Inne

  • Gimnazjaliści brązową drużyną w powiecie!

     

     Kolejny dobry występ zaliczyli reprezentanci gimnazjum im. Estkowskiego w Pakości. Finałowa impreza odbyła się 26.03.2015r. w janikowskiej  hali widowiskowo-sportowej. Chłopcy z rocznika 1999 i młodszego w stawce 6 silnych ekip uplasowali się na najniższy stopniu podium . W 4 spotkaniach odnieśli 2 zwycięstwa ( 2:1 nad Janikowem i 1:0 nad Kruszwicą ) i 2 porażki ( 3:1 z Inowrocławiem i 4:0 z Gniewkowem). Ponownie najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Mateusz Rościszewski,  dla którego był pożegnalny występ w barwach Naszej szkoły. Pakoski talent, otrzymał  znakomitą propozycję sportowo-edukacyjną od Pogoni Szczecin i w dniu  8.04.2015r. na stał przeniósł się do miasta portowego nad Odrą. Na pewno  taka decyzja, życiowa szansa wpłynie na jeszcze wiekszy,  dynamiczny rozwój młodego piłkarza . Być może za jakiś czas zobaczymy Mateusza strzelajacego gole na boiskach  Ekstraklasy, w co wszyscy wierzymy i będziemy mocno zaciskać  kciuki. 

    Skład pakoskiej ekipy:  Michał Kurowski, Mateusz Rościszewski, Dominik Kowalski, Mateusz Pluciński, Igor Demby, Kamiol Pacia, Wiktor Bacia, Mikołaj Grandosz, Michał Labuda, Mikołaj Trawka, Jakub Mróz, Kacper Bykowski.

     

                                                                                                                    Ariel Nadolski

  • W Kościelcu Kujawskim...


     W piątek 27 marca 2015 r. w czasie "Drzwi otwartych" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu odbyło się kilka konkursów dla młodzieży gimnazjalnej. Uczniowie klas trzecich Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego brali udział w konkursie polonistycznym "Poprawnie mówię, poprawnie piszę" i matematycznym.

    Uczennica kl. IIId Julia Bydałek zajęła pierwsze miejsce w konkursie polonistycznym, natomiast zespół uczniów w składzie: Wiktor Babiarz, Grzegorz Lasota, Aneta Czerwonka i Jakub Dybicz - czwarte miejsce w konkursie matematycznym.

    Serdecznie gratulujemy.

  • Sukces Anety

    SUKCES  NASZEJ GIMNAZJALISTKI ! 

    W marcu zakończył się etap wojewódzki konkursu przedmiotowego z języka angielskiego organizowanego pod patronatem Bydgoskiego Kuratorium Oświaty. Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne  z radością i dumą przyjęła informację o sukcesie naszej uczennicy.

    Aneta Czerwonka uczennica klasy III c, która przygotowywała się pod kierunkiem p. Lidii Augustyn została LAUREATEM KURATORYJNEGO KONKURSU z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.  Aneta 21 marca 2015 roku zmierzyła się  z zadaniami z zakresu  wiadomości i umiejętności z języka angielskiego na poziomie B1+ w dwóch częściach konkursu, części pisemnej i ustnej. Korzystając z uprawnień laureata, Aneta została zwolniona z części językowej egzaminu gimnazjalnego i otrzyma z nich maksymalną liczbę punktów. Aneta zostanie też przyjęta do wybranej przez siebie publicznej szkoły ponadgimnazjalnej oraz otrzyma ocenę celującą z języka angielskiego.

  • Sukces Gimnazjalistów

     

     

    Gimnazjaliści  z Pakości 

    będą reprezentować województwo kujawsko-pomorskie 

    w Warszawie

     

    Miło nam  poinformować,   że uczniowie  klasy  III a, Natalia Cuber i Marcin Kijanowski,  będą reprezentować województwo kujawsko- pomorskie podczas ogólnopolskiego etapu konkursu „Europejskie Wysłuchanie Młodzieży”, w którym stawką będzie wyjazd na kolejny etap do Luksemburga.

    Kuratoryjna Komisja Konkursowa doceniła nasze dotychczasowe działania związane z ideą edukacji włączającej, która jest obecnie priorytetem nie tylko polityki państwa, ale wszystkich krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

    Naszym atutem, który zdecydował o zwycięstwie i przejściu do kolejnego etapu, było przede wszystkim to, że tak mała szkoła, nie posiadająca statusu szkoły integracyjnej, przeprowadza tak wiele różnorodnych działań dla uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych. Podkreślono, że pakoskie gimnazjum wspiera, docenia i odkrywa mocne strony każdego młodego człowieka, dając mu szanse wszechstronnego rozwoju  oraz stwarzając ku temu odpowiednie warunki. 

  • Stop wagarom!

      

     

    Gimnazjaliści mówią: „Nie wagarom!”

     

    Tradycją Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości stało się już, że 21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, który wielu uczniom kojarzył się z wagarami, ale przede wszystkim dniem odkrywania talentów. Gimnazjum, jako jedno z nielicznych w powiecie inowrocławskim, nosi zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” przyznany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji pod patronatem MEN. Tego dnia poprzez uczestnictwo w kreatywnych zajęciach uczniowie oddają się swoim pasjom. Mogą wybierać spośród kilkunastu warsztatów, m.in.: kulinarnych, fryzjerskich, telewizyjnych, chemicznych, plastycznych, kosmetycznych, animacji ruchu. Podczas trwających ok. 2 godz. warsztatów uczniowie rozwijają swoje talenty i umiejętności, a następnie prezentują całej społeczności szkolnej to, co wykonali lub czego się nauczyli. Jest to zawsze najciekawszy punkt imprezy.

    Dzień Talentów nie obfitowałby jednak w tak wiele atrakcji, gdyby nie współpraca z wieloma szkołami ponadgimnazjalnymi, instytucjami oraz osobami prywatnymi z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. To dzięki ich zaangażowaniu i pasji gimnazjaliści mogą odkrywać swoje uzdolnienia.

    W tym roku w roli prowadzących gościliśmy : TVP Bydgoszcz, Gimnazjum z Dąbrowy Biskupiej, Akademię Szkolnictwa AS z Inowrocławia, artystę plastyka z MDK w Inowrocławiu, Szkołę Tańca Adama Borzęckiego z Inowrocławia, grupę Santo Fuego z Pakości oraz kosmetyczkę z salonu kosmetycznego w Pakości.

  • Dzień matemtyków

      

    Święto Liczby Π

     

    Z okazji Święta Liczby П w gimnazjum 13 marca 2015r. odbył się I Pitagorejski Marsz na Orientację. Jego celem było połączenie rekreacji z matematyką oraz promocją terenów zielonych Pakości.

    W zawodach uczestniczyło 51 patroli, w sumie 210 uczniów naszej szkoły. Posługując się mapą  młodzież musiała odszukać w terenie 12 punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie oraz rozwiązać zadania i rebusy. Długość trasy wynosiła około 2km. O wyniku końcowym decydowała liczba odnalezionych punktów kontrolnych, liczba rozwiązanych zadań i czas pokonania trasy. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna w składzie: Pacia Kamil, Dybicz Jakub, Przybylski Marek, Ślefarski Jakub i Jagodziński Hubert. Gratulujemy!

  • Historia na żywo.

     

    Żywe lekcje historii dla gimnazjalistów

    10 lutego 2015 r. w naszym gimnazjum miały miejsce bardzo nietypowe, bo "żywe", lekcje historii. Przeprowadziło je bractwo rycerskie KERIN mające swoją siedzibę w miejscowości Subkowy niedaleko Tczewa. Nie była to ich pierwsza wizyta w szkole. W bieżącym roku „rycerze” postanowili zapoznać uczniów z historią starożytnego Rzymu oraz ze zwyczajami rycerskimi w średniowieczu. Podczas pierwszej lekcji gimnazjaliści przenieśli się w czasie do starożytnego Rzymu. Zapoznali się ze strojami i zwyczajami arystokracji rzymskiej, z podbojami tamtej armii i sposobami jej walki. Wybrani uczniowie wzięli bezpośredni udział w spektaklu, odgrywając role  senatorów w republice rzymskiej, właścicieli ziemskich czy gladiatorów. W trakcie drugiego spotkania prowadzący zaprezentowali najpopularniejsze rodzaje broni używanej w średniowieczu. Odbyły się też konkurencje między rycerzami ubranymi w pełen rynsztunek rycerski.

    Pokazy obfitowały w anegdoty i żarty, co bardzo przypadło uczniom do gustu, a także rozbudziło ich wyobraźnię, toteż z wielkim zainteresowaniem brali czynny udział w przedstawieniach. Ich bezpośrednie zaangażowanie, możliwość korzystania z licznych eksponatów historycznych, pozwoliły im łatwiej zrozumieć dzieje człowieka. Żywe lekcje historii spełniają zatem ważną rolę w procesie edukacji, ponieważ dzięki ludziom odtwarzającym przeszłość historia nabiera barw i staje się dotykalna.

    Uczniowie pakoskiego gimnazjum po raz kolejny przekonali się, że historia nie jest nudną nauką, lecz fascynującą przygodą.

     

  • Sukces Alicji

     

    „Jesteście nadzieją świata…”

    W sobotę 14 lutego 2015 roku o godz. 10.00 w Bydgoszczy odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Miło nam poinformować, że Alicja Grobelska - uczennica klasy II a naszego gimnazjum została laureatką i tym samym w przyszłym roku szkolnym zostanie zwolniona z tej części egzaminu gimnazjalnego. Alicja zostanie też przyjęta do wybranej przez siebie publicznej szkoły ponadgimnazjalnej oraz otrzyma ocenę celującą z języka polskiego.

    Natomiast uczennica klasy III c, Aneta Czerwonka, przygotowywana przez p. Lidię Augustyn, zakwalifikowała się do ostatniego etapu Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Aneta w etapie rejonowym zmierzyła się  z zadaniami z zakresu  wiadomości i umiejętności z języka angielskiego na poziomie B1, a  21 marca 2015 roku weźmie udział w etapie wojewódzkim  konkursu, który składać się  będzie z dwóch części: pisemnej i ustnej na poziomie znajomości języka B1+.

    Gratulujemy dziewczętom ogromnej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Tydzień czytania...

      

    „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się (…)”

                     Aleksander Puszkin

    Ostatnio informowaliśmy, że pakoskie gimnazjum bierze udział w programie „Szkoła z Klasą 2.0” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ponieważ tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Czytamy i odkrywamy”, to jedną z akcji proponowanych uczestnikom jest przeprowadzenie Tygodnia Czytania. I takie  też wydarzenie miało miejsce w  naszej szkole w lutym.

    W ciągu tygodnia odbyły się liczne cieszące się zainteresowaniem uczniów akcje. Na wystawie promującej czytanie znalazły się przygotowane przez młodzież plakaty, ilustracje do książek i własnoręcznie wykonane inicjały (przy użyciu oczywiście TIK), a w całej szkole rozmieszczono ciekawe sentencje.

     A oto inne pomysły, które zostały zrealizowane podczas Tygodnia Czytania:

    - flash mob, czyli czytanie książek, czasopism, e-booków przez uczniów zgromadzonych na korytarzach podczas jednej z przerw,

    - „Jedz między wierszami”, czyli czytanie literatury konsumującym gimnazjalistom   w szkolnej stołówce przez nauczycielkę j. polskiego p. Beatę Kwiatkowską,

    - przebranie się za postać z literatury (pojawiła się m.in. dziewczynka z zapałkami,  Czerwony Kapturek czy Hermiona),

    - walentynkowy konkurs „Literackie kochanie”,

    - literackie kalambury,

    - konkurs recytatorski „Strofy o miłości”,

    - wspólne czytanie ulubionych książek w klasach,

    - plebiscyt na ulubioną książkę,

    - sonda dotycząca czytelnictwa,

    - konkurs na alternatywne zakończenie ulubionej książki,

    - baśń opowiedziana za pomocą fotografii.

     

    Ale na tym się nie skończyło, bowiem w akcję zaangażowali się nie tylko nauczyciele biorący udział w programie „Szkoła z Klasą 2.0”; wśród działań przeprowadzonych przez innych pedagogów znalazło się czytanie map, konkurs czytelniczy „Lektury nam niestraszne” oraz quiz literacki, który polegał na tym, że uczniowie czytali fragmenty swoich ulubionych książek i układali pytania z nimi związane.

    Tydzień Czytania był bardzo pracowitym tygodniem. Teraz przed nami kolejne wyzwanie, czyli Tydzień Odkrywania, a o jego efektach poinformujemy w najbliższym czasie.

    Agnieszka Skibowska

  • Ferie w Gimnazjum

       

      

    ALBUM

                Jak co roku w pakoskim gimnazjum przez dwa tygodnie odbywały się półkolonie dla młodzieży. Brało w nich udział 29 uczniów.                                                                

    Opiekunowie: pani Edyta Pietrzak, pani Halina Pietrzak oraz pan Ariel Nadolski przygotowali szereg zajęć, które cieszyły się dużym powodzeniem, a ich różnorodność powodowała, że każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Wśród atrakcji, które czekały na gimnazjalistów, można wymienić wizytę na kręgielni i lodowisku „Lodolandia”, pobyt na basenie w Parku Wodnym, projekcje filmów „Pingwiny z Madagaskaru” i „Jupiter. Intronizacja” w inowrocławskim Kinomaxie oraz wyjazd do toruńskiego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

    Gimnazjaliści mieli też okazję uczestniczyć w zajęciach z zumby prowadzonych przez panią Marzenę Przekwas. Dodatkowo dzięki uprzejmości pana Roberta Wojciechowskiego młodzież, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, wzięła udział w treningu siłowo-kondycyjnym crossfit w CF Renegat, który mieści się w hali OSiR   w Inowrocławiu.

    Podczas tych dwóch tygodni na sali gimnastycznej odbywały się również zajęcia sportowo – rekreacyjne, rozegrano też Turniej Piłki Siatkowej, Turniej Piłki Nożnej oraz Turniej Piłki Koszykowej.

    W czasie ferii uczniowie korzystali z posiłków serwowanych przez szkolną stołówkę, zawitali też  na pyszną pizzę do pizzerii „Don Pablo” w Inowrocławiu oraz na równie dobrą shoarmę  do toruńskiej restauracji „Sphinx”.

     

    O dobrych nastrojach uczestników półkolonii świadczyć mogą załączone zdjęcia.

     

    E.P./H.P./A.N.

  • Ołówek dla Afryki

      

    Ołówek dla Afryki”

    „Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko, 

    Niech na niebie stanie tęcza malowana twoją kredką. 

    Więc chodź, pomaluj mi życie, niech świat mój się zarumieni, 
    Niech mi zalśni w pełnym słońcu, kolorami całej ziemi.”

     
    Słowa piosenki śpiewanej przed laty przez zespól „Dwa plus jeden” są w pewnym sensie podsumowaniem zakończonej w piątek 13 lutego akcji charytatywnej „Ołówek dla Afryki”. Przez kilka tygodni trwała ona w naszym gimnazjum i była odpowiedzią na działania ogłoszone przez poznańską organizację Redemptoris Missio. Tym razem młodzież, nauczyciele  i mieszkańcy Pakości włączyli się w zbiórkę kredek, ołówków, długopisów i kredy dla afrykańskich dzieci. Dla tych młodych mieszkańców Czarnego Lądu bardzo często są to przedmioty unikalne. Na terenach, na których każdego niemal dnia trwa walka o wodę i żywność, walka o przetrwanie przybory szkolne są luksusem, na który rodzice nie mogą sobie pozwolić. Dlatego też spróbowaliśmy kolejny raz pomóc. Wiele osób zaangażowało się  w to przedsięwzięcie i udało się nam zebrać trzy kartony darów, które po zapakowaniu przekazane zostały do poznańskiej siedziby fundacji, a stamtąd trafią do potrzebujących dzieci.

                Z pewnością łatwiej jest pomóc komuś, kto znajduje się blisko nas, jednak czasami warto też wyciągnąć rękę do osób, których twarzy i imienia nie znamy i które nie mogą nam osobiście za to podziękować. Warto „namalować kolorową tęczę”, która wywoła uśmiech  na dziecięcych twarzach i sprawi, że choć na chwilę ich świat się zarumieni. Może też przez moment pomyślą oni o ludziach mieszkających gdzieś daleko w kraju na północy.

    Wszystkim, którzy pierwszy lub kolejny już raz zaangażowali się w naszą akcję bardzo serdecznie dziękujemy. Mówimy im też: do następnego razu. Wierzymy bowiem, że dobro, które robimy kiedyś do nas wróci i często pomagając innym, pomagamy też sobie, bo stajemy się lepsi, wrażliwsi, bardziej otwarci na innych.

  • Gimnazjum w szkole z Klasą 2.0"

      

     

    W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do kolejnego programu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a mianowicie do „Szkoły z Klasą 2.0”, który trwać będzie do września. Ideą programu jest przede wszystkim wskazanie, jak ważną umiejętnością jest mądre i przemyślane wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy szkoły.

    Tegoroczna, piąta już edycja prowadzona jest pod hasłem „Czytamy i odkrywamy”. Jednym z zadań dla szkół, które znalazły się w programie było stworzenie Szkolnego Kodeksu 2.0, czyli zbioru zasad bezpiecznego i mądrego korzystania z TIK. W związku z tym 16 stycznia na Debacie szkolnej zebrali się przedstawiciele wszystkich klas, nauczyciele będący w Zespole 2.0, pedagog szkolny oraz p. dyrektor.

    Na początku spotkania prowadząca p. B. Kwiatkowska przybliżyła zebranym idee programu, a także przypomniała podstawowe pojęcia: TIK, Kodeks 2.0, Netykieta, prawo autorskie, cyberprzemoc (stalking, pishing, grooming, trollowanie itp.). Przedstawione zostały również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów naszego gimnazjum nt. TIK i bezpieczeństwa w sieci.

     Niezwykle konstruktywną dyskusję zakończyło głosowanie nad wypracowanymi punktami Szkolnego Kodeksu 2.0, które mają obowiązywać całą społeczność gimnazjalną.

     

                                                                                                  Agnieszka Skibowska

  • Stypendia rozdane...

    Młodzi zdolni

    W szkołach nadszedł czas podsumowań półrocznej pracy uczniów.    W związku z tym w gimnazjum 3 lutego odbył się apel, na którym zebrani mogli zapoznać się z analizą zachowania, frekwencji oraz dokonaniami gimnazjalistów w nauce i sporcie.   

        Stypendia z rąk burmistrza Pakości pana Wiesława Kończala otrzymali uczniowie z najwyższą średnią i najlepsi sportowcy.

    A oto wyróżnieni, którzy otrzymali stypendia naukowe i sportowe:

    Nadolska Zuzanna (ID)

    Dybicz Jakub (IIIC)

    Cuber Natalia (IIIA)

    Nowak Monika (IA)

    Nawrocka Antonina (IC)

    Babiarz Wiktor (IIIA)

    Czerwonka Aneta (IIIC)

    Bydałek Julia (IIID)

    Żmich Katarzyna (IID) - osiągnięcia sportowe

    Rościszewski Mateusz (ID) - osiągnięcia sportowe

    Gratulujemy zdolnej młodzieży i życzymy kolejnych sukcesów...

  • Spotkanie z Gabrielem Fleszarem

       

    Koncert profilaktyczny Gabriela Fleszara

    Wywiad z G.Fleszarem przeprowadzony przez G.Lasotę i N.Cuber

             W dniu 30 stycznia 2015r. w Gimnazjum odbył się koncert profilaktyczny w wykonaniu znanego piosenkarza i muzyka Gabriela Fleszara, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

    Gabriel Fleszar swój koncert muzyczny przeplatał wspomnieniami i doświadczeniami z własnego życia i innych znanych sobie osób, przestrzegając przed niewłaściwymi wyborami. Podczas 2-godzinnego spotkania dzielił się z młodzieżą przekonaniem, że wszelkie używki, to droga donikąd zarówno dla zwykłych ludzi jak i tych znanych i bogatych. Nasz gość zachęcał uczniów do odważnego i kategorycznego mówienia „nie”  w sytuacjach nacisku kolegów oraz do budowania wiary we własną godność i wartość.

    Uczestniczący w koncercie mogli usłyszeć w wykonaniu muzyka takie utwory jak: „Wolności oddać nie umiem”, „Frozen” – z repertuaru Madonny czy najbardziej znaną piosenkę Gabriela Fleszara  „Kroplą deszczu”. 

  • Spotkanie z panią Żanetą Glanc

      

    „Sport hartuje ciało

    i kształtuje ducha”

     

    2 lutego 2015 r. w gimnazjum gościła pani Żaneta Glanc, zawodniczka klubu Olimpia Poznań, mistrzyni olimpijska w rzucie dyskiem. Przybyła ona do nas wraz ze swoim trenerem panem Jerzym Sudołem, człowiekiem, który przed laty mieszkał w Pakości i jest absolwentem naszej szkoły. 

    Podczas spotkania przedstawiona została krótka prezentacja, która przybliżyła nam postać mistrzyni i pokazała jej osiągnięcia medalowe. Później nasi goście opowiadali o blaskach i cieniach swojej pracy, o sporcie, który jest ich pasją, o sporcie, który daje radość sukcesów, ale jednocześnie żąda wielu wyrzeczeń.

    Następnie przyszedł czas na pytania gimnazjalistów, na które z ochotą odpowiadała zarówno sportsmenka jak i jej trener. Tę część spotkania zakończył konkurs, którego nagrodą była koszulka reprezentacji Polski w lekkiejatletyce. Należało podać odległość jaką uzyskała  p. Żaneta podczas pierwszego rzutu w swojej karierze. Największą intuicją i szczęściem wykazała się Agata Czaja z kl. II c, która zdobyła tę cenną nagrodę. Gratulujemy!

    Na zakończenie spotkania p. dyrektor wręczyła gościom upominki związane z naszą szkołą i z Pakością. Dla trenera p. Sudoła mogą one być nostalgicznym powrotem do lat młodości…

    Potem przyszedł czas na autografy, oglądanie trofeów p. Żanety. Po krótkim przystanku w Pakości goście ruszyli w dalszą drogę, na zgrupowanie sportowe do Cetniewa.

    Kolejny raz gościliśmy w naszych progach znane osoby ze świata sportu. Osoby, które dzięki ciężkiej pracy, treningom, samozaparciu oraz zdolnościom osiągnęły mistrzostwo           w swojej dziedzinie. Mogą być one dla nas przykładem, że warto poświęcić się temu, co jest naszą pasją. Przykładem, aby każdego dnia zmagać się ze słabościami własnego ciała i trudnościami życia.

    Pani Żanecie i jej trenerowi dziękujemy za odwiedziny i życzymy wielu sukcesów, które dla nas kibiców będą powodem do wzruszeń.

  • Archipelag skarbów

      

    Uczniowie klas III gimnazjum odkryli Archipelag Skarbów

     

    W dniach 26-27 stycznia w Gimnazjum gościli trenerzy z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Kobyłki k. Warszawy, którzy prowadzili  program profilaktyczny dla klas III pod nazwą „Archipelag Skarbów”.

    W trakcie warsztatów przekazana została młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i  szacunku. Uczniowie uczyli się, jak „okiełznać  tygrysy”(metafora silnych impulsów m.in. zakochania, pobudzenia seksualnego, złości  i gniewu), które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Trenerzy dali młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zachęcali młodzież do korzystania z tych wskazówek, do trenowania siły własnego charakteru.

    Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży  w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu swoich pasji i marzeń.

    Program zakończył się  Festiwalem Talentów, czyli prezentacją dzieł uczniów dot. tematyki poruszanej w trakcie zajęć. Swoje prace zaprezentowali: Zuzanna Kubiak z kl. III d, Kacper Florczyk  i Sebastian Michalak z kl. III b.

    Prowadzący program spotkali się także z rodzicami uczniów biorących udział w programie.  W trakcie zebrania zapoznali rodziców z głównymi celami programu oraz udzielili wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na tematy tak trudne jak: seksualność, pożądanie czy popęd płciowy.

    Program „Archipelag Skarbów” jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).

  • Ołówek dla Afryki!

    Zbieramy przybory szkolne dla afrykańskich dzieci. Rzeczy te polecą z polskimi żołnierzami do Republiki Środkowej Afryki i zostaną przekazane misjonarzom. Oni rozdadzą je dzieciom, dla niektórych z nich będa to pierwsze przybory szkolne w ich życiu.

    Najbardziej potrzebne są długopisy, ołówki, nie muszą nowe. Akcja potrwa do końca lutego. 

  • Wielka Orkiestra

    12.01.2015

     

      

    Gimnazjaliści już kolejny raz pokazują, że nie pozostają obojętni na pomoc innym. Chętnie włączają się w różne akcje organizowane w szkole jak i poza nią, a idea wolontariatu nie jest naszej młodzieży obca.   

    Tym razem odpowiedziała ona na apel pomysłodawcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w niedzielę, 11 stycznia b.r., wraz z nauczycielkami gimnazjum, licznie przybyła do Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości, aby wziąć udział już w 23. Finale WOŚP. Pogoda wprawdzie nie rozpieszczała, ale humory wolontariuszom dopisywały, tym bardziej, że zawsze czekała na nich ciepła herbata, zupa oraz drożdżówki, o co dbały nasze gimnazjalistki, dyżurujące w kuchni….

    Pieniądze, które udało się zebrać, wykorzystane zostaną "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów" - bo tak też brzmiał temat tegorocznej akcji.

    Cieszy fakt, że w czasach, w których dla wielu nie liczy się drugi człowiek, nasza młodzież udowadnia, że pomaganie innym może być trendy…

    Agnieszka Skibowska

  • Bezpieczna woda

       

    Nasza szkoła, przykłada wiele uwagi do profilaktyki bezpieczeństwa gimnazjalistów

    W odpowiedzi na inicjatywę Ministerstwa Sportu i Turystyki „Bezpieczna Woda", wspieranej także przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, która ma na celu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, spędzających czas wolny w rejonach zamarzniętych zbiorników wodnych. A taką sytuację mamy w gminie. 5 stycznia w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych, pakoscy gimnazjaliści mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na ten temat.

    W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy II D i III C, uczestnicy projektów edukacyjnych UE. Przygotowane zostały dlanich plakaty, ulotki edukacyjno – informacyjne, które otrzymali do zapoznania i wykorzystania, o tym jak zachować się wpadając do przerębli, gdy załamie się lód, gdy ktoś wpadnie do lodowatej wody, jak unikać takich sytuacji.

    Dodatkowo młodzież miała okazję do ćwiczeń związanych z właściwym zachowaniem się wobec nieznanego psa. Uczniowie dowiedzieli się, jak dać się poznać psu, żeby nie sprowokować go do niebezpiecznych zachowań, czego unikać w kontakcie z nieznanym psem, a nawet jak bezpiecznie podać smakołyk. Przećwiczyli też pozorowany atak psa, przyjmując bezpieczne pozycje. Oto kilka zdjęć z tych ważnych dla bezpieczeństwa zajęć.
     

  • Świąteczne kolędowanie

       

    Tuż przed świętami, czyli 19 grudnia,  społeczność gimnazjum wzięła udział   w nietypowym  spotkaniu, tj. w konkursie kolęd i pastorałek zorganizowanym przez nauczycielki: Agnieszkę Skibowską i Halinę Pietrzak. Jego celem było m.in. wytworzenie świątecznej atmosfery, podtrzymanie tradycji śpiewania kolęd, poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych oraz integracja uczniów.

    Jury w składzie: p. dyrektor Mariola Szlyfarska, p. Katarzyna Burchardt, p.  Dariusz Kaźmierczak oraz uczennica Jolanta Kubicka, oceniając występy klas brało pod uwagę następujące kryteria:

    - dobór repertuaru,

    - poziom wykonania,

    - interpretację kolędy lub pastorałki,

    - pomysłowość i oryginalność uczestników wyrażająca się w przygotowanych przez nich strojach kolędniczych oraz rekwizytach wykorzystanych podczas występu.

     

    Tegoroczny konkurs wygrała klasa p. Wiotetty Grudzińskiej, czyli IIIA. Drugie miejsce zajęła klasa IC, a trzecie klasa IID. Jury wyróżniło również nagrodą indywidualną uczennicę klasy IIC Beatę Wądrzyk.

    Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, jak również wszystkim uczestnikom konkursu... 

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
  • Dyrektor szkoły: (52)566 58 13
    Intendent: 782 813 534
    Portiernia: 607 237 703

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: (52)566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć