i promowanie zdolności oraz pasji swoich wychowanków, czego przykładem jest właśnie wiosenny Festiwal Talentów.

    Mamy nadzieję, że za rok uczniowie zaskoczą wszystkich swoimi uzdolnieniami, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

     

    WSZYSTKIM JESZCZE RAZ GRATULUJEMY I ŻYCZYMY WYTRWAŁOŚCI W ROZWIJANIU SWOICH TALENTÓW, A INSTRUKTOROM DZIĘKUJEMY ZA WSZELKĄ POMOC, ŻYCZLIWOŚĆ I PROFESJONALIZM.

     

  • Zbiórka odzieży

     

    Ekologiczna akcja charytatywna

     

     

              Od wielu lat uczniowie pakoskiego gimnazjum biorą udział w różnorodnych akcjach, w których mogą wykazać się swoją bezinteresownością i zaangażowaniem.         

     

    Na przełomie lutego i marca b.r. odbyła się w naszej szkole zbiórka odzieży używanej, organizowana  przy współudziale fundacji „Dzieci dla Ziemi”. Jej celem  było czynne pogłębianie świadomości ekologicznej społeczności szkolnej, zapoznanie uczniów z pojęciem recyklingu, a także wypracowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dzięki takiej akcji uczniowie mogli przyczynić się do znacznego ograniczenia składowania śmieci na wysypiskach.

    Nasza szkoła uzbierała 751,5 kg odzieży używanej, która poddana zostanie recyklingowi. Spośród wszystkich klas, które wzięły udział w zbiórce, największą ilość uzbierała klasa II b – aż 517 kilogramów. Na wyróżnienie zasługuje również klasa I a, która zebrała 117 kg.

    Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za przyłączenie się do akcji, a klasie II b serdecznie gratulujemy.

  • Badania ankietowe

     

    Badają pakoskie gimnazjum..

     

            Od lat w różnych środowiskach podnoszone są problemy oświaty i nauczycieli.
    Powracają okresowo z różnym natężeniem, zawsze budząc wiele społecznych emocji opartych na przypadkowych opiniach. Brak autorytatywnych badań i porównań, to jeden powodów generujących domysły, przypuszczenia.
    Ale jest światło w przysłowiowym tunelu.
    Oto Polska stała się jednym z 34 krajów, gdzie trwają drugie Międzynarodowe Badania Nauczania i Uczenia się TALIS, do których wylosowano według koncepcji fachowej agendy rządu kanadyjskiego- Statiscic Canada, Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości.
    Badaniom patronują Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD , a w Polsce, Instytut Badań Edukacyjnych IBE.
    Informacje, które zostaną zebrane jako wynik badań ankietowych wylosowanych nauczycieli i dyrektorów, będą podstawą opracowania zbiorowego, rzetelnego, a przede wszystkim obiektywnego raportu o warunkach i efektach nauczania, osiągnięciach uczniów, pracy nauczycieli i funkcjonowaniu szkół w poszczególnych krajach.
    Tegoroczne badania TALIS 2013 prowadzone są od stycznia. Bierze w nich udział 25 nauczycieli pakoskiego gimnazjum. Zakończenie badań nastąpi w kwietniu tego roku. Ostatnie takie badanie odbyło się w roku 2008, a wyniki można poznać na stronie www.eduentuzjasci.pl/talis           http://www.eduentuzjasci.pl/talis

  • Warsztaty teatralne

     

    MANUFAKTURA TEATRALNA

     

    W ramach propagowania edukacji kulturalnej i aktywizowania młodzieży, pakoskie gimnazjum podjęło współpracę z wrocławskim studium Skiba, które jest  jedną z trzech  szkół tego typu w Polsce, najstarszą i największą. Działa  w systemie  szkolnictwa artystycznego, podlega  Departamentowi Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji  Kulturalnej  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

     

    W dniach 8. i 9. marca br. dla dwudziestoosobowej grupy gimnazjalistów odbyły się warsztaty teatralne z zakresu ruchu scenicznego, podstawowych działań aktorskich oraz zasad budowania spektaklu. Zajęcia te uczą świadomości ciała, dyscypliny pracy w zespole, a także korzystania z własnej wyobraźni. Celem kursu jest przybliżenie uczestnikom arkanów teatru, poprzez samodzielne stworzenie przedstawienia od podstaw. Uczestnicy zapoznają się z pracą scenarzysty, reżysera, scenografa oraz aktora. Zajęcia te są częścią cyklu spotkań, które odbywać się będą do końca maja, a następnie zostaną zwieńczone uczestnictwem grupy KAMAGO w kolejnej edycji Wojewódzkiego Festiwalu Profilaktyki Teatralnej „poPaTrz”. Serię zajęć poprowadzi aktor pantomimy, Hubert Skonieczka, natomiast promotorem tego przedsięwzięcia jest Tomasz Dajewski - aktor, mim, reżyser, choreograf, pedagog i animator kultury z Wrocławia.

     

                                                                                  M. Skonieczka

  • Bezpieczna szkoła

     

    Dnia 25.02.2013r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach pt. ,, Stop cyberprzemocy”. Realizatorami warsztatów byli trenerzy z Małopolskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa, z którym nasza szkoła od wielu lat współpracuje. Efektem zajęć było również wypracowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania
    z Sieci oraz reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.
    W toku zajęć uczniowie dowiedzieli się:
    ● Jakie są formy cyberprzemocy
    ● Jakie mogą być odczucia oraz konsekwencje przemocy w Sieci
    dla ofiar cyberprzemocy
    ● Jakie są możliwe konsekwencje przemocy w Sieci dla sprawców
    tego typu działań
    ● Jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie może
    szukać pomocy
    ● Jak powinni zachowywać się świadkowie cyberprzemocy
    ● Jak się zachowywać, żeby zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą
    cyberprzemocy.
    W trakcie realizacji zajęć
  • Bezpieczna szkoła

     

    Spotkanie uczniów z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Społecznej w Pakości odbyło się 12 lutego 2013 roku. Konwersatoria zostały przeprowadzone we wszystkich poziomach. Na pierwszej godzinie lekcyjnej zebrały się wszystkie klasy pierwsze, na następnej klasy drugie i kolejnej klasy trzecie . W głównej mierze służyło ono przybliżeniu niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pracy całego zespołu ludzi niosących pomoc i wsparcie (nie tylko finansowe, ale także psychiczne) ludziom najuboższym, niepełnosprawnym, tudzież poszkodowanym w jakikolwiek sposób przez los. Równocześnie zaznaczono, iż OPS prowadzi działalność zakrojoną na szeroką skalę, współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi.

    Na spotkaniu przedstawiono także działalność pracowników placówki, wspomniano o sytuacji gospodarczo-ekonomicznej Polski, a co za tym idzie o rosnącym bezrobociu i pogłębiającej się biedzie w wielu rodzinach.

    Młodzież gimnazjalna została zaznajomiona ze wszystkimi działaniami prewencyjnymi, mającymi za zadanie złagodzić, a jeżeli to możliwe poprawić sytuację życiową pokrzywdzonych. Zaznaczono jednak, że priorytetem nadal pozostaje pomoc i zahamowanie skutków ciężkich i problematycznych sytuacji życiowych mieszkańców, mając przy tym na względzie dobro dzieci i młodzieży do lat 18. Panie goszczące na ww. prelekcji udzieliły uczniom wielu istotnych i niezbędnych informacji o realiach świata, w którym przyszło im żyć, wskazując, że sieroctwo, bezrobocie, bezdomność, niepełnosprawność czy przemoc w rodzinie to żaden powód do wstydu, lecz bodziec do tego, że należy i trzeba szukać pomocy. Pracownice OPS zapoznały również gimnazjalistów z różnymi rodzajami świadczeń i zasiłków udzielanych przez OPS oraz innymi formami działalności prowadzonymi przez pakoski ośrodek (np. świetlicą środowiskową dla dzieci „Słoneczko” i świetlicą dla osób niepełnosprawnych „Przystań”) oraz ważnymi projektami dotyczącymi pozyskiwania funduszy finansowych z UE pt. „Daj sobie szansę”.

    Wszystkie konwersatoria przebiegły w atmosferze skupienia i dostarczyły młodzieży wielu ważnych  informacji, ukierunkowując ich sposób myślenia i działania w nieprzewidzianych, nagłych, często nietypowych i zaskakujących bądź też kryzysowych sytuacjach, jakie mogą wystąpić w życiu każdego człowieka. 

  • Bezpieczna szkoła

     

     

    Spotkanie z policją

    Kolejna z prelekcji w dniu 8 lutego 2013 roku przybliżyła młodzieży  różnorodne aspekty niebezpiecznej i odpowiedzialnej  pracy policji. Spotkanie  było w całości poświęcone bezpieczeństwu i uświadomieniu uczniom, jaką odpowiedzialność karną   ponoszą osoby nieletnie nie tylko za popełnienie przestępstwa, ale także za wszelkie zachowania świadczące o demoralizacji (np. zażywanie i handel narkotykami, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz niedopełnienie obowiązku szkolnego).  Nadmieniono również o szerzącej się przemocy psychicznej wśród uczniów (nękanie, obrażanie, wyśmiewanie kolegów drogą internetową poprzez sms-y i stalking). Policjanci zwrócili także uwagę na liczne niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą narkomania i popularne ostatnio dopalacze oraz na niestosowanie się do przepisów  ruchu drogowego , nieposiadanie karty rowerowej lub motorowerowej czy też elementów odblaskowych. Należy podkreślić, iż uczniowie wysłuchali prelekcji z wielkim zainteresowaniem, a spotkanie okazało się żywą lekcją, dzięki której wszyscy otrzymali cenne wskazówki i dobre rady na przyszłość.

     
  • Bezpieczna szkoła

     

      

    Spotkanie z ratownikiem medycznym

    Ratownictwo medyczne i zagadnienia z nim związane były w dniu 15 lutego 2013 r. tematem prelekcji  prowadzonej przez pielęgniarza ze specjalizacją  ratownika medycznego, p. Piotra Kowalskiego, który starał się uczulić swoich młodych słuchaczy na bezwzględną konieczność  udzielania w każdych okolicznościach pierwszej pomocy. Dodatkowym walorem spotkania były ćwiczenia na fantomie umożliwiające naukę masażu serca i sztucznego oddychania. Prowadzący zaznaczył, że obowiązkiem każdego jest ratowanie ludzkiego życia w chwili jego  zagrożenia oraz nauczył zasad podejmowania działań z tym związanych. Ratownik nie zapomniał również o uzmysłowieniu uczniom tego, jakie konsekwencje grożą im za bierne przyglądanie się osobie potrzebującej pomocy i nieudzielenie jej właściwego wsparcia.

  • Bezpieczna szkoła

    25.02.2013

     

    W ramach projektu “Bezpieczna szkoła” odbył się w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego                  w Pakości cykl prelekcji różnych służb prewencyjnych dla społeczności uczniowskiej.                                                                 

                   Pierwsze z organizowanych spotkań, które odbyło się 26 października 2012 roku, miało na celu szczegółowe zapoznanie się z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej. Naczelnik OSP, pan Tomasz Kujawa, z zaangażowaniem opowiadał uczniom o niebezpiecznej, ale bardzo potrzebnej i odpowiedzialnej pracy strażaka. Dodatkowym atutem spotkania było zapoznanie się uczniów ze strojem strażackim używanym podczas akcji, a także możliwość jego przymierzenia. Ponadto uczniowie dowiedzieli się o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z wykonywaniem tego zawodu, a także zostali uwrażliwieni na bezpośredni kontakt z osobą poszkodowaną oraz, w razie potrzeby, na konieczność niesienia pierwszej pomocy. Naczelnik  przypomniał również numery telefonów alarmowych i pokazał,  w jaki sposób należy tej pomocy wzywać.

  • Stypendyści 2013

     

    Koniec I półrocza w gimnazjum

     

    W środę, tj. 6 lutego, w pakoskim gimnazjum miało miejsce spotkanie podsumowujące pierwsze półrocze. Dyrektor Mariola Szlyfarska w obecności burmistrza Pakości Wiesława Kończala, grona pedagogicznego i uczniów  dokonała oceny pracy i osiągnięć gimnazjalistów. Wspomniała m.in. o działalności RSU,  wynikach uczniów podczas próbnych egzaminów gimnazjalnych, wymieniła klasy z najwyższą średnią i najlepszym zachowaniem.

     

    Na zakończenie dyrektor gimnazjum nagrodziła młodzież z najwyższą średnią ocen. Stypendia naukowe ufundowane przez  burmistrza Pakości   otrzymali: Natalia Cuber, Grzegorz Lasota, Wiktor Babiarz, Iwona Wądrzyk, Jakub Dybicz, Olga Puczkarska, Mikołaj Kryszak, Patrycja Rosół, Natalia Jabłońska.

    Doceniła również sukcesy sportowe  przyznając stypendia uczniom: Radosławowi Wójcikowi, Małgorzacie Kamińskiej, Kamilowi Trawce i  Natalii Jabłońskiej.

     

    Serdecznie gratulujemy zdolnej młodzieży i życzymy dalszych sukcesów

  • Ferie 2013

     

    ZIMOWY WYPOCZYNEK W GIMNAZJUM

    Podczas ferii zimowych w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości zorganizowano dla uczniów wypoczynek. Opiekunami byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Edyta Pietrzak i p. Ariel Nadolski. W programie znalazły się: zajęcia                      o charakterze sportowo- rekreacyjnym w sali gimnastycznej, zabawy na śniegu, turniej gier planszowych oraz komputerowych ( FIFA 2012), wyjazdy do Parku Wodnego, kręgielni oraz Kinomaxu w Inowrocławiu na projekcję filmów pt. „Hobbit” i „ Ralph Demolka”.

    Gimnazjaliści wzięli także udział w lekcji muzealnej organizowanej przez Muzeum      im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, którą przeprowadził p. Jarecki. Tematyka związana była z życiem i twórczością poetów naszego regionu: Janem Kasprowiczem, Stanisławem Przybyszewskim, Stanisławem Szenicem. Ponadto młodzież zwiedziła ekspozycję kopalni soli.

    Każdego dnia uczniowie korzystali z pysznych posiłków, które serwowała szkolna stołówka.

    W ostatnim dniu półkolonii wszyscy udali się na poczęstunek do pizzerii „Roma”.

     

    E.P., A.N.

  • Działania profilaktyczne

     

    Profilaktyka w Gimnazjum

      

           Dnia 31.01.2013r. w Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości  odbyło się spotkanie rodziców uczniów klasy Ia i Ib ze specjalistą ds. uzależnień z Punktu Konsultacyjnego w Pakości, panem mgr. Romanem Kiełbem.  

    Rodzicom przedstawiono prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, jak mogą wyglądać narkotyki i dopalacze, jakie są skutki zdrowotne, społeczne i prawne zażywania tych substancji, a przede wszystkim, jakie zmiany w zachowaniu i wyglądzie dziecka powinny zaniepokoić rodziców i gdzie się zwrócić o pomoc, jeśli  rodzice podejrzewają, że ich  dziecko ma kontakt z substancjami psychoaktywnymi.

        Spotkania dla rodziców  uczniów klasy Ic i Id zostaną zorganizowane w późniejszym czasie.

     Dyrekcja Gimnazjum i Grono Pedagogiczne  pragną podziękować członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pakości i  koordynatorowi ds. profilaktyki, pani Justynie Kończal  za umożliwienie zorganizowania  szkolenia dla rodziców a także spotkań ze specjalistą ds. uzależnień dla wszystkich klas gimnazjum, które odbyły się w miesiącu listopadzie i grudniu.

     

  • Jaki wybrać zawód?

     

    Gimnazjaliści planują swoją zawodową przyszłość

                      Ciągle zmieniający się rynek pracy oraz bezrobocie sprawiają, że dzisiaj inaczej patrzymy na problematykę zatrudnienia i przygotowania młodego człowieka do roli osoby poszukującej pracy i wykonującej pracę. Zadaniem współczesnej szkoły jest przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i planowania przyszłości zawodowej.  

    Realizując w Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości zadania z zakresu poradnictwa zawodowego, zorganizowano w dniach 31.01 – 1.02 2013r. spotkania uczniów klas III z doradcami  zawodowymi z Pracowni Doradztwa Zawodowego Europejskiego Ośrodka Szkoleń i Kursów ,,GAMA” w Bydgoszczy.

    W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się, co powinni wiedzieć o sobie przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły, zidentyfikowali swoje mocne i słabe strony, określili swój profil zainteresowań zawodowych oraz poznali pojęcie zawodu i kwalifikacji zawodowych.

    Każdy uczeń biorący udział w warsztatach otrzyma  w formie pisemnej opracowany   przez doradców indywidualny profil edukacyjny z zaleceniami .

  • Teatr telewizji w naszym gimnazjum

     

    TVP w pakoskim gimnazjum

     

    31 stycznia br. o godz. 10 uczniowie z czterech klas gimnazjalnych uczestniczyli we współorganizowanym przez TVP S.A. Oddział w Bydgoszczy nowatorskim projekcie „Internetowy Teatr dla Szkół”. Gimnazjaliści obejrzeli, za pośrednictwem Internetu, spektakl pt. „Przygody Tolka Banana” emitowany na żywo z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

     

    Spektakl, oparty na powieści Adama Bahdaja „Stawiam na Tolka Banana” i kultowym serialu telewizyjnym Stanisława Jędryki zrealizowanym dokładnie 40 lat temu, został wyreżyserowany przez Piotra Ratajczaka i opowiada o losach znanej grupy nastolatków, ale przeniesionej we współczesne realia. Akcja rozgrywa się w dzisiejszych „blokowiskach”. W teatralnej wariacji „Przygód Tolka Banana” uczniowie ujrzeli Julka grającego w golfa, Cegiełkę w roli ultrasa z klubu kibica, Filipka jako geniusza biznesu, Kariokę królującą na portalu społecznościowym oraz tytułowego Tolka, człowieka-zagadkę, który pojawiając się wśród „blokersów” podejmuje się trudnej roli resocjalizatora.

    Internetowy Teatr dla szkół to inicjatywa Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie.

    Pakoskie gimnazjum postanowiło współuczestniczyć w projekcie, pragnąc zaszczepić w młodych odbiorcach zamiłowanie do sztuki ambitnej i wartościowej.

     M. Skonieczka

     

  • WARSZTAT RUCHOWY AKTORA

     

    W dniach od 1- 3  lutego 2013 roku w pakoskim gimnazjum odbyły się zajęcia zatytułowane „Warsztat ruchowy aktora”. Prowadził je młody artysta pantomimy z Wrocławia, Hubert Skonieczka. Miały one na celu przybliżyć członkom kółka teatralnego „Kamago” zagadnienia dotyczące ruchu scenicznego, pantomimy oraz zadań aktorskich. Standardowy, trzydniowy program zakładał kolejno: ćwiczenia ruchowe, emocjonalne oraz budowanie etiud solowych w duecie i w grupie.

    Prowadzący okazał się bardzo elastyczny, dostosowując treść zajęć do oczekiwań grupy. Spotkał się on z poważnym oporem materii wynikającym z braku świadomości uczestników, z czym związana i jak trudna jest praca na scenie. Mimo to  poradził sobie świetnie, zmieniając tok warsztatów. Zaowocowało to rozpoczęciem pracy nad przedstawieniem, a zajęcia teatralne zmieniły się w kurs scenopisarstwa i zasad budowania spektaklu.

    Gimnazjaliści dowiedzieli się, jak tworzy się dzieło sceniczne od podstaw – począwszy od wyboru tematu, poprzez rozpoznanie go, stworzenie ogólnych założeń, celów i wizji ich zaprezentowania, by wreszcie rozpocząć prace nad konstruowaniem scenariusza.
    To dopiero wierzchołek góry lodowej, ponieważ uczniowie mają ambicje napisać i zrealizować własne przedstawienie. Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości wychodzi naprzeciw rozbudzaniu pasji u młodzieży i dlatego planuje kontynuowanie pracy z panem Hubertem Skonieczką poprzez zorganizowanie całego cyklu warsztatów. Ich celem jest wystawienie autorskiego widowiska scenicznego z udziałem członków zespołu „Kamago” oraz innych uczniów chcących spróbować swoich sił w tej niełatwej sztuce.

    Pracy prowadzącego oraz uczestników bacznie przyglądała się pani Małgorzata Skonieczka, nauczycielka naszego gimnazjum oraz opiekun grupy „Kamago”. Pani Małgorzata nie była jednak wyłącznie biernym obserwatorem, ale także dzielnie brała udział we wszystkich ćwiczeniach.

    Czy w pakoskim gimnazjum uczy się przyszły aktor, reżyser lub scenarzysta? O tym nie przekonamy się jeszcze długo, ale możemy trzymać kciuki za „Kamago” i życzyć im powodzenia!

  • Podziękowania

     

    Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.

     Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.

     Trzeba odwagi, aby, nie zważając na przeszkody,

     wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń.

     

    Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

    Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości

    składają serdeczne podziękowania:

    Panu Posłowi Eugeniuszowi Kłopotkowi

    Panu Ryszardowi Jagodzińskiemu

    Panu Henrykowi Kucharczykowi

    Paniom Halinie i Joannie Błaszak

    za życzliwość i ofiarność okazaną Naszej Szkole

     

    pp. Lidii Cecelon, Wioletcie Krawczyk, Annie Trześniewskiej, Karinie Woźniak, Małgorzacie Kowalskiej,  Ewie Majorek, Małgorzacie Nieznalskiej i Romanowi Kacprzakowi

    za bezinteresowną pomoc,

    czas poświęcony szkole,

    zaangażowanie w organizację, przygotowanie i przebieg Panelu SUS

    w dniu 6 grudnia 2012 r.

     

    Niech radość i pokój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok. Życzymy, aby był to rok szczęśliwy i obfitujący w osobiste doznania, spełniający Państwa zamierzenia i przynoszący wiele satysfakcji zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.  

  • GIMNAZJUM SZKOŁĄ UCZĄCĄ SKUTECZNIE

     

     



     

     W świątecznym nastroju, czyli panel SUS w pakoskim gimnazjum

    Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości od 2009 roku uczestniczyło w programie Szkoły Uczącej się (SUS). Po  kilku latach wytrwałej pracy całego zespołu, 6 grudnia 2012 roku, odbył się wielki finał - panel koleżeński. Do Pakości przybyli nauczyciele z kilku szkół – z Bydgoszczy, Kalisza i pobliskiego Kościelca. Gości przyjęto serdecznie. Cała szkoła swym wystrojem i klimatem oddawała świąteczny już czas, lecz nie przeszkodziło to w zachowaniu atmosfery pracy i prowadzeniu zajęć, tak jak każdego dnia.

