Pancake Day/ Dzień Naleśnika w naszej szkole był znakomitą okazją do nauki, zabawy, integracji oraz lepszego zrozumienia tradycji brytyjskich ostatków. Uczniowie w ramach lekcji języka angielskiego zasmakowali historii i tradycji związanych z tym świętem biorąc udział w aktywnościach z naleśnikiem w roli głównej. Były rymowanki, historyjka, przepis na tradycyjne naleśniki, dekorowanie naleśników ulubionymi dodatkami, naleśnikowe gry i zabawy. Nie mogło zabraknąć konkurencji w podrzucaniu naleśnika na patelni. Gratulujemy zręczności! Uczniowie zainspirowani do przygotowania naleśników w swoich kuchniach dowiedzieli się, że naleśniki w brytyjskim stylu są cienkie i podaje się je z cukrem oraz sokiem z cytryny. Efekty Waszych kulinarnych działań z pewnością były wyśmienite: PANCAKE SUCCESS!
W dniach 11.03-12.03.2025 r. w klasach 1-3 odbył się ekscytujący turniej warcabowy! Najpierw rozegrano eliminacje klasowe, a potem emocjonujące finały międzyklasowe. Po wielu strategicznych ruchach i zaciętej rywalizacji mamy zwycięzców:
Klasy 1: Zofia Orzechowska
Klasy 2: Antoni Bereżewski
Klasy 3: Bogumił Kańczugowski
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, spryt i sportową postawę! Kto wie, może właśnie w naszej szkole rośnie przyszły mistrz warcabów?
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
- DZIEŃ PROFILAKTYKI w Gminie Pakość
W dniu 10 marca 2025 uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt spotkać się z Panią Anną Marią Wesołowską, sędzią i ekspertką w zakresie prawa, która przeprowadziła inspirujące prelekcje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej. Podczas prelekcji, której tematem była myśl "Rodzina to moja siła" Sędzia Anna Maria Wesołowska w przystępny sposób przybliżyła dzieciom tematykę prawa, wskazując na rolę sprawiedliwości w życiu codziennym. Mlodsze klasy dowiedziały się, jak ważne jest przestrzeganie zasad, szanowanie innych i dbanie o bezpieczeństwo. Pani Wesołowska omówiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną, wyjaśniając jak rozpoznać sytuacje, w których trzeba reagować lub szukać pomocy.
Podczas spotkania z klasami II-IVodbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Moja rodzina to siła„, w którym nasza uczennica z klasy 4b Magdalena Jendrzejczak zdobyła 2 miejsce . Bardzo cieszymy się z wygranej i gratulujemy .
Uczniowie z dużym zainteresowani słuchali prelekcji, zadawali pytania i brali aktywny udział w dyskusji.
Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i serdeczności z jaką Pani Anna Maria Wesołowska podeszła do młodszej publiczności. Mamy nadzieję, że ta wizyta będzie miała długotrwały wpływ na kształtowanie postaw młodych obywateli w naszym społeczeństwie.
7 marca 2025 r. chłopcy z klasy IVa i IVb odwiedzili Dzienny Dom Pobytu Seniora w Pakości. Z okazji Dnia Kobiet wręczyli paniom kwiaty i złożyli serdeczne życzenia. Spotkanie pełne uśmiechów i ciepłych słów było pięknym gestem pamięci i szacunku dla seniorów.
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów." – Pierre de Brantôme
Wczoraj cała społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Kobiet w atmosferze pełnej ciepła, uśmiechu i życzliwości. Piękne słońce za oknem doskonale oddawało nastrój tego dnia – radosny, pełen dobrych słów i serdecznych życzeń. Nie zabrakło też kwiatów – symbolu piękna i siły, które każdego dnia wnoszą w nasz świat wszystkie kobiety.
Dzień Kobiet – wyjątkowe święto pełne serdeczności
Dzień Kobiet to święto, które obchodzone jest 8 marca na całym świecie. To czas, w którym szczególnie doceniamy rolę kobiet w społeczeństwie, ich codzienny trud, poświęcenie oraz siłę.
To także doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność, szacunek i sympatię wobec wszystkich pań – zarówno bliskich, jak i tych, które spotykamy na co dzień.
W naszej szkole RSU zadbało o to, aby ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy.
Z okazji Dnia Kobiet przygotowano drobne upominki dla wszystkich pań, które są częścią naszej społeczności szkolnej.
To symboliczny gest, który ma na celu wywołać uśmiech i podkreślić, jak ważne są kobiety w naszym otoczeniu.
Ten dzień był pełen radości, życzliwości i ciepłych słów.
Wszystkim paniom życzymy dużo szczęścia, zdrowia i spełnienia marzeń każdego dnia!
Za osiągnięcia w nauce za miesiąc luty grant naukowy otrzymał uczeń klasy VIa Marceli Kania. Grant naukowy ufundowany jest prze przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Jagodzińską.
Dokumenty do pobrania w zakładce: REKRUTACJA (z lewej strony)
6 maraca klasa 4 a udała się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Celem naszej wycieczki było zapoznanie uczniów ze sprzętem strażackim, udzielaniem pierwszej pomocy a także wizyta w sali edukacyjnej “Ognik”. Dzieci zapoznały się z pracą Strażaków, a także zdobyły cenną wiedzę na temat zagrożen zewnętrzynych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
W dniu 6 marca 2025 roku uczniowie SP im. Ewarysta Estkowskiego wybrali się w odwiedziny do Schroniska dla Zwierząt w Inowrocławiu. Wycieczka poprzedzona była szkolną zbiórką produktów potrzebnych zwierzętom tj. sucha karma, miski, zabawki oraz koce. Zebraliśmy jej ponad 130 kg.
Dzieci poznały pracę schroniska od wewnątrz, zasady tam panujące jak i wytyczne dotyczące oddania zwierzęcia pod opiekę schroniska i jego adopcji.
W trakcie wizyty podopieczni zostali wygłaskania, przytulani za co odwdzięczali się dzieciom merdaniem ogona. Psiaki próbowały zwrócić swoją uwagę skomleniem i głośnym szczekaniem a wielu uczestników wycieczki wyraziło chęć adopcji zwierzęcia.
Schronisko zamieszkuje obecnie 109 psów i ponad 40 kotów.
Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek troski o niewątpliwie słabszą istotę..
Ta wizyta to znakomity przykład tego, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do „braci mniejszych”. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja i będziemy mogli dalej wspierać zwierzęta w miarę naszych możliwości. Akcja ta doszła do skutku dzięki wrażliwości dzieci i rodziców uczniów całej szkoły.
Lubimy matematykę i chętnie się jej uczymy! Zwłaszcza gdy możemy korzystać z ciekawych narzędzi, takich jak kolorowe klocki Numicon. Dzięki nim liczenie staje się prostsze i bardziej zrozumiałe. Możemy je układać, porównywać i łączyć, co pomaga nam w nauce dodawania, odejmowania oraz rozumienia liczb.
Uczniowie klasy 1B przekonali się, że klocki Numicon sprawiają, iż łatwiej dostrzec zależności między liczbami, a matematyczne działania przestają być trudne. Z ich pomocą zadania rozwiązujemy szybciej i chętniej, a nauka staje się prawdziwą przyjemnością.
Pani Magda Kolczyńska przeprowadziła ciekawą lekcję, która pokazała, że matematyka może być łatwa i przyjemna!
Teatralna przygoda klas 2 i 3!
06.03.2023 r. uczniowie klas 2 i 3 przenieśli się w magiczny świat teatru! W Inowrocławiu obejrzeli musical Doktor Dolittle – pełen barwnych kostiumów, wspaniałej muzyki i gadających zwierząt!
Dzieci z zapartym tchem śledziły losy doktora, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami, a dynamiczna akcja dostarczyła im mnóstwo emocji. Było zabawnie, wzruszająco i magicznie!
To był niezapomniany dzień!
3 marca 2025 r. uczniowie klas czwartych i piątych obejrzeli w bydgoskim Cinema City film oparty na motywach utworu "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy. Mimo iż wersja filmowa znanej lektury była daleka od literackiego oryginału, wszystkim uczniom bardzo się podobała.
27.02.2025 - Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Jest doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków i faworków. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka.
W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków. Pączki błyskawicznie znikały, co świadczy o tym, jak były pyszne!
27 lutego 2025 roku, w naszej szkole odbyły się Drzwi Otwarte. Nasi nauczyciele postarali się, by przyszli uczniowie oraz ich rodzice zapoznali się z ofertą naszej szkoły, a co najważniejsze - z klimatem i atmosferą! Dzieci odbyły podróż po Estkowskim z mapą w ręce w poszukiwaniu pieczątek i nowej dawki wiedzy. Mamy nadzieję, że z równie dużym zaangażowaniem i radością spotkamy się w przyszłym roku szkolnym!
Zajęcia edukacyjne mogą odbywać się także poza murami szkoły
Zajęcia edukacyjne mogą odbywać się także poza murami szkoły.
W dniach 24-25 lutego klasy 6a, 6b i 7b wybrały się do Przysieka koło Torunia, gdzie uczestniczyły w dwudniowych warsztatach zorganizowanych w ramach projektu pod nazwą „Kujawsko–Pomorska Akademia Ekologiczna”.
W trakcie zajęć terenowych oraz w sali wykładowej uczniowie rozszerzali wiedzę w zakresie tematów takich jak:
- warstwy lasu i zasady zachowania się w lesie,
- porosty i skala porostowa,
- bobry i ich siedliska
- nietoperze – rola w ekosystemie,
- Stawy Przysieckie – geneza i bioróżnorodność regionu,
- torfowiska i ich znaczenie.
W trakcie dzisiejszych zajęć terenowych napotkali także pierwsze oznaki wiosny w postaci przebiśniegów.
Warsztaty zostały zorganizowane przez #RegionalnyOśrodekEdukacjiEkologicznejwPrzysieku.
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
Franciszek Ksawery Dmochowski
W piątek, 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, a nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą kuźnię kaligraficznych talentów!
Uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w konkursie „Mistrz Kaligrafii”, a potem sami wybierali najpiękniejsze prace swoich kolegów. W powietrzu unosił się zapach skupienia, a każda litera była małym dziełem sztuki!
Oprócz konkursu, dzieci rozwiązywały zagadki i łamigłówki językowe odkrywając tajemnice polszczyzny!
Oto nasi mistrzowie kaligrafii:
Klasa 2a
Fabian Badyna
Kacper Kuzara
Larysa Zmudzińska
Klasa 2b
Zofia Wąż
Aleksander Ojczenasz
Antoni Szklarski
Klasa 3a
Piotr Nowak
Julia Dreślińska
Amelia Orzechowska
Klasa 3b
Alicja Lewandowska
Kornelia Siembab
Zofia Wesołowska
Żołędziowa ekipa czeka na wiosnę!
Na naszym szkolnym parapecie trwa prawdziwy dąb-athlon! Jesienią posadziliśmy kilka żołędzi, żeby sprawdzić, które z nich będą najsilniejsze.
Fiona, Felka i Gienia dawno już wykiełkowało, gotowe na podbój świata. Ale był jeden żołądź, na którego nikt już nie stawiał… Tak, mowa o Zdzisławie.
Zdzisław miał swoje tempo. Zero pośpiechu, pełen luz. Aż tu nagle – BAM! – wykiełkował! Zaskoczył nas wszystkich, pokazując, że czasem warto poczekać i nie skreślać nikogo zbyt szybko.
Teraz cała nasza żołędziowa drużyna szykuje się do wiosennego startu.
"Podróż w głąb ludzkiego ciała" czy to możliwe? Dowiedzieli się tego uczniowie klasy 2a uczestnicząc w zajęciach w sali przyrodniczej. Zobaczyli oni najważniejsze narządy człowieka a potem mogli poćwiczyć ich ułożenie na modelu. Bo najlepsza nauka jest przez działanie.
22.02.2025 r. uczennice naszej szkoły zaprezentowały swoje wspaniałe językowe i muzyczne talenty w Gminnym Konkursie Piosenki Angielskiej Szkół Podstawowych Gminy Pakość „British Music Show”, który został zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Kościelcu i Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości.
Każda z reprezentantek naszej szkoły pokazała niesamowity talent i zaangażowanie: Maja Nieznalska z 3b, Gaia Sibora z 3b, Maja Krauze z 4a, Oliwia Szostek z 4b, Natalia Knasiak z 5a, Aleksandra Waszkiewicz z 7b, Julia Daroszewska z 7b, Alicja Kubiszewska z 7b.
Jury, które oceniało uczestników pod kątem przygotowania wokalnego i językowego przyznało:
w kategorii klas 1–3
I miejsce: Gai Siborze
II miejsce: Mai Nieznalskiej
w kategorii klas 4–6
II miejsce: Natalii Knasiak
w kategorii klas 7–8
II miejsce: Aleksandrze Waszkiewicz
Dziękujemy za Wasz udział. To było niezapomniane wydarzenie pełne radości i muzyki!
Przygotowanie uczestniczek (nauczyciele SP im. E. Estkowskiego w Pakości): Karina Dworczak, Ewelina Polny, Magdalena Janus.