Od grudnia trwała akcja charytatywna na rzecz inowrocławskiego schroniska dla zwierząt. Zbierano zarówno karmę dla psów oraz kotów, jak i koce. Inicjatorem akcji był Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego
Wczoraj po lekcjach przedstawiciele SU wraz z rodzicami – zawieźli dary do schroniska. Udało się nam zebrać blisko 90 kg suchej karmy i puszek. Pomoże to wyżywić 150 psów i 24 koty, które aktualnie
się tam znajdują. Dlatego ważne jest byśmy pamiętali o naszych czworonożnych przyjaciołach. Uczniowie okazali wielkie serce, pokazując swoją szczodrość, a jedna z klas zrezygnowała nawet z prezentów świątecznych przekazując finanse na ten szczytny cel. Wszystkie zwierzęta mieszkające w tej chwili w schronisku z niecierpliwością czekają na nowych właścicieli. Może wśród Was znajdą się chętni do ich przygarnięcia? One okażą Wam – bezwarunkową miłość, przyjaźń i wierność! Pamiętajmy, że ten kto okazuje serce zwierzęciu będzie potrafił okazać je człowiekowi a to jest bezcenne!
Wioletta Grudzińska
Cały styczeń w naszej szkole trwała akcja ,,Rodacy Bohaterom" organizowana przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Miała ona na celu pomoc naszym rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich - osobom, które kiedyś narażały swoje życie za naszą Ojczyznę, a dziś przyszło im żyć w biedzie i zapomnieniu. W akcję tę chętnie włączyła się cała społeczność szkolna i mieszkańcy Pakości. Zbieraliśmy żywność długoterminową, znicze oraz kartki z życzeniami świątecznymi. Szczodrość naszych ofiarodawców przerosła nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że pomimo dzielących nas kilometrów nasi rodacy będą czuć, że o nich o nich pamiętamy.
Dziękujemy wszystkim za wielkie serce!
Danuta Każmierczak
Za zorganizowaną zbiórkę otrzymaliśmy zaproszenie od Zarządu Fundacji Lex Lupus na galę podsumowującą akcję Rodacy Bohaterom, która odbędzie się 07.02.2018 r. w Centrum Dialogu w Toruniu.
Dnia 22.01.2018 r. nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu spektakl pt. „Zemsta” w wykonaniu artystów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez wrocławskich aktorów. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń kulturalnych.
17 stycznia 2018 roku uczniowie klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego zaprosili Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji zbliżającego się ich święta. Wnukowie deklamowali wierszyki i śpiewali piosenki, obdarowali swoich Dziadków drobnymi upominkami. Jedna z uczennic dała instrumentalny popis wykonując dwa utwory na organach. Na koniec wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek.
Marzena Pufal
Cały dzień wolontariusze naszej szkoły oraz jej absolwenci uczestniczyli w zbiórkach na rzecz WOŚP. Mimo, że temperatura nie rozpieszczała atmosfera była gorąca zwłaszcza, że pieniędzy cały czas przybywało. Suma, którą zebraliśmy wspólnie z innymi szkołami naszej gminy przerosła nasze oczekiwania i była wyższa o 2 tyś. zł. niż rok temu. Nie zabrakło też atrakcji. Nasi uczniowie dali popis wokalny, taneczny i instrumentalny. A na koniec najbardziej wytrwali mogli zobaczyć pokaz zimnych ogni. Dziękujemy wszystkim za udział oraz za wsparcie tej wspaniałej akcji. Do zobaczenia za rok. Siema!
„A gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda…” to tytuł wieczorku poetycko – muzycznego, podczas którego zgromadzeni w Bibliotece Publicznej w Pakości goście mieli okazję wysłuchać bożonarodzeniowych wierszy oraz pięknych kolęd przygotowanych przez naszych uczniów. Całe spotkanie upłynęło w nastrojowej, świątecznej atmosferze. Jest to już ostatnie wspólne działanie naszej szkoły i Biblioteki Publicznej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
22 grudnia spotkaliśmy się wszyscy na kolejnym już Koncercie Kolęd i Pastorałek. Tym razem w bożonarodzeniową atmosferę wprowadził nas szkolny chór i jego solistki, prezentując przepiękne kolędy i pastorałki. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim zebranym, którzy dołączyli swym śpiewem do występujących dziewcząt, po czym klasa IIIa wraz z wychowawcą dała wokalny popis, brawurowo wykonując utwór "Merry Christmas Everyone".
Następnie życzenia zgromadzonym złożyła pani dyrektor Mariola Szlyfarska i uczniowie z wychowawcami udali się do klas na wigilię.
Spotkanie to stało się też okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach bibliotecznych, organizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim turnieju literackim "Misja - książka!".
Jego celem jest promowanie twórczości literackiej oraz nowoczesnych sposobów jej rozpowszechniania. Przedmiotem prac konkursowych jest książka przygotowana w całości i samodzielnie przez uczestników, a w tym przypadku przez trzy uczennice naszej szkoły!
Do końca stycznia 2018r. trwa I etap, czyli głosowanie internautów! Książki, które zdobędą najwięcej głosów, przejdą do II etapu, czyli pod czujne oko jury.
Prosimy o oddawanie głosów na książkę pt. "Moje miejsce..."!!
Estkowski Team brązową drużyną w mini siatkówce!
Kolejną, znakomitą przygodę przeżyli nasi najmłodsi reprezentanci, którzy w kruszwickiej hali sportowej walczyli w mistrzostwach powiatu inowrocławskiego szkół podstawowych.
W imprezie głównej z kilkudziesięciu placówek oświatowych z naszego regionu rywalizowały 4 najlepsze: SP Góra, SP im. E. Estkowskiego w Pakości, SP Wierzchosławice i SP w Sławsku Wielkim. Po prawie czterech godzinach emocjonującej i wyrównanej walki sportowej nastąpiło podsumowanie zawodów oraz dekoracja zwycięzców. Końcowa klasyfikacja była następująca:
1. Góra
2. Wierzchosławice
3. Pakość
4. Sławsko Wielkie
Trzecie miejsce w debiucie cieszy, choć niewiele zabrakło, aby zająć wyższą lokatę w ostatecznym rozrachunku. Jednak ósemka młodych sportowców ( w tym dwóch trzecioklasistów ) z naszej szkoły spisała się bardzo dobrze, na medal. Zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w kolejnych zawodach.
Brawo " Młody Estkowski Team"!
Ariel Nadolski
Miłość – uczucie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, temat wielu dzieł literackich, malarskich i muzycznych.
W czwartek 14 grudnia był myślą przewodnią zorganizowanego przez naszych bibliotekarzy konkursu „Literackie kochanie”. Młodzież biorąca w nim udział musiała połączyć w pary bohaterów literackich, wskazać właściwą odpowiedź oraz rozpoznać, skąd zaczerpnięty został dany fragment tekstu. Tego zadania podjęły się wyłącznie dziewczęta. Można zatem przypuszczać, że nasi uczniowie albo są mniej romantyczni, albo mniej czytają. Konkurs odbył się gościnnie w gabinecie chemicznym i to chyba nie przypadek, ponieważ bardzo często czytamy o chemii w miłości.
O wynikach poinformujemy w najbliższym czasie. Przypominamy, że było to jedno z zadań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
14 grudnia odbył się III Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek pn. „Hej kolęda, kolęda”, którego organizatorem był Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości. W konkursie brało udział 5 naszych uczennic w dwóch kategoriach wiekowych Lena Bąk i Małgosia Matuszak jako duet, oraz Gabrysia Szczepaniec w kategorii 7-11 lat, oraz Julia Walczak i Izabela Heinich w kategorii 12-16 lat. Miejsca na podium, nagrody oraz dyplom wywalczyły Gabrysia Szczepaniec z klasy IV a S.P. - I miejsce z utworem „Dzień jeden w roku”, Izabela Heinich – z klasy II b G.- I miejsce „Kolęda dla nieobecnych” i Julia Walczak z klasy III a G. - II miejsce „Cicha noc”. Warto dodać, że za pierwsze miejsca Gabrysia i Iza otrzymały złoty mikrofon, a za drugie Julia otrzymała srebrny mikrofon. Dodatkową nagrodą dla naszych finalistek jest występ podczas Świątecznego Spotkania Przy Choince na rynku w Pakości 16 grudnia.
Wczoraj po raz pierwszy od kilkunastu lat ,w sali gimnastycznej naszej szkoły, odbyły się zawody sportowe w ramach Mistrzostw Powiatu Inowroclawskiego w piłce siatkowej. Do Pakości przyjechały ekipy z SP nr 14 Inowrocław oraz SP Złotniki Kujawskie. Trzy drużyny rywalizowały ze sobą w systemie "każdy z każdym" o pierwsze miejsce w turnieju, które premiowało awansem do wielkigo finału. Nasza reprezentacja debiutująca w tych rozgrywkach, dwukrotnie musiała uznać wyższość rywali i ostatecznie zajęła III miejsce. W całym turnieju zwyciężyła ekipa ze Złotniki Kujawskich, która w decydującym spotkaniu pokonała drużynę z Inowrocławia.
Warto jednak dodać, że nasza reprezentacja mimo dwóch porażek, bardzo dużo wyniosła z tych zawodów i na pewno z większą determinacją oraz motywacją będzie przygotowywała się do przyszłorocznej imprezy sportowej.
13 grudnia 2017 roku uczniowie klasy pierwszej i czwartej wybrali się do Fabryki bombek i ozdób Kadpol w Gnieźnie. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak się wytwarza i ozdabia bombki choinkowe. Uczestniczyły również w warsztatach malowania ozdób świątecznych. Każdy uczestnik przywiózł do domu bombkę ze swoim imieniem oraz własnoręcznie wykonane. Po zajęciach grupa wybrała się na spacer pod Katedrę Gnieźnieńską. Pogoda dopisała, humory również. W świątecznym nastroju wróciliśmy do domu.
Uzbieraliśmy 31.170 złotych!
Stowarzyszenie Perspektywy i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego podsumowali V Kiermasz Gwiazdkowy. Jest to ogromna kwota, która umożliwi zakup szafek dla dzieci . Pozwoli to odciążyć szkolne plecaki i zadbać o zdrowie naszych uczniów. Podziękowania należą się wszystkim ofiarodawcom, którzy przekazali kilkadziesiąt fantów na licytację, rodzicom za przygotowanie poczęstunku, nauczycielom za wykonanie pięknych ozdób i wszystkim, którzy pomogli w organizacji oraz przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.
Przybyli goście nie szczędzili grosza. Jeden z przedsiębiorców za piłkę z autografami piłkarzy "Notecianki" Pakość i karnet na ich mecze zapłacił aż 3 tysiące złotych. Miłośnicy sztuki wylicytowali obraz pakoskiego malarza Jerzego Lampki też za 3 tys. złotych, inny ,,Obraz z dziećmi” za 1 tys., a rzeźbę znanego janikowskiego artysty za 450 zł. Warto dodać, że koszulka Marcina Gortata została wylicytowana również za 1 tys. złotych. Cała kwota uzyskana z licytacji to aż 16050,00 PLN.
Za okazane wsparcie i za wielkie serce jeszcze raz wszystkim dziękujemy !
Tradycyjnie w grudniu w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Organizatorami imprezy, podobnie jak w ubiegłym roku, byli Rada Rodziców, Stowarzyszenie „Perspektywy”, uczniowie i pracownicy szkoły. Przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie wsparcie dużej części społeczności lokalnej, sponsorów akcji. Patronat nad kiermaszem objęli Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Jagodziński i Burmistrz Pakości Wiesław Kończal.
Tegoroczną licytację poprowadził ponownie Piotr Woltman. Hitami aukcji okazały się piłka z autografami zawodników Notecianki Pakość oraz karnet na ich mecze, obrazy pakoskiego malarza Jerzego Lampki i koszulka z podpisem Marcina Gortata – koszykarza, zawodnika ligi NBA.
W świąteczny nastrój juz od początku imprezy wprowadził wszystkich szkolny chór, wykonując najpiekniejsze polskie kolędy.
Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali także najmłodsi uczniowie szkoły. Imprezę uświetniła również swym popisem akrobatycznym uczennica klasy IV Gabrysia Szczepaniec, na co dzień trenująca w klubie Kyokushin w Inowrocławiu. W części artystycznej mogliśmy też podziwiać występ szkolnego zespołu tanecznego.
Na świątecznych stoiskach, przygotowanych przez rodziców, nauczycieli i uczniów, można było kupić nie tylko przepiękne ozdoby choinkowe i pierniki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także loteria fantowa. Dla najmłodszych największą atrakcją była oczywiście wizyta św. Mikołaja, który nie zapomniał wręczyć dzieciom drobnych upominków. Nie zabrakło również smacznych przekąsek. Zgromadzeni goście mogli i w tym roku spróbować domowych wypieków, pierożków, barszczu, zupy grzybowej, chleba ze smalcem i wielu innych smakołyków. Wieczór zamknęła gwiazda tegorocznego kiermaszu – zespół Classic.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie corocznej już akcji. Zebrane pieniądze (26 tysięcy złotych) zostaną przeznaczone na zakup szafek dla dzieci.
Beata Mistera - Lewandowska
Estkowski Team poza zasięgiem rywali w półfinale powiatu.
Mali piłkarze z naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni w halowym turnieju eliminacyjnym, który odbył się w inowrocławskiej hali "Kujawianka". W impreze sportowej wzięło udział 5 ekip. Oprócz gospodarzy z Szkoły Podstawowej nr 2 z Inowrocławia na parkiecie zameldowali się szkolni reprezentaci z Pakości, Kościelca, Wierzchosławic i Janikowa. Zmagania odbywały się w systemie "każdy z każdym". Pakościanie jak na faworytów (aktualni mistrzowie powiatu w szóstkach piłkarskich) przystało nie pozostawili złudzeń swoim rywalom, kto tego dnia będzie wiódł prym na boisku. Nasz team pewnie zwyciężył we wszystkich spotkaniach i z kompletem 12 punktów z pierwszego miejsca uzyskał przepustkę do turnieju finałowego, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Brawo Estkowski Team! Powodzenia w imprezie głównej!
Ariel Nadolski
Estkowski Team ma własne ,oryginalne i bardzo efektowne stroje sportowe. Dziękujemy serdecznie naszemu sponsorowi, który chciał pozostać anonimowy!
Nauczyciele oraz uczniowie na konferencji: Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i upowszechnianie edukacji włączającej
8 grudnia 2017r. przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Była ona związana z wdrażaniem reformy edukacji i wprowadzanymi zmianami w prawie oświatowym, dotyczącymi uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Głównym celem tych zmian jest włączenie uczniów do grupy rówieśniczej i zapewnienie im wszechstronnego wsparcia. Poruszana podczas konferencji problematyka wywołała duże zainteresowanie środowiska oświatowego. Wzięło w niej udział ponad 100 osób. Wśród przybyłych byli dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy ze szkół i placówek województwa kujawsko-pomorskiego. Nie mogło zabraknąć również młodych ludzi, bo to przecież ich głównie dotyczyły omawiane kwestie, a ich głos zawsze jest brany pod uwagę.
Nasza szkoła jako ta, która reprezentowała Polskę na Europejskim Wysłuchaniu Młodzieży w Luksemburgu w 2015 została zaproszona do przedstawienia dobrych praktyk i doświadczeń w tym zakresie. Życie codzienne placówki przedstawili uczniowie klasy 3a: Dominika Nadolska i Aleksy Bieniek. W swoim referacie, wzbogaconym ciekawą prezentacją, podkreślali fakt, iż w naszej szkole idea edukacji włączającej nie polega tylko na istnieniu klas integracyjnych, lecz na włączaniu do aktywności wszystkich uczniów, a żadna dysfunkcja nie jest dla nikogo przeszkodą w działaniu. Przedstawili wszystkie obszary działań młodych ludzi, korzyści i wyzwania stawiane przed społecznością szkoły
W wystąpieniu podkreślali, że szkoła do której uczęszczają odkrywa, docenia i wspiera mocne strony młodego człowieka, dając mu szansę rozwijania i realizowania swoich potrzeb, poprzez stwarzanie ku temu odpowiednich warunków. Uczniowie przedstawili edukację włączającą w naszej placówce jako kwestię prawa człowieka do: normalności, tolerancji, szacunku i bycia pełnoprawnym obywatelem.
Dominika i Aleksy podkreślali, że ich szkoła: ,,…cały czas jest w drodze, zmienia się, bo zmienia się świat, zmieniają się ludzie, zmieniają się uczniowie, którzy ją tworzą. Szkoła powinna być miejscem, w którym nie obawiamy się pokazać swoich słabości, miejscem w którym odkrywamy nasze mocne strony, w którym nie boimy się głośno myśleć i być sobą. Miejscem wolności, ale nie samowoli. Jesteśmy przekonani, że działania podejmowane w naszej placówce ku takim celom zmierzają”
Głos uczniów został uzupełniony wystąpieniem rodzica, a potem odbyła się dyskusja. Przedstawiony przez naszą reprezentację obraz szkoły zarówno wymagającej, jak i wspierającej dzieci i młodzież o różnych potrzebach edukacyjnych wzbudził zainteresowanie i uznanie wśród zebranych . Dlatego poproszono nas o wystąpienie na następnej takiej konferencji.
Wioletta Grudzińska i Danuta Ciechorska
Imieniny Świetego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do obdarowywania się drobnymi podarunkami. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego przygotowali dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi słodką niespodziankę, która wszystkim sprawiła wiele radości.
Piąty grudnia (w tym roku przypadł we wtorek) - szary dzień wciśnięty między świąteczną Barbórkę i upominkowego Mikołaja - w naszej szkole zyskał wyjątkowy charakter.
Tego dnia można było w bibliotece wypożyczać nowości wydawnicze, które pojawiły się na bibliotecznych półkach. A było z czego wybierać! Dzięki funduszom uzyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mogliśmy zakupić wiele bardzo interesujących pozycji. Dodatkowo był to dla czytelników tzw. „słodki dzień w bibliotece, czyli między Barbórką a Mikołajem". Każdy, kto wypożyczył książkę, otrzymał słodkie co nieco (i nie była to łyżeczka cukru). Mamy nadzieję, że wypożyczone książki umilą czytelnikom długie, szare, jeszcze jesienne wieczory i zachęcą do sięgnięcia po więcej.
Danuta Ciechorska