„Drzwi otwarte” w Gimnazjum
29 kwietnia br. Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości otworzyło swe drzwi dla uczniów klas szóstych z Pakości i okolic.
Szkoła przedstawiła ofertę edukacyjną na rok szkolny 2014/2015 oraz zapoznała uczniów z zasadami rekrutacji. Przyszli kandydaci mieli okazję zwiedzić placówkę oraz poznać kadrę pedagogiczną i przyszłych wychowawców. Szóstoklasiści mogli przekonać się, dlaczego warto wybrać nasze gimnazjum, które poza certyfikatami: „Szkoła z klasą”, „Bezpieczna szkoła”, „Lider integracji”, „Szkoła odkrywców talentów” oraz „Szkoła ucząca się” proponuje uczniom wiele ciekawych zajęć pozalekcyjnych i zapewnia wysoki poziom nauki w dobrej i przyjaznej atmosferze. Każdy gość, który przybył na spotkanie, otrzymał folder z dokładnymi informacjami na temat naszej placówki i oferowanych zajęć.
Wszystkich uczniów klas szóstych serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.
Święto Liczby Pi
Święto Liczby Pi obchodzone jest na świecie od 1988 roku. W Polsce na wielu uczelniach wyższych, w szkołach średnich i gimnazjach od wielu lat organizowane są różnego rodzaju imprezy, które mają na celu popularyzację nauk ścisłych. Te wydarzenia skupiają się wokół nieprzypadkowej daty: 14 marca. Data ta, zapisana w postaci 3.14 odnosi się do pierwszych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Warto też dodać, że największy fizyk, Albert Einstein, urodził się właśnie 14 marca.
Po raz pierwszy Święto Liczby Pi zostało zorganizowane również w Gimnazjum w Pakości i cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, bo każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas przerw nie lada wyzwaniem okazały się skojarzenia matematyczne. Młodzież naszej szkoły zmierzyła się też z przygotowanymi zagadkami i zadaniami w konkursie klasowym. Uczestnicy, oprócz wiedzy matematycznej, musieli wykazać się kreatywnością, wytrwałością i sprytem. Uczniowie w konkursie drużynowym rywalizowali w następujących konkurencjach: krzyżówka matematyczna, rebusy, w których ukryte były pojęcia matematyczne, ułożenie jak największej ilości wyrazów z pi oraz wykonanie plakatu propagującego matematykę. Najlepszą klasą okazała się klasa II a, której gratulujemy, a pozostałym dziękujemy za aktywny udział. Nad porządkiem konkursu czuwało jury w składzie: Dyrektor Mariola Szlyfarska, p. Marzanna Nadolska oraz p. Mariusz Augustyn.
Dodatkową atrakcją była wystawa prac zgłoszonych do konkursu na wiersz o liczbie pi, w którym zwyciężyła Olga Puczkarska z klasy III c, drugie miejsce zajęła Paulina Sieńko (klasa III c), a trzecie Piotr Kotyński (klasa I c) .
Podsumowanie konkursów oraz uroczyste wręczenie dyplomów i upominków odbyło się podczas Dnia Talentów 21 marca 2014 r.
GIMNAZJALIŚCI NA PODIUM I Z GŁÓWNĄ NAGRODĄ
Podczas jubileuszowej X edycji Imprezy „Polscy Olimpijczycy Dzieciom” 10 kwietnia do grodu Piasta zjechały panie-olimpijki, które przed południem spotkały się z uczniami sześciu gimnazjów powiatu inowrocławskiego. Gimnazjum w Pakości odwiedziła Agnieszka Wieszczek-Kordus (zapasy), Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich - Aneta Konieczna (kajakarstwo), Gimnazjum nr 1 - Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (podnoszenie ciężarów), Gimnazjum w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym-Marieta Gotfryd (podnoszenie ciężarów), Gimnazjum nr 2 - Ewa Pomes (wioślarstwo), natomiast do gimnazjum w Bachorcach olimpijka niestety nie dojechała z przyczyn zdrowotnych.
Olimpijki były podczas zawodów kapitanami swoich drużyn. W południe rozpoczęła się część główna imprezy, czyli współzawodnictwo w pięciu konkurencjach sprawnościowo-zręcznościowych. Przed rywalizacją szkół zaprezentowano ceremoniał olimpijski tj. wniesiono flagę olimpijską, zapalono znicz olimpijski oraz został odczytany apel olimpijski. Dyrektor MOW dokonał symbolicznego otwarcia i rozpoczęto walkę o punkty. Rywalizacja przebiegała przy ogłuszającym dopingu kibiców każdej ze szkół, a po zakończeniu zmagań w pięciu konkurencjach I miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy przed Gimnazjum w Bachorcach i Pakości. Na czwartym miejscu uplasowali się zawodnicy z szkoły w Złotnikach Kujawskich, na piątym z Gimnazjum nr 2 w Kruszwicy i na szóstym - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Nagrody ufundował Starosta Inowrocławski - Tadeusz Majewski, który osobiście wręczył puchary, a medale - sekretarz powiatu Aleksandra Szubarga-Dworek. Wyróżniono też grupę kibiców z Pakości za najciekawszy, najbarwniejszy doping (nagroda rzeczowa - urządzenie wielofunkcyjne). Na zakończenie wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowano gościom-olimpijkom.
Organizatorami imprezy był Klub Olimpijczyka w Kruszwicy i MOW pod patronatem Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu. Autorami niezapomnianych wrażeń byli: Kacper Mozgawa, Przemysław Sajdyk, Aleksandra Hanasz, Katarzyna Żmich, Karolina Dobrowolska, Sebastian Biskup, Wiktoria Zimosz, Sebastian Michalak, Rafał Dudek oraz uczniowie klasy ID i IID.
Nasze gimnazjum posiada bogate doświadczenia w realizacji projektów unijnych, które oprócz tego, że wzbogacają szkołę o nowoczesne pomoce dydaktyczne, to przede wszystkim czynią naszych uczniów bogatszymi o dodatkową wiedzę, stwarzają szerokie i ambitne możliwości rozwoju osobistego i interpersonalnego. Uczą pracy zespołowej …
Od wielu już lat pakoscy gimnazjaliści są aktywnymi uczestnikami konferencji naukowych organizowanych na terenie liczących się w Polsce wyższych uczelni Poznania, Trójmiasta, Bydgoszczy, Torunia.
Tak też było i tym razem, gdy uczestnicy humanistycznych zespołów naukowych SuperMemo Uczeń OnLine wzięli udział w konferencji naukowej na terenie Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wysłuchali wykładu i obejrzeli dynamiczny pokaz o elektrostatyce, elektromagnetyzmie, elektryczności. Brali aktywny udział w ćwiczeniach, doświadczeniach i prezentacjach, łącząc naukę z zabawą.
Przedtem, korzystając z przychylności Firmy Matbud, która przed czasem udostępniła autokar, nasi gimnazjaliści zwiedzili toruńską Starówkę, pospacerowali ulicą Szeroką, odwiedzili dawne RCIE, a obecnie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, gdzie spotkali się z Dyrektorem ośrodka, który przedstawił im aktualną działalność, zapoznał z zasobami kierowanej placówki. Było to o tyle ważne, że w ramach unijnego projektu SuperMemo Uczeń OnLine, gimnazjaliści rozwijają swoją wiedzę o Unii Europejskiej, realizując własne hobby i zainteresowania, łącząc naukę ze swoimi pasjami.
W ramach czasu wolnego „zaliczyli” McDonald`s, jak zawsze wrócili do Pakości bardziej zintegrowani, bogatsi o wiedzę, uśmiechnięci i zadowoleni …
Uniknęli kary, nie poszli na wagary!
Odrzucili sentymenty- odkryli swoje talenty!
Film "Kopciuszek na zawodach"
Felieton filmowy 1- efekt pracy warsztatów filmowych.
"Gazeta Pomorska" napisała o nas...
21 marca w naszej szkole odbył się Dzień Talentów.
Większość z nas zapewne już planowała atrakcje pozaszkolne związane z tą okazją, jednak kolejny raz szkoła udowodniła, że nie musi być nudna! Wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych warsztatach prowadzonych przez instruktorów, m.in.: zumba, decoupage, zajęcia filmowo-telewizyjne, malarskie, chemiczne, piłkarskie oraz origami. Każdy mógł wybrać wg swoich zainteresowań i świetnie się bawić. Po dwóch godzinach uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy. Uczniowie biorący udział w warsztatach filmowych zmontowali ciekawy film dokumentujący pracę pozostałych zespołów.
Pierwszy dzień wiosny zakończył się nietypowym pokazem talentu aktorskiego nauczycieli naszego gimnazjum, którzy w przezabawny sposób zaprezentowali nam baśń pt. „Kopciuszek”. Główne role grali: p. E. Pietrzak, p. J. Kotyńska, p. A. Żaba,p. W. Grudzińska, p. A. Nadolski i p. M. Augustyn. Reżyserem spektaklu była p. Kwiatkowska Beata.
Na koniec p. dyr. M. Szlyfarska wszystkim opiekunom warsztatów wręczyła pamiątkowe dyplomy.
Dzień był bardzo udany!
Klaudia Ostrowska
Weronika Pawłowska
Nikoletta Skonieczna
Beata Popielewska
Jak co roku uczniowie Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości wzięli udział w konkursach organizowanych przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty, których celem jest przede wszystkim rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce oraz promowanie osiągnięć uczniów, ich nauczycieli i szkół.
Po przejściu kolejnych etapów, szkolnego i rejonowego, do finału konkursów zakwalifikowały się dwie uczennice klas trzecich: Jagoda Gołębiewska (język polski) oraz Jolanta Czerwonka (chemia i biologia) przygotowywane przez Wiolettę Grudzińską, Annę Balcerek- Blechschmied oraz Aleksandrę Jach.
Lata wytężonej nauki i ciężkiej pracy dały efekty – obydwie uczennice zostały finalistkami. Dzięki temu tytułowi przysługują im następujące uprawnienia: wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym; ocena celująca z danego przedmiotu; przyznanie odpowiedniej liczby punktów w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjalistki z pewnością też będą miały ułatwiony start do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom, życząc mnóstwa dalszych sukcesów w sięganiu po laury zwycięstwa w kolejnych latach nauki.
21 lutego pakoskie gimnazjum odwiedził kolejny ciekawy gość z dalekiego kraju. Przebywająca w Polsce w ramach projektu organizacji studenckiej AISEC studentka z Tajwanu spotkała się z naszymi uczniami, w tym z grupą osób biorących udział w programie "Ćwiczę, uczę się, wygrywam". Joy przedstawiła prezentację dotyczącą Tajwanu, jego historii, geografii, języka i kultury.
Mało znany nam Tajwan okazał się bardzo interesującym miejscem. Mieliśmy okazję zadać naszemu gościowi wiele pytań dotyczących tego kraju, a także zapytać o wrażenia z pobytuw Polsce. Spotkanie to było dla uczniów niezwykle ciekawym doświadczeniem interkulturowym, a także lingwistycznym, ponieważ komunikacja odbywała się w języku angielskim, co dało gimnazjalistom okazję do sprawdzenia i ćwiczenia swoich umiejętności rozumienia i mówienia w języku obcym.
Kamila Błaszczyk
Nasi uczniowie kończący gimnazjum stają, co roku przed ważną decyzją. Decyzją, która decyduje o ich przyszłym życiu, rozwoju, karierach. Tym jest wybór przyszłej szkoły, zawodu, realizacja marzeń o przyszłości. Aby pomóc im w tych wyborach, i z myślą o nich, każdego roku, organizujemy wycieczki do Poznania. Inicjatywa wyszła dawno temu ze Szkolnego Klubu Europejskiego, adresowana jest dla członków klubu, trzecioklasistów i uczestników realizowanych na terenie gimnazjum projektów unijnych.
Przez to, Poznańskie Targi Edukacyjne wpisały się na stałe do kalendarza działań edukacyjnych naszego gimnazjum, i mają swoje ważne miejsce w realizacji projektów europejskich, w naszej szkole.
Uczniowie, nauczyciele a nawet rodzice naszych uczniów są uczestnikami tej ważnej i potrzebnej imprezy. Bierzemy udział w poznańskiej propozycji od samego początku jej istnienia. Wcześniej, jako szkoła podstawowa, dziś, jako gimnazjum.
Targi Edukacyjne odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Są największą w Polsce imprezą pokazującą bogatą ofertę edukacyjną uczelni i szkół z Kraju, Zagranicy, przy dominacji Wielkopolski.
Oglądaliśmy bogate propozycje gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz liczących się uczelni z Polski, Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii i Niemiec. Prezentowały się tam też inne instytucje: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Gnieźnie, Kuratorium Oświaty, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji, Straż Pożarna, wydawnictwa, firmy świadczące usługi dla oświaty, ośrodki doskonalenia nauczycieli, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, etc.
Tegorocznym hasłem Targów było: „Uczymy się przez całe życie”.
Nasi uczniowie zwiedzali Targi w dniu ich rozpoczęcia, czyli 28 lutego. Mogli obejrzeć uroczyste otwarcie przez Andrzeja Byrta, prezesa zarządu MTP, Tomasza Bugajskiego, członka zarządu Województwa Wielkopolskiego, wysłuchać wykładu Ewy Superczyńskiej, dyrektorki poznańskiego ODN o historii Targów. Niektórzy z uczniów spotkali Panią Prezydentową Annę Komorowską i byłą minister edukacji Panią Krystynę Łybacką, które odwiedziły tego dnia teren wystawy.
Dużym zainteresowaniem naszych gimnazjalistów cieszyła się Aleja Zawodów, gdzie mogli zapoznać się z praktycznymi umiejętnościami, jakie można nabyć na poszczególnych kierunkach kształcenia. Oglądali występy uczniów poznańskich szkół, popisujących się swoimi talentami.
Poznański ODN, tak organizuje imprezę, aby każdy z uczestników mógł z niego skorzystać według własnych potrzeb i możliwości. Przez to Targi są dla wszystkich źródłem pomysłów, inspiracji, nowego. Dla opiekunów też…
Samoobrona w gimnazjum
21 lutego br., uczniowie uczestniczący w projekcie unijnym „Ćwiczę, Uczę się, Wygrywam” wzięli udział w zajęciach z samoobrony. Zajęcia te przeprowadził członek zarządu Inowrocławskiego Klubu Sportowego Karate „Shotokan”, Pan Adam Grecman (1 Dan).
Podczas spotkania młodzież poznała podstawowe elementy samoobrony takie jak: pady, uwalnianie rąk, obrona przed chwytem jedną ręką i dwoma rękoma.
Podsumowując zajęcia nasz gość podkreślił, że poznanych chwytów nie należy nadużywać.
Dyrekcja oraz młodzież Gimnazjum w Pakości składa serdeczne podziękowania zarządowi IKSK za przyjęcie zaproszenia oraz przeprowadzenie zajęć.
E.P.
Ćwiczę, uczę się, wygrywam.
Od maja w Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości realizowany jest projekt unijny „Ćwiczę, uczę się, wygrywam” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Beneficjentem projektu jest Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Nauczyciele: p. W. Grudzińska, p. J. Kotyńska, p. K. Błaszczyk i p. E. Pietrzak, prowadzą zajęcia pozalekcyjne z biologii, informatyki, języka angielskiego i sportowe. Dodatkowo zapewniono wsparcie psychologiczne. Uczniowie są uczestnikami wszystkich zajęć.
Program ma charakter wychowawczy. Jego celem jest rozwój kompetencji kluczowych oraz kształtowanie społecznie akceptowanych zachowań uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Poprzez uczestnictwo w zajęciach młodzież doskonali umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
W ramach realizacji założeń projektu gimnazjaliści min. wyjechali do oczyszczalni ścieków w Inowrocławiu, na wysypisko śmieci w Giebni i do zakładu recyklingu w Jankowie oraz rozegrali mecz piłki siatkowej, podczas którego uczniowie z projektu zmierzyli się z reprezentacją szkoły lekkoatletek.
Projekt będzie trwał do maja 2014, a do tego czasu młodzież będzie realizowała zaplanowane działania.
E. P.
W pierwszym dniu nowego semestru, 17 lutego, gościliśmy w murach naszej szkoły dyrektora znanego w Polsce Zespołu Szkół Społecznych „Bednarska” w Warszawie, pana Jana Wróbla - pedagoga, autora nowoczesnych metod i działań oświatowych.
„Bednarska” słynie z wielu innowacji i nietuzinkowego podejścia do spraw dydaktyczno-wychowawczych. Szkoła, którą kieruje Jan Wróbel nie jest nastawiona na ostrą rywalizację między uczniami i na osiąganie przez nich wysokich wyników. Nie walczy za wszelką cenę o miejsca w rankingach, lecz wychowuje i przygotowuje uczniów do życia w realnej rzeczywistości. Kształtuje w swych wychowankach postawę życzliwości, tolerancji i wrażliwości wobec innych, przygotowując bardziej do służby społecznej niż do bezwzględnej walki o osobisty sukces.
Jan Wróbel, to człowiek o szerokich zainteresowaniach, historyk, nauczyciel, dziennikarz i publicysta, autor opowiadań kryminalnych. Współzałożyciel, a obecnie dyrektor „Bednarskiej” w Warszawie. Autor wielu przemówień premiera Jerzego Buzka oraz ważnej i ciekawej książki-poradnika "Jak przetrwać w szkole i nie zwariować" i taka też była tematyka niezwykle interesującego spotkania w naszym gimnazjum.
Podczas ferii zimowych w Gimnazjum zorganizowano dla uczniów wypoczynek. Opiekunami byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Edyta Pietrzak i p. Ariel Nadolski. W programie znalazły się: zajęcia o charakterze sportowo- rekreacyjnym w sali gimnastycznej, turniej gier planszowych oraz komputerowych, wyjazdy do Parku Wodnego, na lodowisko „Lodolandia”, ściankę wspinaczkową w hali OSiR oraz Kinomaxu w Inowrocławiu na projekcję filmów pt. „47 Roninów” i „ Jack Strong”.
Gimnazjaliści także zwiedzili ekspozycję kopalni soli prezentowanej przez Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu.
Każdego dnia uczestnicy korzystali z pysznych posiłków, które serwowała szkolna stołówka.
W ostatnim dniu półkolonii wszyscy udali się na poczęstunek do restauracji „Rybka”.
E.P./ A.N.
Kamago BIS ponownie w akcji!
Pakościanie obejrzeli zimowy happening. Gimnazjaliści z grupy Kamago BIS przygotowali niecodzienny pokaz, rozpoczynający ferie zimowe. Happening, zorganizowany przy wejściu głównym szkoły, był luźną interpretacją znanej baśni H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Trwające zaledwie dziesięć minut działanie potrafiło wzruszyć i skłonić do refleksji wielu widzów, czego nie obawiali się zaznaczać w komentarzach zarówna w trakcie, jak i po przedstawieniu.
Młodzi członkowie grupy Kamago BIS uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Huberta Skonieczkę, aktora mima i animatora kultury z Wrocławia. Zajęcia były podzielone na trzy bloki. W każdym z nich uczyli się kolejno - plastyki ciała, ruchu scenicznego i podstawowych zadań aktorskich. Każdy blok z kolei, składał się z części warsztatowej i próby do happeningu. W pierwszym etapie narodził się pomysł, w drugim rozpoczęli próby, a w trzecim zorganizowali stroje i scenografię. Gimnazjaliści sami zaprojektowali i stworzyli plakat informujący o przedsięwzięciu, który przez całą niedzielę był prezentowany na rynku miasta. Członkowie grupy teatralnej włożyli ogrom pracy w tworzenie i organizację tego happeningu. Efekt, który mogli podziwiać mieszkańcy Pakości, to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
Warsztaty teatralne mogły odbywać się pod okiem profesjonalisty, dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Pakości i Gminnemu Programowi Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To już trzeci rok, gdy młodzież korzysta z tejże pomocy, za co przekazuje na ręce włodarza miasta, Burmistrza Wiesława Kończala, ogromne podziękowania.
W związku z tym, że program teatralny znalazł uznanie w oczach sponsora, dyrekcji, rodziców a przede wszystkim młodzieży, będzie kontynuowany. W efekcie końcowym powstanie spektakl – już nie happening a dłuższa forma teatralna, na który już dziś Kamago BIS serdecznie zaprasza.
Ciekawostka:
Happening charakteryzuje się bezpośredniością, otwartością formalną, często z elementami improwizacji aktywizującymi widza, często, jako wyraz nieskrępowanej ekspresji twórczej i otwarcia formuły dzieła. W swoim przebiegu może być połączeniem akcji – czynności z przedmiotami, obiektami (często specjalnie do tego celu spreparowanymi) i wytwarzaniem dźwięków. Happening może wynikać również ze specyfiki miejsca.
Dla wielu dziedzin sztuki (plastyka, teatr, muzyka) stał się ożywczą formułą rozszerzającą obszar wąskich specjalności, realizując dzieła multimedialne i polisensoryczne. Happening, to wynik wspólnej pracy artystów różnych dziedzin przy aktywnym, współuczestniczącym udziale publiczności. Pierwsze realizowane były w instytucjach sztuki, później jako wydarzenia w przestrzeni miasta, ulicy itp. Początkowo jako niezależna forma sztuki, z czasem stał się narzędziem komunikacji społecznej czy wyrazem postawy politycznej, jak również formą zwracania uwagi na jakiś problem.
M.S.
Podsumowanie I semestru.
W piątek 31 stycznia na apelu podsumowaliśmy wyniki uzyskane przez uczniów w pierwszym semestrze tego roku szkolnego.
Uczniowie i uczennice ze średnią równą i większą niż 5,1 otrzymali stypendium Burmistrza Pakości.
W tym semestrze najwyższe średnie uzyskali:
Dybicz Jakub 5,64; Puczkarska Olga 5,50; Babiarz Wiktor 5,36; Cuber Natalia 5,29; Ostrowska Klaudia 5,21; Czerwonka Jolanta 5,20; Lasota Grzegorz 5,15; Łechtańska Oliwia 5,08;.
Kasia Żmich za sukcesy w sporcie otrzymała stypendium sportowe.
Wszyscy uczniowie, którzy uzyskali najlepsze średnie w klasie uzyskali pochwałę na forum szkoły.
W rankingu klas najwyższe średnie uzyskały klasy:
2a GIM |
3,98 |
3c GIM |
3,79 |
2d GIM |
3,75 |
3a GIM |
3,73 |
1a GIM |
3,64 |
Pochwałę na apelu uzyskali również:
Karolina Sobieska, Mateusz Ptak, Tomasz Puszczykowski, Sandra Sypniewska, Małgorzata Prask i Maja Mróz - wymienieni uczniowie osiągnęli 100 % frekwencję.
Na apelu wystąpiły również uczennice, które odniosły sukcesy w konkursach przedmiotowych, Jagoda Gołębiewska i Jolanta Czerwonka oraz uczniowie poświęcający swój wolny czas w akcjach na rzecz szkoły i środowiska.
Na zakończenie apelu uczennice z Samorządu Uczniowskiego przedstawiły prezentację na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.
JK
23 października 2013 r. my -uczestnicy projektu unijnego ,,Ćwiczę, uczę się, wygrywam” - oraz uczniowie klasy II a udaliśmy się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków w Inowrocławiu, aby zgłębić tajniki procesu oczyszczania wody.
Zwiedzanie obiektu rozpoczęliśmy od dyspozytorni, która nadzoruje pracę całego obiektu, a następnie udaliśmy się w teren, żeby przyjrzeć się pracy inowrocławskiej oczyszczalni ścieków i poznać zasady jej funkcjonowania. Po terenie oczyszczalni oprowadzał nas pracownik, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o tym, jaką drogę przechodzą ścieki od momentu sprowadzenia ich aż do pełnego oczyszczenia. Obejrzeliśmy różne urządzenia, zbiorniki wody, dowiedzieliśmy się wielu interesujących, a niekiedy i zaskakujących rzeczy, usłyszeliśmy np. że w ciągu doby do oczyszczalni trafia średnio 33000 m3 ścieków. Zrozumieliśmy w tym momencie, jak wiele wysiłku wkłada się w oczyszczanie wody, w przywrócenie do użytku tego życiodajnego płynu. I choć przewodnik przedstawiał nam wszystko w atrakcyjny sposób, to jednak zapachy wydobywające się na tym terenie okazywały się momentami trudne do zniesienia.
Zaciekawiło nas również to, że zakład wytwarza energię elektryczną i cieplną z biogazu, powstającego w wyniku procesu fermentacji osadów ściekowych. Tym samym jest więc producentem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł . Wytwarzana energia elektryczna i cieplna wykorzystywana jest na potrzeby własne oczyszczalni, czyli jest to w pewnym sensie zakład samowystarczalny.
W czasie tego wyjazdu dowiedzieliśmy się, co należy robić, a czego nie robić, aby poprawić stan wody. Zobaczyliśmy ścieki na wejściu i wodę na wyjściu procesu oczyszczania.
Uświadomiliśmy sobie, że nawet przez tak małe niedopatrzenia jak wyrzucanie włosów czy patyczków do uszu do toalety również szkodzimy naszemu środowisku. Teraz jesteśmy zdecydowanie bardziej wrażliwi na dobro naszego środowiska.
Bardzo serdecznie dziękujemy Prezesowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Inowrocławiu panu Stanisławowi Kowalewskiemu za udostępnieniei przedstawienie obiektu, a także właścicielowi firmy Mat-Bud w Pakości panu Henrykowi Kucharczykowi za bezpłatny transport grupy gimnazjalistów.
W.P.
20 grudnia młodzież gimnazjum wzięła udział w konkursie kolęd i pastorałek, zorganizowanym przez nauczycielki: Alicję Ojczenasz, Halinę Pietrzak i Agnieszkę Skibowską.
Jury w składzie: dyr. Mariola Szlyfarska, Anna Augustyn, Halina Pietrza i Anna Żaba oraz uczniowie Ewa Skibińska i Krzysztof Małetka, nagrodziło następujące klasy:
I miejsce - III c
II miejsce - III b
III miejsce - II c
Jury postanowiło również przyznać nagrodę dla indywidualnego wykonawcy, którą otrzymała uczennica klasy I c, Julia Waliszewska, pięknie akompaniująca na skrzypcach swej klasie podczas występu.
Wigilijne spotkanie zakończyło wspólne zaśpiewanie kolędy.
Niezwykła atmosfera świąteczna wypełniła pakoskie gimnazjum w środę 18 grudnia. Tego dnia wieczorem odbył się kiermasz połączony z licytacją pięknych ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Licytacje poprowadził zawodowy aukcjoner. Sprzedana została zdecydowana większość ozdób: bombek, choinek, gwiazd, aniołów, stroików oraz pierników, domowego chleba i innych smakołyków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także świąteczna loteria fantowa, podczas której sprzedano wszystkie losy.
Spotkanie przebiegało w serdecznej i pogodnej atmosferze, przy domowych wypiekach i kawie, a zaproszeni goście m.in. pan burmistrz , przyjaciele szkoły oraz rodzice byli bardzo hojni podczas licytacji. W świąteczny nastrój wprowadzał nas chór szkolny śpiewający kolędy oraz zespół gitarzystów. Niemałą atrakcją okazał się także występ ucznia klasy Ib Kacpra Ślefarskiego wraz z partnerką Nikolą Bubacz którzy przepięknie wykonali kilka tańców turniejowych, m. in. walca angielskiego.
Zebrane pieniądze szkoła zamierza przeznaczyć na zakup sprzętu nagłaśniającego, który jest niezbędny podczas organizowania imprez szkolnych i środowiskowych.
Dyrektor Gimnazjum dziękuje wszystkim ludziom wielkiego serca, którzy zechcieli wspomóc akcję. Wyrazy wdzięczności kieruje również do Rady Rodziców- pomysłodawców i gospodarzy imprezy.
„Góra Grosza” 2013
W dniach 25.11 – 06.12.2013 w Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości odbywała się akcja „Góra Grosza” w ramach ogólnopolskiej akcji Towarzystwa Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Dzięki zebranym środkom wspieramy rodzinne domy dziecka, pogotowia rodzinne oraz najbardziej potrzebujące domy dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. W tegorocznej akcji udało się nam uzbierać 238, 76 zł. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Tradycyjnie już w bibliotece pakoskiego gimnazjum odbyły się andrzejki, które w tym roku przygotowały uczennice i uczniowie klas IIIa i IIIc. Zainteresowanie było ogromne, gimnazjaliści tłumnie odwiedzali „wróżki” i „wróżbitów”, co widać na załączonych zdjęciach.
Dnia 8 listopada w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego odbyła się uroczystość z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na zaproszenie burmistrza Pakości, pana Wiesława Kończala, galę zaszczyciło swą obecnością wielu znakomitych gości. Obok gospodarza miejsca zajęli: radni Rady Miejskiej w Pakości; pan Rafał Gotowski - Kierownik Referatu Oświaty; pan kpt. Ignacy Sarnecki - honorowy prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Pakości, żołnierz Armii Krajowej Polskiego Państwa Podziemnego RP i Byłych Więźniów Politycznych; pan kpt. Ryszard Dolecki - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Pakości; pan Henryk Kucharczyk- wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Pakości; kombatanci i członkowie środowiska pakoskiego; pan Mirosław Gozdera - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości; pani Celina Grzegdala - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kościelcu; pan Maciej Wojtysiak - dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Gminnych w Pakości; pani Izabella Badyna - dyrektor Przedszkola Miejskiego w Pakości; pan Jan Kurczewski oraz sołtysi gminy Pakość.
Kapitan Ignacy Sarnecki, pseudonim „Ostry”, rozpoczął akademię wspomnieniami ze swego żołnierskiego życia, dając wszystkim krótką lekcję historii. Następnie delegacja uczniów wraz z harcerzami złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów walczących w obronie Ojczyzny.
Młodzież gimnazjum pod kierunkiem p. M. Dybicz, p. M. Tschurl i p. A. Sławkowskiej przygotowała program artystyczny. Chór oraz soliści śpiewający i grający pieśni i piosenki żołnierskie wprowadzili zebranych w niezwykły klimat, skłaniając do refleksji nad współczesnym patriotyzmem. Uroczystość rozpoczęła w naszym mieście obchody tego najbardziej radosnego święta narodowego.
A.S.