W roku szkolnym 2016/2017 pakoskie Gimnazjum będzie brało udział w międzynarodowym partnerstwie szkół Erasmus Plus – akcja Mobilność uczniów, który będzie trwał od sierpnia 2016 do czerwca 2017 roku. W projekcie pod tytułem ,,Smacznie, zdrowo, na sportowo” uczestniczą cztery państwa: Polska, Litwa, Włochy i Łotwa. Na działania te szkoła otrzymała dofinansowanie blisko 18000 EUR. Projekt został opracowany przez zespół nauczycieli pakoskiego Gimnazjum.
Głównym celem działań jest promowanie zdrowego stylu życia, zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, przełamanie strachu przed mówieniem w języku angielskim, wykorzystywanie nowoczesnej technologii i poprawa samooceny. .Zaplanowano spotkania integracyjne, zajęcia o charakterze sportowym, degustacje potraw regionalnych, poznawanie sposobów ich produkcji, spotkania ze specjalistami do spraw żywienia oraz wycieczki edukacyjne do Poznania i Torunia.
W czasie tych działań uczestnicy poprawią komunikację w języku angielskim, poprawią swoje umiejętności organizacyjne i umiejętność współpracy w zespole. Wzmocni to ich samoocenę, zmobilizuje do stosowania zasad zdrowego stylu życia na co dzień. Każdy młody człowiek- uczestnik projektu pozna też kulturę i tradycje krajów partnerskich oraz udoskonali umiejętności korzystania z nowych technologii informacyjnych.
Spotkanie czterech różnych kultur będzie zapewne dla młodzieży gimnazjalnej ciekawym doświadczeniem i okazją do nawiązania nowych przyjaźni z kolegami z Litwy, Łotwy i Włoch.
Mariola Szlyfarska
Pod koniec 2001 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął deklarację o ustanowieniu 26 września corocznych obchodów europejskiego święta języków. Z okazji Dnia Języków w całej Europie organizowane są różne wydarzenia mające na celu promocję różnorodności językowo-kulturowej Europy. Od kilku lat w działania z okazji Europejskiego Dnia Języków angażuje się także nasze gimnazjum. W tym roku uczniowie, aby uczcić to święto przygotowali krótkie scenki w językach obcych (angielskim, niemieckim, rosyjskim) np. “U lekarza”, “W sklepie”, “Na lotnisku”. Scenki zostały nagrane, a następnie odtworzone w obecnosci wszystkich uczniów podczas apelu z okazji Europejskiego Dnia Języków. Tworząc filmy uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz doskonalili umiejętności językowe i znajomość technologii informatycznych. Zdobyte doswiadczenia będą mogli wykorzystać w działaniach w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ “Smacznie, zdrowo, na sportowo”, którego beneficjentem jest Gimnazjum w Pakości oraz partnerzy z Litwy, Łotwy i Włoch.
Kamila Błaszczyk
Akcja ta ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka a na końcu recykling. To także zachęta do dbania o środowisko.
Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu nie jest coroczna zbiórka śmieci lecz zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów (kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu. Dlatego tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów"
16 września 2016 r. uczniowie Gimnazjum z ochotą uczestniczyli w tej akcji. Zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci udowodnili, że potrafią działać wspólnie dla dobra Ziemi. Każda klasa miała wyznaczony teren, który solidnie posprzątano. Efekty pracy były zadowalające a nasze miasto lśniło czystością.
Mimo, że corocznie włączamy się w tą akcję było widać, nie do wszystkich ludzi dotarł apel, aby dbać o swoje środowisko. Pewnie upłynie jeszcze wiele czasu, nim ludzie zrozumieją, jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.
Wioletta Grudzińska
1 września 2016 r. o godz. 9.00 w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, rodzice, grono pedagogiczne, młodzież, a także uczniowie klas pierwszych. Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Pani Mariola Szlyfarska, następnie głos zabrał burmistrz Pakości Pan Wiesław Kończal. Tego dnia uczczono również minutą ciszy pamięć poległych w II wojnie światowej, złożono także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy września 1939 r. Naukę w tym roku szkolnym pobierać będzie 246 uczniów. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się z wychowawcami do klas, gdzie poznali nowy plan lekcji oraz organizację nowego roku szkolnego.
Programy profilaktyczne i inne działania profilaktyczne do realizacji w roku szkol.2016/2017 w ramach Programu Profilaktyki:
- realizator: Centrum Profilaktyki i Psychoterapii ,, Perspektywa’’, Łódź.
- realizator: Centrum Profilaktyki i Psychoterapii ,, Perspektywa’’, Łódź.
- realizator: Studio Diagnozy i Profilaktyki, Kraków.
- realizator: Centrum Profilaktyki i Psychoterapii ,, Perspektywa’’, Łódź.
( program promujący zdrowy i mądry tryb życia bez alkoholu, narkotyków , pornografii
i wczesnej inicjacji seksualnej )
- realizator: Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, Warszawa
z poszczególnymi kl. I
- realizator: specjalista ds. uzależnień z Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień
w Pakości
7 . Szkolenie dla rodziców kl.I - ,, Co rodzic powinien wiedzieć o środkach psycho-
aktywnych i jak uchronić przed nimi dziecko”
- realizator: specjalista ds. uzależnień z Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień
w Pakości
Wszystkie informacje dotyczące ubezpieczenia na ten rok szkolny znajdą Państwo na stronie firmy InerRisk( menu z lewej strony- "ubezpieczenie w szkole"):
W czasie uroczystego apelu zostali nagrodzeni uczniowie, którzy uzyskali najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym. Byli to: Wiktor Kosmala,Julia Waliszewska i Alicja Grobelska. Zwyciężczyni dyktanda ,,O złote pióro Burmistrza" Julia Witkowska odebrała nagrodę z rąk pana Szymona Łepskiego-zastępcy burmistrza Pakości.Pan Łepski wręczył uczniom stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.
Stypendystami za wyniki w nauce ( średnia powyżej 5,0) zostali następujący uczniowie: Matylda Kotyńska ( najwyższa średnia w szkole-5,75), Zuzanna Nadolska, Wiktoria Antczak, Prelikowska Natalia, Mroczyńska Olga, Dominika Nadolska, Monika Nowak, Jan Kurczewski,Weronika Beneturska, Natalia Bolewska,Julia Witkowska, Mateusz Węglewski,Julia Waliszewska, Antonina Nawrocka, Alicja Grobelska, Oliwia Łechtańska, Wiktoria Kruszyńska, Klaudia Gnutek, Beata Wądrzyk.
Za osiągnięcia sportowe stypendiami zostali wyróżnieni: Katarzyna Żmich, Zuzanna Nadolska, Anita Węglewska, Eryk Stec, Kacper Ślefarski.
Następnie pani Dyrektor Mariola Szlyfarska przyznała statuetki Gimnazjalisty i Sportowca Roku. Otrzymały je odpowiednio: Julia Witkowska i Katarzyna Żmich. Pani dyrektor i wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa ukończenia Gimnazjum, nagrody książkowe i dyplomy. Członkowie drużyny Ppoż: Daniel Labuda i Bartłomiej Wilk zostali odznaczeni złotymi odznakami. Całą uroczystość umilały występy chóru szkolnego i koncert Weroniki Beneturskiej. Na koniec w imieniu klas trzecich uczennica klasy 3a Julia Witkowska pożegnała całą społeczność szkolną. Dziś rozstaliśmy się też z wieloletnią nauczycielką naszej szkoły panią Małgorzatą Skonieczką oraz nauczycielką języka niemieckiego panią Moniką Cieślik.
Na koniec pani dyrektor złożyła wakacyjne życzenia wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Pakoskie gimnazjum wzbogaciło ostatnio swoją bazę dydaktyczną o nowoczesną multimedialną pracownię językową. Sala jest wyposażona w 24 stanowiska. Każde z nich ma w zestawie słuchawki i mikrofon, pozwalające między innymi na indywidualną konwersację nauczyciela z uczniem, pracę w parach i w grupach. Nauczyciel steruje całością przy pomocy panelu dotykowego. Na potrzeby pracowni zakupiono również laptop i drukarkę, wyrównano podłogę i położono nową wykładzinę. Pierwsze zajęcia, podczas których wykorzystano możliwości pracowni wzbudziły w uczniach wiele entuzjazmu i wzmocniły motywację do nauki języka angielskiego. Całkowity koszt nowego sprzętu to 25662 złote. Większość wydatków, bo aż 19050zł, pokryły fundusze zebrane podczas grudniowego kiermaszu świątecznego zorganizowanego w naszym gimnazjum. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom zaangażowanym w zbiórkę.
Agnieszka Wojtysiak
W poniedziałek, 30.05.2016 r. w Saloniku Literacko – Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Focić czy nie focić? Oto jest zagwostka” zorganizowanego z okazji Roku Szekspirowskiego, w ramach projektu „Wiele hałasu o Szekspira”.
Wśród nagrodzonych osób pojawiła się też Wiktoria Kruszyńska, uczennica kl. Ic, która zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy .
Halina Pietrzak
Ogólnopolska Noc Bibliotek to wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Wolno czytać”, co rozumiane jest dwojako: „wolno”, bo czytanie jest naszym wyborem, wyborem ludzi wolnych, którzy czytają, co chcą, co ich interesuje, co intryguje, ale też „wolno” oznacza czytanie powoli, z namysłem, bez pośpiechu, który towarzyszy nam każdego dnia. A podczas tej akcji biblioteki stają się miejscami wolnego wyboru książek i wolniej płynącego czasu, który spędzamy z innymi uczestnikami.
A co działo się w tym roku w naszej bibliotece? Co czekało na chętnych, którzy noc z 4 na 5 czerwca spędzili w szkole? Mnóstwo ciekawych akcji, czyli:
- Literackie kalambury,
- „Z kartki na szklany ekran” – quiz adaptacji filmowych,
- „Zemsta” na Dzikim Zachodzie, czyli znane lektury w nieznanej konwencji,
- „W świecie bohaterów H. Sienkiewicza” – literackie puzzle,
- „Baśniowe melodie” – konkurs znanych utworów z bajek,
- „Polecamy, zachęcamy”- głośne czytanie fragmentów ulubionych książek,
- „Flirt z dziełami H. Sienkiewicza” – gra towarzyska,
- Projekcja filmu proponowanego przez głównych organizatorów.
Uczniowie świetnie się bawili i byli bardzo dzielni – wytrwali od godz. 20.30 do godz. 8.00, a wczesnym rankiem powitał pełną energii młodzież piękny wschód słońca.
Czas szybko mija, szybko minęła też nasza Noc Bibliotek, a my mamy nadzieję znów spotkać się za rok, może w jeszcze większym gronie.
Agnieszka Skibowska
1 czerwca klasy 1 a i 2 c odwiedziły 1. Bazę Lotnictwa Transportowego, aby uczestniczyć w Dniu Otwartych Koszar z okazji Święta 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz z okazji Dnia Dziecka. Do udziału w zabawie zaproszono rodziny żołnierzy i pracowników wojska, a także uczniów okolicznych szkół.
Największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się prezentowane na płycie lotniska statki powietrzne. Do każdego typu samolotów i śmigłowców ustawiała się długa kolejka młodzieży, która chociaż przez chwilę chciała się poczuć jak wojskowi piloci. Dodatkowo zorganizowano pokaz pojazdów Wojskowej Straży Pożarnej oraz specjalistycznego sprzętu obsługi technicznej lotniska.
Niemal wszystkie elementy wojskowego umundurowania i wyposażenia można było dotknąć, przymierzyć lub wypróbować w działaniu. Nasi gimnazjaliści chętnie zakładali hełmy, trzymali karabinki wojskowe. Mogli skorzystać z symulatora lotów i poczuć się jakby przed chwilą wysiedli z samolotu Mi-20. Oglądali też pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, klas mundurowych z konińskich szkół oraz posłuchać utworów w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Powidza. Na koniec niebo rozbrzmiało hukiem silników wojskowych samolotów transportowych. Organizatorzy przygotowali pokazy dynamiczne samolotów w powietrzu, ataki symulowane, wspólne przeloty i pokazy akrobatyczne.
Słoneczna aura pozwoliła miło spędzić czas, a wojskowa grochówka wszystkim bardzo smakowała. Zmęczeni ale zadowoleni, pełni wrażeń pakoscy gimnazjaliści opuścili Powidz.
Kim jest prawdziwy humanista? To ktoś, komu nic, co ludzkie, nie jest obce, kto w związku z tym żywo interesuje się otaczającym go światem i ludzkimi sprawami, kto zna swoją przeszłość i z ciekawością patrzy w przyszłość. Kto zna się po trochu na wszystkim – wymieni tytuły sztuk Szekspira i poda nazwisko najlepszego piłkarza FC Barcelona.
Taką właśnie wiedzą musiała wykazać się uczennica kl. III a- Alicja Grobelska, która w dniu 20 maja 2016 r. wzięła udział w czwartej edycji konkursu pt. „Humanista Roku 2015/2016” odbywającego się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Lubicz. Konkurs miał miejsce na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdyż jest on jego współorganizatorem.
Zmagania konkursowe przeznaczone są dla uczniów klas trzecich gimnazjów z województwa kujawsko-pomorskiego, szczególnie zainteresowanych przedmiotami humanistycznymi oraz wykazujących się umiejętnościami i wiedzą wynikającą z podstawy programowej kształcenia ogólnego. Uczestniczyło w nich 89 gimnazjalistów z 47 szkół z całego województwa kujawsko-pomorskiego. W ciągu 70 minut uczniowie musieli odpowiedzieć na 160 pytań zamkniętych, wykazując się wiedzą z szeroko pojętej kultury, w myśl słów Terencjusza – głównego hasła humanizmu: "Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce". Wśród pytań dotyczących literatury, filmu, malarstwa, architektury, historii, poprawności językowej, polityki, sztuki, popkultury czy zjawisk społecznych znalazły się np. pytania o nazwy festiwali filmowych czy odnoszące się do identyfikacji portretów popularnych aktorów i muzyków kilku pokoleń.
Alicja Grobelska zdobyła tytuł finalisty tego konkursu, co oznacza, że musiała odpowiedzieć poprawnie na minimum 40 % pytań, co wcale nie było takim prostym zadaniem. Dzięki temu przysługuje jej prawo do wpisu na świadectwie w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia i otrzymania dodatkowych punktów w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Warto jeszcze przypomnieć, że Alicja w ubiegłym roku szkolnym, jako uczennica kl. II, zdobyła tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego, co uprawniło ją w br. szkolnym do zwolnienia z danej części egzaminu gimnazjalnego.
Zdolnej humanistce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie
Każda podróż to wielka przygoda, z której pragniemy wyciągnąć jak najwięcej. Z obiektywem w ręce przemierzamy drogi, ścieżki, szlaki, aby zatrzymać czas, utrwalić piękno chwili i miejsc, zamknąć w ramce wycinek poznanego krajobrazu. Gromadzimy pamiątki, które będą nam przypominały minione chwile. Wreszcie dzielimy się wrażeniami z najbliższymi, rozsyłamy sms-y lub wyrażamy słowem to, co nas podczas podróży najbardziej urzekło. Z każdej wędrówki przywozimy jeszcze coś równie cennego: wiedzę na temat miejsca, które się odwiedziło. Taki też cel postawiliśmy sobie, organizując wycieczkę w góry . Była ona okazją do wspólnego spędzenia czasu, zacieśnienia przyjaźni, a także poznania tradycji, kultury i historii polskiego narodu, regionu podhalańskiego, podziwiania walorów krajobrazu górskiego, a okazji ku temu podczas pięciodniowego pobytu nie brakowało.
Do Zakopanego!!! Te słowa wielokrotnie padały z ust pakoskich gimnazjalistów, aż nadszedł upragniony 9 maja- dzień wyjazdu. Po pożegnaniu z rodzicami, wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do pierwszego punktu naszego wyjazdu. Było to zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tu poznaliśmy smutną historię Polski z czasów hitlerowskiej okupacji. Na własne oczy zobaczyliśmy pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, gdzie miały miejsce pionierskie eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, prowadzono pierwsze zbrodnicze eksperymenty medyczne na więźniach, tu wykonywano większość egzekucji przez rozstrzelanie, odbywało się mordowanie transportów Żydów z całej Europy. Trudno nam było zrozumieć, że tuż obok komór gazowych, gdzie dochodziło do masowego zabijania i spalania ludzi znajdowały się prywatne mieszkania SS-manów. Prowadzili oni tam normalne, rodzinne życie, wychowując swoje dzieci. Smutne to, bo często mówili, że życie tutaj -w miejscu eksterminacji milionów istnień ludzkich, należało do ich najszczęśliwszych chwil.
Pełni zadumy, smutku i łez, ruszyliśmy na odpoczynek do pięknego Hotelu Radocza Park. Tu niektórzy z nas skorzystali z basenu, siłowni czy też zagrali w bilard. Wypoczęci, po smacznym posiłku ruszyliśmy do Zatoru, do rodzinnego parku rozrywki Energylandia. Było to dla nas prawdziwe wyzwanie, pełne adrenaliny i szalonych przygód. Wielu z nas skorzystało z najwyższych, najszybszych i najbardziej wymagających urządzeń. Wszędzie było słychać radosne piski i krzyki uczestników zabawy. Mało kto zdawał sobie sprawę, że są to odczucia takie jak w czasie ekstremalnych zwrotów myśliwcem F16. Także wysokość konstrukcji, odpowiednik dachu dziesięciopiętrowego wieżowca, sięgająca ponad 33 metrów wielu z nas wprawiła o zawrót głowy!
Po całodniowej zabawie, rozluźnieni udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni i zjechaliśmy z całym ekwipunkiem na głębokość 343 m.p.p.t. Podczas zwiedzania kopalni poznaliśmy sposoby dawnej techniki wydobywczej, wędrowaliśmy podziemnymi, ,,surowymi” korytarzami, które stanowią prawdziwy labirynt pod miastem. Dostarczyły one nam niezrównanych wrażeń estetycznych, zwłaszcza, że następną atrakcją był nocleg w jednej z zabytkowych podziemnych komór. Panował tam wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte świeżym jodem, cisza i tajemnicza atmosfera sprawiły, że na długo to zapamiętamy. Jednak niska temperatura sprawiła, że następnego dnia z ulgą wyjeżdżaliśmy na powierzchnię. Jeszcze pamiątkowe zdjęcia i już byliśmy gotowi do drogi do Zakopanego.
Wysoka temperatura, duszne powietrze zapowiadały burzę, która przywitała nas w stolicy Tatr. Jednak za chwilę wyjrzało słońce, więc ruszyliśmy na podbój Zakopanego. Czekało nas tu wiele atrakcji: wjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi, a potem na Gubałówkę, skąd mogliśmy podziwiać niesamowite wysokogórskie krajobrazy. Kolejny dzień przywitał nas słonecznie, to dobrze, bo w planach mieliśmy wycieczkę górską. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest Morskie Oko. Można dostać się tam pieszo lub dorożką. My oczywiście wybraliśmy ciekawszą opcję, aby w pełni zachwycić się pięknem otaczającej przyrody. Widoki na Tatry zapierały dech w piersiach, trasa była dość łatwa, lekko wznosiła się w górę, miejscami była kamienista (to droga na skróty). Po około półtorej godzinie marszu zbliżyliśmy się do Wodogrzmotów Mickiewicza, po kolejnej dotarliśmy nad Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach, które leży w Dolinie Rybiego Potoku. Rozciąga się tu widok na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Krajobraz piękny i malowniczy, a woda w jeziorze bardzo przejrzysta. Samo jezioro ma powierzchnię 35 ha, a największa głębokość to 51 m. Nad brzegiem jeziora znajduje schronisko górskie, w którym się posililiśmy ,a potem ruszyliśmy w drogę powrotną, która była dla nas łatwiejsza i lżejsza. Mieliśmy jeszcze siłę na spacer i drobne zakupy na Krupówkach. Ranek niestety przywitał nas deszczem i jak to mówią górale „z górami śpasów ni ma” (z górami żartów nie ma)- pogoda zmienną jest więc Zakopane pożegnało nas ulewą. Z niepokojem patrzyliśmy w niebo, bo przecież zmierzaliśmy do Krakowa. Tu obejrzeliśmy Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu, zobaczyliśmy dzwon Zygmunta, zeszliśmy do podziemi gdzie jest miejsce pochówku władców polskich. Zobaczyliśmy też groby pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie, bo nie tak dawno rozmawialiśmy o tym na lekcjach języka polskiego i historii. Usłyszeć o tym , a zobaczyć na własne oczy to ogromna różnica! Potem ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. W trasie zatrzymaliśmy się na smaczny i obfity obiad w Karczmie Oberża Złoty Młyn w Kruszowie.
W bogatym programie 5 dniowej wycieczki nie zabrakło czasu na dobrą zabawę: wspólne gry, dyskotekowe szaleństwa na parkiecie, ognisko i biesiadowanie, rozmowy po zmroku. Miło było spędzić czas wśród dobrych przyjaciół. I choć pogoda cudowna, góry piękne i żal się było się żegnać, trzeba było wracać. Z wycieczki przywieźliśmy mnóstwo pamiątek i wrażeń. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, poznaliśmy historię, tradycję ważnego dla Polski regionu. Przez cały czas byliśmy razem i to kolejna wartość płynąca z wyjazdu. W naszych sercach pozostały piękne pocztówki ze wspomnieniami, którymi podzielimy się z bliskimi. A w szkole będziemy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę: na lekcjach języka polskiego, historii, obliczając czas, w jakim grupa szkolna pokona drogę nad Morskie Oko, omawiając przyrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozmawiając o kulturze regionów Polski, obliczając z jaką prędkością pokonamy trasę kolejki górskiej Dragon RMF w Energylandii …
Uczestnikami wycieczki było 102 gimnazjalistów klas 1-3, kierownikiem wycieczki - pani Justyna Kotyńska, a opiekunami - panie: Beata Kwiatkowska, Marzanna Nadolska, Wioletta Grudzińska, Agnieszka Wojtysiak, Anna Balcerek- Blechschmied, Edyta Pietrzak i pan Mariusz Augustyn.
Wyjazd ten nie byłby możliwy gdyby nie bezinteresowna pomoc wielu osób, firm. Za dobre serce, pomocną dłoń tą drogą serdecznie dziękujemy.
Wioletta Grudzińska
16 maja 2016 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu odbyła się Gala Wręczenia Nagród Laureatom i Finalistom XV Konkursu Biologicznego pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Pana Tadeusza Majewskiego. W tym roku przystąpiło do niego 80 uczniów powiatu inowrocławskiego. Wśród nagrodzonych była nasza uczennica Julia Witkowska z klasy III a, zdobywając tytuł laureatki II miejsca.
Niedawno informowaliśmy o uzyskaniu przez nią tytułu finalistki tegorocznego Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii i finalistki XIV Regionalnego Konkursu Biologicznego dla Gimnazjalistów organizowanego przez I LO w Inowrocławiu. Miło nam, że również w XI Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym dla Gimnazjalistów Miasta i Powiatu XX edycji Sejmiku Ekologicznego „PLASTIKOWA NAKRĘTKA” organizowanego przez Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu uzyskała tytuł laureata II miejsca. Gratulujemy jej tak znaczących sukcesów.
Wioletta Grudzińska
20 maja młodzież klas I a i II c Gimnazjum odwiedziła stolicę naszego województwa, by wziąć udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Z pośród szerokiej oferty przygotowanej przez organizatorów wybraliśmy ścieżkę przyrodniczą przygotowaną przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Na początku uczestniczyliśmy w wykładzie: Nietypowi zapylacze - nietoperze, ptaki, ssaki, w czasie którego zapoznaliśmy się z zagadnieniami dotyczącymi zapylania roślin . Poznaliśmy sztuczki kwiatów w wabieniu niektórych zwierząt i symbiozę między roślinami i kręgowcami, a także wiele ciekawostek z ich świata.
W czasie warsztatów: Płazy i gady krajowe - rozpoznawanie, biologia, ekologia i zagrożenia uczyliśmy się rozpoznawać podstawowe gatunki występujące w Polsce, poznawaliśmy ich biologię, ekologię i zagrożenia. Dodatkowym atutem tych zajęć były ćwiczenia praktyczne w ich rozpoznawaniu. Mieliśmy okazję zobaczyć preparaty mokre wielu gatunków płazów i gadów, a także nauczyć się rozpoznawać je na podstawie nagrań ich charakterystycznych głosów. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, mieliśmy wiele pytań do prowadzącego zajęcia pana dr Mariusza Rybackiego, który z cierpliwością tłumaczył wiele kwestii i ciekawostek z ich życia. Podzielił się także swoimi doświadczeniami z pracy z krajowymi płazami i gadami.
Ostatnim ale najdłuższym punktem naszej wycieczki była gra miejska- ,,Zieloną ścieżką”, która poszerzyła naszą wiedzę na temat znajdujących się w Bydgoszczy pomników przyrody. W trzech grupach pod opieką prowadzących z UKW odwiedziliśmy tereny zielone miasta, odnajdując 8 wyznaczonych punktów, gdzie czekały na nas różne zadania, zabawy. W ciekawy sposób zwróciły one naszą uwagę na kwestie ochrony przyrody. W czasie 5 km trasy każdy z nas zauważył jak dużo zieleni, parków znajduje się w Bydgoszczy. Na koniec wszyscy spotkaliśmy się w ogrodzie Botanicznym UKW, gdzie nastąpiło podsumowanie naszej ekologicznej zabawy. Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Udziału w Bydgoskim Festiwalu Nauki i liczne gadżety podróżnika. Zmęczeni ale w dobrych humorach wróciliśmy do Pakości. Za rok planujemy również udział w takich warsztatach, bo takie zajęcia przez działanie to najlepsza nauka.
29 kwietnia w pakoskim gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Swą obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Pakości W. Kończalem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Joachimiakiem. Jak co roku nie zabrakło również kombatantów, emerytowanych nauczycieli i rodziców.
Po powitaniu przybyłych gości uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez p. B. Misterę-Lewandowską, p. M. Dybicz i p. D. Kaźmierczaka. Gimnazjaliści przypomnieli w nim wszystkim zgromadzonym o ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju, kiedy to Polacy mimo różnic potrafili się zjednoczyć dla osiągnięcia wspólnego celu, którym było wówczas dobro ojczyzny. Patriotyczne wiersze i pieśni wykonane przez szkolny chór wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój.
Akademię zakończyła pani dyrektor Mariola Szlyfarska, dziękując przybyłym za obecność.
Beata Mistera-Lewandowska
W ramach tegorocznych zmagań sportowych pakoscy gimnazjaliści wzięli udział w dwóch imprezach piłkarskich. Dnia 4.04.2016r. w Żninie odbył się turniej kwalifikacyjny I rundy ogólnopolskiego turnieju Coca-Cola Cup 2016. W mocno osadzonym spotkaniu piłkarskim wystąpiło 6 ekip. Nasi reprezentanci uzyskali w grupie następujące wyniki : P - Dąbrowa Mogileńska 4:0, P: Żnin nr 3 1:1.
Następnie w półfinale okazali się lepsi (1:0) od Gimnazjum nr 1 w Żninie. Finał to ponowna potyczka z gospodarzami tj. żnińską "3", jednak tym razem to Pakościanie schodzili szczęśliwi z boiska po zwycięstwie 1:0.W nagrodę wywalczyli przepustkę do kolejnego etapu rozgrywek, który odbył się 27 kwietnia br. w Gniewkowie. Ambitni gimnazjaliści kolejny raz pokazali się z dobrej strony. W trzech spotkaniach zdobyli 6 punktów: po jednej porażce (z gospodarzami1:2) oraz dwóch zwycięstwach (3:1 ze Służewem, 3:0 z Aleksandrowem), i z drugiego miejsca przeszli do kolejnego, wojewódzkiego etapu rozgrywek. III runda turnieju odbędzie się 16. maja w Bydgoszczy. Mamy nadzieję na ponowny dobry występ i awans do finału makroregionu w Warszawie!
Skład reprezentacji: Michał Kurowski, Patryk Przybyło, Dominik Kowalski, Wiktor Bacia, Mateusz Pluciński, Mateusz Maciejewski, Kacper Bykowski, Mateusz Robaszewski, Dominik Smaruj i Aleksy Bieniek.
Wiosną gimnazjaliści rozpoczynają swoje zmagania lekkoatletyczne od biegów przełajowych. W kwietniu tego roku na Stadionie Miejskim w Inowrocławiu rozegrano dwie imprezy, w których udział wzięli biegacze z pakoskiego gimnazjum, jak się później okazało faworyci.
Pierwsze zawody-Wiosenne Biegi Przełajowe, odbyły się 15 kwietnia. Nasi reprezentanci wywalczyli 7 medali: 3 złote (Zuzanna Nadolska, Katarzyna Żmich, Eryk Stec), 3 srebrne (Natalia Perlikowska, Anita Węglewska, Weronika Wiśniewska) i 1 brązowy (Julia Łodożyńska). Warto dodać, że tuż za podium znaleźli się Wiktoria Wiśniewska, Monika Nowak, Dominik Kowalski i Mateusz Maciejewski.
Natomiast 26 kwietnia ekipa z Gimnazjum w Pakości podczas Mistrzostw Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych pewnie wybiegała miejsca na podium - drużyna dziewcząt pierwsze, a drużyna chłopców trzecie.
Nasi sportowcy wystąpili w następujących składach:
- złota drużyna: Klasy III- Katarzyna Żmich (I m), Weronika Wiśniewska (II m), Zuzanna Kędra, Weronika Ciesielska, Dominika Trawka.
Klasy II- Zuzanna Nadolska (I m), Anita Węglewska (II m), Klaudia Czkalska (III m), Monika Nowak, Julia Łodożyńska.
Klasy I- Natalia Perlikowska (I m), Katarzyna Jagodzińska, Wiktoria Antczak, Wiktoria Wiśniewska, Julia Walczak.
- brązowa drużyna: klasy III - Mateusz Maciejewski, Mateusz Pluciński, Oskar Mordacz, Kacper Bykowski, Kacper Czekała.
Klasy II - Eryk Stec (II m), Dominik Kowalski (III m), Przemysław Dworczak, Miłosz Stawski, Jakub Osuch
Klasy I - Hubert Marek, Nikodem Kurkowski, Mateusz Ziółkowski, Oskar Moritz, Piotr Bełwon.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i opiekunom.