Inne

  • Strategia rozwoju Gminy

     

    Młodzież ma szansę współdecydować

     

    W ramach spotkań konsultacyjnych w sprawie opracowania „Strategii Rozwoju Gminy na lata 2014-2020", organizowanych przez Urząd Miejski w Pakości, 5 listopada młodzież pakoskiego gimnazjum odwiedził Kierownik Referatu Oświaty, p. Rafał Gotowski.

    Wyjaśnił on uczniom, czym jest strategia rozwoju gminy, uświadomił, jakie są „mocne” strony  Pakości i okolicznych miejscowości, co godne jest uwagi;  zapoznał również młodzież z planami i sposobami rozwoju naszej gminy.

    Na zakończenie uczniowie zostali poinformowani o  możliwości przedstawienia swoich propozycji do tworzonej strategii rozwoju gminy np. poprzez stronę internetową

  • Otrzęsiny w gimnazjum

      

     

    25 października w naszej szkole miało miejsce przyjęcie w szeregi społeczności uczniowskiej młodzieży klas pierwszych.

    Otrzęsiny 2013 odbyły się pod hasłem: „Czy znasz swoją szkołę”, a całą imprezę przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski.  Jej celem była integracja uczniów klas pierwszych oraz wprowadzenie ich w życie szkoły, a także pielęgnowanie szkolnej tradycji.

    Pierwszoklasiści przed pasowaniem na pełnoprawnych uczniów musieli poddać się sprawdzianowi z wiedzy teoretycznej, jaką zdobyli na temat patrona gimnazjum - Ewarysta Estkowskiego oraz funkcjonowania szkoły. Prezentowali swoje uzdolnienia artystyczne          i sprawność fizyczną, a także umiejętność wspólnej zabawy z nowymi kolegami                      i koleżankami. 

    Zmagania oceniało jury złożone z przedstawicieli grona pedagogicznego oraz członków Samorządu Szkolnego. Okazało się, że nasi najmłodsi uczniowie znakomicie spisali się we wszystkich zadaniach, a najwięcej punktów zdobyła klasa I d, której wychowawcą jest pan Ariel Nadolski.

    Zwieńczeniem otrzęsin było ostemplowanie pierwszaków i ich wychowawców pieczątką kota. ;-)

  • Żywe lekcje historii

    Żywe lekcje historii w Biskupinie i Dziekanowicach

    We wrześniu i październiku uczniowie pakoskiego gimnazjum pod opieką pani Moniki Dybicz i Ryszarda Kuflewicza  mieli okazję uczestniczyć w wycieczkach edukacyjnych do Biskupina i Dziekanowic.

    Tegoroczny Festyn Archeologiczny w Biskupinie  odbywał się pod hasłem „Archeologia – zawód czy przygoda?”. W środę 18 września 2013r. uczniowie klas pierwszych i drugich brali udział w  pokazach i zapoznawali się z wykorzystaniem nowoczesnych metod i sprzętu przy badaniu przeszłości. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się pokazy podwodnych prac przy wydobyciu przedmiotów z dna oraz stanowisko poświęcone tajemnicom antropologii. Uczniowie mogli przekonać się, w jakich warunkach żyli ludzie w epoce paleolitu i neolitu oraz w okresie wczesnośredniowiecznym.

    Kolejną wycieczkę, do Dziekanowic,  tym razem jednak tylko dla uczniów klas drugich zorganizowano 15 października 2013r. Razem z panią przewodnik młodzież zwiedziła Wielkopolski  Park Etnograficzny  i dowiedziała się, jak dawniej wyglądała i zmieniała się polska wieś oraz jak żyło się jej mieszkańcom na przestrzeni wieków.

    Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć i doświadczyć tego, o czym uczą cię na lekcjach historii, dlatego też słowa: „Historia nauczycielką życia jest” są w tym wypadku, jak najbardziej aktualne. 

  • 35 rocznica wyboru Karola Wojtyły

    Czasami wystarczy słowo płynące z głębi serca,

    aby odmienić człowieka, ludzi, świat”

    W tym roku 16 października przypada 35 rocznica wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Od tego dnia rozpoczął się trwający blisko 27 lat pontyfikat Jana Pawła II, którego po śmierci nazwano Janem Pawłem Wielkim. Przez ostatnie lata w niedzielę poprzedzającą  tę pamiętną datę w polskim kościele obchodzony jest Dzień Papieski, połączony ze zbiórką funduszy na stypendia mające na celu pomoc utalentowanej, ale mniej zamożnej młodzieży. Jest to szczególny, żywy pomnik wystawiony przez Polaków swojemu Rodakowi.

