Dnia Poniedziałek, 30 Stycznia 2017 10:44 Redemtoris Missio <medicus@ump.edu.pl> napisał(a)
Szanowni Państwo!
Z radością przekazuję Państwu list od naszej misjonarki – dyrektor szkoły w Abong-Mbang – siostry Alicji Adamskiej. Przy tej okazji informuję też, że mogą Państwo przekazać na rzecz prowadzonej przez siostrę szkoły swój 1%.
Justyna Janiec – Palczewska
Prezes Fundacji
Drodzy Darczyńcy!
Pragnę do Was napisać, aby podziękować za Wasze wsparcie, którego będąc tutaj doświadczamy. Ciągle brak mi jednak na wszystko czasu, w ciągu dnia szkoła, trochę biegania, a do tego straszny tu mamy upał. Wieczorem trochę odpoczynku, a wtedy nie wiadomo od czego zacząć.
W szkole tak od wczesnych godzin porannych trwają zajęcia. Ferie świąteczne zakończyliśmy 8 stycznia.Obecnie od listopada trwa pora sucha. Wszystko zakurzone, dociera do nas pyl harmatanu z Sahary.Dzieci tez zakurzone i mimo, że skórę mają czarną to podobne są czasem do czerwonej afrykańskiej ziemi.
Ostatnio zakupiliśmy olej palmowy - taki specjalny do smarowania skóry, zastępuje to czasem balsam do ciała. Zawsze rano w szkole po umyciu zębów - pasta i szczoteczka z Polski z Akcji „Kup Pan szczotkę” jest mycie się pachnącym mydłem. Dzieci bardzo to lubią, potem następuje smarowanie się olejkiem. Wtedy wszyscy są czyści J
Jest to kilka zdjęć i opisów. To zobrazuje nasza szkolę.
Serdecznie pozdrawiam i za wszystko Wam dziękuję! Niech Pan Bóg Wam błogosławi!
S. Alicja
Pozdrawiam
Zakończyliśmy kolejne działanie w ramach projektu Erasmus+. Gotowaliśmy popisowe dania naszych partnerów wg nadesłanych przepisów i filmów instruktażowych. Było to spaghetti i tarta warzywna. Została przeprowadzona sonda uliczna wśród mieszkańców na ulicach miasta oraz na sali sportowej. Okazało się, że nasze dania zasmakowały Pakościanom, chętnie wysłuchaliśmy rad, co do ewentualnych zmian przepisu. Po raz kolejny mieliśmy okazję do wspólnego spędzenia czasu a także do poznania nowych smaków.
25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Wielu mieszkańców Pakości i całej gminy włączyło się w uliczne zbiórki, zawody sportowe, licytacje, koncerty zespołów i występy młodzieży.
Również i w tym roku w sztabie nie zabrakło młodzieży i nauczycieli naszego Gimnazjum. Od rana do późnego wieczora pracowało 36 wolontariuszy ( w tym dwie absolwentki) , którzy zebrali 5370,31 PLN, z czego na jednego ucznia szkoły przypada 22,28 PLN. Największą sumę bo aż 1430 PLN zebrała drużyna w składzie: Zuzanna Sobocińska, Antonina Nawrocka, Joanna Słabowska, Edyta Chmielewska z klasy 3 c oraz Agata Kaźmierska z klasy 3 d. Gratulacje należą się wszystkim uczniom zaangażowanym w bezpośrednią zbiórkę funduszy, jak również tym, którzy byli zaangażowani w obsługę sztabu w OKiT (12 osób), a także nauczycielom oraz dyrekcji szkoły. Pamiętajmy - dobro powraca!!! Do zobaczenia za rok !!!
Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie.
Czym jest grosz? Mała moneta o najmniejszej wartości. Sama znaczy niewiele, jej brak nie zwraca naszej uwagi. Czym jest Góra Grosza, mogli przekonać się uczniowie naszego gimnazjum, którzy na przełomie listopada i grudnia (28.11.2016 - 09.12.2016) kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod właśnie takim hasłem.Już po raz XVII w całym kraju Towarzystwo NASZ DOM przeprowadziło zbiórkę pieniędzy, której celem jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych. Dotąd, przez szesnaście lat, zebrano 32 miliony złotych i dzięki temu udzielono pomocy setkom rodzin i tysiącom dzieci..
Społeczność naszej szkoły zebrała 874,53 zł różnego rodzaju monet i taka kwota została przekazana Towarzystwu NASZ DOM. Mamy nadzieję, że nasze grosze przyniosą uśmiech i poprawę losu tym, do których trafią.
ziałania, które podjęlimy kolejny raz uświadomiły nam, że grosze każdego z nas znaczą niewiele, ale razem możemy wiele.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim Rodzicom, Uczniom i Pracownikom życzymy,
aby świąteczny czas przepełniony był radością, ciepłem i rodzinną atmosferą. Niech przyniesie odpoczynek i chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków oraz energię i pomyślność na cały następny rok.
Dyrekcja Gimnazjum
22 grudnia 2016 r. w naszym gimnazjum odbył się bożonarodzeniowy koncert kolęd. Uczniowie przygotowali ciekawe aranżacje świątecznych piosenek i kolęd. Kolędowanie odbyło się w szkolnej sali gimnastycznej. W repertuarze nie zabrakło prezentacji multimedialnych karaoke po to, aby cała społeczność uczniowska mogła pośpiewać i poczuć magię świąt. Śpiewy przeplatane były ciekawostkami dotyczącymi historii kolęd. Pani dyrektor Mariola Szlyfarska z okazji zbliżających się świąt złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia.
Niezwykła atmosfera zagościła w piątek 16 grudnia 2016 r. w Gimnazjum im. E.Estkowskiego. To już czwarty w historii szkoły kiermasz ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Spotkanie przebiegało w sympatycznej i świątecznej atmosferze, przy domowych wypiekach, kawie, żurku z białą kiełbasą i wielu innych smakołykach. Kiermaszowy czas umilił występ zespołu ludowego z Pakości „Pakościanie” oraz występ uczniów ze szkoły podstawowej. Niezwykłą atmosferę świąt można było poczuć również dzięki kolędom w wykonaniu chóru szkolnego. Tradycyjnie atrakcją dla najmłodszych była wizyta Świętego Mikołaja, który obdarzył milusińskich drobnymi upominkami. Aukcję świąteczną uświetnił występ gwiazdy wieczoru Grzegorza Wilka. Zebrane w trakcie kiermaszu pieniądze szkoła zamierza przeznaczyć na zakup siłowni na wolnym powietrzu. Kiermasz jest wspólnym dziełem czterech środowisk, tj. uczniów, rodziców oraz nauczycieli, a także sponsorów. Dyrekcja Gimnazjum dziękuje wszystkim ludziom wielkiego serca, którzy zechcieli wspomóc akcję, wyrazy wdzięczności kieruje również do Rady Rodziców — pomysłodawców i gospodarzy imprezy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Dziecka w naszej szkole odbyła się konferencja, podczas której młodzież zapoznana została przez przybyłych policjantów z różnymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kościelca przedstawiły spektakl pt. "Nie jesteś samotną wyspą". Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie plastycznym "Rodzina bez przemocy" zorganizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Pakości.
Konto bankowe Rady Rodziców numer: 13 8170 1034 0000 0114 2000 0010
Znakomicie w nowym roku szkolnym 2016/17 spasują się nasi uzdolnieni ruchowo uczniowie.
Na początek sukcesy lekkoatletyczne !
7 października bieżącego roku w Inowrocławiu odbył się indywidualne biegi przełajowe, z których oprócz bardzo dobrych, życiowych rezultatów nasi biegacze przywieźli dwa medale. Wicemistrzynią została Anita Węglewska, a III lokata przypadła Zuzannie Nadolskiej. Warto wspomnieć o dobrym V miejscu najmłodszej Zuzanny Kubiszewskiej , która podobnie jak wyżej wymienione koleżanki otrzymała przepustkę do finału wojewódzkiego. Blisko poza podium uplasowali się jeszcze dwaj panowie: Mateusz Kowalski (VI) i Maciej Niewiadomski (VIII). Trójka naszych biegaczek w bydgoskim finale spisała się na miarę swoich możliwości: Anita była 10, Zuzanna uplasowała się na 16 miejscu, a najmłodsza Zuzia skończyła w połowie 50-osobowej stawki . Opiekunowie: Edyta Pietrzak (dziewczyny) i Ewa Buzała (chłopcy).
Dalej zwycięstwo piłkarzy!
12 października 2016 roku w Janikowie, reprezentanci gimnazjum im. E. Estkowskiego zdobyli Mistrzostwo Powiatu Inowrocławskiego w piłce nożnej 6-osobowej,Pakoscy piłkarze okazali się bezapelacyjnie najlepsi, czego dowodem był komplet 5 zwycięstw turniejowych. W imprezie wzięło udział 8 reprezentacji gimnazjalnych, przydzielonych do 2 grup: A -Janikowo, Pakość, Złotniki Kujawskie, Inowrocław , B - Gniewkowo, Kruszwica, Dąbrowa Biskupia, Inowrocław.
Poniżej zestawienie rozegranych spotkań i wykaz uzyskanych wyników:
- Pakość - Złotniki Kujawskie 2:0
- Pakość - Janikowo 2:0
- Pakość - Inowrocław 3:1
Półfinał :
- Pakość - Kruszwica 1:0
Finał :
- Pakość - Gniewkowo 2:0.
Zwycięska drużyna dodatkowo uzyskała awans do turnieju wojewódzkiego, z którego wrócił z bardzo dobrą VII lokatą, Kujawsko-pomorskiej Gimnazjady. Reprezentacja szkoły wystąpiła w następującym zestawieniu: Michał Kurowski, Maciej Wiśniewski, Patryk Przybyło, Wiktor Bacia, Dominik Kowalski, Dawid Krawczyk, Mateusz Kowalski, Dominik Smaruj, Mateusz Robaszewski, Mikołaj Ziółkowski, Hubert Marek. Opiekun : Ariel Nadolski
Na koniec znowu lekkoatleci!
18 października 2016 roku w Inowrocławiu odbyły się drużynowe biegi przełajowe, w których ponownie wyróżnili się pakoscy sportowcy. Nasi reprezentanci spisali się znakomicie . Na szczególne wyróżnienie zasłużyła sztafeta chłopców ,którzy pobiegli fenomenalnie, od początku do końca kontrolując wyścig i nie dając żadnych szans swoim rywalom. Na mecie zameldowali się z 200-metrową przewagą. Warto również wspomnieć o dobrym występie dziewcząt ,którym niewiele brakowało do srebrnego medalu, dającego także przepustkę do zawodów wojewódzkich. W nagrodę zwycięska ekipa chłopców, dnia 27 października 2016 roku pojechała do bydgoskiej Doliny Śmierci ,gdzie w stawce 16, mocnych drużyn zajęła dobrą IX lokatę.
Złota, męska drużyna biegła w następującym zestawieniu : Mateusz Kowalski, Mikołaj Ziółkowski, Mateusz Robaszewski, Miłosz Stawski, Hubert Marek, Piotr Kłoczko, Kamil Sypniewski, Maciej Niewiadomski, Dawid Krawczyk, Eryk Stec i Jakub Osuch. Opiekun: Ewa Buzała.
Brązowa, żeńska drużyna wystąpiła w składzie : Zuzanna Nadolska, Wiktoria Antczak, Oliwia Walczak, Zuzanna Kubiszewska, Oliwia Wiśniewska, Klaudia Maj, Natalia Perlikowska, Patrycja Wiatr, Wiktoria Kruszyńska o Anita Węglewska. Opiekun: Edyta Pietrzak.
Wszystkim zawodnikom i opiekunom serdecznie gratulujemy znakomitych wyników i po cichu liczymy na kolejne sukcesy sportowe.
Ariel Nadolski
„Data 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w naszej historii. 98 lat temu po 123 latach niewoli ziściły się marzenia o wolności Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Byli wśród nich również nasi absolwenci, których dzisiaj wspominamy i oddajemy im cześć. Dzisiejsza akademia to również okazja do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość” — tymi słowami w dniu 10 listopada 2016 w naszym gimnazjum rozpoczęły sie obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Ciekawym programem artystycznym młodzież uczciła 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie to miało doniosłe znaczenie, gdyż podczas uroczystości gen. bryg. Krzysztof Mitręga otrzymał z rąk Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza medal okolicznościowy „Pro Patria” za kultywowanie pamięci o walce o Niepodległość Ojczyzny. Młodzież miała okazję wysłuchać historii Armii Krajowej, którą przedstawił kpt. Ryszard Dolecki - Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na zakończenie wręczył On złote księgi Wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi oraz Dyrektor Marioli Szlyfarskiej.
W uroczystości wzięli udział: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego Ryszard Jagodziński, gen. Krzysztof Mitręga, ppłk Maciej Sandomierz, reprezentant Wojskowej Jednostki 1984 Marian Krzysztof Kukiel, Wiceprezes Zarządu Bydgoskiego Okręgu Armii Krajowej kpt. Piotr Mądry, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. Ryszard Dolecki, Zastępca Dowódcy Pierwszej Brygady Wojsk Lądowych w Inowrocławiu płk Wiesław Franczak, Komendat WKU ppłk Krzysztof Broniewicz, Burmistrz Pakości Wiesław Kończal, Zastępca Burmistrza Szymon Łepski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Joachimiak, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy Mariusz Jarzynowski, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzyna Kurowska, Dyrektor Gimnazjum Mariola Szlyfarska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pakości Mirosław Gozdera, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu Jarosław Kotyński, Komendant Komisariatu Policji w Pakości asp. Maciej Wiśniewski, Zarząd Fundacji „Kalwaria Pakoska” Anna Grupa oraz Jan Kurczewski, Dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Gminnych Maciej Wojtysiak, o. Kamil Paczkowski, radni, nauczyciele oraz uczniowie.
Na czym polega adopcja szkoły? Członkowie klubu adopcyjnego zobowiązują się wesprzeć raz do roku kwotą 100 zł na edukację afrykańskich dzieci.
W roku szkolnym 2014/2015 przystąpiliśmy do „Adopcji Szkoły” afrykańskich dzieci uczących się w Kamerunie. Zobowiązaliśmy się przez 6 lat wpłacać kwotę 100 zł (raz do roku) na edukację kameruńskich dzieci. W listopadzie 2015 roku wpłaciliśmy kwotę 130 zł do Fundacji „Redemptois Missio”, która koordynuje akcję i przekazuje pieniądze. Nie zaprzestajemy naszych działań i w listopadzie 2016 r. wpłaciliśmy również kwotę 130 zł na edukację afrykańskich dzieci znajdujących się w dramatycznym położeniu, żyjących w biedzie, w kraju nękanym wojnami domowymi. Wierzymy, że w Republice Środkowej Afryki „w końcu będzie normalnie”.
Co dostajemy w zamian? Uśmiech dziecka, świadomość, że pomogło się komuś zmienić życie oraz coroczne relacje z wydarzeń szkolnych Siostry Anny Jachimek.
List s. Alicji z Kamerunu:
"Dobiegł koniec roku szkolnego. Czas zatem na jego podsumowanie i podziękowania.
U nas w Kamerunie szkołę zakończylismy 10 czerwca. Mogę się pochwalić że wyniki końcowe były bardzo dobre - 95% dzieci przeszlo do nastepnej klasy.
Tu pochwala nalezy sie pod adresem dzieci, nauczycieli ale w dużej mierze rownież Waszym. Jestem bardzo wdzięczna za pomoc duchową i materialną jaką nam służycie. W naszej szkole św. Aloys w Abong Mbang w Kamerunie mamy bibliotekę szkolną wyposażoną w różne materiały jak książki, projektor oraz komputer. Niemniej jednak pomimo, że mieszkamy w mieście tylko w sporadyczne dni mamy elektryczność. Zatem pomimo pomocy szkolnych nie jesteąmy w stanie z nich korzystać.
Wasza pomoc pozwolila nam w uruchomieniu małego (chińskiego) agregatora. Dzięki Wam mogłam zakupić benzynę i olej do jego funkcjonowania. Jak wiadomo w Afryce z powodu wilgoci i ciepła trawa i chwasty rosną jak na drożdżach.
We wszystkich szkołach w każdy piątek w ramach prac ręcznych można zobaczyć dzieci (6 - 12lat) z maczetami przy pracy na podwórku szkolnym. Wzbudza to strach i litość. Małe dzieci w upalny dzień przy parcy w ramach zajeć praktycznych. Moim pragnieniem było ulżyć ich pracy, a czas na odchwaszczanie przeznaczyć na inne, bardziej przyjemne dla dziecka zajęcia.
Zatem dzięki pomocy otrzymanej od Was zakupiliśmy kosiarkę do trawy. Od kilku miesięcy nasze podwórko szkolne jest czyste i przyjemne. Kosimy trawę przynajmniej raz w miesiącu, a szkola jest najbardziej czysta wsród niemalże wszystkich szkół w mieście.
Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję w imieniu własnym jak i naszych dzieci.
Na czas wakacji życzę Wam wszystkim wiele radości i opieki Bożej.
s. Alicja z Kamerunu"
„Zwykła szczoteczka do zębów - dla nas to niewiele, a dla dzieci z Afryki wymarzony przedmiot, który pomoże zadbać o ich uśmiechy i zdrowie.” – tymi słowami rozpoczyna informację o drugiej edycji akcji „Kup Pan szczotkę” działającą przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Skąd pomysł na taką akcję? Przed dwoma laty poznański stomatolog Krzysztof Gniazdowski wyjeżdżał do Kamerunu i postanowił zabrać dla tamtejszych dzieci pasty i szczoteczki do zębów. Nie spodziewał się, że jego pomysł spotka się z tak dużym odzewem. Musiał zapomnieć o zapakowaniu ich w swoim bagażu. Drogą morską w kontenerze i pocztą przybory higieniczne trafiły do Kamerunu, Tanzanii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Środkowoafrykańskiej. Przedmioty te jednak szybko się zużywają, a zapotrzebowanie na nie jest ogromne, dlatego też Fundacja „Redemptoris Missio” jeszcze raz zwróciła się z apelem o pomoc.
Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości od kilku już lat współpracuje z poznańską fundacją. Wspieraliśmy jej działania zbierając odzież i buty dla dzieci w Afganistanie. Na Czarny Ląd wysyłaliśmy przybory szkolne, środki higieniczne, okulary. Przez pieniądze uzyskane ze sprzedaży puszek dokładaliśmy swoją cegiełkę do ratowania i leczenia najmłodszych mieszkańców Afryki. Pomocą finansowa wspieramy również jedną z tamtejszych szkół. W akcje te oprócz uczniów gimnazjum często angażowali się również dorośli mieszkańcy naszego miasta. W październiku rozpoczęliśmy działania związane z przedsięwzięciem „Kup pan szczotkę”. Przez kilka tygodni młodzież przynosiła do klasy nr 23, do pani Danuty Kaźmierczak szczoteczki i pasty do zębów. Akcja pt. „Kup Pan szczotkę” została zakończona. Wszystkie pasty i szczoteczki, którymi nasza młodzież zechciała się podzielić, dzięki uprzejmości Pana Roberta Kurczewskego, szczęśliwie dostarczono do Fundacji Redemptoris Missio w Poznaniu. W środę 9.11.2016 nasze dary wypływają na Czarny Ląd.
Każdego dnia w mediach słyszymy bądź czytamy wiadomości, które pokazują nam ile zła drzemie w człowieku. Warto czasami przeczytać informacje o czymś pozytywnym, o bezinteresownej pomocy. Warto czasami taką pomoc okazać tak normalnie, na co dzień, z potrzeby serca, aby świat nie przestał być ludzki.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji „Kup pan szczotkę” pięknie dziękujemy i mówimy: do następnego razu !
Danuta Kaźmierczak
Otrzęsiny klas pierwszych
Co roku samorząd szkolny Gimnazjum w Pakości przygotowuje otrzęsiny, by przyjąć w poczet gimnazjalistów uczniów klas pierwszych. Nie mogło być inaczej i w tym roku.
Impreza, która odbyła się 27 października, przebiegała w konwencji filmów o Harrym Potterze, głównym bohaterze lubianych przez młodzież książek J. K. Rowling. Zgromadzeni tego dnia na sali gimnastycznej mogli się poczuć jak w Szkole Magii i Czarodziejstwa, bowiem wszędzie dostrzec można było czarne szaty, tiary, miotły i inne dekoracje przypominające Hogwart. Całość poprowadzona została przez Hermionę i Lunę, którym towarzyszył cały zastęp różnych pomocników. Każda klasa otrzymała swoich magicznych opiekunów-czarodziei, którzy tłumaczyli „Mugolom”, jak wykonać poszczególne zadania. A młodzi adepci magii musieli się sporo natrudzić, ponieważ należało wykazać się wiedzą o serii filmów o Harrym Potterze, celnością w rzutach skarpetą do celu i „zniczem” do kosza oraz sprawnością fizyczną na torze przeszkód z wykonaną przez siebie miotłą (Nimbusem). Nie zabrakło też „trudnej” konkurencji dla wychowawców klas pierwszych. Musieli oni wypisać imiona swoich podopiecznych. Tego również dnia nastąpiło podsumowanie zmagań pierwszoklasistów w konkursie przygotowanym przez panie ze świetlicy szkolnej o największym magu naszego gimnazjum, czyli o Ewarystusie Estkowusie.
Tymczasem na tak ważnej imprezie pojawili się najważniejsi goście: z klasami pierwszymi na otrzęsiny przybyli również profesor Albus Dumbledor i Harry Potter, czyli przebrani uczniowie, których charakteryzacja została oceniona przez jury, bacznie czuwające nad przebiegiem zabawy.
Aby tradycji stało się zadość na zakończenie otrzęsin pierwszaki skosztowały eliksiru mądrości i w ramach nagrody odebrały różdżki oraz słodki poczęstunek.
Witajcie w gronie gimnazjalistów!
Justyna Kotyńska
Wizyta wstępna w ramach programu Erasmus+ rozpoczęta. Przywitaliśmy gości z Łotwy i Włoch. W czasie spotkania liderzy i przedstawiciele młodzieży ustalili szczegóły poszczególnych działań, podzielili się informacjami o dotychczasowych pracach i omówili zasady wymiany. Ustalono jej termin na połowę maja 2017, przydzielono zadania, założono bloga kuchennego oraz grupę projektową na facebooku. Będą one służyły do wymiany doświadczeń i kontaktów uczestników w trakcie działań projektowych. W czasie spotkania oprócz pracy był też czas na relaks, goście obejrzeli nasze miasto, odwiedzili inowrocławskie Solanki,a także aktywnie spędzili czas w kręgielni. Potem była uroczysta kolacja, która zakończyła wizytę.
16 października 1978r. biały dym, który ukazał się nad Bazyliką św. Piotra w Rzymie obwieścił światu wybór nowego papieża Jana Pawła II. Od 2001r. na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzony jest w naszym kraju Dzień Papieski, którego celem jest nie tylko przypomnienie postaci naszego rodaka św. Jana Pawła II, jego wpływu na losy Kościoła, Polski i świata, ale także poprzez zbiórkę pieniędzy pomoc zdolnej młodzieży, której sytuacja materialna nie pozwala na dalsze kształcenie. Dzięki tym działaniom możemy dołożyć swoja cegiełkę i przyczynić się do tego, aby talenty młodych ludzi nie zostały zmarnowane, ale by rozwinęły się i przyniosły owoce.
Tegoroczny Dzień Papieski, który przypadł w ogłoszonym przez kościół Roku Miłosierdzia nie mógł przebiegać pod innym hasłem jak: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”, miłosierdzia, którego gorącym orędownikiem był św. Jan Paweł II, a którego głoszenie rozpoczęło się w podkrakowskich Łagiewnikach przez siostrę Faustynę Kowalską.
W niedzielę 9 października w godzinach wieczornych zebraliśmy się w kościele św. Bonawentury, aby wspólną modlitwą oraz programem przygotowany przez pakoską młodzież wspomnieć postać naszego papieża. Poprzez słowo i obraz młodzi ludzie przypomnieli przesłanie Chrystusa miłosiernego przekazane siostrze Faustynie, o którym dzięki św. Janowi Pawłowi II usłyszał cały świat. Spotkanie to było również okazją do podziękowania za ten pontyfikat, za tego Polaka oraz za wszystkie słowa, które nam pozostawił.
Tradycją naszego, pakoskiego gimnazjum jest obchodzenie również w szkole Dnia Papieskiego. Na przestrzeni lat przybierał on różną formę: uczestniczyliśmy we Mszy św., organizowaliśmy konkursy, programy artystyczne, przedstawienia. W tym roku głównym celem programu przygotowanego przez gimnazjalistów było przywołanie postaci św. Jana Pawła II, od którego śmierci minęło już 11 lat. Uczniowie poprzez prezentację, słowa i piosenki, przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły – Polaka który został świętym naszych czasów.
Dziękujemy młodzieży za chwile wzruszenia, refleksji i nauki. Za to, że dają nam sposobność do pamiętania o „ papieżu Polaku”, a już tylko od nas zależy co z tej pamięci wyrośnie.
Danuta Kaźmierczak
W dniu 18 października 2016 r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów, w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynku szkoły. Po usłyszeniu alarmu uczniowie oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie. Takie alarmy próbne przygotowują nas, aby podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego niebezpieczeństwa nie panikować, szybko i zwinnie opuścić teren zagrożenia oraz wspólnie sobie pomagać.