Na sportowo rozpoczął się drugi dzień wymiany młodzieży w ramach projektu Erasmus+ ,,Smacznie, zdrowo, na sportowo". Poranną rozgrzewkę poprowadziła dziś grupa łotewska. Po smacznym śniadaniu młodzież pojechała do Torunia, gdzie odwiedziła Dom Kopernika. Choć pogoda ich nie rozpieszczała uczestniczyli w grze terenowej, w czasie której podzieleni na dziesięć czteroosobowych międzynarodowych zespołów pokonywali trasę pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami na Starym Mieście. W każdym z miejsc czekały na uczestników zadanie do wykonania. Była to świetna forma wypoczynku połączona z nauką i poznawaniem polskiej kultury. Mamy nadzieję, że spodobała się naszym gościom.
8.05.2017 r. rozpoczęła się międzynarodowa wymiana młodzieży z Łotwy, Litwy i Polski. Wieczorem dołączyła do nas grupa z Włoch. Gości powitała pani dyrektor Mariola Szlyfarska, życząc wspaniałych chwil spędzonych na polskiej ziemi. Dalszą część poprowadziły panie Agnieszka Wojtysiak i Kamila Błaszczyk. Nastąpiła prezentacja polskich liderów, a także dotychczasowych działań projektowych. Młodzież klas drugich pakoskiego gimnazjum przedstawiła film prezentujący naszą szkołę, a goście swoje organizacje. Zaprezentowano cele projektu i zaplanowane działania, a młodzież wyrażała swoje obawy i nadzieje z tym związane.
Celem projektu ,,Smacznie, zdrowo, na sportowo" jest wdrażanie do aktywnego, zdrowego stylu życia, dlatego też uczestnicy rozpoczęli dzień zajęciami sportowymi, a w trakcie przerw młodzież uczestniczyła w grach i zabawach integrujących. Była więc Belgijka, którą wszyscy z ochotą nauczyli się tańczyć a potem międzynarodowa Zumba, poprowadzona przez uczennice klas pierwszych. Wieczorem uczestnicy przygotowywali stroje, plakaty na happening, który został zaplanowany na czwartek w Poznaniu. Nie można zapomnieć o naszej szkolnej maskotce - Misiu Ewaryście, który dzielnie towarzyszył naszym gościom w tym dniu. We wtorek 9.05.2017 r. młodzież pojedzie do grodu Kopernika, a w środę 10.05.2017 r. - oficjalne powitanie przez władze naszego miasta.
30 marca w Zespole Szkół Niepublicznych w Piechcinie odbył się VI Wielki Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica III d Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości Zuzanna Nadolska. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 maja br.
Beata Mistera-Lewandowska
22 kwietnia na terenie IV LO w Toruniu odbył się finał wojewódzkiego konkursu Liga Zadaniowa dla uczniów szkół podstawowych i klas II gimnazjum. Pakoskie Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego reprezentowała Weronika Beneturska z klasy IIA. Jako jedna z 63 reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego, a także jedna z 7 przedstawicieli powiatu inowrocławskiego zakwalifikowała się do ścisłego finału wojewódzkiego. Ostatecznie Weronika znalazła się w gronie 47 finalistów tego konkursu, uzyskując już w klasie drugiej dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Należy dodać, że konkurs przebiegał w 3 etapach a w czasie eliminacji rejonowych uczniowie uczestniczyli w 3 spotkaniach konkursowych. W naszej szkole aż czworo uczniów osiągnęło sukces. Oprócz wspomnianej Weroniki Beneturskiej, Marek Osiński zajął 3 miejsce, a Julia Walczak i Dominika Nadolska otrzymały wyróżnienia. Konkurs ten stoi na wysokim poziomie matematycznym i dzięki swemu prestiżowi uzyskał patronat Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UMK s. Udział w tych rozgrywkach jest ciekawym przeżyciem, a tytuł finalisty to wyjątkowo cenna nagroda. Gratulacje należą się Weronice i jej opiekunowi pani Marioli Szlyfarskiej,a także rodzicom uczennicy, którzy byli wielkim wsparciem w tych trudnych zmaganiach.
3 maja 1791 r. miało miejsce jedno z ważniejszych dla Polski wydarzeń, czyli uchwalenie konstytucji zwanej majową. Z tej okazji w naszej szkole, w inny niż tradycyjny sposób, uczciliśmy kolejną już rocznicę jej powołania... Uczniowie przenieśli nas do studia telewizyjnego z XVIII wieku, w którym mogliśmy zobaczyć wywiady z najważniejszymi osobistościami tego okresu, czyli z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, hetmanem Potockim, a nawet z carycą Katarzyną...
Agnieszka Skibowska
Uwaga! …Niebieski Wieloryb!
27 kwietnia w trakcie narad klasowych w pakoskim gimnazjum odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komisariatu Policji w Pakości, as.sztab. Rafałem Nieznalskim, który w ramach działań prewencyjnych zapoznał uczniów klas I z niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą gra internetowa pod nazwą Niebieski/Błękitny Wieloryb.
Przypominamy! Gra polega na umiejętnym manipulowaniu nastolatkami do tego stopnia, że są oni w stanie okaleczać siebie lub popełnić samobójstwo. W Rosji, skąd wywodzi się gra, samobójstwo pod jej wpływem popełniło około 200 nastolatków, w Polsce doszło do trzech samookaleczeń!
Znowu z medalami !
Kolejny, bardzo dobry występ zaliczyli przedwczoraj nasi lekkoatleci, którzy w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Inowroclawskiego w Biegach Przełajowych, zdobyli dwa krążki. Dziewczęta uplasowały się na najniższym stopniu podium, a chłopcy wywalczyli srebro. Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom należą się gratulacje i wielkie słowa podziękowania za ambicje, nieustepliwość oraz walkę do samego końca. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie, którzy zdobyli miejsca medalowe:
- Zuzanna Kubiszewska - srebro
- Oliwia Wiśniewska - brąz
- Anita Węglewska - srebro
- Dominik Kowalski - srebro.
Za nami 3 dni egzaminów gimnazjalnych 2016/2017. W tym roku uczniowie do egzaminów przystąpili zaraz po świątecznej przerwie w zajęciach. Wszystko dla nich było przygotowane już przed świętami.
Egzamin gimnazjalny rozpoczął się w środę 19 kwietnia o godz.9:00 testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego napisanie uczniowie mieli godzinę. Po przerwie, o godz.11:00 rozpoczęła się część z języka polskiego, która trwała 90 minut.
W naszej szkole do egzaminu gimnazjalnego przystąpiły cztery klasy. Młodzież całe trzy lata solidnie pracowała z nauczycielami. Nauczyciele zadbali o to, aby uczniowie zapoznali się z całą procedurą. To zawsze pozwala oswoić stres, bo mimo wszystko gimnazjaliści przeżywają te testy. W końcu to ich pierwszy tak poważny egzamin, a tak wiedzą, że mogą na salę wnieść tylko czarny długopis i butelkę wody, którą należy postawić przy nodze biurka. Są też poinformowani, w jakich salach piszą, jak wygląda losowanie miejsc i że trzeba mieć przy sobie legitymację. Niedozwolone jest wnoszenie do sali telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych.
W czwartek 20 kwietnia młodzież wykazywała się wiedzą z przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki, natomiast w piątek - z języków obcych. Jeśli uczeń wybrał język, którego uczył się od szkoły podstawowej, musiał napisać egzamin również na poziomie rozszerzonym.
Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, ale jego wyniki nie decydują o ukończeniu gimnazjum. Są natomiast brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Tegoroczny egzamin jest jednym z ostatnich, ponieważ od 1 września tego roku gimnazja będą wygaszane.
Sportowcy z Estkowskiego ponownie z "workiem" medali !
Znakomicie w Indywidualnych Biegach Przełajowych spisali się 10.04.2017 r. reprezentanci naszej szkoły. Łupem utalentowanych pakościan padło, aż 7 pozycji medalowych.
W kategorii żeńskiej krążki zdobyły:
- Anita Węglewska ( złoto ), klasa III
- Zuzanna Nadolska (srebro), klasa III
- Zuzanna Kubiszewska (srebro) , klasa I
- Oliwia Wiśniewska (brąz) , klasa I
Natomiast w grupie męskiej miejsca na podium wywalczyli :
- Eryk Stec ( 1 miejsce ), klasa III
- Dawid Krawczyk (3 miejsce), klasa III
- Maciej Niewiadomski ( 3 miejsce ), klasa I
Warto wspomnieć, że pozostali biegacze i biegaczki z naszej szkoły plasowali się w pierwszej 10 swoich kategorii wiekowych, co również należy uznać za bardzo dobry wynik.
Opiekunami utalentowanych sportowców są: Edyta Pietrzak (grupa żeńska) i Ewa Buzała ( ekipa męska).
Brawo Estkowski Team !
Dnia 05.04.2017 r Komisja Konkursowa w Ośrodku kultury i Turystyki w Pakości dokonała wyboru i przyznała nagrody rzeczowe za wykonanie najładniejszego stroika wielkanocnego.
W konkursie wzięło udział 55 dzieci, w tym z przedszkoli z terenu gminy Pakość 29 osób, ze szkół podstawowych z Pakości i Kościelca 20 uczniów, z Gimnazjum w Pakości 6 uczniów. Uczestnicy wykonali prace własnoręcznie, zgodnie z regulaminem konkursowym. Konkurs miał na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi. W kategorii Gimnazjum:
I miejsce za najpiękniejszy stroik wielkanocny otrzymała Agnieszka Flinik, II miejsce- Kamil Wesołowski, którzy przygotowali konkursowe prace w świetlicy szkolnej pod opieką p. A.Montowskiej. Natomiast III miejsce zajęła Weronika Nieznalska.
W dniu 1 kwietnia zakończył się konkurs matematyczny Liga zadaniowa organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Czworo uczniów naszego gimnazjum odnotowało sukces. Weronika Beneturska zajęła 2. miejsce, Marek Osiński 3. miejsce, a Julia Walczak i Dominika Nadolska otrzymują wyróżnienia.
Miło nam również poinformować, ze uczennica klasy 2 c Wiktoria Kruszyńska zajęła 7 miejsce w Powiatowym Konkursie „Gigant Sudoku” organizowanym przez III LO w Inowrocławiu. Warto dodać, że w konkursie wzięło 50 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu inowrocławskiego, a także żnińskiego.
Zdolnym matematykom gratulujemy znaczących sukcesów!
Drodzy Rodzice
Informacja dla rodziców dzieci w klasach III i VI - macie wybór.
http://www.pakosc.pl/edukacja-opieka-nad-dzieckiem/informacja-w-sprawie-reformy-oswiaty.html
Multimedaliści z Eskowskiego!!!
Tegoroczne osiągnięcia sportowe reprezentantów naszej szkoły, to pasmo wielu, spektakularnych sukcesów. W bieżącym roku szkolnym, uzdolnieni ruchowo uczniowie Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego, wypadli szczególnie znakomicie w zmaganiach drużynowych. Ich rezultaty w rywalizacji zespołowej są najbardziej okazałe spośród wszystkich startujących szkół powiatu inowrocławskiego i jednymi z bardziej znaczących w województwie kujawsko-pomorskim. Pakoska młodzież w bieżącym sezonie sportowym, aż sześciokrotnie plasowała się na podium finałowych turniejów.
Poniżej miejsca jakie zajmowali nasi uczniowie w poszczególnych imprezach sportowych:
- I miejsce w Sztafetowych Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych Powiatu Inowrocławskiego w biegach przełajowych chłopców (awans do Gimnazjady Wojewódzkiej – IX miejsce );
- I miejsce w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych Powiatu Inowrocławskiego w „6” piłkarskich chłopców (awans do Gimnazjady Wojewódzkiej- VII lokata) ;
- I miejsce w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych Powiatu Inowrocławskiego w piłce ręcznej (awans do Gimnazjady Wojewódzkiej- VI miejsce) ;
- II miejsce w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych Powiatu Inowrocławskiego w koszykówce (awans do Gimnazjady Wojewódzkiej – VII miejsce );
- III miejsce w Sztafetowych Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych Powiatu Inowrocławskiego w biegach przełajowych dziewcząt;
- III w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych Powiatu Inowrocławskiego w piłce halowej chłopców.
Tegoroczne, wybitne wyniki pakoskiej młodzieży, to najlepsze i najbardziej spektakularne osiągnięcia drużynowe w historii naszej szkoły. Warto podkreślić, że ojcami ww. sukcesów są przede wszystkim uzdolnieni ruchowo uczniowie i uczennice klas I-III, a w szczególności z klasy (III D) sportowej.
Reprezentanci naszego gimnazjum okazali się znakomitymi ambasadorami, promotorami Pakości na arenie powiatowej, wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej. Pozostaje mieć nadzieję, iż w miejsce odchodzących już niedługo utalentowanych, trzecioklasistów, przyjdą nowi, zdrowi, sprawni i przede wszystkim głodni zwycięstw uczniowie, dla których Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego, będzie mogła stworzyć najlepsze warunki dla ich rozwoju sportowo-edukacyjnego.
25 marca przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena, brytyjskiego pisarza, który rozpowszechnił literaturę fantasy, twórcy takich dzieł jak „Władca Pierścieni”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” czy „Dzieci Hurina”.
Biblioteka również włączyła się w obchody tego dnia i w piątek na przybyłych czytelników czekały:
- konkursy: „„Znawca Śródziemia” i „Mistrz Śródziemia”,
- wystawka z książkami autorstwa J. R. R. Tolkiena i dziełami o Tolkienie,
- gazetka przedstawiająca biografię twórcy „Hobbita” oraz ciekawostki związane z jego życiem, twórczością oraz ekranizacjami dzieł.
Tego dnia szkołę ubarwiły cytaty z dzieł tego popularnego pisarza, a największym zainteresowaniem cieszyło się wydarzenie, które miało miejsce podczas dużej przerwy w bibliotece, czyli czytanie zgromadzonym fragmentów dzieł J. R. R. Tolkiena.
Projekt Krokus
15.11.2016 r. zakończyliśmy jeden z etapów irlandzkiego projektu Unii Europejskiej o nazwie KROKUS, w którym uczestniczy nasze gimnazjum. Projekt Krokus realizowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście.
Projekt skierowany jest do uczniów w wieku lat jedenastu i starszych. Na świecie funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów – zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Szkoły nie ponoszą żadnych kosztów – realizacja Projektu Krokus jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście oraz Unii Europejskiej.
Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
Już dziś możemy podziwiać pierwsze efekty naszego udziału w Międzynarodowym Projekcie THE CROCUS KLUB!