    Tegoroczna niedziela przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – człowiek dialogu”. O papieżu Polaku pamiętała również społeczność naszego miasta. Wzorem lat poprzednich młodzież gimnazjum pod kierunkiem opiekunów przygotowała program  w konwencji studia telewizyjnego, w którym słowem, piosenką oraz prezentacją multimedialną przypomniała nam błogosławionego Jana Pawła II. Mieszkańcy Pakości mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu w niedzielę w godzinach wieczornych w kościele  pw. Św. Bonawentury, gdzie na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

    Gimnazjaliści swoim kolegom i nauczycielom zaprezentowali się w piątek-
    18 października, kiedy to w szkole im. E. Estkowskiego wspominaliśmy Wielkiego Polaka.

    Odbiór programu oraz liczne w nim uczestnictwo mieszkańców pozwalają stwierdzić, iż pamięć o Janie Pawle II jest w naszym społeczeństwie wciąż żywa, wciąż brzmią 
    w naszych uszach Jego słowa, wciąż trwa Jego uśmiech niedokończony. 

  • Ekologiczna edukacja

    Nietypowa ekologiczna edukacja w pakoskim Gimnazjum

    Dnia 20 września 2013 roku – razem z  uczniami klas 2 gimnazjum uczestnikami programu unijnego ,,Ćwiczę, uczę się , wygrywam…” realizowanego w ramach  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki udaliśmy  się do Giebni, gdzie znajduje się Składowisko Odpadów Komunalnych. Po dojechaniu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie  terenu.  Pan, który oprowadzał nas po wysypisku, w bardzo ciekawy sposób przekazał nam dużo istotnych informacji. Dowiedzieliśmy się między innymi, że ok. 600 plastikowych butelek  po specjalnym  prasowaniu zamienia się w nieduży sześcian. Uświadomił nas też, jak ważna jest segregacja śmieci i że w każdym domu powinna być ona prowadzona. Zaznaczył jednak, że musi być ona dokładna i wszystkie odpady należy wrzucać do koszów na nie przeznaczonych, nic nie mieszając.  Na miejscu dowiedzieliśmy się, jak wygląda składowanie odpadów. W zakładzie jest to tak robione, aby możliwie jak najmniej zagrażać środowisku .

    Pokazano nam również  ,,starą ‘’ część składowiska, która została zrekultywowana, a także nową obecnie eksploatowaną kwaterę. Zwróciliśmy również uwagę na  pasy zieleni oddzielające składowisko od  przyległych terenów oraz  tzw. ,,białe morza” tj. stawy odpadów posodowych  Janikowskich Zakładów Sodowych. Na zakończenie wycieczki pracownik wysypiska pokazał nam wagę, która przy wjeździe waży dostarczone śmieci. My także postanowiliśmy z niej skorzystać i całą grupą sprawdzić, ile ważymy. Waga wskazała 820 kg!  Na koniec tego jakże edukacyjnego spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

    Następnym etapem naszej wycieczki było Jankowo, a dokładnie zakład recyklingu, gdzie mogliśmy zobaczyć  taśmę do segregacji odpadów, maszyny do granulowania  plastików a także recykling kabli i odzyskiwanie z nich miedzi oraz przygotowany  już do wysyłki  plastik pochodzący z nieużywanych komputerów.

    Po wizycie w tych zakładach nasunął się nam jeden wniosek: śmieci mniej - Ziemi lżej. Musimy wszystko zrobić, żeby w naszej Gminie powstawało mniej odpadów.

    Bardzo serdecznie dziękujemy osobom, dzięki którym nasza edukacja ekologiczna w terenie była możliwa, czyli: dyrektorowi PUG  w Pakości panu Maciejowi Wojtysiakowi oraz  panu Antoniemu Kubickiemu  właścicielowi zakładu recyklingu w Jankowie za udostępnienie i przedstawienie obiektów, a także właścicielowi firmy Mat-Bud w Pakości panu Henrykowi Kucharczykowi za bezpłatny transport, który pozwolił grupie gimnazjalistów szybko i bezpiecznie dotrzeć we właściwe miejsce.

    W.P.

  • Poznań - warsztaty naukowe

    Gimnazjaliści na warsztatach naukowych w Poznaniu

    Od 4 lat w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości realizujemy zajęcia projektu unijnego Uczeń OnLine, poznańskiej Firmy SuperMemo. Nasi uczniowie należąc do 25 wybranych gimnazjów z całej Polski, edukują się ku Europie poprzez realizację własnych hobby i aktualnych zainteresowań. Zgodnie z założeniami projektowymi, uczniowie - uczestnicy projektu, raz w semestrze biorą udział w zajęciach naukowych którejś z wyższych uczelni regionu Wielkopolski lub Pomorza.

    I tak we wtorek 24 września czternaścioro gimnazjalistów: Biskup Sebastian, Bydałek Julia, Chmielewski Szymon, Figas Martyna, Jagodziński Hubert, Kwiatkowska Kamila, Łuczak Paweł, Nawrocka Oliwia, Ostrowska Klaudia, Pawłowska Weronika, Przybylski Marek, Stempowska Patrycja, Woźniak Angelika, uczestników trzeciej grupy projektowej, brało udział w Warsztatach Naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Zajęcia odbywały się w Katedrze Technologii Żywienia Człowieka, a rozpoczęły się bardzo ciekawym wykładem pani prof. dr hab. Danuty Góreckiej na temat racjonalnego żywienia. Potem uczniowie pracowali w grupach tematycznych. Nasi gimnazjaliści, jako zespół V, brali udział w zajęciach "Metody oceny wydolności fizycznej zawodnika w sporcie wyczynowym". Sami wchodzili w rolę sportowców i mierzyli oraz porównywali swoje własne możliwości fizyczne na specjalistycznym sprzęcie badawczym, tak jak prowadzi się to wobec najlepszych polskich sportowców. Zajęcia przebiegały pod fachowym okiem trenera odnowy polskich zapaśników dr inż. Krzysztofa Drukalec – Michalskiego, pracownika naukowego poznańskiego Uniwersytetu. Większość naszych uczniów zmierzyła swoje sportowe predyspozycje. Nauczyli się również, korzystając z odpowiednich narzędzi, określać swoje antropometryczne wskaźniki stanu odżywiania, wyznaczać należną masę ciała, obliczać dobową podstawową przemianę materii. Poznali też interesującą ofertę naukową i kulturalną Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie być może, za kilka lat podejmą studia, co obserwując po ich reakcjach, nie jest wykluczone. Zakończeniem warsztatów był wspólny obiad w stołówce uniwersyteckiej, po czym nastąpił powrót do Pakości z krótkim postojem w Trzemesznie.        Zdjęcia z tej ciekawej lekcji można oglądać przez portal społecznościowy Facebook/projekty UE pakoska gamaja. Zapraszamy

  • Dni wolne

    30.09.2013

  • Nowy rok szkolny 2013/2014!

     

  • 17.06.2013

     

     

            Podręczniki dla klasy pierwszej gimnazjum-  rok szkolny 2013/2014

     

     

    Przedmiot

    Autor

    Tytuł

    Wydawnictwo

    język polski

    Witold Bobiński

     

    Zofia Czarniecka-Rodzik

    Świat w słowach i obrazach-książka

    Gramatyka i stylistyka-książka

     

     

    WSiP 2008 W-wa

    lub nowsze

    język angielski

    Katherine i Steve Bilsborough

    Voices 2  (niebieska)

    książka i ćw.

     

    Macmillan

    2011 r.

    religia

    Zbigniew Marek SJ

    W drodze do Emaus

    Jezus uczy i zbawia

     

    Wydawnictwo WAM

    2012

    historia

    Stanisław Roszak

    Śladami przeszłości –podr.do historii dla kl.I + ćw.

     

    Nowa Era

    2010 r. lub nowsze

    język francuski

    C.Himber, Ch.Rastello

    F.Gallon

     

    Le mag’1

    Książka i ćw.

    Hachette

    2006 r.

    matematyka

    Małgorzata Dobrowolska           

    Matematyka z plusem

    ( nowe wydanie z 2009)

    Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

    2012 r.

    geografia

    Roman  Malarz

     

    J.S. Osikowie

    A.Wawrzykowicz

    Puls Ziemi

    podręcznik do kl.I, cz.1

     

    ćwicz. cz.1 (nowa podstawa progr.)

     Era Sp. z o.o.

    2010 r.

    biologia

    Małgorzata Jefimow,

    Marian Sękos

    Puls życia 

    podr. do biologii dla gimnazjum część 1 + ćw. cz.1                                 (nowa podstawa programowa

    tylko nowe ćwiczenia)

     

    Nowa Era

    nowa podstawa programowa

    fizyka

    B.Sagnowska

    D.Szot-Gawlik

    Świat Fizyki cz.I

    ( w II półroczu konieczność zakupu II części)

     

    ZAMKOR

    2011 r. lub nowsze

    chemia

    Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin

    Chemia  część I

    Chemia Nowej Ery + ćw. cz.I

    (nowa podstawa programowa)

     

    Nowa Era

    nowa podstawa programowa

     

    informatyka

    Jolanta Pańczyk

    Informatyka Europejczyka

    podr. dla gimnazjum

    do nowej podstawy programowej „Vista”

     

    Helion  2011 r.

    muzyka

    Jan Oleszkiewicz

    Gra muzyka

    zeszyt ćwiczeń

    Nowa Era 2010 r.   lub nowszy

    j. rosyjski

    J. Chmielewska, K.Grabarczyk,M.Szacherska

    Progułka 1 + zeszyt ćwiczeń

    JUKA 2009 r.

     

            Podręczniki dla klasy drugiej gimnazjum rok szkolny 2013/2014

     

    Przedmiot

    Autor

    Tytuł

    Wydawnictwo

    język polski

    Witold Bobiński

     

    Zofia Czarniecka-Rodzik

    Świat w słowach i obrazach-(książka)

    Gramatyka i stylistyka-książka

     

    WSiP 2008 W-wa

    lub nowsze

    język angielski

    Catherine Mc Beth

    Voices 3 (żółta)

    Macmillan 2012 r.

     

    religia

    Marek Zbigniew SJ

    Jesus działa i zbawia.

    podr. do nauki religii dla II kl.

    ( nowe wydanie)

    Wydawnictwo WAM

    Kraków 2013 r.

    historia

    Stanisław Roszak

     

    Historia 2 -  podr. dla kl. II + ćw.

    Śladami przeszłości

    Nowa Era 2010 r.    lub nowsze

    język francuski

    C.Himber, Ch.Rastello

    F.Gallon

    Le mag’2

    ksiązka i ćw.

    Hachette 2006 r.

    matematyka

    Małgorzata Dobrowolska          

    Matematyka z plusem

    Podręcznik dla gimnazjum

    ( nowe wydanie 2008)

    Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe 2012 r.

    geografia

    podr.: B.Dobosik, A.Hibszer, J.Soja

    ćwiczenia: E. Jaworska

    K. Skomoroko

    Puls Ziemi

    podręcznik . + ćw.

    (nowa podstawa programowa)

     

    Nowa Era 2010 r.

    biologia

    Małgorzata Jefimow,

     Kontynuacja podręcznika i ćw. cz.1 ( z kl.I)                                  Podręcznik  cz.2 + ćwiczenia cz.2

    Nowa Era                         nowa podstawa programowa

    fizyka

     

    B. Sagnowska

    D.Szot-Gawlik

    kontynuacja z klasy I (świat fizyki cz.II) (w II sem. konieczność zakupu III części )

    ZAMKOR

     

     

    chemia

    Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin

    Chemia Nowej Ery  część II-nowa

    Książka + ćw. Nowe część II

    (nowa podstawa programowa)

     

    Nowa Era

    2011 r.

    technika

    E.Królicka,

    B.Bogacka-Osińska

    „Bliżej techniki.”                                           O bezpieczeństwie w przestrzeni drogowej.”

    WsiP wyd.II 2011 r.

     

     

    WOS

    Alicja Pacewicz

    Tomasz Merta

     

     

    Wiedza o społeczeństwie w gimnazjum

    podr. i ćw. KOSS PODSTAWOWY część I

    (niebieska )

    Centrum Edukacji Obywatelskiej

    KOSS&Civitas

    j. rosyjski

     

     

    J.Chmielewska , K.Grabarczyk, M.Szacherska

    Progułka 2 + zeszyt ćw.

     

    JUKA 2010 r.

     

     

    informatyka

    Jolanta Pańczyk

     

     

    Informatyka Europejczyka

    Podr. dla gimnazjum do nowej podstawy progr. „Vista”

    Helion 2011 r.

     

     

     

     

            Podręczniki dla klasy trzeciej gimnazjum rok szkolny 2013/2014

     

    Przedmiot

    Autor

    Tytuł

    Wydawnictwo

    język polski

    Witold Bobiński

    Zofia Czarniecka-Rodzik

    B.Fiszer,M.Hajduk

     

    Świat w słowach i obrazach

    Gramatyka i stylistyka

    Kalendarz gimnazjalisty (wyd.2007  i nowsze) – dla kl.III a

     

    WSiP  2009 r.

    język angielski

    Małgorzata Rosińska

    Grzegorz Śpiewak

     

    Repetytorium gimnazjalne

    Macmillan 2011 r.

    religia

    Marek Zbigniew SJ

    Jezus prowadzi i zbawia

    - podręcznik do religii dla III

    klasy gimn. (nowe)

    Wydawnictwo WAM

    Kraków 2007

    historia

    S.Roszak

    A. Łaszkiewicz

    Śladami przeszłości – podr. dla kl. III + ćw.

     

    Nowa Era 2010 r.

    WOS

    Alicja Pacewicz i Tomasz Merta

    Wiedza o społeczeństwie                      w gimnazjum

    - podr. i ćw. KOSS, część 2

    (wersja podstawowa-fioletowa)

    Centrum Edukacji Obywatelskiej

    KOSS&CIVITAS

    2010-2012 r.

    matematyka

    M. Dobrowolska (red.)                i inni

    Matematyka z plusem

    podręcznik dla gimnazjum

    -nowe wydanie z 2008 r.

     

    Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

    2012 r.

    geografia

    R. Malarz, J.Knopik,               J.S. Osika (ćw.)

    Puls Ziemi – kl.III + ćwiczenia

    ( nowa podstawa program)

     

    Nowa Era 2010 r.

    biologia

    B.Sągin, M.Sękos,

    A.Boczerowski

    Podręcznik „Puls życia”-

    kontynuacja podręcznika i ćw.

    część 2 (nie sprzedawać)

    w trakcie semestru będą potrzebne: podręcznik cz.3 i ćw. część 3

    - tylko nowe ćwiczenia

    Nowa Era

    nowa podstawa programowa

    fizyka

    B.Sagnowska,

    D.Szot-Gawlik

    Kontynuacja z kl.II Świat Fizyki cz.III

     

    Zamkor 2011 r.

    chemia

    Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin

    Chemia Nowej Ery część III

    książka + ćw. część III

     

    Nowa Era               nowe 2011 r.

    technika

    Michał Gowin

    Zajęcia fotograficzne

    ( zeszyt tematyczny dla ucznia)

     

    OPERON 2009 r.

    edukacja dla  bezpieczenstwa

    Jarosław Słoma

    Grzegorz Zając

    „Żyję i działam bezpiecznie”

    Nowa Era

     

    język rosyjski

    J.Chmielewska, K.Grabarczyk,

    M.Szacherska

    Kontynuacja podręcznika z klasy II – Progułka II

    JUKA 2010 r.

    język francuski

    C.Hinber, Ch.Rastello

    F.Gallon

    Kontynuacja z kl. II

    Le mag’2

    ksiązka  i ćw.

    Hachette 2006 r.

     

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

         

    28 czerwca na uroczystym apelu pożegnaliśmy klasy III gimnazjum.

    Gośćmi uroczystości byli: pan Burmistrz Wiesław Kończal, pan Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Grupa, sponsorzy oraz rodzice naszych absolwentów. Najlepsza gimnazjalistka Natalia Jabłońska otrzymała nagrodę Burmistrza oraz statuetkę najlepszej absolwentki.

    Stypendia naukowe za średnią ocen powyżej 4,99  otrzymali: Natalia Jałońska, Marek Borowiak, Zuzanna Żak, Adrianna Andrzejewska, Marta Stopinska, Żaklina Babiarz, Natalia Jóźwiak, Patrycja Rosół,Gałęza Dawid (klasy III), Puczkarska Olga, Kryszak Mikołaj, Czerwonka Jolanta, Sudoł Wiktor, Wądrzyk Iwona (klasy II), Dybicz Jakub, Cuber Natalia, Lasota Grzegorz, Babiarz Wiktor (klasy I).

    Stypendia sportowe otrzymali: Wójcik Radosław, Buzała Katarzyna, Trzawka Kamil, Jabłońska Natalia, Mrówczyński Piotr, Staszak Paweł, Krokos Oskar, Andrzejewska Adrianna (uczniowie klas trzecich).

    Serdecznie gratulujemy suksesów i życzymy powodzenia w dalszej edukacji.

  • Egzamin Gimnazjalny 2013

      

    Egzaminacyjny sukces naszego Gimnazjum!

    Egzaminy gimnazjalne przeprowadzone były w dniach: 23, 24 i 25 kwietnia. Przystąpiło do nich ponad 388 tys. uczniów klas III gimnazjów. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie zdawali egzaminów w kwietniu, mogli przystąpić do nich w dodatkowym terminie na początku czerwca.

    Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wyniki egzaminu z części humanistycznej (polski oraz historia i wos), matematyczno-przyrodniczej (matematyka oraz przedmioty przyrodnicze) oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie.

    20 czerwca wyniki dotarły do szkół.   Uczniowie mogli sprawdzić wyniki przez internet na stronie OKE w Gdańsku,  ponieważ każdy uczeń ma swój login i hasło.

    W Kujawsko-Pomorskiem uczniowie uzyskali:

    z języka polskiego - 61 proc. (kraj -  62%),  

    średnia z historii i wos to 56 proc, (kraj 58%)

    matematyki - 46 proc. (kraj –48%),

    przedmiotów przyrodniczych - 57 proc. (kraj – 59%)

    a języka angielskiego - 60 proc(kraj 63%)

     

    Z Gimnazjum w Pakości do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 98 uczniów. Wyniki uzyskane przez naszych trzecioklasistów są bardzo dobre.

    Klasa III A– integracyjna oraz III C -  ze wszystkich przedmiotów uzyskały wyniki lepsze od średniej krajowej. Porównując ogólny wynik z języka polskiego, matematyki, nauk przyrodniczych jesteśmy lepsi niż średnia województwa. Z  historii i wos oraz języka angielskiego wynik jest nieznacznie  niższy  o niecały punkt procentowy.

    Uzyskaliśmy:

    z języka polskiego – 61,3%  (woj -  60,8%),  

    z historii i wos  - 55%, (woj 56,2%)

    matematyka – 50,3  (woj –46%),

     z przedmiotów przyrodniczych – 58,8% (woj – 57%)

    a języka angielskiego -  59,7%  (woj 60%)

    .Gratulujemy naszym absolwentom, mamy nadzieję, że  dzięki dobrym wynikom dostali się do wybranych szkół  średnich.

  • Memoriał Lekkoatletyczny w Gimnazjum.

       

     

    W tym roku 24 czerwca  gimnazjaliści uczestniczyli w lekkoatletycznych zmaganiach sportowych.Fotograficzne sprawozdanie z imprezy umieszczone jest w albumie fotograficznym.

    Zapraszamy.

  • Sukces KamagoBis

         
     
    Nagrody festiwalowe dla KamagoBIS!
     