    Wizyta rozpoczęła się powitaniem przybyłych przez panią dyrektor - Mariolę Szlyfarską, po czym prowadzenie panelu przejęła moderator - Małgorzata Ostrowska, która do końca sprawowała pieczę nad przebiegiem spotkania. Na gości czekała gorąca kawa, herbata i pyszne ciasto, które przygotowali rodzice naszych uczniów. W dalszej części zaprezentowano ciekawe lekcje prowadzone przez: Annę Balcerek-Bleschmied, Danutę Ciechorską, Wiolettę Grudzińską, Annę Żabę, Justynę Kotyńską, Mariusza Augustyna i Ariela Nadolskiego. Uczestnicy panelu rozmawiali także z przedstawicielami rodziców, nauczycieli i uczniów, co pozwoliło im nakreślić sobie obraz gimnazjum jako „szkoły uczącej się”. Finalnym momentem panelu była dyskusja nad celami wybranymi przez szkołę, w której, poza panelistami, uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciele władz samorządowych i lokalni przedsiębiorcy, którzy od lat uczestniczą w życiu szkoły.

    Przybyłym gościom, podczas „spaceru” po szkole, niezwykle podobała się jej estetyka - przestronne jasne korytarze, prace uczniów widoczne w wielu miejscach i zadbane sale lekcyjne. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich prezentowane lekcje. Oglądający je nauczyciele podkreślali wykorzystanie wielu ciekawych metod pracy, aktywną postawę uczniów, a przede wszystkim przyjazne relacje między uczniami i nauczycielami. Ten uroczysty dzień, który był jednocześnie dniem pracy, uświetniły występy młodzieży. Program artystyczny, składający się z tekstów w języku angielskim i rosyjskim, przygotowały z uczniami panie: Lidia Augustyn i Joanna Wawrzyniak, zaś oprawę muzyczną - pan Sławomir Montowski.

    Spotkania z przedstawicielami różnych środowisk szkoły pokazały, że są w niej kompetentni, zaangażowani nauczyciele, grupa aktywnych rodziców i kulturalni uczniowie, którzy potrafią prezentować siebie i osiągnięcia szkoły.

    Dyskusja panelowa toczyła się wokół ważnych dla szkoły problemów zaprezentowanych przez liderki zespołów zadaniowych: Małgorzatę Skonieczkę i Edytę Pietrzak. Były to tematy dotyczące podniesienia wyników nauczania i wdrażania elementów oceniania kształtującego. Dyskutanci dzielili się swoimi doświadczeniami na temat sposobów podniesienia efektywności kształcenia i efektów stosowania oceniania kształtującego.

    Wizyta zakończyła się nadaniem szkole w pełni zasłużonego tytułu „Szkoły Uczącej Się”. Certyfikat na ręce pani dyrektor Marioli Szlyfarskiej przekazała moderator CEO Małgorzata Ostrowska. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej, mikołajkowej atmosferze. Goście otrzymali świąteczne paczki, a w nich „Zbiór legend pakoskich”, folder o Kalwarii Pakoskiej i piękne stroiki przypominające o nadchodzących świętach. Tuż przed wyjazdem do swych domów wszyscy uczestnicy dyskusji panelowej mogli skosztować kuchni pałucko-kujawskiej. Pyszne dania, wśród których królowały potrawy z gęsi, przygotowały panie z sołectw należących do naszej gminy.

    Wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia przez szkołę tytułu „Szkoły Uczącej Się” – dziękujemy i gratulujemy!

         Małgorzata Skonieczka

     

     

     

  • Stanisław Szenic

     

    Gimnazjaliści poznają  Szenica

                Nie każdy mieszkaniec Pakości wie, kim był Stanisław Szenic, choć jest on najsłynniejszym chyba, jak dotychczas, człowiekiem urodzonym w naszym mieście. W związku z tym uczniowie klas III Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości wzięli udział w dniu 28 listopada 2012 r. w obchodach 25. rocznicy śmierci tego pisarza, prawnika, varsavianisty.

    Trzydziestoosobowa grupa gimnazjalistów wraz z dyrektorem szkoły mgr Mariolą Szlyfarską oraz polonistką mgr Beatą Kwiatkowską wzięła udział we Mszy św. na wzgórzu kalwaryjskim oraz złożyła kwiaty na grobie rodziców pisarza. W dalszej części uroczystości młodzi ludzie uczestniczyli w spotkaniu z p. Janiną Sikorską, dyrektorem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, która przybliżyła im sylwetkę pisarza z Kujaw, kolekcjonera dzieł sztuki i prawnika. Uczniowie słuchali wykładu z ciekawością, gdyż p. Sikorska opowiadała o Stanisławie Szenicu nie jako o wielkim człowieku, ale jak o przyjacielu kochającym Kujawy i chcącym na nie powrócić. Dyrektor muzeum przekazała także młodzieży w swojej gawędzie i licznych dygresjach wiele ciekawostek z życia ich rodaka, który, jak dodała, bardzo żałował, że w Pakości nie ma  muzeum, bo myślał o przekazaniu części swoich pamiątek rodzinnych miastu.

    Rocznica śmierci Stanisława Szenica stała się zatem świetną lekcją historii dla naszych uczniów i pokazała im, że małomiasteczkowe pochodzenie nie przeszkadza w osiągnięciu sukcesu i staniu się znanym człowiekiem jedynie dzięki swojej pracowitości i pasji.

  • Sukces Kamago

    Kolejny sukces „Kamago”

             W IX Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Młodzieżowych „Melpomena 2012” w Środzie Wielkopolskiej jury w składzie: Krzysztof Dutkiewicz z Teatru Animacji w Poznaniu, Małgorzata Łodej Stachowiak - aktorka poznańskiego Teatru Nowego oraz Piotr Dobrowolski - teatrolog z UAM w Poznaniu przyznało grupie teatralnej „Kamago” z pakoskiego gimnazjum nagrodę za kształt artystyczny przedstawienia „My”. Kamago kolejny raz wzruszyło publiczność oraz jury. .Sukces odniosła także Marta Otocka, absolwentka gimnazjum, członkini teatru Kamago, która otrzymała nagrodę aktorską za przejmującą rolę Niewidomej.

    Nagrodzony spektakl ”My”, wyreżyserowany przez B. Misterę-Lewandowską i M. Skonieczkę, opowiada o ludziach zepchniętych na margines życia społecznego, wyróżniających się fizyczną lub psychiczną odmiennością, zamkniętych we własnych światach. Wykluczeni, mówiąc o swoich uczuciach, lękach, pragnieniach, zwracają nam uwagę na to, że każdy zasługuje na zrozumienie, szacunek i prawo do szczęścia.

    Od 22 do 24 listopada dziewczęta uczestniczyły w „święcie teatralnym”, gdzie 13 zespołów zaprezentowało swoją twórczość. Widzów zachwyciły barwne historie znane z literatury, zabrzmiały poetyckie piosenki oraz można było też posłuchać fragmentów klasyki kabaretowej i zamyślić się lirycznie.

    W ostatnim dniu przed południem odbyły się warsztaty dla uczestników Melpomeny, które poprowadziły: Marta Rutkowska, Agata Jasińska oraz Marta Wyszyńska.

    Cieszy nas fakt, iż w dzisiejszym świecie, o którym tak często słyszymy, że jest nastawiony wyłącznie konsumpcyjnie, są jeszcze młodzi ludzie wrażliwi na otaczający ich świat oraz ulegający magii teatru.

     

    Małgorzata Skonieczka

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
  • Dyrektor szkoły: (52)566 58 13
    Intendent: 782 813 534
    Portiernia: 607 237 703

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: (52)566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć