Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję charytatywną Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", tym razem pod nazwą "Stoły dla szkoły". Celem akcji była zbiórka pieniędzy na zakup 40 ławek w szkole w miejscowości Cocobeach w Gabonie. Zebraliśmy 400 zł. Jest to koszt 2 stołów.
Pomysłodawcą projektu jest Brat Michał. misjonarz, który wyjechał do Gabonu wiele lat temu. Brat Michał działa w parafii katolickiej w Cocobeach utworzonej w 1958 roku. 100 metrów od kościoła powstała Katolicka Szkoła Podstawowa. W tej chwili do szkoły chodzi 150 uczniów. Szkoła boryka się z wieloma problemami m.in. nie ma dostatecznej liczby stołów. Ksiądz Michał obiecał, że dla wszystkich insytucji, które przekażą na ten cel pieniądze zrobi zdjęcie dzieci trzymających kartkę z podziękowaniami i nazwą instytucji. Nasza szkoła we wrześniu również otrzymała takie zdjęcie! Cieszymy się, że mogliśmy pomóc drugiemu człowiekowi.
Dnia Środa, 4 Października 2017 13:25 Redemtoris Missio <medicus@ump.edu.pl> napisał(a)
Szanowni Państwo!
Na Państwa ręce przekazujemy krótki list Siostry Alicji Adamskiej z Kamerunu, w którym opisuje aktualną sytuację szkoły w Abong-Mbang. Korzystając z okazji chciałabym bardzo serdecznie podziękować za wsparcie jakiego Państwo udzielają uczniom szkoły. Dzięki Państwa hojności dzieci z najbiedniejszych rodzin dostają szansę na zmianę swojego przyszłego życia.
Łączę wyrazy szacunku i głębokiego poważania.
Justyna Janiec-Palczewska
Prezes Fundacji
Z ogromna radością pragnę podziękować Fundacji i wszystkim którzy wspierali nas poprzez adopcje szkoły w Abong Mbang. Oczekiwaniom stało się zadość. Szkoła posiada werandę z barierką. Dzięki Wam dzieci są bezpieczne. Każdego dnia dziękowałam Bogu że nikomu się nic złego nie przydarzyło. Tym razem modlitwa popłynie do Boga za Was kochani dobroczyńcy. Niech Pan Jezus błogosławi każdego z Was. S. Alicja.
Fundacja Pomocy Humanitarnej
„Redemptoris Missio”
tel. 61 8621 321
29 września obchodzony był VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do akcji włączyli się także uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Pakości. Na lekcji matematyki walczyli oni o tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, a w czasie dużej przerwy patrol uczniowski egzaminował napotkanych uczniów i nauczycieli. Emocje były duże… Większość „przepytanych” zdała egzamin.
Udane rozpoczęcie sezonu lekkoatletycznego w wykonaniu biegaczy ze Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego.
Bardzo dobrze w indywidualnych mistrzostwach powiatu inowrocławskiego w biegach przełajowych spisali się najmłodsi reprezentanci. Na szczególne wyróżnienie zasłużył uczeń klasy VII A (realizującej program innowacji pedagogicznej z wychowania fizycznego) Aleksander Nadolski, który okazał się bezkonkurencyjny w swoim biegu. Alek za swoimi plecami zostawił prawie 40 biegaczy ze szkół podstawowych. Młody długodystansowiec oprócz złotego krążka i nagrody indywidualnej otrzymał przepustkę na zawody wojewódzkie, które odbędą się 10 października 2017 r. w Bydgoszczy. Kolejnym mocnym akcentem zawodów było III miejsce oraz brązowy medal Pawła Czkalskiego, naszego najmłodszego lekkoatlety z klasy IV. Warto wspomnieć, że drużynowo zawodnicy z rocznika 2005 ( A. Nadolski, H. Jaskuła, A. Ciesielski, M. Mróz) oraz 2007 i młodszego (P. Czkalski, A. Wojciechowski, M. Kuzera) zajęli IV miejsca , a do podium w tej starszej kategorii wiekowej zabrakło zaledwie 1 punktu. Bardzo dobry występ zaliczyły również dziewczynki z klasy czwartej (P. Pawlikowska, G. Szczepaniec, E. Kubiszewska, N. Krawiec, A. Kowalska), które w debiucie wywalczyły IV lokatę. Warto także pochwalić Martynę Białek, zdobywczynię V pozycji w rocznikach 2002-2004 (też otrzymała przepustkę na zawody wojewódzkie).
Klasa IV Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Pakości uczestniczyła w zajęciach przyrody w terenie. Tematem zajęć było wyznaczanie kierunków geograficznych. Tajniki wiedzy przyrodniczej pomagali im zgłębiać koledzy z klasy III a gimnazjalnej, którzy zaopiekowali się nimi, cierpliwie tłumacząc działanie kompasu, a potem wspólnie wyznaczali kierunki geograficzne. Zastanawiali się także, jak orientować się w terenie, gdy nie mamy kompasu. Tu z pomocą przyszła nauczycielka geografii pani Ania Małek-Kałek tłumacząc działanie gnomonu. W dalszej części lekcji uczniowie uczyli się praktycznego wykorzystywania przyrządów przyrodnika. Była to świetna okazja do nauki na łonie natury, a także integracji uczniów naszej szkoły.
Uczniowie kasy II b gimnazjalnej zajęli II miejsce w konkursie ekologicznym ,,Nie ma śmieci są surowce – jesienne cuda z odpadów” organizowanym przez Burmistrza Pakości pana Wiesława Kończala. Bon o wartości 450 złotych odebrali w czasie Festynu Ekologicznego w dniu 24 września 2017. Zwycięskiej klasie gratulujemy.
26 września miliony Europejczyków obchodzą Europejski Dzień Języków. W działania związane ze świętem języków ustanowionym w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, od kilku lat angażuje się także nasza szkoła. W tym roku nasi uczniowie przygotowali krzyżówki związane tematycznie z Europejskim Dniem Języków, a następnie rozwiązywali je na lekcjach języków obcych. W trakcie rozwiązywania krzyżówek uczniowie korzystali z zasobów Internetu a także słowników online. Pomocą merytoryczną i językową służył uczniom także pan Raymond Douglas, native speaker, który odwiedził naszą szkołę i brał udział w lekcjach języka angielskiego. Praca metodą projektu pozwoliła uczniom rozwijać umiejętność pracy w grupie, doskonalić kompetencje językowe i informatyczne, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat krajów i języków Unii Europejskiej. Natomiast wizyta gościa z Wielkiej Brytanii i wspólne rozwiązywanie krzyżówek pozwoliło im sprawdzić swoje kompetencje językowe w naturalnej sytuacji komunikacyjnej.Nasi najmłodsi uczniowie także obchodzili Europejski Dzień Języków. Zastanawiali się dlaczego warto uczyć się języków, dowiedzieli się, dlaczego pies we Francji czy Niemczech szczeka inaczej niż w Polsce, a także nauczyli się witać i żegnać w języku francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Świadomość bogactwa językowego Europy oraz tego, że „języki otwierają drzwi” będzie dla nich na pewno motywacją do nauki języków obcych.
Kamila Błaszczyk
W dniach 15.09 i 20.09 br. w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. 20.09.2017 uczestniczyliśmy w próbnym alarmie przeciwpożarowym, nadzorowanym przez Powiatową Straż Pożarną z Inowrocławia. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły i obserwowali akcję strażaków.Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważna kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia.
Po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Sprzątanie Świata". W tym roku pod hasłem: "Drugie życie odpadów". W br. szkolnym do uczniów klas gimnazjalnych dołączyły klasa pierwsza szkoły podstawowej oraz klasa czwarta i dwie klasy siódme. Uczniowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawice pozbierali i posegregowali odpady do przygotowanych worków, które następnie zostały złożone w wyznaczonych miejscach skąd pracownicy PUG Pakość przetransportowali je na wysypisko śmieci. Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w naszej szkole była szczególna, ponieważ powitaliśmy dziś w naszym gronie pierwszoklasistów, czwartoklasistów oraz uczniów klas siódmych nowo powstałej Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego. Mamy nadzieję, że nowi uczniowie szybko wdrożą się w swoje obowiązki i zintegrują z uczniami klas gimnazjalnych. W czasie krótkiego ale bardzo uroczystego programu artystycznego zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich gimnazjalnych klas a także szkoły podstawowej. Chwila ta była bardzo wzruszająca gdyż po raz pierwszy talenty swe pokazali nam najmłodsi nasi uczniowie.
W naszej placówce gościli dziś: zastępca Burmistrza Pakości pan Szymon Łebski, przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Joachimiak, proboszcz ojciec Kamil Paczkowski, przedstawiciel Rady Rodziców pan Sławomir Salamon. Nasi goście życzyli wszystkim pomyślnego nowego roku szkolnego. Dziś poznaliśmy także nowych pracowników naszej szkoły - nauczyciela języka niemieckiego panią Magdalenę Grąźlewską, nauczyciela muzyki i techniki pana Jacka Przewozika, nauczyciela doradztwa zawodowego panią Katarzynę Fijałkowską oraz pracownika obsługi panią Florczyk. W czasie dzisiejszej uroczystości pożegnaliśmy panią wicedyrektor Jolantę Kamińską, która odeszła na zasłużoną emeryturę.
Tradycyjnie na uroczystości pojawili się licznie rodzice naszych uczniów oraz absolwenci.
Plan dostępny w lewym menu od czwartku 31 sierpnia
Wyprawka do klasy pierwszej:
(część polonistyczno-społeczna, część matematyczno-przyrodnicza)
Wyd. MAC EDUKACJA do pobrania w bibliotece
( podpisane imieniem i nazwiskiem , to w plecaczku dziecka)
Dnia 23 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Dzień ten zapisał ostatnią kartę w historii Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego. Na uroczystości tej gościliśmy najważniejszych przedstawicieli powiatu inowrocławskiego i gminy Pakość m.in. pana Ryszarda Jagodzińskiego – przewodniczącego Rady Powiatu Inowrocławskiego, pana Wiesława Kończala - Burmistrza Pakości, pana Mariusza Jarzynowskiego - kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy, byłych dyrektorów: panią Wandę Bańkowską i panią Grażynę Zygmnańską, ponadto pedagogów i pracowników szkoły.
Pan Burmistrz – Wiesław Kończal po raz kolejny uhonorował naszych najzdolniejszych gimnazjalistów, zostały przyznane stypendia naukowe i sportowe. Stupendia za najlepsze wyniki w nauce otrzymali: Makowiecki Patryk, Pawłowska Eliza, Kryszak Kinga, Antczak Wiktoria, Kotyńska Matylda, Nadolska Dominika, Obiała Aleksandra, Salamon Agata, Walczak Julia, Beneturska Weronika, Patryk Burak, Jurek Oliwia, Perlikowska Natalia, Stawicka Julia, Bolewska Natalia, Gnutek Klaudia, Kurczewski Jan, Nawrocka Antonina, Nowak Monika, Nadolska Zuzanna; natomiast na stypendia sportowe zapracowali : Dawid Krawczyk, Hubret Marek, Kamil Sypniewski, Mateusz Kowalski, Dominik Kowalski, Eryk Stec, Mikolaj Ziółkowski, Anita Węglewska, Zuzanna Nadolska.
Ponadto Monika Nowak, Jakub Kopieniak i Antonina Nawrocka to uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas egzaminów gimnazjalnych, za co pan Burmistrz nagrodził ich wspaniałymi piórami.
Tytuł Najlepszego Gimnazjalisty Roku 2017 zdobyła Zuzanna Nadolska, która wywalczyła również I miejsca w Dyktandzie Burmistrza Pakości, Dominik Kowalski został Najlepszym Sportowcem Roku 2017. Pani Małgorzata Mróz otrzymała statuetkę „Przyjaciela Szkoły”.
W czasie uroczystości pani dyrektor - Mariola Szlyfarska, podziękowała za wiele lat owocnej współpracy, zaangażowanie w życie szkoły i wręczyła broszury przedstawiające osiemnastoletnią historię naszego gimnazjum.
W ubiegły piątek pożegnaliśmy nie tylko naszych absolwentów, ale również panią Zofię Wegner, która odeszła na zasłużoną emeryturę a także panie: Annę Piergies i Annę Kończal. Historia gimnazjum rozgrywała się na naszych oczach, chociażby ze względu na to, iż Sztandar Szkoły po raz ostatni został wyprowadzony i złożony w Izbie Pamięci.
Pierwszego września spotkamy się w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego.
13 czerwca po raz kolejny w naszej szkole odbyło się Dyktando Burmistrza. Tegoroczne zmagania gimnazjalistów tradycyjnie już uświetnili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz: Zastępca Burmistrza Pakości Pan Szymon Łepski oraz Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy Pan Mariusz Jarzynowski. W tym roku tekst z trudnościami ortograficznymi pisało 26 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Najlepiej z dyktandem o wuju Krzesimirze poradziła sobie Zuzanna Nadolska z III d, II miejsce zajął Jan Kurczewski, uczeń klasy III b, natomiast III – Patryk Burak z III a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Beata Mistera-Lewandowska
Przełom maja - czerwca dla uczniów naszej szkoły to bardzo gorący czas i to nie tylko dosłownie. Jest to czas wytężonej pracy, kiedy to zaliczają oni ostatnie sprawdziany pisemne i ustne walcząc o jak najlepsze oceny końcoworoczne. W tym czasie odbywa się też wiele szkolnych konkursów przedmiotowych. Tradycyjnie więc odbył się konkurs przyrodniczy obejmujący materiał z biologii, chemii, geografii i fizyki. 31 maja 2017 r. gimnazjaliści walczyli o zaszczytny tytuł ,,Najlepszego przyrodnika gimnazjum” klas pierwszych i drugich rozwiązując test wiadomości i umiejętności znacznie wykraczający poza podstawę programową dla gimnazjum. Po żmudnej pracy przy ocenie ponad 20 prac komisja w składzie : Anna Małek-Kałek, Anna Balcerek – Blechschmied, Justyna Kotyńska, Mariusz Augustyn i Wioletta Grudzińska rozstrzygnęła, kto jest autorem najlepszych prac. Zdecydowaną zwyciężczynią wśród klas pierwszych została Karolina Dudek klasy I a pokonując Patryka Makowieckiego ( także z klasy I a). Najniższe miejsce na podium przypadło Kindze Kryszak z klasy I c, która dzielnie wywalczyła je w dogrywce z Dawidem Sobieska z klasy I b. Pierwsze miejsce wśród uczniów klas drugich zdobyła uczennica klasy 2c Wiktoria Kruszyńska pokonując Dominikę Nadolską z klasy 2a oraz Julię Stawicką z klasy 2b.
Uczniowie ci uzyskują już teraz zaszczytny tytuł ,,Najlepszego przyrodnika” Gimnazjum w Pakości a wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w czasie uroczystego apelu podsumowującego pracę uczniów klas 1 i 2 w dniu 22 czerwca 2017.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w poznawaniu tajników nauk przyrodniczych. Liczymy, że ich praca przyniesie dalsze efekty.
Wioletta Grudzińska
Estkowski najlepszy i niepokonany!
Znakomicie w TURNIEJU O PUCHAR STAROSTY INOWROCŁAWSKIEGO zaprezentowali się chłopcy z roczników 2002 i 2003. W stawce 6, silnych ekip z naszego powiatu, pakościanie okazali się ponownie najlepsi. Poniżej wyniki poszczególnych spotkań:
Etap grupowy
- Pakość - Dąbrowa Biskupia 2:0
- Pakość - Złotniki Kujawskie 3:2 Pófinał
- Pakość - Gniewkowo 0:0 ( karne 2:1) Finał
Pakość - Inowrocław 2:1
Warto wspomnieć o wyróżnieniu indywidualnym dla Dominika Smaruj , który w dzisiejszym turnieju było w znakomitej dyspozycji, co nie umknęło uwadze organizatorów. Największe słowa uznania i gratulacje należą się jednak, nie jednemu, ale całej 11- osobowej ekipie, walczącej w każdym meczu z sercem, z ambicją, od pierwszej do ostaniej minuty.
Ariel Nadolski
ESTKOWSKI TEAM na szczycie lekkoatletycznej hierarchii województwa tuż za Szkołami Mistrzostwa Sportowego z Bydgoszczy i Grudziądza.
Podwójny Finał Wojewódzki w Tucholi i w Świeciu to również podwójna czwarta lokata. Najlepsze wyniki uzyskali: Dominik Kowalski I miejsce na dystansie 100m (11,50), Mateusz Kowalski II miejsce na dystansie 300m(38,67),Eryk Stec V m na dystansie 1000m(2.49,14),Patryk Górski IV m w skoku w dal, Eryk Stec VII m na dystansie 1500m, IV miejsce – Sztafeta Szwedzka , II miejsce – Sztafeta 4 x 100 w składzie: Mateusz Kowalski, Miłosz Stawski, Dawid Krawczyk oraz Dominik Kowalski. Barw szkoły z ogromnym zaangażowaniem, nie popełniając żadnego błędu, który mógłby zdyskwalifikować zespół z sukcesem bronili również: Bartłomiej Kozłowski (300m), Jan Kurczewski(100m), Andrzej Jarzyna (kula), Jakub Osuch(1000m), Hubert Nawrocki(skok w dal), Kamil Sypniewski(300m), Przemysław Dworczak(skok wzwyż), Jakub Chrząszcz(100m) i Damian Cybulski(kula).
Gimnazjaliści z Pakości wzbudzili duże zainteresowanie trenerów tzw. „łowców talentów” m.in. z KS „ Zawisza” Bydgoszcz. Prawdopodobne, że przyszły rok przyniesie zmianę w systemie klasyfikacji medalowej i rozdzielenie Szkół Mistrzostwa Sportowego od szkół masowych.
Ewa Buzała
1 czerwiec wszystkim kojarzy się ze Świętem Dziecka. Nasze Gimnazjum w tym roku świętowało go na sportowo. Jednak dla czworga gimnazjalistów był to dzień podwójnie uroczysty, ponieważ zostali oni zaproszeni na galę laureatów, finalistów i wyróżnionych wojewódzkiego konkursu matematycznego Liga Zadaniowa dla szkół podstawowych i gimnazjów z rejonu powiatu inowrocławskiego. Odbyła się ona w Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu. Głównym organizatorem konkursu były: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, Urząd Miasta Torunia Wydział Edukacji oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Na uroczystość przybyli Wojciech Piniewski - I zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia, Magdalena Kaiser-Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu w Inowrocławiu, a także Dyrektor Gimnazjum nr 4- Rafał Pierzchalski.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, wszyscy z klasy 2 a oraz ich opiekun merytoryczny pani Mariola Szlyfarska. Za zdobycie trzeciego miejsca nagrodzony został Marek Osiński, a Julia Walczak i Dominika Nadolska otrzymały wyróżnienia.
Jednak największe matematyczne laury zdobyła Weronika Beneturska uzyskując tytuł finalisty konkursu Liga Zadaniowa. Oprócz zaszczytnego tytułu Weronika już w klasie drugiej uzyskała punkty preferencyjne, które uwzględnione zostaną podczas postępowania rekrutacyjnego do wybranej przez nią szkoły ponadgimnazjalnej.
Naszym uczniom a także ich nauczycielce należą się serdeczne gratulacje i podziękowania za całoroczną, wytrwałą i rzetelną pracę. Życzymy dalszych sukcesów w poznawaniu tajemnic królowej nauk.
Wioletta Grudzińska