Inne

  • ŚWIĄTECZNY KIERMASZ 2014

      

    Podobnie jak w roku poprzednim Rada Rodziców przy Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości zorganizowała 11 grudnia 2014 r. kiermasz świąteczny. Uczniowie, nauczyciele,  rodzice oraz podopieczni Świetlicy Środowiskowej „Słoneczko” w Pakości i Klubu Seniora „Flandria” w Inowrocławiu przygotowali dla mieszkańców Pakości i okolic nie tylko smaczny poczęstunek, ale także wiele ozdób, które z powodzeniem mogą zawisnąć na tegorocznym drzewku lub ozdobić wigilijny stół. Piękne przedmioty cieszyły oko, a pomysłowość twórców zachwycała licznie zgromadzonych gości. Wchodząc do szkoły, mogli oni zakupić lub wylicytować ręcznie wykonane, starannie wypracowane i bardzo oryginalne ozdoby świąteczne: anioły, stroiki, ikony, bombki z nici, cekinów, w technice decoupage czy zdobione miniaturowe choinki oraz ręcznie wykonane kartki świąteczne.  W holu szkoły rodzice serwowali pyszne ciasta, paszteciki, barszcz oraz gorące napoje. Do akcji włączyły się wszystkie klasy gimnazjum, przekazując swoje prace lub wypieki do kawiarenki.

    W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyła się też część artystyczna. Prezentację rozpoczął chór szkolny, który wprowadził widzów w świąteczny  nastrój. Następnie swoje umiejętności wokalne pokazały dzieci z Przedszkola Miejskiego w Pakości. Kolejną atrakcją, która wzbudziła niemałe emocje, był pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu  ucznia Kacpra Ślefarskiego i jego partnerki Małgorzaty Karasek z Dance Academy w Bydgoszczy.  Część artystyczną zakończył oczekiwany przez wszystkich występ Norbiego, sfinansowany przez nieocenionych, jak zawsze, sponsorów.

    Kiermasz był doskonałą okazją do tego, aby nie tylko poczuć atmosferę zbliżających się świąt, ale także dofinansować potrzeby szkoły, bowiem cały dochód ze sprzedaży bożonarodzeniowych fantów przeznaczony zostanie na zakup tablic interaktywnych.

    Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za pomoc i wsparcie.

  • Rok czytelnictwa

      

    Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Czytelnictwa. Nasi gimnazjaliści włączają się czynnie w jego propagowanie biorąc udział w niecodziennej akcji pod nazwą „Poczytaj mi, przyjacielu”, której organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wspólnie z paniami Haliną Pietrzak i Agnieszką Skibowską organizują w  jej ramach zajęcia z najmłodszymi czytelnikami, czyli pakoskimi przedszkolakami, z którymi spotykać się będą do czerwca 2015r.

    Dzięki tej akcji uczniowie nie tylko promują czytelnictwo, ale też rozwijają swoją  kreatywność, odpowiedzialność i cierpliwość, a także budują poczucie wartości.

     

    Agnieszka Skibowska

  • Czym jest grosz?

     

    Jeden grosz znaczy niewiele,

    ale góra grosza jest największa na świecie”

     

    Czym jest grosz? Mała moneta o najmniejszej wartości. Sama znaczy niewiele.  Jej brak nie zwraca naszej uwagi. Czym jest jednak „Góra grosza”, mogli przekonać się uczniowie naszego gimnazjum, którzy na przełomie listopada i grudnia kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod właśnie takim hasłem. Już po raz XV w całym kraju Towarzystwo NASZ DOM przeprowadziło zbiórkę pieniędzy, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie          i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Dotąd, przez czternaście lat, zebrano 26 milionów złotych i dzięki temu udzielono pomocy setkom rodzin i tysiącom dzieci.

    Akcja to bardzo szczytna, więc z ochotą przystąpili do niej nasi uczniowie. Przez kolejne jesienne dni zapełniały się monetami słoiki przygotowane przez każdą klasę  do zbiórki pieniędzy. 5 grudnia, w dniu poprzedzającym Mikołajki, zakończyliśmy nasze działania i każda klasa podczas godziny z wychowawcą zabawiła się w wykwalifikowanych księgowych  i podliczyła ilość poszczególnych monet, ich wartość, ogólnie zebraną kwotę oraz sumę przypadającą na każdego ucznia w klasie. Listy z podsumowań oraz pieniądze zostały przekazane komisji i na podstawie jej wyliczeń możemy stwierdzić, że nasza szkoła uzbierała 15.269 różnego rodzaju monet, co dało nam 596,05 złotych i taka kwota zostanie przekazana Towarzystwu NASZ DOM.

                Czym jest grosz? Kiedyś osoba, która go znalazła, chowała go do kieszeni  - na szczęście. Przed młodą parą rzucano grosze, aby zapewniły jej dobrobyt i pomyślność. Mamy nadzieję, że nasze grosze zadziałają podobnie i przyniosą uśmiech i poprawę losu tym,  do których trafią.

    Działanie, które podjęliśmy, kolejny raz uświadamia nam, że pojedyncze grosze każdego z nas znaczą niewiele, ale my razem możemy już o wiele więcej. 

     

  • „Gimnazjalistka w finale konkursu przedmiotowego”

    Jak co roku uczniowie Gimnazjum w Pakości brali udział w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. I etap odbył się 28 października 2014 roku. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe i zredagowanie krótkiej wypowiedzi pisemnej. Do II etapu, uzyskując minimum 65% poprawnych odpowiedzi, zakwalifikowały się 2 uczennice: Natalia Cuber z kl. III a oraz Alicja Grobelska z kl. II a, które 6 grudnia 2014 roku zmierzyły się z wieloma zadaniami z gramatyki języka polskiego, interpretacji tekstów literackich, znajomości dodatkowych lektur oraz napisaniem rozprawki na podany temat. Dziewczęta poradziły sobie z tym doskonale. W tym etapie można było uzyskać 52 punkty, a do finału przechodziły osoby, które uzyskały 75% poprawnych odpowiedzi.

    Miło nam poinformować, że w tym roku do zmagań o tytuł laureata lub finalisty konkursu zakwalifikowała się uczennica p. Anny Sławkowskiej- Alicja Grobelska, która 14 lutego 2015 r. weźmie udział w etapie wojewódzkim konkursu.

    Obydwu dziewczętom za trud, systematyczność i ogromną wiedzę należą się gratulacje, a Alicji życzymy, aby znalazła się w gronie szczęśliwców zwolnionych z właściwej części egzaminu gimnazjalnego oraz nagrodzonych oceną celującą z języka polskiego.

     

  • Spotkanie z Anna Golędzinowską

       

    25 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z Anną Golędzinowską - polską modelką, aktorką, prezenterką telewizyjną, pracującą i mieszkającą we Włoszech, gwiazdą włoskiej edycji Tańca z gwiazdami, w końcu autorką wstrząsającej książki "Ocalona z piekła". 
    Anna Golędzinowska przeszła w swoim życiu prawdziwe piekło. Po śmierci ojca wychowywała się praktycznie sama. Życie na ulicach Warszawy, kradzieże, narkotyki 
    Ucieczką do raju miał być wyjazd do Włoch. Obiecywano jej, że będzie gwiazdą mediolańskich agencji mody, a stała się niewolnicą organizacji handlującej kobietami. Po brawurowej ucieczce udało jej się w końcu zrealizować marzenia. Zrobiła wielką karierę jako modelka i gwiazda włoskiej telewizji. Miała sławę, pieniądze, dosłownie wszystko. Wszystko, oprócz szczęścia i miłości.

  • Święto Niepodległości w Gimnazjum

      


               Jak każdego roku dzień odzyskania przez Polskę niepodległości  uświetniono  w pakoskim gimnazjum uroczystą akademią. Szkoła przyłączyła się do dwudniowych środowiskowych obchodów i 7 listopada o godz. 12.30 cała społeczność szkolna wraz  z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w uroczystości.

    Słowo wstępne wygłosiła dyr. Mariola Szlyfarska, po czym młodzież przedstawiła program artystyczny przygotowany przez nauczycieli: Beatę Misterę, Małgorzatę Skonieczkę i Dariusza Kaźmierczaka, przy współudziale Agnieszki Montowskiej i Ryszarda Kuflewicza.

    Wzruszające wiersze, fragmenty przemówienia Józefa Piłsudskiego oraz piękne, historyczne pieśni zachwyciły przybyłych.

    Po części artystycznej głos oddano kombatantom. Za zasługi dla Armii Krajowej w działalności społecznie-patriotycznej i pożytecznej dla środowiska Gminy Pakość przyznano pamiątkowe odznaczenia. Z rąk kpt. Ryszarda Doleckiego – członka Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prezesa  koła terenowego w Pakości otrzymały je panie: Mariola Szlyfarska i Krystyna Krajnik.

    Akademię zakończyła dyrektor gimnazjum, dziękując przybyłym za obecność.

  • ORIGAMI W GIMNAZJUM

     

    30 października  z okazji Światowych Dni Origami (24 października – 11 listopada) w pakoskim gimnazjum swoje prace zaprezentowała pani Irena Horodecka, członek Polskiego Towarzystwa Origami.

               Pani Irena jest laureatką I miejsca w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Origami – „Drzewo”. Do 2007r. prowadziła warsztaty origami o charakterze terapeutycznym w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Inowrocławiu.

    Uczniowie gimnazjum w tym dniu mieli okazję obejrzeć wiele misternie wykonanych prac w różnych technikach origami oraz spróbować swoich sił w składaniu papieru pod okiem znawczyni tematu.  

  • Otrzęsiny w gimnazjum

      

     

     

    24 października br. Samorząd Uczniowski  przeprowadził imprezę integracyjną Otrzęsiny 2014, które odbyły się pod hasłem: „Mini Mundial Siatkarski”. Pierwszoklasiści przed pasowaniem na pełnoprawnych uczniów szkoły musieli poddać się sprawdzianowi z wiedzy teoretycznej, sprawności fizycznej oraz umiejętności wspólnej zabawy z nowymi kolegami i koleżankami.  Zmagania oceniało jury złożone z przedstawicieli grona pedagogicznego, członków Samorządu Szkolnego i klasy  II d, która zwyciężyła  w ubiegłym roku.

    Ze względu na to, że motywem przewodnim był Mini Mundial Siatkarski, pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowane wcześniej flagi oraz barwy narodowe krajów,  które wylosowali, tj. Polski, Brazylii, Rosji, Iranu  (najlepsze reprezentacje tegorocznych Mistrzostw Świata). Później najmłodsi gimnazjaliści przedstawili swoje umiejętności  aktorskie podczas krótkich scenek z polskich seriali, takich jak: „Lekarze”, „Miodowe lata”, „13 Posterunek”, „Świat według Kiepskich”. Następnie rozpoczęły się kolejne konkurencje takie jak: quiz- „Co wiemy o swojej szkole”, wyścigi rzędów, portret wychowawcy oraz  konkurs o patronie naszego gimnazjum. Zwieńczeniem wszystkich zadań był  mini turniej sitarski na specjalnie przygotowanym boisku.

    Emocji nie brakowało w każdej konkurencji. Największą  ilość punktów zdobyła I b (wychowawca- Beata Kwiatkowska ) i to ona otrzymała nagrodę ufundowaną przez pana Pawła Berkowskiego w postaci zaproszenia na darmową  pizzę dla całej klasy w inowrocławskiej  pizzerii „Don Pablo” .

    Zwieńczeniem otrzęsin było włączenie najmłodszych gimnazjalistów do grona uczniów naszej szkoły poprzez  złożenie przez nich uroczystego ślubowania. Ogromne brawa i gratulacje należą się  wszystkim klasom pierwszym i ich wychowawcom za znakomite przygotowanie do imprezy szkolnej  oraz wspaniałą, emocjonującą walkę.

    Ariel Nadolski

  • Dzień Papieski

      

    „W człowieku drzemią świętość i zbrodnia.

    Najczęściej realizuje się to trzecie  - pospolitość”

                W niedzielę 12 października w całej Polsce już po raz szesnasty obchodzony był Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem: ”Bądźcie świętymi”. Również Pakość, wzorem lat poprzednich, aktywnie włączyła się w obchody tego szczególnego dla nas dnia. Oprócz zbiórki pieniędzy na Papieskie Dzieło Tysiąclecia, ten żywy pomnik Jana Pawła II, w kościele św. Bonawentury odbyła się wieczornica, podczas której młodzież modlitwą, śpiewem, obrazem i słowem skłoniła nas do zadumy nie tylko nad życiem i nauczaniem Jana Pawła II, ale także nad tym , czy w swoim życiu jesteśmy wierni jego słowom? Czy są one dla nas inspiracją? Czy w codziennym życiu, każdego dnia potrafimy realizować naszą drogę do świętości?

                W piątek 17 października, dzień po rocznicy historycznego dla nas konklawe z 1978r. społeczność gimnazjum uczestniczyła w programie papieskim przygotowanym przez młodzież. Uczniowie wykorzystując nowoczesne środki przekazu przypomnieli nam postać naszego papieża oraz  wpływ jego pontyfikatu na życie ludzi młodych, ale także, mamy nadzieję, pobudzili wielu z nas do refleksji.

                Wszystkim uczestnikom tych spotkań dziękujemy za wspólne chwile zadumy, za moment zatrzymania się  i wyciszenia w pędzie współczesnego świata.

    D.C.

  • Oscary dla nauczycieli.

      

    Zgodnie z kalendarzem świąt, we wtorek, 14 października, obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Tradycyjnie z okazji tego święta uczniowie zapraszają nauczycieli na akademie, na których wzruszają ich wierszami i piosenkami, rozbawiają kabaretowymi scenkami albo wzbudzają podziw swoim talentem.    Tym razem w gimnazjum uroczystość poświęcona temu świętu odbyła się 13.10.2014 r. Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody, nazwane, na wzór statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, „Oskarami”. O przyznaniu nagrody decydowały głosy oddane na nominowanych nauczycieli w poszczególnych kategoriach. Przedstawiciele społeczności szkolnej wybrali zwycięzców w specjalnym głosowaniu.

    Każdy pedagog odbierający statuetkę nagradzany był gromkimi brawami. Zebrani bawili się znakomicie, a każda kategoria wywoływała uśmiech i miłe komentarze. Przyznano m.in. Oscary w kategoriach: Złoty Wykładowca, Żartowniś Roku, Multilingwista, Wróżki Czystości, Nauczyciel: Najmodniejszy, Najbardziej Wymagający, Najszybciej Chodzący, itp.

    Na zakończenie akademii uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie, a także złożyli życzenia z okazji ich święta.

    Takie chwile… są miłe i wzruszające, gdyż są to takie momenty, kiedy tak naprawdę nauczyciele uświadamiają sobie, że …warto wkładać trud w naukę i wychowanie, bo ile serca dają swoim uczniom, tyle serca do nich wraca.

  • Z Pakości do Kamerunu.

     

    „Kup Pan szczotkę”- z Pakości do Kamerunu

    „Czasami potrzeba odrobinę,

     

    aby uczynić świat lepszym ...

     

    choć na chwilę”

     

    Przez cały październik młodzież Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości uczestniczyła w akcji „Kup Pan szczotkę”. Nie propagowała ona wielkiego sprzątania, jak trochę przewrotnie mogłoby sugerować jej hasło reklamowe, ale była odpowiedzią na działania podjęte przez poznańska Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

    Kolejny raz wsparliśmy instytucję,  która pomaga ludziom, a zwłaszcza dzieciom, prowadząc działalność medyczną wśród  chorych w najuboższych  krajach świata  Tym razem wespół z wielkopolskimi stomatologami postanowili wesprzeć dzieci z Afryki, a konkretnie z Kamerunu, dla których pasta i szczoteczka do zębów są bardzo często czymś unikalnym. Coś, co dla nas jest na wyciągnięcie ręki, dla dzieci pod inną szerokością geograficzną jest niekiedy nieosiągalne.

     

    Przez kilka tygodni gromadziliśmy w szkole szczoteczki i pasty do zębów, które gimnazjaliści wraz z p. Danutą Kaźmierczak , animatorem misyjnym, zawieźli do Poznania. Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie fakt, że również tym razem mogliśmy liczyć na wsparcie naszych działań przez  mieszkańców Pakości. Cieszymy się, że udało się nam w taki sposób dotrzeć z małej Pakości do afrykańskiego Kamerunu.

     

    Danuta Kaźmierczak

     

  • Gimnazjaliści z wizytą w Zakładzie Karnym

      

    W piątek 17 października br. uczniowie klasy III a i III b udali się z wizytą do Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Celem wyjazdu był udział w zajęciach profilaktycznych pt. „Zapobieganie przestępczości wśród młodzieży”, czyli  uświadomienie dokąd może prowadzić postępowanie niezgodne z prawem i jakie rodzi to konsekwencje w dorosłym życiu. Inicjatorem spotkania były: Komenda Powiatowa Policji oraz Zakład Karny  w Inowrocławiu.

    Na miejscu młodzież została powitana przez  zastępcę dyrektora Zakładu Karnego   mjr Magdalenę Zwierzchowska, która krótko przedstawiła historię inowrocławskiego więzienia oraz wyjaśniła jak obecnie ono funkcjonuje.                                      

    W latach 1900 – 1901 w Inowrocławiu wybudowano w stylu północnego neorenesansu okazały gmach Sądu Powiatowego (dziś siedziba Sądu Rejonowego), a za nim budynek więzienia. Ówczesny układ budynku do czasów obecnych pozostał niezmieniony. Składał się z czterech kondygnacji w kształcie krzyża. Obecnie Zakład Karny  w Inowrocławiu jest jednostką typu półotwartego i otwartego dla skazanych mężczyzn recydywistów penitencjarnych.

    Kolejnym punktem spotkania była prelekcja i przedstawienie przez  panie policjantki: mł. asp. Izabelę Lewicką - Woszczak i sierż. szt. Annę Grecman prezentacji dotyczącej odpowiedzialności karnej wśród nieletnich.

    Na zakończenie strażnicy służby więziennej oprowadzili uczniów po gmachu, dzieląc się z nimi wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi m.in. przebiegu pracy funkcjonariuszy oraz wychowawców.

     

    Była to nietypowa lekcja, która na pewno utkwi w głowach naszych gimnazjalistów. Dziękujemy bardzo organizatorom za zaproszenie i udzielenie nam wyczerpujących informacji.

  • Podróże kształcą.

      

    Nauka pod znakiem wycieczek edukacyjnych

    W szkolną tradycję wpisały się już edukacyjne wycieczki organizowane przez nauczycieli historii dla młodzieży z Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości. W tym roku nie mogło być inaczej, toteż 17 września 47 uczniów klas I i II wzięło udział w wyjeździe na XX Festyn Archeologiczny "Kamień-Brąz-Żelazo" w Biskupinie. Młodzież obejrzała proces wytopu metali, pracę starożytnych rzemieślników, pokazy walki, występy artystyczne oraz wiele ciekawych miejsc i prezentacji. Obserwacje z festynu pozwolą gimnazjalistom lepiej zrozumieć warunki życia i rozwoju człowieka pierwotnego.  Warto zauważyć, że uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wszystkich zorganizowanych dotąd biskupińskich imprezach.

    Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się kolejny wyjazd, który miał miejsce 10 października, tym razem do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Skierowany był on głównie do drugoklasistów, chociaż nie zabrakło kilku uczniów klas III. Pogoda dopisała, a po dotarciu na miejsce oczom młodych ludzi ukazał się skansen wsi wielkopolskiej. W ciągu trzech godzin zwiedzili oni domy i zagrody inwentarskie, drewniany kościół, kaplicę, zobaczyli młyn wodny, barokowy dwór, karczmę. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali słów pani przewodnik, która oprowadzając zwiedzających po skansenie, zapoznała ich z historią wsi z przełomu XIX i XX wieku, z warunkami życia oraz zwyczajami.

     

    Nauka odbywa się nie tylko w murach szkoły. Zgodnie z powiedzeniem: „Podróże kształcą”, uczniowie dzięki edukacyjnym wycieczkom poznają swój region, tradycje oraz  zabytki historii.

     

  • Sukcesy sportowe.

    SUKCESY SPORTOWE GIMNAZJALISTÓW

    We wrześniu b.r. odbyły się pierwsze zmagania sportowe na szczeblu powiatowym,w których udział wzięła również młodzież z pakoskiego gimnazjum.

    Indywidualne biegi przełajowe- to pierwsze zawody,w których gimnazjaliści wystartowali. Najlepsze, III miejsce zajęła Katarzyna Żmich, kwalifikując się jednocześnie do finału wojewódzkiego.

    Dwa kolejne sukcesy osiągnęli sportowcy z Pakości w zmaganiach w sztafetowych biegach przełajowych. Tytuł wicemistrza powiatu wywalczyła drużyna dziewcząt w składzie: Katarzyna Żmich, Julia Łodożyńska, Wiktoria Zimosz, Klaudia Czkalska, Hanna Stępień, Natalia Bydałek, Antonina Nawrocka, Dagmara Gilas, Zuzanna Nadolska, Weronika Wiśniewska i Alicja Domańska.

    Na tych samych zawodach brązowy medal zdobył zespół chłopców, w skład którego wchodzą: Mikołaj Trawka, Jakub Ślefarski, Jakub Dybicz, Patryk Robaszewski, Adam Mrówczyński, Mateusz Pluciński, Kacper Ślefarski, Mateusz Rościszewski, Miłosz Stawski, Eryk Wójcik, Kacper Zimosz, Kamil Śmigielski i Patryk Pustelnik.

  • Piłkarskie "Szóstki"

     

    Z wicemistrzostwem powiatu i awansem do ćwierćfinału wojewódzkiego!

    Podczas  tegorocznych rozgrywek w tzw. „szóstkach” piłkarskich pakoscy gimnazjaliści wzięli udział w dwóch turniejach. Pierwszy, eliminacyjny odbył się 01.10.2014r. w Kruszwicy. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. W 4 spotkaniach zdobyli 9 punktów i z drugiego miejsca awansowali do imprezy głównej.
    Wyniki:

    Pakość - Kruszwica 1:0 (bramka: D. Kowalski), 
    Pakość - Inowrocław 2:1. (bramki: M. Rościszewski, M. Trawka),
    Pakość - Janikowo 0:4
    Pakość - Bachorce 4:2 (bramki: 2 - M. Rościszewski, po jednej M . Trawka, M. Grandosz)

    Finał powiatu rozgrywany był 9.10.2014r. w Janikowie. Reprezentanci pakoskiego gimnazjum również w tej imprezie pokazali się z pozytywnej strony. Po dwóch remisach w grupie 0:0 z gospodarzami oraz 1:1 z Gimnazjum nr 1 z Kruszwicy, z drugiego miejsca awansowali do półfinału. Tam po bardzo dobrym spotkaniu pokonali faworytów z  Gniewkowa 2:0 (bramki: M. Rościszewski i K. Pacia). Niestety w finale przyszedł kryzys   i nie sprostali reprezentacji Gimnazjum nr 2 z Kruszwicy, ulegając 5:1. Honorową bramkę zdobył M. Rościszewski. 

    Warto podkreślić fakt, iż gimnazjaliści z Pakości byli drużyną rocznikowo najmłodszą, składającą się w większości z uczniów klasy pierwszej, sportowej. Druga lokata w gronie sześciu, starszych i bardziej doświadczonych  reprezentacji jest na pewno dużym osiągnięciem, stanowiącym dobry prognostyk na przyszłość.  Już za tydzień w Bydgoszczy, rozpoczynamy kolejną fazę rozgrywek, której stawką będzie awans do półfinału wojewódzkiego.

    Skład „srebrnej” drużyny: M. Kurowski, D. Kowalski, M. Rościszewski, K. Pacia, M. Grandosz, M. Trawka, W. Bacia, K. Bykowski, M. Labuda, D. Krawczyk, I. Demby, M. Pluciński.

     

    Ariel Nadolski

  • Europejski Dzień Języków

     

       

     

    Każdego roku, 26 września, w szkołach całej Europy jest obchodzony Europejski Dzień Języków. Inicjatywa ta, podjęta w 2001 roku, służy promowaniu bogactwa językowego Europy. W tym roku pakoskie Gimnazjum po raz kolejny przyłączyło się do obchodów.

     Podczas zorganizowanego w tym dniu apelu, uczniowie   obejrzeli  przedstawienie , dzięki któremu dowiedzieli się,  jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć w Londynie, Paryżu, Berlinie i Moskwie. Nie zabrakło też  pełnych humoru scenek sytuacyjnych przedstawiających nieporozumienia wynikające z nieznajomości języków obcych. Ciekawym  tłem dla występów młodych artystów była prezentacja multimedialna .

    Dużą popularnością wśród uczniów cieszył się quiz językowy, który sprawdzał wiedzę o kulturze krajów europejskich. Pierwsze miejsce zajęła Iga Krawczyńska z kl.IIc, drugi był Jakub Jabłoński z kl.III ,a trzecie miejsce zajął Dawid Błaszak  z kl. IIIa.  Uczennice naszej szkoły, Julia Waliszewska, Beata Wądrzyk, Wiktoria Gromek, Julia Ziemińska i Oliwia Łechtańska  udowodniły, że potrafią świetnie  śpiewać po angielsku, rosyjsku i francusku. Publiczności podobał się także taniec  zaprezentowany przez Katarzynę Żmich, Weronikę Wiśniewską i Dominikę Trawkę. Nad przygotowaniem imprezy czuwały nauczycielki języków obcych: Lidia Augustyn, Kamila Błaszczyk, Joanna Wawrzyniak i Agnieszka Wojtysiak. 

     

     

    Agnieszka Wojtysiak

  • Sprzątanie świata 2014

       

    19 września 2014 uczniowie pakoskiego Gimnazjum  wraz z wychowawcami wzięli czynny udział w akcji Sprzątanie Świata - międzynarodowej kampanii odbywającej się - od wielu już lat - na całym świecie w trzeci weekend września.  Przedsięwzięcie to ma na celu głównie kształtowanie świadomości ekologicznej młodych ludzi, poprzez uświadamianie konieczności segregowania odpadów i ich przetwarzania  w celu ochrony  dóbr  naturalnych.  Przed udziałem w akcji nauczyciele przypomnieli wychowankom zasady segregacji odpadów by w czasie akcji zebrane nieczystości, odpady komunalne wrzucali do odpowiednich worków. Udało się posprzątać park miejski i ulice Pakości.  W czasie niespełna godziny, ponad 250 uczestników wydarzenia zebrało  głównie butelki plastikowe, torebki jednorazowe, opakowania po żywności, puszki, kapsle itp. Ważne jest by wpoić młodym ludziom nawyk  dbałości o czystość środowiska i swojego otoczenia przez 365 dni w roku, jest to istotne nie tylko dla nas, ale  i dla  przyszłych  pokoleń. Od nas bowiem zależy, jaki świat im zostawimy.

     Organizacja piątkowej akcji była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta  i   Przedsiębiorstwu Usług Gminnych, którym za wsparcie i udział w edukacji młodych ludzi dziękujemy.

    W.P.

     

  • Dni wolne

  • Podręczniki szkolne na rok 2014-2015

    Sprawdź jakie podręczniki musisz kupić!

  • Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015

    Regulamin rekrutacji do Gimnazjum

    Kwestionariusz (Word)

    Kwestionariusz (PDF)

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
  • Dyrektor szkoły: (52)566 58 13
    Intendent: 782 813 534
    Portiernia: 607 237 703

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: (52)566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć