06.06.2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu odbył się wernisaż i wręczenie nagród w VIII edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Malownicze Krajobrazy Powiatu Inowrocławskiego", który swym patronatem objął Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski. W kategorii Gimnazjum I miejsce zdobyła uczennica klasy IIIb, Paulina Wojtkowiak, która swoje umiejętności doskonali pod okiem p. Haliny Pietrzak.
03.06.2017 r. miała miejsce kolejna edycja Nocy Bibliotek tym razem pod hasłem "Czytanie porusza". Na uczestników czekały niemałe atrakcje, czyli:
1. „Czytam, bo lubię” – czytanie fragmentów ulubionych książek.
2. Układanie literackich puzzli.
3. „Książka inaczej ...” - książkowe domino oraz dla chętnych przygotowanie ozdób z użyciem książki.
4. Flirt z Leśmianem i Sienkiewiczem.
5. Quizy i kalambury literackie.
6. „Światłem malowane” – sesja fotograficzna z książką w tle.
7. Literackie podchody na terenie szkoły.
Pakoskie gimnazjum reprezentowane przez klasy I C i I D i dwóch naszych absolwentów
Dnia 26 maja 2017 roku nasi uczniowie po raz kolejny zostali zaproszeni na III edycję Festynu „Dzień Zawodowca” organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu. Jak zwykle nie zabrakło atrakcji. Odbyły się trzy konkursy: gastronomiczny „Gastro – Show” (m.in. slalom kelnerski, tworzenie niezwykłych kanapek, czy podrzucanie naleśników na patelni); rolniczy „Sztafeta Szalonego Rolnika” (slalom traktorkiem, toczenie opony, rozpoznawanie smaków na bazie mleka); florystyczny (tworzenie kompozycji z żywych kwiatów). Wszystkie konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na festynie wystąpiła także młodzież - absolwenci naszego gimnazjum. Atrakcji i zabawy było co niemiara.
Estkowski z brązowym medalem w X Biegu Piastowskim
23.05.2017 r. na stadionie miejskim w Inowrocławiu odbyły się kolejne zawody, które ponownie zakończyły sie sukcesem lekkoatletów z naszego gimnazjum. Mimo braków kadrowych spowodowanych wyjazdem na wycieczka szkolną, reprezentacja naszej szkoły, dzięki ambitnej postawie i walce do końca, zdobyła po raz wtóry, miejsce na podium.
Najwięcej punktów i najwyższe miejsca dla naszego teamu wywalczyli : Anita Węglewska (V m.), Oliwia Wiśniewska (VII m.), Zuzanna Nadolska (VIII m.), Eryk Stec ( V m.) i Dominik Kowalski ( VIII m.). Pozostali biegacze i biegaczki spisali się dobrze, na miarę swoich możliwości, planując się w pierwszej trzydziestce prawie 100- osobowej stawki .
Nasi uczniowie: Zuzanna Nadolska, Patryk Burak, Jakub Kopieniak i Antonina Nawrocka 19.05.2017 r. wzięli udział w III Kujawsko-Pałuckiej Gimnazjadzie z Historii i Wiedzy o Społeczeństwie organizowanej przez I LO w Inowrocławiu. Konkurs ten objęli swym patronatem Starosta Inowrocławski i Starosta Radziejowski. Po dwóch etapach zmagań wynik okazał się następujący: laureatem drugiego miejsca został Patryk Burak, natomiast tytuł finalisty zdobyli Antonina Nawrocka i Jakub Kopieniak.
Szkoła składa się z uczniów, nie z klas. Każdy ma inne potrzeby rozwojowe, pasje, zainteresowania, warunki domowe i możliwości. W każdym uczniu drzemie jakiś talent. W naszym gimnazjum nie brakuje uczniów, którzy mają swoje pasje i osiągają w tym sukcesy:
Weronika Obiała, uczennica klasy IIa, laury w motocrossie! Uczennica klasy III A naszego gimnazjum posiada dwa zasłużone tytuły sportowe: Mistrzyni Strefy Polski Północnej oraz Mistrzyni Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w sezonie 2016.
Aleksandra Krawczyk, to kolejny sportowiec odnoszący znaczące sukcesy w prestiżowych zawodach. Ola jest finalistką międzynarodowych i ogólnopolskich turniejów Karate Kyokushin w Kumite.
Kolejny uczeń naszej szkoły ze sportową pasją i wielkim sukcesem to Filip Kurczewski z klasy IB, zawodnik żnińskiego MKŻ. Wygrał cykl regat organizowanych przez Kujawsko-pomorski Związek Żeglarski i zajął I miejsce w klasie "Optimist" do lat 15.
Uczniowie naszej szkoły a jednocześnie zawodnicy Klubu Sportowego Notecianka: Mateusz Kowalski i Dominik Kowalski reprezentują barwy naszego województwa w rozgrywkach mistrzowskich.
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!
Lekkoatleci są the best !
Sportowcy z naszej szkoły ponownie zachwycają. W czwartkowe (18.05.2017), słoneczne przedpołudnie na stadionie OSiR w Inowrocławiu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Lidze lekkoatletycznej. Reprezentanci Estkowskiego kolejny raz wypadli znakomicie, a ich łupem padło wiele pozycji medalowych oraz lokat tuż poza podium.
Ostatecznie chłopcy zdobyli 1270 punktów, co w klasyfikacji drużynowej dało zasłużone I miejsce oraz awans do Finału wojewódzkiego w Tucholi. Dziewczęta natomiast wywalczyły 938 i w końcowym rozrachunku uplasowały się na najniższym stopniu podium.
"Estkowski Team najlepszy jest, tak było, będzie i jest".
Lekkoatleci z Estkowskiego nie zwalniają tempa.
Kolejne, znakomite występy zaliczyli 15 maja 2017 r. sportowcy z naszej szkoły. Reprezentanci z trzeciej już imprezy przywieźli 6 medali i tyle samo punktowanych pozycji poza podium. W Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Inowrocławskiego w Lekkiej Atletyce najlepiej zaprezentowali się :
- 2 m Anita Weglewska, 4 m Zuzanna Nadolska, 5 m Zuzanna Kubiszewska- 800 m,
- 2 m Eryk Stec- 1500 m,
- 1 m Dominik Kowalski, 3 m Dawid Krawczyk- 100 m,
- 2 m Mateusz Kowalski - 300 m,
- 3 m Mikolaj Ziolkowski - Skok w dal,
- 5 m Natalia Perlikowska - 100 m,
- 4 m Antonina Nawrocka - 300 m,
- 4 m Agata Kazmierska - rzut oszczepem,
- 5 m Klaudia Maj - skok w dal.
Wszystkim zawodnikom, zawodniczkom oraz ich opiekunom : Edycie Pietrzak i Ewie Buzała serdecznie gratulujemy i po cichu liczymy na następne, bardzo dobre wyniki sportowe
Zespół Szkół Mechaniczny, Elektrycznych i Samochodowych w Inowrocławiu gościł dnia 12 maja 2017 roku pracodawców i gimnazjalistów w ramach zorganizowanego Forum Edukacji Zawodowej pod hasłem MiM – Mechatronika i Mechanika. Patronat honorowy nad imprezą objął Tadeusz Majewski – Starosta Powiatu Inowrocławskiego. W ramach Forum odbył się Turniej Wiedzy Mechatroniczno – Mechanicznej, który zgromadził liczne grono gimnazjalistów z Inowrocławia, Sławęcinka, Pakości, Kruszwicy, Złotnik Kujawskich i Gniewkowa (38 uczestników). Nasze Gimnazjum reprezentowali: Tosia Nawrocka, Marek Osiński, Eryk Stec, Miłosz Stawski i Maciej Repczyński. Po emocjonującej rywalizacji Eryk Stec zajął III miejsce, a pozostali nasi uczniowie zajęli wysokie lokaty uzyskując wyróżnienia.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Polega na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych. W spotkaniu projektowym w naszym gimnazjum uczestniczyła młodzież z trzech krajów, projekt odbył się pod hasłem "Smacznie, zdrowo, na sportowo". Wzięło w nim udział 40 uczniów: z Litwy, Łotwy, Włoch i Polski. Głównymi celami projektu było zapoznanie z kulturą i kuchnią innych krajów, promowanie zdrowego stylu życia oraz poprawa umiejętności językowych. Prace nad projektem trwały już od sierpnia 2016 roku. Od tego czasu we wszystkich krajach trwała jego promocja, stworzono grupy projektowe. W październiku 2016 r. odbyła się wizyta przygotowawcza, podczas której reprezentanci grupy włoskiej, łotewskiej oraz polskiej ustalili szczegóły poszczególnych działań, podzielili się informacjami o dotychczasowych pracach i omówili zasady wymiany. Przydzielono zadania, zaprojektowano logo projektu, założono bloga kuchennego oraz grupę projektową na Facebooku. Po wspólnej, owocnej pracy goście obejrzeli nasze miasto, odwiedzili inowrocławskie Solanki, a także aktywnie spędzili czas w kręgielni.
W listopadzie i grudniu 2016 r. zespoły wykonały zadania związane z gotowaniem dań kuchni regionalnych. Każda z grup przygotowywała danie charakterystyczne dla swojego regionu, tworzy film instruktażowy i umieściła go wraz z przepisem na blogu. Zadaniem innych zespołów było ugotowanie tego dania i zorganizowanie jego degustacji wśród mieszkańców ich miast. Dzięki temu lokalne społeczności również mogli poznać nowe smaki. Gotowanie rozpoczęła grupa polska serwując kluski ziemniaczane z boczkiem, kiszoną kapustą i marchwią. Drużyna włoska przygotowała spaghetti, a łotewska tartę z warzywami. 7 maja 2017 r. grupy projektowe z Litwy i Łotwy zawitały do gimnazjum w Pakości, natomiast grupa włoska dołączyła w poniedziałek 8 maja 2017r. Młodzież owocnie spędziła czas przeznaczony na naukę i zabawę. 21 maja 2017 r. uczestnicy projektu pełni wrażeń wyjechali z Pakości.
Sobota to ostatni dzień wymiany międzynarodowej młodzieży z Litwy, Łotwy, Włoch i Polski. Rano odbyły się zajęcia sportowe, młodzież wyjechała do Inowrocławia na basen i spacerowała po Solankach. Po południu odbył się wieczór polski, w czasie którego podsumowane zostały całotygodniowe działania projektowe. Przedstawiono prezentację o Polsce, Pakości i Kalwarii. Przygotowano też quiz o Polsce, który wygrała grupa litewska.
Nagrodzono również zwycięzców gry miejskiej przeprowadzonej w Toruniu, a każdy z uczniów otrzymał Certyfikat Uczestnictwa i drobny upominek. Polska grupa nauczyła tańczyć poloneza wszystkich uczestników projektu. Nie mogło odbyć się bez międzynarodowej Belgijki, a potem rozpoczęła się zabawa taneczna. Jednak wszystko co dobre musi się skończyć. Rozpoczęły się długie pożegnania. Były więc uściski, łzy, tańce na rozstanie. Pełni wrażeń goście wrócili na nocleg. Miejmy nadzieję, że do domów pojadą z dobrymi wspomnieniami o nas i o Polsce a projekt im się podobał.
Piątek rozpoczął się zajęciami sportowymi. Młodzież aktywnie spędziła czas na pakoskim Orliku oraz piechcińskim boisku i kamieniołomach. Odbył się też marsz marsz nordic walking .
W tym dniu zaplanowane zostało międzynarodowe gotowanie, czyli Masterchef Erasmus+ . Każda z grup wylosowała danie do wykonania. Włosi wykonywali danie główne - spaghetti, Litwini - chłodnik, Łotysze - przystawkę - rogaliki z nadzieniem mięsnym. Polska grupa wykonała deser czyli tort bezowy z nadzieniem malinowym. Po gotowaniu odbyło się wspólne biesiadowanie a po kolacji wieczór litewski.
Dzień czwarty międzynarodowej wymiany w ramach projektu Erasmus +. W tym dniu po porannej gimnastyce i śniadaniu młodzież wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę do Poznania. Zwiedzali miasto, a na Starówce uczestniczyli w happeningu pt. "Smacznie, zdrowo, na sportowo". Poczęstowali poznaniaków ekologicznymi jabłkami, informowali o zasadach zdrowego odżywiania, rozdawali ulotki ze spisem popisowych dań krajów uczestników projektu. Zostali entuzjastycznie przyjęci, a mieszkańcy z ochotą z nimi rozmawiali, mimo, że porozumiewali się tylko w języku angielskim. Przechodnie chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć z Miśkiem Estkiem.
Potem przejechali do Rogalowego Muzeum, gdzie uczestniczyli w warsztatach ich pieczenia. Następnie odwiedzili ZOO. Pełni wrażeń wrócili do Pakości.
Po kolacji odbył się wieczór włoski. Już dzień wcześniej uczniowie przygotowali specjalne na ten wieczór limonkowe ciasto oraz ugotowali prawdziwe włoskie spaghetti.
W środę 10 maja 2017 r. młodzież polska wraz ze swoimi gośćmi z Litwy, Łotwy i Włoch, opiekunowie i dyrekcja naszego gimnazjum odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Pakości. Nasi goście spotkali się z burmistrzem Pakości panem Wiesławem Kończalem, zastępcą burmistrza panem Szymonem Łepskim oraz kierownikiem Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy Mariuszem Jarzynowskim. Po krótkiej rozmowie udali się do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie obejrzeli makietę Kalwarii Pakoskiej i zapoznali się z jej historią.
Następnym punktem dnia był udział w warsztatach cukierniczych w Cukierni "Marta". Po krótkiej prelekcji nt. historii lizaka, każdy miał możliwość wykonać go własnoręcznie, a potem przygotować lody z prawdziwej śmietany. Na koniec uczestnicy warsztatów otrzymali Dyplomy Cukiernika. Nie mogło się obyć bez pamiątkowych zdjęć.
W czasie popołudniowych zajęć młodzież w międzynarodowych grupach układała zdrowe menu na cały dzień, oczywiście w języku angielskim. Wieczorem odbył się wieczór kulturowy przygotowany przez grupę łotewską. Poznaliśmy kulturę, historię i zwyczaje naszych sąsiadów. Mogliśmy skosztować charakterystycznych potraw: chleba, sardynek, serów i deserów. Wrażeń było co niemiara.