Weronika w etapie wojewódzkim Konkursu Przedmiotowego z Matematyki Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty!
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy miłą wiadomość, że Weronika Beneturska uczennica klasy 3 a klasy gimnazjalnej naszej szkoły będzie walczyć o tytuł laureata Konkursu Matematycznego. Już w ubiegłym roku została finalistką Wojewódzkiego Konkursu "Liga Zadaniowa". Jej opiekunem merytorycznym jest pani Mariola Szlyfarska. Gratulujemy!
1 grudnia 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu rozstrzygnięto wielką akcję "Nauczyciel na Medal" pod honorowym patronatem Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wręczono medale i nagrody najbardziej cenionym i lubianym nauczycielom. Tym bardziej nam miło, że wśród nich znalazł się nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości pan Ariel Nadolski. W wyścigu do tego tytułu zajął on drugie miejsce w województwie w kategorii nauczyciel gimnazjum i klas IV-VII szkoły podstawowej. Pan Ariel stwierdził, że: ,,Żeby zapalać innych, samemu trzeba płonąć…" , a zapałem zaraża nas wszystkich do działania. Dziękujemy mu za codzienny uśmiech, dobre słowo i za pracę z uczniami, która przynosi wymierne efekty.
Dnia 1 grudnia 2017 odbyła się uroczysta gala laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego "Moje Bezpieczne otoczenie: osiedle, miasto, wieś" , która odbyła się w Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu.
Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu. Uczeń klasy IV a - Paweł Czkalski otrzymał wyróżnienie. Cieszymy się z sukcesu zdolnego plastyka i życzymy mu dalszych osiągnięć. Opiekunem Pawła jest pani Anna Małek-Kałek.
Październik i listopad to czas, kiedy rozpoczynają się zmagania w konkursach przedmiotowych Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty. W tym roku licznie wzięli w nich udział uczniowie klas gimnazjalnych, a także uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Arkusze konkursowe tradycyjnie okazały się bardzo trudne, a próg kwalifikacyjny wynosił 80%, co dla wielu stało się niełatwe do osiągnięcia. Jednakże nasze dwie gimnazjalistki z powodzeniem przebrnęły przez pierwsze sito egzaminacyjne, kwalifikując się do etapu rejonowego. Miło nam poinformować, że 2 grudnia tego roku uczennica klasy 3a Weronika Beneturska przystąpi do testu z matematyki, a 9 stycznia 2018r. Wiktoria Kruszyńska z klasy 3c do części biologicznej. Gimnazjalistki są podopiecznymi pani Marioli Szlyfarskiej i pani Wioletty Grudzińskiej. Dziewczętom serdecznie gratulujemy i po cichu liczymy na następne sukcesy.
W sobotę 25 listopada w kalendarzu mieliśmy nietypowe święto: Dzień Pluszowego Misia. Ta sympatyczna maskotka, powiernik dziecięcych serc, towarzysz odpędzający nocne koszmary, doczekała się swojego święta.
Z tej okazji, w ramach działań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, 28 listopada miś Ewaryst, który na dobre zadomowił się już w Szkole Podstawowej im. E. Estkowskiego, postanowił odwiedzić przedszkole, a w nim grupę przedszkolaków. Jak na porządnego misia przystało zabrał ze sobą paczkę z prezentami. Były to książki i maskotki zbierane przez kilka ostatnich tygodni wśród społeczności szkolnej przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę. Ewaryst chciał, aby czas spędzony z dziećmi był wyjątkowy, dlatego towarzyszyły mu gimnazjalistki: Wiktoria i Weronika, członkinie szkolnego Koła Miłośników Książek, które przeniosły małych słuchaczy w zaczarowany świat bajek. Wśród czytanych opowieści nie mogło zabraknąć tej o misiu.
W długie, jesienne wieczory warto siąść w fotelu, przytulić małego lub dużego misia i sięgnąć po książkę. Może to być bajka czytana dziecku, która pozwoli nam dorosłym powrócić na chwilę w beztroski czas dzieciństwa lub też inna lektura odrywająca choć na moment od trosk dnia codziennego. Wszystkim - dużym i małym - życzymy przyjemnego czytania.
Danuta Ciechorska
Piątkowe popołudnie (24.11.2017 r.) upłynęło pod znakiem dobrej zabawy dla najmłodszych. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie, absolwenci naszej szkoły oraz ich przyjaciele przygotowali koncert piosenek z bajek dla najmłodszych pod nazwą „Od dzieci dla dzieci…”. Zebrani w auli goście wysłuchali utwory z takich filmów jak „Kubuś Puchatek”, „Rogate ranczo”, „Herkules”, „Pocahontas”, „Rudolf, czerwononosy renifer i wyspa zaginionych zabawek”, „Król lew”, „Merida Waleczna”, „Zwierzogród”, „Zaplątani” i „Vaiana: Skarb oceanu” oraz „Kraina Lodu”. Humory dopisywały, szczególnie milusińskim.
Bardzo dziękujemy młodzieży za pomoc w przygotowaniu koncertu, odwagę i niezapomniane chwile oraz nieustanne wsparcie w działaniach biblioteki.
„Czytanie jest jak odkrywanie nowych światów, doznań, smaków, którymi możemy delektować się do woli” – w środę 15 listopada 2017 r. miała miejsce prelekcja na temat wartości jaką jest czytanie książek. Skierowana ona była do rodziców, ponieważ to oni jako pierwsi zaszczepiają w dziecku chęć i potrzebę czytania. W czasie spotkania przedstawione zostały badania Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa naszego społeczeństwa, wpływ czytania na rozwój dziecka, a także argumenty za tym, co daje czytanie młodzieży i dorosłym. Na zakończenie zebrani zapoznani zostali z działaniami promującymi czytelnictwo, które podejmowane są w naszej szkole. Realizowane są one w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gabriela Szczepaniec - gimnastyka akrobatyczna.
Uczennica klasy IV a, od września 2015 trenuje z bardzo pozytywnym skutkiem w Inowrocławskim klubie Kyokushin. Gabrysia mimo młodego wieku, ma na swoim koncie wiele znakomitych występów w prestiżowych zawodach na szczeblu wojewódzkim. Warto wymienić chociażby :
- brązowy medal w Międzywojewódzkim Turnieju Pomorza i Kujaw w akrobatyce sportowej - Inowrocław 26 11.2016 r.
- II miejsce w Mistrzostwach Klubu Kyokushin - klasa młodzik, dwójki kobiet do 11 lat - Inowroclaw 3.06.2017 r.
- V miejsce w Międzywojewódzkim Turnieju Akrobatycznym Akro-Talent - Rawicz 10.06.2017 r.
Utalentowanej gimnastyczce akrobatycznej serdecznie gratulujemy udanych startów. Po cichu liczymy na kolejne, znakomite występy, być może na arenach ogólnopolskich.
Wicemistrzostwo Powiatu Inowrocławskiego w piłce ręcznej, roczników 2002 i młodszych
Tydzień temu nasi najmłodsi reprezentaci okazali się bezkonkurencyjmi w mini szczypiorniaku, a dzisiaj ich starsi koledzy byli bliscy powtórzenie znakomitego wyniku. Jednak pakoscy sportowcy tego dnia musieli uznać wyższość kolegów z SP nr 8 Inowrocław. Na najniższym stopniu podium znalazła się ekipa z SP Janikowo.
Estkowski team w turnieju finałowy uzyskał następujące wyniki:
SP E. Pakość vs SP nr 8 Inowrocław 9:14
SP E. Pakość vs SP Janikowo 11:6.
Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: W. Macina (kapitan), M. Kowalski (wyróżnienie indywidualne), A. Kurek, B. Emeschimer, O. Skunicki, M. Streich, A. Nadolski, T. Linetty, H. Marek, K. Cuber, H. Nawrocki, B. Salamon, P. Bembenek i P. Makowiecki.
Ariel Nadolski
Dziewiątego listopada w naszej szkole obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, którego motywem przewodnim były słowa Jana Pawła II „Naród, który nie pamięta przeszłości, nie ma przyszłości”.Wśród zaproszonych gości byli: Przewodniczący Rady Miasta pan Jerzy Joachimiak, z ramienia Urzędu Miasta pan Mariusz Jarzynowski oraz gość honorowy, były Szef Zarządu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Generał Brygady Franciszek Kochanowski, który zapoznał młodzież z drogą Polski do niepodległości irolą Wojska Polskiego w obronie suwerenności kraju. Serdecznie dziękujemy. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Związku Kombatantów RP z prezesem Andrzejem Klichem na czele.
Uczniowie, w montażu słowno-muzycznym przenieśli nas na chwilę do roku 1918, kiedy to nasza ojczyzna znów stała się wolna. Podczas apelu to sama POLSKA złożyła hołd poległym w obronie jej wolności, było też żołnierskie ślubowanie, recytacja przepięknej poezji, a nasze serca rozpalone zostały patriotycznym śpiewem.
Bajdy, nie bajdy, ale „Benasowe pogwarki” trza znać…, czyli konkurs na Mistrza Gwary Kujawskiej. Kolejny już raz w szranki z gwarą kujawską stanęli nasi uczniowie, którzy z tej potyczki wyszli zwycięsko. Komisja w składzie: pp. Agnieszka Skibowska i Halina Pietrzak oraz uczeń kl. III a Dawid Grobelski oceniała m. in. umiejętność opanowania tekstu, prawidłową intonację, dykcję i właściwe tempo czytania. Okazało się, że młodzież doskonale poradziła sobie z trudnymi, gwarowymi słowami, które niejednokrotnie wywoływały salwy śmiechu wśród uczestników.
Wyniki tego konkursu również realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostaną ogłoszone w grudniu.
Agnieszka Skibowska
"SP Estkowski" Mistrzem Powiatu Inowrocławskiego w mini piłce ręcznej!
Miała być ciekawa, sportowa przygoda, a wyszedł spektakularny sukces. Po raz pierwszy w XXI wieku ekipa z Pakości wzięła udział w zawodach mini piłki ręcznej i od razu spisała się na medal, z tego najcenniejszego kruszca.
Nasi mali szczypiorniści w turnieju finalowym pokonali gospodarzy z SP w Gniewkowie 11:6 oraz SP w Wierzchosławicach 8:6 . Mimo niewielkiej ilości uczniów z rocznika 2005 (w całej szkole tylko 7 chłopców) sportowcy z Estkowskiego zdominowali na parkiecie rywali, pewnie zwyciężając w swoich meczach. Nasz team w nagrodę za zdobycie mistrzostwa, będzie reprezentował powiat inowrocławski w rozgrywkach wojewódzkich.
Zwycięska ekipa wystąpiła w następującym zestawieniu: Maurycy Mróz (bramkarz), Aleksander Nadolski (kapitan - najlepszy zawodnik turnieju), Hubert Jaskuła, Adam Ciesielski, Oskar Marek, Igor Malinowski, Paweł Czkalski, Łukasz Nawrocki i Jeremiasz Wojciechowski.
Ariel Nadolski
W świat starożytnego Rzymu, przedstawiony na kartach powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” zabrali nas uczniowie podczas kolejnej edycji konkursu o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Jury w składzie: p.Danuta Ciechorska, p.Anna Kopieniak oraz reprezentant uczniów Kacper Lewandowski oceniało interpretację tekstu pod kątem ogólnego wrażenia, dykcji, zaakcentowania interpunkcji oraz sposobu przedstawienia zarówno opisów jak i dialogów. Uczniowie potrafili oczarować zarówno swoim głosem, jak i sposobem odczytania wybranego fragmentu powieści. Wyniki tego konkursu oraz wszystkich realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podane zostaną na uroczystym apelu w grudniu.
We wtorek 31 października br. klasy Ia i IVa Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego odwiedziły firmę Plast – Mar w Balczewie, która zajmuje się przetwórstwem odpadów polipropylenowych i polietylenowych przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Zajęcia edukacyjne składały się z części teoretycznej i praktycznej. Dzieci zapoznały się z zasadami segregowania odpadów i etapami przetwarzania tworzyw sztucznych w sposób przyjazny dla środowiska oraz dowiedziały się, dlaczego tak ważna jest dbałość o otaczający je świat. Były więc ćwiczenia praktyczne mające charakter zabawy, a potem uczniowie zwiedzili halę produkcyjną, gdzie mogli obserwować pracę maszyny do produkcji regranulatów. Na koniec wizyty w hali dzieci miały możliwość przekonania się, w jaki sposób śmieci zmieniają się w estetyczne kolorowe doniczki. Obejrzały również prezentację multimedialną na ten temat, by następnie przejść praktyczny test z umiejętności segregowania odpadów.
Uczestnicy wyjazdu odwiedzili też Izbę Tradycji, w której mogli zobaczyć przedmioty związane z historią regionu, a także pierwsze maszyny używane w firmie Plast – Mar do recyklingu tworzyw sztucznych. Mieli też możliwość uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań związanych z tematem wycieczki. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcia, kolorowe doniczki do uprawy nasion oraz firmowe smycze i kalendarz dla każdej z klas. Dzieci po tak spędzonym dniu pełne wrażeń wróciły do szkoły.
Wioletta Grudzińska
Listopad - to miesiąc wyjątkowy w naszej kulturze i tradycji, to czas refleksji nad życiem, jego przemijaniem, to czas szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. Uczniowie naszej szkoły, kontynuując tradycję gimnazjalistów, odwiedzają w tych dniach groby zmarłych nauczycieli i pracowników „Estkowskiego” oraz pomniki bohaterów. Na ich grobach zapalają znicze – wyraz naszej wdzięczności i pamięci wobec tych, którzy swoim życiem tworzyli rzeczywistość, w której żyjemy. Światło palącej się lampki to swoista więź między przeszłością a teraźniejszością, to nasz znicz pamięci, bo jak mówiła Wisława Szymborska: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.
26.10.2017 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia dzieci z pierwszego rocznika ośmioklasowej Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Pakości. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Mariola Szlyfarska.
Pierwszaki zostały obdarowane dyplomami i upominkami od Rady Rodziców i rodziców uczniów klasy pierwszej.
I miejsce w konkursie na najładniejszą gazetkę klasową o patronie - kl. III c
W czwartek 26 pażdziernika w dniu imienin Ewarysta, w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona, który był pedagogiem i działaczem oświatowym. Samorząd szkolny przygotował w tym dniu wiele atrakcji. Na głównym korytarzuwyświetlana była prezentacja multimedialna poświęcona życiu i pracy pedagogicznej naszego patrona. Ponadto każda klasa miała za zadanie zrobić gazetkę ścienną upamiętniającą patrona naszej szkoły. Wszystkie gazetki cechowała estetyka, zawartość merytoryczna oraz oryginalność. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: I miejsce w kategorii gimnazjum - kl IIIc, w kategorii szkoła podstawowa - kl. IVa, IImiejsce - kl. VIIb, III miejsce - kl. IIIb. Nasi uczniowie z klasy I, IV i VII otrzymali dodatkowe zadanie - tekst o patronie z pytaniami i poleceniami na temat naszej szkoły i Ewarysta Estkowskiego. Zabawa była świetna, a postać naszego patrona przybliżona wszystkim uczniom szkoły, Tradycją jest fakt, że tego dnia organizowane są również otrzęsiny i pasowanie na ucznia.