    W piątek, 7 czerwca 2013 roku, zakończył się V Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny w Inowrocławiu, na którym nasi gimnazjaliści zaprezentowali spektakl „Reminiscencje: na zdrowie!”. 
    Jury w składzie: Grzegorz Jach (przewodniczący), Kamila Bialik, Izabela Lewicka-Woszczak, Jarosław Chojnacki i Kamil Szczudliński przyznało zespołowi KamagoBIS!” nagrodę za ciekawą i niebanalną formę wyrazu artystycznego oraz reżyserię. Zespołu nie ominęły także nagrody indywidualne - do rąk Marcina Drzewieckiego, ucznia klasy pierwszej, powędrowała nagroda dla najlepszego aktora za drugoplanową rolę barmana, a nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Hubert Skonieczka, od lutego br. opiekun zespołu. 
    Młodzi artyści godnie reprezentowali pakoskie gimnazjum. Serdecznie gratulujemy członkom grupy teatralnej KamagoBIS oraz reżyserowi przedstawienia i czekamy na ich kolejne przedsięwzięcia.  
     
    M.S.
     
  • Bieg Piastowski 2013

    Bieg Piastowski 2013

     

    KOLEJNY SUKCES PAKOSKICH GIMNAZJALISTÓW W  BIEGU PIASTOWSKIM

    11 maja tego roku w Inowrocławiu odbył się VI Bieg Piastowski,  w którym ponownie wzięli udział pakoscy gimnazjaliści. Wśród nich najlepiej zaprezentowała się Natalia Jabłońska, która zajęła zaszczytne I miejsce oraz Kamil Trawka, który uplasował się na II pozycji.

    Dobrze pobiegli też Małgorzata Kamińska, która zajęła IV miejsce, Wiktoria Zimosz, która zajęła niższą V lokatę oraz Katarzyna Buzała i Radosław Wójcik, którym przypadło w udziale VI miejsce.

    Wyróżnić należy też: Adriannę Andrzejewską, Patrycję Rosół, Ewę Skibińską, Jolantę Kubicką, Hannę Stępień, Patrycję Stempowską, Piotra Mrówczyńskiego, Piotra Piętasa, Mateusza Sworowskiego, Krzysztofa Wiktorowicza, Michała Piórka, Oskara Krokosa, Patryka Matykiewicza, Szymona Dolatowskiego, Damiana Kurzawę, którzy dzięki uzyskanym przez siebie punktom przyczynili się do zdobycia I miejsca w kategorii drużynowej.

     

    Gimnazjalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     

    E.P/ E.B.

  • Nowy spektakl gimnazjalistów

    Nowy spektakl gimnazjalistów

     

    „Reminiscencje: na zdrowie!”

     

    Spośród licznych zgłoszeń, jako jedna z dziewięciu, grupa teatralna KamagoBIS zakwalifikowała się na V Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny „poPaTrz”, który odbędzie się niebawem w Inowrocławiu.

     

    Przedstawienie powstało w oparciu o autorskie pomysły młodzieży biorącej w nim udział i porusza problematykę nałogów, które wydały im się najbliższe. Największe zagrożenia młodzi artyści dostrzegli w uzależnieniu od alkoholu, hazardu, zakupów oraz wytworów nowoczesnej technologii. Za pomocą języka teatru postanowili oni pokazać realne konsekwencje tychże nałogów, zwracając uwagę na ich destruktywne oddziaływanie w relacjach z otoczeniem.

    Głównym jednak celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na zbawienny wpływ zdrowego trybu życia, a przede wszystkim rozmaitych form aktywności fizycznej. „Reminiscencje: na zdrowie!” to zbiór wspomnień uczestników obozu sportowego, organizujących happening na zakończenie turnusu. Podczas tych przygotowań dwie koleżanki opowiadają sobie historie, które utkwiły im w pamięci, jako poważne przestrogi przed zejściem na niewolniczą drogę uzależnienia.

     

    W przedstawieniu wykonawcy operują przede wszystkim poetyką niemego filmu –  kiedy widz może prawie namacalnie doświadczyć problemów, o których starają się opowiedzieć, apel staje się bardziej wyraźny niż wtedy, gdy każemy mu wyłącznie słuchać.

     

    Za cel zespół postawił sobie także dostarczenie publiczności rozrywki na jak najwyższym poziomie artystycznym. Czy spektakl wzbudzi zainteresowanie i wywoła pożądane emocje? O tym dowiemy się niedługo. Teraz pozostaje nam tylko życzyć im powodzenia. 

  • Awans do Finału Wojewódzkiego

    Awans do Finału Wojewódzkiego

     

    Rozgrywki CocaColaCup 

    Drużyna Gimnazjum  w Pakości pod opieką A. Nadolskiego uzyskała awans do Finału Wojewódzkiego.
    Nagrodą za wejście do 
    Finału jest komplet strojów sportowych firmy "adidas" dla całej drużyny -
    Gratulujemy!!!

    Finał Wojewódzki odbędzie się 2 czerwca (niedziela) w Toruniu na stadionie
    MOSIR-u przy ul. Szosa Chełmińska 75. Impreza przewidziana jest w godzinach
    7.30 - 17.30. 
     

     

     

                Wyśmienicie spisali się podopieczni trenera Ariela Nadolskiego w tegorocznych rozgrywkach piłkarskiego turnieju Coca Cola Cup. Uczniowie Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości byli bezkonkurencyjni w trzech etapach zmagań lokalnych.

                Pierwszy turniej kwalifikacyjny odbył się 11.04.13r w Gniewkowie. Gimnazjaliści nie dali szans swoim rywalom i z kompletem 3 zwycięstw przeszli z pierwszego miejsca do następnej rundy. Wyniki: Gim. Pakość- Gim. Rojewo  3:0, ( bramki: R. Wójcik, N. Rościszewski i k. Mozgawa), Gim. Pakość – Gim. Gniewkowo 3:1, ( bramki: N. Rościszewski, R. Wójcik, K. Trawka), Gim. Pakość – Gim. Złotniki Kujawskie 7:0, (bramki: N. Rościszewski 2, K. Mozgawa 2, K. Trawka, K. Zmudzinski, M. Trawka).

                Następne zmagania sportowe miały miejsce 30.04.13r. w Kruszwicy. Nasi uczniowie ponownie okazali się najlepsi, pokonując , wysoko  5:0 (bramki: N. Rościszewski 3, R. Wójcik, K. Trawka)  drużyną z Gniewkowa oraz 4:2 (bramki: N. Rościszewski 3, R. Wójcik) ekipę z Inowrocławia. W ostatnim meczu zremisowali z gospodarzami tj. Kruszwicą 3:3 (bramki: N. Rościszewski 2, R. Wójcik).

                Ostatnim  etapem  lokalnym, który dawał bezpośrednia przepustkę do Wielkiego Finału Wojewódzkiego, był baraż z Gimnazjum nr 16 Bydgoszcz. Ze względu na fakt, iż nasi chłopcy zajęli I miejsce w swojej grupie, otrzymali zgodę na rozegranie spotkania na własnym terenie.  Najważniejszy mecz na tym szczeblu rozgrywek, odbył się 8.05.13r. na Orliku przy ul. Barcińskiej w Pakości. Nasi gimnazjaliści bez żadnych sentymentów przystąpili do boju z bardziej renomowaną ekipą z Bydgoszczy. Po bardzo dobrym widowisku w wykonaniu gospodarzy, przeciwnicy musieli niestety pogodzić się z wysoką porażką i przełknąć gorzka pigułkę przegranej. Ostatecznie spotkanie barażowe zakończyło się wynikiem 7: 3( bramki: N. Rościszewski 5, R. Wójcik i K. Zmudziński).

                Skład drużyny: M. Walczak, K. Zmudziński, K. Trawka, P. Mrówczyński, R. Wójcik, N. Rościszewski, M. Walentowicz, K. Mozgawa, M. Trawka, M. Grandosz. 

     

  • Pamięci poległych...

     

    Pamięci poległych w latach 1939- 1945

     

    A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć,
    wicher wiał im w oczy od rozstajnych dróg..."

    W dniu 10 maja 2013 r. w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości odbyła się uroczystość z okazji 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczniowie pod kierunkiem p. Beaty Kwiatkowskiej przypomnieli tragiczne, ale zarazem bohaterskie wydarzenia z naszych dziejów. Podkreślili heroizm walczących, ich poświęcenie w walce z najeźdźcą - często okupione krwią i ofiarą z życia. Szczególnie brzmiały słowa poetów w wierszach ukazujących zaciętą walkę z okupantem. Recytatorzy ukazali okrutne oblicze wojny, która pochłonęła wiele istnień. Zaakcentowali te wartości, które przyświecały walczącym: patriotyzm, niezłomność, wiara w zwycięstwo. Słowa poezji przeplatały się z filmami oraz zdjęciami archiwalnymi z tamtych czasów, a także pięknymi piosenkami i pieśniami okolicznościowymi w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem p. Magdaleny Tschurl. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił kpt. Ignacy Sarnecki, który starał się uzmysłowić młodzieży, że dramat II wojny światowej nie jest tylko podręcznikową przeszłością, ale  przestrogą dla przyszłych pokoleń i że naród, który zapomni o swych dziejach, skazany jest na bolesne doznania. Zebrani uczcili także minutą ciszy pamięć ofiar II wojny światowej - żołnierzy, obywateli pomordowanych w obozach zagłady, oficerów - jeńców zabitych przez Sowietów, harcerzy, ludności cywilnej.

    Ostatnim akcentem uroczystości było wręczenie przez kapitana Ignacego Sarneckiego dyrektor szkoły Marioli Szlyfarskiej oraz mjr. Andrzejowi Idziaszkowi Odznaki za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

  • Goście z daleka.

    Goście z daleka.

     

    GOŚCIE , GOŚCIE !!

     

    27 lutego w Gimnazjum w Pakości  zapisał się jako dzień  pełen pozytywnych emocji, a to za sprawą niesamowitych gości - dwójki studentów przebywających        w Polsce w ramach projektu organizacji studenckiej  AISEC. Tego dnia część uczniów gimnazjum miała okazję poznać tę dwójkę sympatycznych młodych ludzi: Gulnaz Manapova z Kirgistanu i Cezara Armando Ornelas Palomino  z Meksyku.    

    Goście z pełnym zapałem przedstawili młodzieży najciekawsze informacje dotyczące ich kraju i kultury, pokazali atrakcyjne miejsca, a także opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu w naszym kraju. Uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawostek, które w ich odczuciu są czymś nowym oraz bardzo interesującym. Pomiędzy gośćmi a naszymi podopiecznymi nawiązała się nić sympatii.

    Uczniowie wyrazili chęć utrzymywania korespondencji z nowymi przyjaciółmi. Dzięki temu będą doskonalić umiejętności lingwistyczne. Młodzież z ogromnym żalem żegnała gości, którzy z kolei szczerze żałowali, że czas przebywania w naszej szkole dobiegł końca. Wyrazili również chęć odwiedzenia nas kolejny raz. Liczymy na to, że uda nam się spotkać ponownie.

     

    Lidia Augustyn

  • Sukces Natalii

     

       

    Jeszcze nie pisała egzaminu, a już zna jego wynik

    Natalia Jabłońska, uczennica klasy III c Gimnazjum im Ewarysta Estkowskiego w Pakości ma za sobą zmagania w dwóch finałach Wojewódzkich  Konkursów Przedmiotowych: Biologicznego i Chemicznego. Rywalizacja z najlepszymi uczniami naszego województwa zakończyła się sukcesem. Na Gali Laureatów w Bydgoszczy 16 kwietnia 2013 r. Natalia odebrała z rąk Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty Anny Łukaszewskiej zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego  oraz Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, co uprawnia ją do zwolnienia z części matematyczno – przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego,  gwarantując na świadectwie maksymalny ( 100%) wynik  oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do wybranej  przez siebie szkoły ponadgimnazjalnej.

    Natalia zdradziła nam, że pragnie kontynuować naukę w I LO im. Jana Kasprowicza w  Inowrocławiu w klasie biologiczno – chemicznej, a w przyszłości rozwijać swoje zainteresowania prawdopodobnie na studiach medycznych.

    Nasza zdolna uczennica nie spoczęła  jednak na laurach i wzięła udział w konkursach  biologicznych i chemicznych organizowanych przez  I LO i II LO w Inowrocławiu.  Na pytanie, co będzie robiła 24 kwietnia – w dzień egzaminu   z części matematyczno – przyrodniczej odpowiedziała, że porządnie się wyśpi, a potem będzie przygotowywać się do egzaminu z języka angielskiego.

    Natalii życzymy dalszych sukcesów.

     Uczennicę  do konkursów przygotowywały nauczycielki: Wioletta Grudzińska i Anna Balcerek – Blechschmied. 

  • Gimnazjaliści na Uniwersytecie

     

    Gimnazjaliści na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

    W czwartek 21 marca, uczniowie naszego gimnazjum, uczestnicy projektu europejskiego SuperMemo Poznań „Uczeń OnLine” wzięli udział w Festiwalu Nauki organizowanym na terenie UKW w Bydgoszczy.

    Na zajęciach edukacyjnych spotkali swoich rówieśników z Torunia, Okonka, Bydgoszczy, biorących udział w Projekcie UE. Wspólny posiłek, atmosfera projektu sprawiły szybką integrację młodzieży przez co było wesoło, przyjaźnie, twórczo.

    Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali wykładu na temat zastosowania niskich temperatur w naszym życiu. Tym aktywniej uczestniczyli w przeprowadzanych pokazach i doświadczeniach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu.

    Kolejnym tematem festiwalowych zajęć był wykład z kryminalistyki wspomagany prezentacją multimedialną i pokazami. Młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach z dziedziny kryminalistyki, jak choćby zdejmowanie odcisków palców, poznawaniu podstawowych pojęć z tej dziedziny.

    Korzystając z nadarzającej się okazji, gimnazjaliści zwiedzili jedyne w naszym kraju muzeum przy UKW, a mianowicie Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego powstałego na bazie pamiątek udostępnionych przez mieszkającą w Kanadzie, żonę ostatniego Konsula II RP Wandę Poznańską.

    Uczniowie wysłuchali historii powstawania muzeum, poznali twórcę i gospodarza muzeum prof. Dr hab. Adama Sudoła, zwiedzili ekspozycję mając możliwość bezpośredniego obcowania z ciekawymi pamiątkami.

    Na koniec zwiedzania, nasi gimnazjaliści  mieli możliwość, wpisania się do Księgi Pamiątkowej Muzeum.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
  • Dyrektor szkoły: (52)566 58 13
    Intendent: 782 813 534
    Portiernia: 607 237 703

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: (52)566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć