Inne

  • Wakacje !!!

    wakacje_slonce

    Wspaniałego,radosnego wypoczynku oraz samych słonecznych dni wszystkim uczniom i pracownikom Gimnazjum 

    życzy Dyrekcja

  • Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

     ​     

    27 czerwca na uroczystym apelu pożegnaliśmy klasy III gimnazjum.

    Gośćmi uroczystości byli: pan Burmistrz Wiesław Kończal, pan Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Grupa,przedstawiciele Rady Rodziców, sponsorzy oraz rodzice naszych absolwentów. Najlepsze gimnazjalistki Olga Puczkarska oraz Jolanta Czerwonka otrzymałay  statuetki najlepszych absolwentek. Pan Burmistrz Wiesław Kończal wręczył  uczniom stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe za drugi semestr roku szkolnego 2013/2014.Stypendia otrzymało 15 uczniów, którzy mieli średnią ocen powyżej 5,0. Byli to następujący uczniowie:

    O. Puczkarska, J.Dybicz, W. Babiarz , N. Cuber, S.Sypniewska, J. Czerwonka, O. Łechtańska, Z. Stasierowska, I.Wądrzyk, G. Lasota, W.Sudoł, J. Waliszewska, K. Ostrowska, M. Kryszak, P. Sieńko.

    Stypendia sportowe otrzymali: K.Żmich, P. Sajdyk, A. Hanasz, K.Mozgawa, P.Wójcik, SZ. Dolatowski  

    J. Gołębiewska, W.Pałowska i W. Babiarz otrzymali z rąk pana Burmistrza pamiątkowe wygrawerowane tabliczki za najlepszy wynik w dyktandzie. 

    Gratulujemy najlepszym i życzymy dalszych sukcesów.

     

  • Bal gimnazjalny 2014

      

    W piątek, 6. czerwca, zgodnie z tradycją rozpoczął się uroczysty bal, na którym bawili się uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum. Zaczęło się tradycyjnie, polonezem doskonalonym pod bacznym okiem p. Agnieszki Montowskiej. Uczniowie w pięknych strojach wyszli na parkiet sali gimnastycznej i zatańczyli najlepiej jak potrafili, za co zostali wynagrodzeni gromkimi brawami i słowami uznania płynącymi z ust Pani Dyrektor Marioli Szlyfarskiej, która także życzyła wszystkim wspaniałej zabawy, wypełnionej radością, humorem i uśmiechem. Zarówno nauczyciele, jak i młodzież bawili się doskonale w rytm starych i nowych przebojów. Po trudach tańca wszyscy mogli pokrzepić się przygotowanymi przez rodziców smakołykami, a także porozmawiać o mijającym czasie i przyszłości.

    Podczas balu Samorząd Uczniowski przeprowadził wybory Króla i Królowej Balu, którymi zostali Jarosław Wiśniewski z kl. III a oraz Dagmara Branecka z kl. III b.

    Bal Gimnazjalny Anno Domini 2014 można uznać za udany, czego dowodem były uśmiechnięte twarze uczestników.

  • Prtojekty gimnazjalne

      

    W ramach realizacji projektu gimnazjalnego pięcioro uczniów klasy IIa:                       

    Małgorzata Kucharska, Oliwia Nowicka, Wiktor Babiarz, Hubert Caban i Krzysztof Kijanowski zmierzyło się z tematem: Młodzi i Jan Paweł II – czy dziś nauczanie Jana Pawła II jest znane młodzieży?

    Opracowując to zagadnienie gimnazjaliści spotykali się systematycznie przez kilka miesięcy zastanawiając się nad tym  jak w najlepszy sposób przedstawić powyższe zagadnienie, co powinno ono  zawierać, jak rozdzielić pracę wśród uczestników oraz kto ma być adresatem tego projektu? Po konsultacjach z nauczycielkami opiekującymi się tą grupą ustalono o przygotowaniu programu skierowanego do mieszkańców Pakości, a miejscem jego zaprezentowania miał być kościół parafialny św. Bonawentury. W pracach wykorzystano dostępną technikę, słowo połączono z prezentacją przygotowaną komputerowo oraz właściwym podkładem muzycznym. Po czasie przygotowań i prób całość zaprezentowano                  22 maja 2014r. o godz. 18.30 w miejscowym kosciele. Program ten zbiegł się z kanonizacją Jana Pawła II i był swoistym dziękczynieniem za ten fakt oraz za wydarzenie czerwca 1989r., których z pewnością nie byłoby bez tego papieża. Przypadł on również cztery dni po urodzinach Karola Wojtyły.

                 Jak młodzieży udało się zrealizować postawione przed nią zadanie? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie były dla nas gromkie brawa, które rozległy się w murach świątyni po zakończeniu programu. Wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy znaleźli czas i razem z nami przypomnieli sobie postać tego Wielkiego Polaka serdecznie dziękujemy. Wdzięczni również jesteśmy naszemu koledze Grzesiowi Lasocie, który całość ocali  od zapomnienia utrwalając na fotografii.

    D.C.

  • W Chomiąży Szlacheckiej

       

    Słońce, woda i pogoda

    (czyli gimnazjaliści na biwaku)

     

    Uczniowie klas III B, IIB i II D w dniach 9-11 czerwca przebywali na wycieczce szkolnej w Chomiąży Szlacheckiej.

    Celem wyjazdu był przede wszystkim wypoczynek, integracja grupy, zapoznanie się z kulturą, historią i teraźniejszością gminy Gąsawa oraz Parku Krajobrazowego z połowy XIX wieku.

    Drugiego dnia pobytu młodzież wybrała się na pieszą wędrówkę do oddalonej o 13 km Gąsawy,  zwiedzając najbliższe jej okolice. Już na miejscu uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych z zakresu rolnictwa, sposobu zasiewu, zbierania i mielenia zbóż. Główną atrakcją okazało się jednak wyrabianie i pieczenie bułek, dojenie krowy i ubijanie śmietany w kierzynkach.

                    Jak na każdym udanym biwaku nie zabrakło zajęć rekreacyjno – sportowych, obowiązkowego chrztu, pieczenia kiełbasek i dobrej zabawy.

  • XIII Memoriał Lekkoatletyczny im. Henryka Szymanowicza.

      

    16 czerwca 2014 r. odbył się w naszym Gimnazjum XIII Memoriał Lekkoatletyczny pamięci dyrektora Henryka Szymanowicza. Po uroczystym otwarciu delegacja uczniów udała się na cmentarz, by złożyć wiązankę kwiatów na grobie zmarłego dyrektora.

    Uczniowie zmierzyli się w 5 konkurencjach lekkoatletycznych 100 m, 300 m, 800 m (dziewczęta), 1000 m (chłopcy), skok w dal, skok wzwyż oraz dodatkowo 6 osobowe zespoły klas wystartowały w sztafecie pożarniczej, co jest nowością tej imprezy.

    Wyniki zawodów:

    Sztafeta pożarnicza:

    1. Klasa II b;      2. Klasa II a ;      3.Klasa I d

    Bieg na dystansie 100 m:

    Dziewczęta

    1. Olga Mroczyńska- 13,87; 2. Amelia Kędzierska- 14,18; 3. Karolina Dobrowolska- 14,74

    Chłopcy

    1. Rafał Dudek- 12,38; 2. Hubert Caban- 12,81; 3. Patryk Wójcik- 13,10

    Bieg na dystansie 300 m:

    Dziewczęta

    1. Aleksandra Hanasz- 50,03; 2. Dagmara Gilas- 52,08; 3. Natalia Walczak- 52,74

    Chłopcy

    1. Norbert Rościszewski- 41,98; 2. Przemysław Sajdyk- 42,78; 3. Jakub Dybicz- 43,53

    Bieg na dystansie 800 m:

    1. Katarzyna Żmich- 2,43; 2. Weronika Wiśniewska- 2,54; 3. Wiktoria Zimosz- 2,55

    Bieg na dystansie 1000 m:

    1. Szymon Dolatowski-3,12; 2. Przemysław Musialik- 3,16; 3. Patryk Robaszewski- 3,27

    Skok w dal:

    Dziewczęta

    1. Oliwia Kończal- 4,03; 2. Karolina Dobrowolska- 3,75; 3. Aleksandra Hanasz- 3,72

    Chłopcy

    1. Patryk Woźniak-5,06; 2. Eryk Trawka- 5,05; 3. Marcin Mądry- 5,02

    Skok wzwyż:

    Dziewczęta

    1. Zuzanna Kubiak-1,30; 2. Oliwia Nawrocka- 1,30; 3. Oliwia Kończal- 1,25

    Chłopcy

    1. Mirosław Walentowicz- 1,50; 2. Jarosław Wiśniewski- 1,45; 3. Kacper Nowicki- 1,40

     

    Puchary za najlepszy wynik otrzymali:  Katarzyna Żmich oraz Szymon Dolatowski.

     

    Memoriał zakończyła dekoracja zwycięzców, podczas której dyrektor Mariola Szlyfarska wręczyła  medale i dyplomy.

    Imprezę uświetniły układem  tanecznym dziewczęta z „Formacji Respect” z Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości. Podczas zawodów samorząd uczniowski przeprowadził również koncert życzeń, w trakcie którego można było zadedykować wybrany utwór.

     

     

  • Archipelag skarbów

            Uczniowie klas III odkryli Archipelag Skarbów

     

    W dniach 9 -10 czerwca w naszej szkole gościli trenerzy z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Kobyłki k. Warszawy, którzy prowadzili  program profilaktyczny dla klas III pod nazwą ,, Archipelag Skarbów”.

    W trakcie  warsztatów przekazana była  młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczniowie uczyli się jak radzić sobie z „tygrysami”( metafora silnych impulsów m.in. zakochania, pobudzenia seksualnego złości i gniewu) , które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Trenerzy dali młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zachęcali młodzież do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru.

    Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

    Program zakończył się  Festiwalem Talentów, czyli prezentacją prac uczniów dot. tematyki poruszanej w trakcie zajęć.

    Swoje prace zaprezentowali: Zuzanna Stasierowska kl.III c, Karolina Dobrowolska kl.III c, Oliwia Kończal kl. III c, Mateusz Świdziński kl. III d, Tomasz Puszczykowski kl.IIIa .

    Program ,, Archipelag Skarbów” jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).

  • Coca Cola Cup - 6 miejsce w województwie

    Pakościanie na szóstkę w Coca Cola Cup 2014!

    Reprezentanci Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości dobrze zaprezentowali się  w tegorocznym turnieju wojewódzkim Coca Cola Cup 2014. Impreza finałowa odbyła się 7 czerwca w Toruniu, na boisku miejscowego Pomorzanina. W zmaganiach sportowych wzięło udział 16 najlepszych ekip z województwa kujawsko-pomorskiego.  Gimnazjaliści trafili do grupy C (Gim. nr 38 Bydgoszcz, Gim. Zbrachlin, Gim. Kamień Krajeński) i uzyskali  następujące wyniki drużynami:

    Gim. PAKOŚĆ – Gim. nr 38 Bydgoszcz  2:1 (bramki: 2 Kacper Mozgawa)

    Gim. PAKOŚĆ – Gim. Kamień Krajeński  3:2 (bramki: 2 Kacper Mozgawa i 1 Paweł Wójcik)

    Gim. PAKOŚĆ – Gim. Zbrachlin  0:1

    Po 2 zwycięstwach  i 1 porażce z drugiego miejsca w grupie nasi chłopcy  przeszli do ćwierćfinału, gdzie spotkali  się z ekipą Gimnazjum nr 8 z Torunia. Niestety gospodarze okazali się za mocni dla pakoskich gimnazjalistów i wygrali 5:1. Honorowe trafienie zaliczył ponownie Kacper Mozgawa.
     

    Skończyła się nasza przygoda z tegorocznym turniejem Coca Cola 2014! 
    Uplasowaliśmy się na miejscu 6 w województwie kujawsko-pomorskim, co na pewno jest bardzo dobrym wynikiem. Za rok wystąpimy ponownie i spróbujemy powalczyć o podium. 

    Skład drużyny: Mikołaj Grandosz, Paweł Wójcik. Mirosław Walentowicz, Norbert Rościszewski, Kacper Mozgawa, Mateusz Pluciński, Mikołaj Trawka, Igor Demby, Kamil Pacia, Przemysław Sajdyk, a opiekunem jest Ariel Nadolski.

     

                                                                                                                                                                      A.N.

  • "Bezpieczna młodzież"

     

    Małgosia Kucharska i Oliwia Nowicka zostały wyróznione za wykonanie  prezentacji multimedialnej na temat "Narkotyki i alkohol- jako przykłady uzależnień młodego człowieka. Jak z nimi walczyć?". W konkursie wzięło udział 11 gimnazjów i 12 szkół ponadgimnazjalnych

    Dziewczynki otrzymały listy gratulacyjne i upominki, które wręczał wszystkim pan starosta Tadeusz Majewski.

  • Gimnazjaliści w Beskidzie Sądeckim i na Słowacji

            

    Od 1 do 6 czerwca, 42 uczennic i uczniów pakoskiego gimnazjum z klasy I D i II C w tym uczestnicy Projektu Unii Europejskiej SuperMemo Uczeń OnLine, przebywało na wycieczce turystyczno – krajoznawczej w Beskidzie Sądeckim oraz na Słowacji.

    Po całodziennej podróży, zamieszkaliśmy na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Zacisze” prowadzonego przez Panią Marię Wnęk. Klimat Beskidów, zdolności kulinarne Gospodyni sprzyjały naszym apetytom. Wieczory spędzaliśmy grillując lub na dyskotece.

    „Zdobyliśmy” Halę Łabowską, Jaworzynę Krynicką, zwiedziliśmy Zamek i Skansen Wsi Słowackiej w Starej Lubovnej. Poznaliśmy Piwniczną Zdrój i Krynicę Zdrój. Skorzystaliśmy też z kąpieliska w Wyżnych Rożbachach po słowackiej stronie.

    Nasza wycieczka, to również sport i integracja z rówieśnikami z gościnnego łomnickiego gimnazjum. Rozegraliśmy mecz piłkarski i siatkarski. No cóż, nasi łomniccy koledzy i koleżanki byli lepsi, i dlatego odnieśli zasłużone zwycięstwa. Dla nas kapitalne doświadczenia sportowe i motywacja do treningów.

    Ważnym motywem wycieczki była też historia, bo oprócz wspaniałego Zamku, zwiedziliśmy Szkolną Izbę Tradycji poświęconą żołnierzom Armii Krajowej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy „akcent” pakoski, czyli zdjęcia Pana Ignacego Sarneckiego „Ostrego” - podwładnego majora Juliana Zubka „Tatara”- Patrona tego gimnazjum. Idąc niebieskim i żółtym szlakiem, odwiedziliśmy też miejsca walk partyzanckich.

    Zwiedziliśmy też Muzeum Nikifora Krynickiego – najsłynniejszego polskiego malarza prymitywisty.

    Wielką przyjemnością było przebywanie na terenie pięknego Parku Zdrojowego w Krynicy.

    Na zawsze w naszej pamięci pozostanie jednak przyjęcie, które nam zgotowała gościnna społeczność łomnickiego gimnazjum. Szczerze trzeba powiedzieć, iż nie spodziewaliśmy się takiego wspaniałego powitania.

    A powitały nas osobiście Pani Dyrektor Bożena Maślanka i nauczycielka Historii oraz WoS Pani Małgorzata Pierzga, które opowiedziały o szkole, o Łomnicy, tradycji i kulturze tamtych okolic.

    Jednak szczególne wrażenie zrobił na nas występ szkolnego zespołu regionalnego. Ich muzyki i śpiewu nie da się zapomnieć.

    Opuszczaliśmy mury gościnnej szkoły ze wzruszeniem i w przekonaniu, że spotkaliśmy tam Przyjaciół.

    Oczywiście zaprosiliśmy ich do Pakości, ale najpierw muszą się porwać na pokonanie prawie 1300 km

    O tym, co się działo podczas naszej wyprawy na południe Polski, informowaliśmy poprzez portal społecznościowy Facebook, dzięki czemu nasi rodzice i wszyscy, którzy nam pomogli zorganizować wyjazd, mogli obserwować „gamajowe” przeżycia i zadowolenie …

     

  • Z ,,Przygodą" po Dolnym Śląsku

     

      

    Nasze wędrówki po Dolnym Śląsku

    6 maja 2014 roku   II a i I c oraz kilkoro uczniów z klas I a i I b wyjechało na wycieczkę do Karpacza. Czekała nas długa droga. Po wielu godzinach dojechaliśmy do stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Powitała nas tu  piękna, słoneczna i gorąca pogoda. W planach mieliśmy obserwację zwierząt w ich naturalnych warunkach. Zobaczyliśmy różnorodne gatunki, z którymi jeszcze nigdy się nie spotkaliśmy, a zgłodnieli mogli udać się na posiłek do restauracji.  Pod wieczór dotarliśmy do Pensjonatu Polana- miejsca naszego zakwaterowania. Pokoje urządzono w tradycyjnym stylu góralskim. Było miło, przytulnie i bardzo smacznie. Ogromnie  spodobały się nam dwa psy właścicielki: labradorka Nora i sznaucer olbrzymi Karol.

    Drugiego dnia pod opieką przewodnika GOPR wyruszyliśmy na podbój zamku na Chojniku. Choć w drodze na szczyt pogoda nam nie dopisywała szybko dotarliśmy do celu gdzie poznaliśmy historię zamku i legendę o Kunegundzie. Niektórzy z nas ( ci, którzy nie mieli lęku wysokości) weszli na wieżę zamkową i mogli podziwiać piękne górskie widoki. Potem udaliśmy się nad wodospad Szklarka, a stamtąd do drewnianej świątyni Wang zbudowanej przed wiekami przez Wikingów.

     Następnego dnia wyjechaliśmy do naszych południowych sąsiadów  do Skalnego Miasteczka w Czechach. Tam w blasku pięknego słońca mogliśmy obejrzeć, skalny labirynt, wiele skamieniałych form, o których pięknie opowiadał nam  czeski przewodnik. Razem z nim popłynęliśmy również łodzią. Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami.

    Ostatniego dnia, wcześnie rano, opuściliśmy ,,Polanę” W planach mieliśmy zdobycie Śnieżki, ale pogoda nam na to nie pozwoliła. Mimo, że w Karpaczu świeciło słońce to wędrówka nie była możliwa ze względu na silny wiatr,  zbierająca się mgłę wysoko w górach oraz zamknięty  wyciąg krzesełkowy. Dlatego odwiedziliśmy Park  Miniatur  Zabytków Dolnego Śląska, gdzie mogliśmy zobaczyć największe i najpiękniejsze zabytki tego regionu. Tam właśnie widzieliśmy miniaturę schroniska na Śnieżce i choć w ten sposób poczuliśmy się  jak zdobywcy tego szczytu. Potem ruszyliśmy w drogę powrotną, w trakcie której zatrzymaliśmy się w „Karczmie u  Macieja” na smaczny obiad. Po wielogodzinnej, męczącej podróży w końcu zawitaliśmy do Pakości, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice .

              Wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe wrażenia i doświadczenia, a także, a może przede wszystkim, o świadomość tego, że w naszym mieście są ludzie, dzięki którym mogliśmy się przekonać, że piękna jest ta nasza Polska. Tym wszystkim, którzy nas wspomogli, okazali nam swoje dobre serca, z głębi naszych serc mówimy piękne Dziękuję.

    W.G

  • "Błękitna szkoła"

     

    Pod koniec kwietnia 2014 r., po trudach egzaminów gimnazjalnych, 45 uczniów wraz z nauczycielami wypłynęło promem „Skandinavia” na wycieczkę do Sztokholmu. Celem "Błękitnej szkoły" było poznanie historii i kultury Szwecji.

    W dniu wyjazdu wszyscy stawiliśmy się na miejsce zbiórki. Jazda autokarem minęła nam bardzo szybko i nawet się nie obejrzeliśmy, a już byliśmy w Gdańsku. Około godziny 16.00 wsiedliśmy wreszcie na  prom, aby rozpocząć naszą przygodę z morzem. Początkowo byliśmy nieco zniechęceni wielkością kajut. Było nam, delikatnie mówiąc, troszeczkę za ciasno, ale później szybko się do tego przyzwyczailiśmy. Następnego dnia około południa dopływaliśmy już do Szwecji. Naszym oczom ukazały się skaliste wybrzeża i wiele mniejszych i większych wysepek. Gdy nasze stopy znów dotknęły lądu, poczuliśmy się nieco pewniej i pełni sił wyruszyliśmy na zwiedzanie Sztokholmu. W drodze z Nynäshamn do szwedzkiej stolicy mogliśmy podziwiać tradycyjne, tak różne od naszego, szwedzkie budownictwo. W Sztokholmie zachwyciła nas zarówno piękna architektura, jak i atmosfera starego miasta (Gamla Stan), zwłaszcza najwęższa – dziewięćdziesięciocentymetrowa uliczka. Podziwialiśmy także wspaniałą architekturę osiemnastowiecznego Pałacu Królewskiego w szczególnym dniu, jakim były urodziny króla Karola XVI Gustawa.

    W Sztokholmie mogliśmy również zobaczyć najmniejszą rzeźbę - Żelaznego Chłopca. Jest on podobno nazywany najbogatszym Szwedem, bo codziennie u jego stóp leży mnóstwo pieniędzy. Dzieci podarowują mu także słodycze. Każdy, kto chce kiedyś powrócić do Wenecji Północy, powinien pozostawić tu przysłowiowy grosz. Mimo bardzo krótkiego czasu, jaki spędziliśmy w szwedzkiej stolicy, na długo pozostanie ona w naszej pamięci. Powrotna podróż promem minęła nam bardzo szybko. Nie było czasu na nudę. Oprócz dyskotek i seansu filmowego w kinie czekało na nas wiele innych atrakcji. Organizatorzy przygotowali chrzest morski. Każdy z nas po wypiciu „wody Neptuna” otrzymał imię morskie i pamiątkowy dyplom. Zorganizowano także konkurs wiedzy o morzu, w którym można było zdobyć atrakcyjne nagrody. Zwiedziliśmy cały prom (nawet mostek kapitański). Po powrocie do Polski kilka godzin spędziliśmy w Gdańsku, aby posilić się przed powrotem do domu.

                Dzięki pani przewodniczce nasza wiedza na temat mieszkańców Szwecji i ich codziennego życia znacznie się wzbogaciła. Nie byłoby jednak tych wspomnień, gdyby nie pomoc naszych sprawdzonych przyjaciół, którzy i w tym roku nas nie zawiedli. Chcielibyśmy podziękować wszystkim sponsorom za pomoc w realizacji  wycieczki, w tym p. Rafałowi Małaczkowi, p. Robertowi Kurczewskiemu oraz p. Adamowi Kłosowi. 

  • Sukcesy sportowe naszych gimnazjalistów

      

    SUKCESY SPORTOWE NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

    Maj okazał się  miesiącem lekkoatletycznych sukcesów pakoskich gimnazjalistów.

    Po raz siódmy młodzież naszej szkoły wzięła udział w Biegu Piastowskim, który odbył się 10 maja w Inowrocławiu. Reprezentacja licząca 23 osoby wywalczyła w kategorii drużynowej III miejsce, zaś w kategorii indywidualnej najlepiej pobiegła Katarzyna Żmich zajmując II miejsce.

    14 maja w Inowrocławiu odbyły się  Mistrzostwa Powiatu w Lidze Lekkoatletycznej. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna dziewcząt, która w ogólnej klasyfikacji zajęła III miejsce.

    Równie  dobrze zaprezentowała się młodzież  gimnazjum podczas Mistrzostw Powiatu w Lekkiej Atletyce.

    Największy sukces odniosła Katarzyna Żmich zajmując I miejsce w biegu na dystansie 800 m, tym samym uzyskując awans do finału wojewódzkiego.

    Medale i wyróżnienia wywalczyli też: Wiktoria Zimosz- IV m-w  biegu na  800 m, Weronika Wiśniewska- IV m- bieg 300m,  Sandra Sypniewska III m w pchnięciu kulą, Oliwia Kończal- III m w skoku w dal, Oliwia Nawrocka- II m, Oliwia Kończal- III m, Zuzanna Kubiak- IV m- wszystkie w skoku wzwyż, Aleksandra Hanasz- IV m w rzucie oszczepem oraz Szymon Dolatowski- III m w biegu na dystansie 1500 m.

                   Opiekunem sekcji lekkoatletycznej dziewcząt jest p. Edyta Pietrzak, natomiast chłopców        p. Ewa Buzała.

  • Spotkanie z Europosłem

      

    Od 2003 roku, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego działającego od 1999 roku w naszym gimnazjum, współpracują z byłym posłem na Sejm RP, byłym wiceministrem Obrony Narodowej, a obecnie euro deputowanym, Panem Januszem Zemke, który odwiedza SKE w sprzyjających okolicznościach. Tak było na Dziesięciolecie działalności SKE, i podobnie stało się, gdy minęło w tym roku 15 lat i skorzystaliśmy z wizyty Europosła, w inowrocławskiej bazie lotniczej, zapraszając Go do Pakości. Z racji trwającej kampanii wyborczej, niemożliwe było spotkanie na terenie szkoły, stąd wybór padł na Ośrodek Kultury gdzie w obecności Pani Dyrektor Marioli Szlyfarskiej, młodzież SKE spotkała się z europosłem.

    Podczas spotkania zaprezentowaliśmy dorobek klubu europejskiego, zdominowany przez udział w projektach finansowanych lub współfinansowanych przez UE a realizowanych od blisko 8 lat na terenie naszego gimnazjum. Warto wiedzieć, ze dzięki projektom UE mamy nowocześnie wyposażoną pracownię wiedzy o społeczeństwie, że z udziału w szkolnych projektach unijnych skorzystało lub korzysta ponad 50 uczniów i absolwentów naszego gimnazjum. Uczestnicy szkolnych projektów UE odnoszą sukcesy zdobywając nagrody i wyróżnienia za aktywność, biorą udział w konferencjach naukowych na terenie uczelni wyższych Poznania, Wybrzeża, Bydgoszczy, Torunia uczestniczyli w obozach naukowych, wyjazdach studyjnych. Mogą realizować swoje hobby i zainteresowania, edukując się ku Europie, Unii Europejskiej oraz przedsiębiorczości, uczą się pracy zespołowej, mają dostęp do olbrzymich zasobów naukowych i lingwistycznych SuperMemo.

    Pan Janusz Zemke po wysłuchaniu informacji, pogratulował Pani Dyrektor aktywnych uczniów i udziału w projektach. Pozytywnie ocenił działalność SKE, zachęcił do utrzymywania działalności klubu. Podzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi edukacji europejskiej i współpracy z młodzieżą, którą systematycznie zaprasza na staże do swoich biur w Strasburgu, Brukseli i Bydgoszczy oraz na wycieczki do Parlamentu UE. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tego, co poseł mówił o pracy w PE szczególnie w obszarze edukacji młodzieży i dorosłych. Sporą część wystąpienia Janusza Zemke zajęły problemy wykluczenia cyfrowego pokolenia 50+ apelując do gimnazjalistów o pomoc babciom i dziadkom w poznawaniu tajemnic komputerów i Internetu. Zwracając się do Pani Marioli Szlyfarskiej zapewnił o możliwości pomocy w zorganizowaniu na terenie gimnazjum pracowni internetowej z której mogliby korzystać uczniowie i ich dziadkowie, rodzice…

    Po zakończeniu spotkania, Pan Janusz Zemke wręczył każdemu uczestnikowi spotkania bezpieczny plecak na drobiazgi. Znalazł też chwilę czasu by porozmawiać z emerytkami spotkanymi w hollu OKiT.

    RK

  • Gimnazjaliści w Powiatowym Urzędzie Pracy

      

    Trzecioklasiści w PUP

    Od 10 lat, uczniowie naszego gimnazjum - uczestnicy szkolnych projektów finansowanych przez UE, korzystają z przychylności, wiedzy i doświadczenia doradcy zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu, Pani Magdaleny Urbańskiej-Jasik i biorą aktywny udział w warsztatach preorientacji zawodowej. Tym razem 9 maja, czternaścioro uczniów klas trzecich, uczestniczących w Projekcie Uczeń OnLine poznańskiego SuperMemo, sprawdzało swoje predyspozycje zawodowe, potwierdzało sens swoich hobby i zainteresowań i tego jak one przekładają się na wybór kierunku dalszego kształcenia. Uczyli się podstaw autoprezentacji, poszukiwali swoich silnych i słabych stron, rozwiązywali potrzebne testy, poznawali specyfikę różnych zawodów i szanse zatrudnienia w przyszłości. To wszystko pomoże uczestnikom projektu dokonać racjonalnych wyborów przyszłych szkół, albo umocni ich w już dokonanych wyborach własnej przyszłości. Najważniejsze, że nie był to dla nich czas stracony, a ubogaceni i zadowoleni wrócili do Pakości.

  • I miejsce w XV Konkursie Wiedzy Pożarniczej

      

    XV Konkurs Wiedzy Ratowniczo-Pożarniczej w Inowrocławiu

     

                W dniu 16 maja 2014 r. w Inowrocławiu odbyły się finały XV Konkursu Wiedzy Ratowniczo-Pożarniczej. Reprezentacja naszego gimnazjum brała udział we wszystkich piętnastu edycjach tego konkursu. W tym roku, w konkursie wzięły udział reprezentacje 14 gimnazjów z terenu naszego powiatu. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach:

    1. Wiadomości o straży pożarnej,

    2. Ratownictwo medyczne,

    3. Zarządzanie kryzysowe,

    4. Wiadomości o ruchu drogowym.

                Reprezentacja naszego gimnazjum składzie: Daniel Labuda, Bartosz Wilk, Patryk Robaszewski, Wiktoria Zimosz, Kacper Matykiewicz i Tomasz Puszczykowski zajęła drużynowo I miejsce z wiadomości o zarządzaniu kryzysowym, IV miejsce w ratownictwie medycznym, VI miejsce z wiadomości o ruchu drogowym i VII miejsce z wiadomości o straży pożarnej. Indywidualnie Tomasz Puszczykowski zajął II miejsce z wiadomości o zarządzaniu kryzysowym, a Kacper Matykiewicz III miejsce. Daniel Labuda zdobył II miejsce w ratownictwie medycznym. Drużyna za osiągnięte wyniki otrzymała dyplomy i puchar, zawodnicy cenne nagrody: Aparat fotograficzny, tablet i przenośną pamięć 32 GB. Uczniowie osiągnęli sukces dzięki własnej pracy, a także dzięki pomocy życzliwych osób. Wiedzę pożarniczą, teoretyczną i praktyczną zdobyli dzięki pomocy pakoskich strażaków z prezesem OSP Andrzejem Idziaszkiem na czele. Szczególne podziękowania należą się dh Rafałowi Kubiakowi za przygotowanie uczniów do ćwiczeń bojowych. Nad kondycją fizyczną zawodników czuwali nasi nauczyciele wychowania fizycznego, a autobusy Henryka Kucharczyka dowiozły bezpiecznie zawodników na konkurs. Opiekunem szkolnej drużyny jest Mariusz Augustyn. Serdecznie gratulujemy młodzież sukcesów i mamy nadzieję, że w przyszłym roku osiągną taki sam wynik, a nawet lepszy.

                                                                                                              Mariusz Augustyn

  • Bieg z mistrzem

      

     

    „Marszobieg z mistrzem”

    Mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży, Minister Edukacji Narodowej ogłosiła rok szkolny 2013/2014 „Rokiem Szkoły w Ruchu”.

    W pakoskim gimnazjum, chcąc w sposób szczególny zwrócić uwagę  na zwiększenie aktywności uczniów na lekcjach wychowania fizycznego oraz na innych zajęciach sportowych organizowanych w szkole i poza nią, a także pragnąc uświadomić  uczniom  związek  między aktywnością fizyczną i dobrym odżywianiem, a zdrowiem, kondycją i samopoczuciem  organizowane są spotkania młodzieży  z polskimi olimpijczykami.

    W kwietniu gościła u nas Agnieszka  Wieszczek - Kordus  - polska zapaśniczka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w kategorii do 72 kg, która wygłosiła prelekcję promującą aktywny tryb życia i brała udział z pakoską młodzieżą w turnieju szkół w Kruszwicy.

     Kolejnym gościem była Otylia Jędrzejczak  - polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i trzykrotna rekordzistka świata. Otylia  dała krótki wykład na temat znaczenia aktywności  i ruchu dla organizmu, a następnie zainicjowała „I Marszobieg z Mistrzem”, podczas którego wraz z młodzieżą i nauczycielami  pokonała 1000 metrów dróżkami kalwaryjskimi. 

    Impreza była bardzo dobrze odebrana przez uczniów, dlatego planujemy wpisać ją w tradycję naszej szkoły. Promując aktywny tryb życia, działamy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, kształtujemy w nich prawidłowe nawyki, a także uczymy odpowiedzialności i konsekwencji w realizowaniu zamierzonych celów.

     

  • Majowe Święta

      

    Uroczyste obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

       W ramach obchodów świąt majowych Burmistrz Pakości, pan Wiesław Kończal, zaprosił  na uroczysty apel poświęcony 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja kombatantów, Wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział                         w Pakości, pana Henryka Kucharczyka, dyrektorów szkół i przedszkoli. Wśród gości znaleźli się również radni i sołtysi oraz Maciej Wojtysiak – dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Gminnych. Akademia została przygotowana przez polonistkę Aleksandrę Jach oraz Halinę Pietrzak, nauczyciela tutejszej biblioteki.

       Młodzież zaprezentowała program słowno – muzyczny, w którym przybliżyła rangę tego wydarzenia w historii naszej ojczyzny. Przedstawieniu przyświecało hasło: „Wiwat Trzeci Maj!”. Oprócz wierszy zaproszeni goście mogli wysłuchać pieśni wykonanych przez chór szkolny przygotowany przez  panią Magdalenę Majchrzak -  Tschurl.

       Uczniowie nie zapomnieli jednak, że maj to nie tylko miesiąc, w którym obchodzimy święto uchwalenia Konstytucji, ale także rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pamiętając o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną ojczyznę, uczcili pamięć bohaterów minutą ciszy oraz złożyli kwiaty pod obeliskiem ku czci poległych we wrześniu 1939 roku. Akademię uświetniło też przemówienie pana kpt. Ignacego Sarneckiego – honorowego prezesa Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Pakości, Żołnierza Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego RP i Byłych Więźniów Politycznych, będące wspaniałą, „żywą” lekcją historii. Świętowaniu towarzyszyło również wręczenie medali zasługi za działalność dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych                       w Pakości przez pana Ignacego Sarneckiego. Odznaczenia te otrzymali: pani Jolanta Kamińska oraz pan Janusz Wiśniewski. Złotymi odznakami za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Pakości zostali obdarowani przez pana kpt. Ryszarda Doleckiego – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Pakości panowie: Leszek Wiśniewski oraz Piotr Szal.

       Święto było doskonałą okazją do kształtowania postaw patriotycznych wśród społeczności uczniowskiej oraz budzenia szacunku do narodowych tradycji. 

  • Coca Cola Cup 2014

     

    Gimnazjum  z Pakości drugi raz z rzędu w finale wojewódzkim Coca Cola Cup2014!

    Znakomicie spisali się reprezentanci gimnazjum im. E. Estkowskiego z Pakości, którzy po raz drugi z rzędy wywalczyli awans do finału wojewódzkiego Coca Cola Cup 2014.

    Tym  razem, podobnie jak w pierwszym turnieju (zwycięstwo w Nowej Wsi Wielkiej, po wygranej z gospodarzami, Złotnikami Kujawskimi oraz remisie z Białymi Błotami) podopieczni trenera Ariel Nadolskiego okazali się bezkonkurencyjni w ostatnim  turnieju kwalifikacyjnej, który odbył się 28.04.14r. w Barcinie. W ostatniej rundzie udział wzięli: Gim. Barcin, Gim. Żnin, Gim. PAKOŚĆ, Gim. Mogilno.  Pakościanie  nie dali szans rywalom i nie pozostawili złudzeń, kto powinien otrzymać przepustkę do kolejnej rundy.

    Wyniki reprezentacji E. Estkowskiego w barcińskim turnieju:

    PAKOŚĆ – Barcin 4:1

    PAKOŚĆ – Mogilno 4:1

    PAKOŚĆ – Żnin 7:0

    Bramki dla pakoskiego teamu zdobyli: 7- Norbert Rościszewski, 3 - Kacper Mozgawa, 2 - Mirosław Walentowicz,  1 - Paweł Wójcik,
    1- Przemysław Sajdyk, 1- Igor Demby.

    Miejmy nadzieję, że chłopcy podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się 7.06.14r. w Toruniu zaprezentują również bardzo wysoką dyspozycję i wywalczą jak najlepszą lokatę. Jest o co walczyć, ponieważ zwycięzca tego turnieju otrzymuje przepustkę do finału ogólnopolskiego , który odbędzie się 13-15 czerwca 2014r. w Gdyni. Natomiast wygrani  imprezy głównej zgarniają darmowy wyjazd na obóz do Włoch. Zagramy jak najlepiej potrafimy, postaramy się zrobić  niespodziankę i zawalczymy o najwyższą stawkę.

    Skład pakoskiej ekipy: Mikołaj Grandosz, Paweł Wójcik, Mirosław Walentowicz, Przemysław Sajdyk, Kacper Mozgawa, Norbert  Rościszewski, Mikołaj Trawka, Kamil Pacia, Igor Demby, Mateusz Pluciński i opiekun Ariel Nadolski. 

  • Egzamin gimnazjalny 2014

     

    Zmagania trzecioklasistów…

    Od wczoraj, tj. 23 kwietnia, we wszystkich gimnazjach na terenie całego kraju trwa egzamin klas trzecich.

    Także w naszej szkole 82 trzecioklasistów przystąpiło do testów gimnazjalnych, z którymi zmagać się będą do piątku, czyli 25 kwietnia.

     

    Za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
  • Dyrektor szkoły: (52)566 58 13
    Intendent: 782 813 534
    Portiernia: 607 237 703

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: (52)566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć