Savoir-vivre w szkole
W II półroczu bieżącego roku szkolnego klasy 5 i 6 w ramach zajęć laboratorium nowych technologii pracowały nad projektem „Savoir-vivre w szkole”. Projekt wpisał się w priorytet Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty na rok szkolny 2023/24 , który zakładał promowanie zasad savoir-vivre’u w szkołach i placówkach.
Uczniowie stworzyli scenariusz filmu pt. „Savoir-vivre w szkole”, nagrali poszczególne sceny oraz je zmontowali. Końcowy efekt ich pracy został zaprezentowany w czerwcu młodszym kolegom z klas 1-4.
Przy nagrywaniu filmu uczniowie korzystali ze sprzętu audio-video zakupionego ze środków programu "Laboratoria przyszłości".
Powiązania z nauką - turbina wiatrowa i druk 3D
W II półroczu bieżącego roku szkolnego uczniowie klas 3 w ramach zajęć z robotyki i programowania kontynuowali swoją przygodę z klockami Lego Spike Education, a także podejmowali się realizacji pierwszych projektów związanych z drukiem 3D.
Trzecioklasiści wykonywali m.in. zadania, które zakładały powiązania z nauką. Po lekcji multimedialnej prezentującej odnawialne źródła energii budowali turbinę wiatrową. Zbudowany przez uczniów model naśladował sposób, w jaki turbina wiatrowa przekształca energię wiatrową w energię elektryczną, gdy łopaty turbiny obracają się. Matryca świetlna pokazywała natomiast, jak obracające się łopaty generują energię elektryczną.
Nasi mali naukowcy zajmowali się również projektowaniem modeli 3D w programie do projektowania 3D Tinkercad, a wybrane projekty wydrukowali na drukarce 3D.
Klocki Lego i Drukarka 3D zostały zakupione ze środków programu "Laboratoria przyszłości".
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, dlatego we wtorek 18 czerwca klasa 5b zamiast siedzieć w ławkach, spędzała czas aktywnie, łącząc przyjemne z pożytecznym podczas wycieczki integracyjnej do Bydgoszczy.
Uczniowie ćwiczyli ciało na trampolinach, rozwijali strategiczne myślenie podczas gry w laserowy paintball, a także rozwijali w kinie kompetencje emocjonalno-społeczne podczas projekcji filmu „W głowie się nie mieści 2”. Animacja przedstawiała perypetie Riley, rówieśniczki naszych uczniów, w której życiu pojawiają się nowe emocje, które kształtują osobowość dorastającej dziewczyny.
W środę 19 czerwca podsumowaliśmy również Szkolny Konkurs Ekologiczny. Wzięło w nim udział 65 śmiałków w różnych kategoriach wiekowych. Z przyjemnością prezentujemy młodych zdolnych, którzy otrzymali z rąk pani dyrektor Marioli Szlyfarskiej nagrody książkowe. Byli to:
- z klas pierwszych:
I miejsce: Bereżewski Antoni klasa 1 b
II miejsce: Szwed Piotr klasa 1 a
III miejsce: Wąż Zofia klasa 1 b
-z klas drugich:
I miejsce: miejsce Wesołowska Zofia klasa 2 b
II miejsce: Nowak Piotr klasa 2 a
III. miejsce: Wawryk Leon klasa 2 a
- z klas trzecich:
I miejsce: Rygielska Martyna klasa 3 a
II miejsce: Krauze Maja klasa 3 a
III miejsce: Dudek Mateusz klasa 3 a
Wśród uczniów klas 4-5:
I miejsce: Graczyk Gabriela klasa 5 b
II miejsce: Małetka Jan klasa 5 b
III miejsce: Pufal Oskar klasa 5 b
Natomiast z klas 6-7 byli to:
I miejsce: Kucała Borys klasa 6 b
II miejsce: Nowakowski Aleksander klasa 6 b
III miejsce: Woźniak Ewa klasa 6 b
19.06.2024
19 czerwca nagrodzilismy zdolnych anglistów, którzy odniesli sukcesy w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Wśród uczniów klas IV - V byli to:
1 miejsce Marceli Kania
2 miejsce Igor Thielmann
2. miejsce Inga Jóźwiak
3 miejsce Lena Jastrzębska
Nagrodzeni z klas VI - VII to:
1 miejsce Nina Burdyna Goulart
2 miejsce Martyna Brzykcy
3 miejsce Milena Zwolińska
"Leon"
W dniach 26 i 27 marca 2024 r. w klasach I-III został przeprowadzony w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy „Leon”.
19 czerwca nagrodziliśmy naszych zdolnych matematyków.
Celem konkursu jest nie tylko sprawdzenie umiejętności językowych, przyrodniczych oraz matematycznych, ale także zachęcenie do rozwijania samodzielności, odkrywania ukrytych talentów oraz rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia.
Dumnie ogłaszamy, że wśród uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich mamy 4 laureatów, którzy zajęli od 1. do 10. miejsca na ogólnopolskiej arenie!
LAUREACI
cz. matematyczna kl. 1
Antoni Bereżewski 1b – 4 miejsce
Aleksander Ojczenasz 1b – 8 miejsce
cz. matematyczna kl. 2
Piotr Nowak 2a – 3 miejsce
cz. matematyczna kl. 3
Antoni Kuzera 3b – 9 miejsce
17.06.2024
"Marzenie jest życzeniem wypowiedzianym przez serce" powiedział Kopciuszek. Uczniowie skupieni w Kole bibliotecznym wymarzyli sobie, przygotowali i przedstawili tę baśń dla swoich młodszych kolegów. Stworzyli scenografię, dźwięk, rekwizyty i stroje. Dziewczynki zgromadzone na widowni miały okazję wziąć czynny udział w przedstawieniu. Zgromadzeni na widowni w ciszy i z uwagą obejrzeli spektakl. Dziękujemy kolegom i koleżankom z klasy VI b i V b za przygotowanie tego wydarzenia.
18.06.2024 klasy I a, IV a i IV b udały się na wycieczkę do Poznania. Najpierw zwiedzili Bazylikę Archkatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Stare Miasto. Następnie zapoznali się z historią rogala świętomarcińskiego oraz sekretami jego wypieku w Rogalowym Muzeum. Nie zabrakło także czasu na kupno poznańskich pamiątek i przekąsek. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili wieczorem do domów.
Ekologiczna wycieczka na koniec roku szkolnego!
17 czerwca klasy 6 i 7 Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego wybrały się do Oczyszczani Ścieków i Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu, aby zgłębić tajniki procesu filtrowania wody oraz składowania i utylizacji odpadów.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy oczyszczalni i ZUOK, procesem oczyszczania ścieków, utylizacji odpadów, a także uświadomienie im potrzeby oszczędzania wody i dbania o środowisko.
W pierwszej części wyjazdu dzięki uprzejmości pracowników oczyszczalni uczniowie mogli zobaczyć, jak działają poszczególne urządzenia i maszyny wykorzystywane do procesu oczyszczania ścieków. W czasie wycieczki uczestnicy poznali sposoby oczyszczania wody, zobaczyli poszczególne jej etapy poprzez filtrowanie a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii oraz mieli okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych. W drugim etapie wycieczki uczniowie zostali oprowadzeni po bardzo nowoczesnym zakładzie unieszkodliwiania odpadów oraz odzysku surowców wtórnych. Zobaczyli na własne oczy, co dzieje się ze śmieciami wyprodukowanymi w naszych domach. Uczniowie uświadomili sobie, że działania do których są codziennie wdrażani mają sens! Zobaczyli, że te surowce, które są segregowane znajdują drugie życie! Dzięki tym działaniom te tony plastiku, które zużywane są w gospodarstwach domowych nie zaśmiecają środowiska, nie zalegają w lasach, w rowach, na łąkach, w rzekach, a w efekcie w morzach i oceanach.
Dzięki tej wycieczce uczniowie uzmysłowili sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie, ale także to, że ich codzienne działania mogą sprawić, że nasza planeta Ziemia może być czysta a oni mogą żyć w zdrowym środowisku.
Dla Estkowiczów było to niezwykłe przeżycie.
Piątkowe popołudnie (14 czerwca) dla klasy 6 b było chwilą wytchnienia po całorocznej, wytężonej pracy. Tego dnia, rodzice uczniów, zorganizowali piknik integracyjny, który miał miejsce w Caffe Francesco na wzgórzu kalwaryjskim.
Były niespodzianki, gry i zabawy sportowe, słodki poczęstunek i kiełbaski z ogniska. Na twarzach wszystkich uczestników gościł uśmiech.
Serdeczne podziękowania kierujemy do o. Leona za gościnę w tym wyjątkowym miejscu.
15.06.2024 (sobota)
To było na prawdę udane sobotnie popołudnie.
,,Święto rodziny,, to fantastyczny czas kiedy mogliśmy spędzić czas z naszymi dzieciakami (kl.3a, rodzice, wychowawca). Rodzice zaangażowali się w organizacje tego dnia, było fenomenalnie.
14 czerwca uczniowie klasy VIa wybrali się na wycieczkę do Torunia. Zaraz po przyjeździe do tego niezwykle pięknego miasta szóstoklasiści rzucili się w wir zabawy, doskonaląc swoje umiejętności skakania na trampolinie w Jump Arena. Następnie udali się na spacer po Starym Mieście, posilili się w swojej ulubionej restauracji oraz zakupili słodkości i niezbędne im gadżety. Na koniec znaleźli się w samym środku uroczej, otoczonej zielenią dawnej wsi. Odwiedzili bowiem skansen etnograficzny, znajdujący się nieopodal zabytkowego centrum miasta. Tu podziwiali m. in. wiatrak i młyn wodny z XIX wieku. Czas spędzony w Toruniu wszyscy zaliczyli do udanych, wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
W miesiącu maju po raz kolejny uczeń kl. 5a Marceli Kania osiągnął najwyższą średnią w szkole i otrzymał grant naukowy. Grant został ufundowany przez przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły panią Annę Jagodzińską.
Dzisiaj uczniowie klas I-III uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. Ksiega życzeń. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie i utożsamiały się z postaciami bajki . Głównym celem było zwrócenie uwagi dzieciom na negatywny wpływ telewizji i Internetu i zachęcenie do czytania książek, które rozwijają wyobraźnię. W spektaklu poruszane były ważne treści dotyczące wartości rodziny.
11.06.2024
Zakończyliśmy kolejną akcję charytatywną. Dotarliśmy do Fundacji Redemptoris Missio, by przekazać nasze dary. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serce na potrzeby innych.
(Fot. Fundacja Redemptoris Missio)
07.06.2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień pustej klasy 2024
Klasy czwarte poszukiwały skarbów poznajac środowiska, klasy piąte oznaczały rośliny nago- i okrytozalązkowe za pomocą prostych aplikacji telefonicznych, a klasa siódma uczestniczyła w wycieczce poprowadzonej przez ucznia Oliwiera M. Opowiadał on o naszej Małej ojczyźnie - Pakości z cyklu: Cudze chwalicie swego nie znacie.
W piątkowe popołudnie 07.06.2024 r. uczniowie z klasy Ia wraz z rodzicami uczestniczyli w pikniku rodzinnym . Impreza odbyła się w plenerze , w otoczeniu pięknej lokalnej przyrody . Dzieci przygotowały dla rodziców program artystyczny , a dodatkową atrakcją dla nich byla zabawa z animatorką i stylizacją fryzur . To był miły i wesoło spędzony czas na ciekawych zabawach i wspólnych rozmowach.
To był bardzo emocjonujący dzień dla klasy 3 i 6 b. Nasi uczniowie uczestniczyli 7 czerwca w ciekawej lekcji muzealnej, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Gdańsku.Wyjazd stanowił nagrodę ufundowaną przez @Grupę PGE, którą otrzymała nasza uczennica Madzia Jendrzejczak w konkursie "Spotkania ze sztuką". Wędrując pełną uroku Starówką podziwiali słynną fontannę Neptuna i zabytkowe kamienice. Następnie po smacznym, domowym obiedzie udali się w miejsce upamiętniające bohaterów walczących o wolność naszego kraju - Westerplatte. Wrócili trochę zmęczeni, ale zadowoleni i naładowani pozytywnymi doświadczeniami i bogatsi o nową wiedzę.
Najstarsi Estkowicze po raz kolejny spisali się wzorowo
5 czerwca 2024r na plaży jeziora pakoskiego odbył się pikinik integracyjny dla Środowiskowych Domów Samopomocy z Barcina, Inowrocławia, Janikowa i Żalinowa. Organizatorem imprezy plenerowej był Ośrodek Pomoc Społecznej oraz ,,Świetlica " Przystań, którzy podobnie jak w zeszłym roku przyciągnęli rzesze osób niepełnosprawnych. Nasi uczniowie aktywnie włączyli się do zabaw i konkursów pełniąc rolę liderów w trzech 10- osobowych drużynach.
Zmagania sportowe finalnie zakończyły się remisem, w którym każdy z zespołów zdobył po 20 punktów. Estkowicze dzielnie wspomagali sowich kolegów z drużyny, walcząc ambitnie do ostatniej konkurencji . Nasi uczniowie otrzymali pochwały od organizatorów za pomoc w przygotowaniach do pikniku oraz za empatyczną postawę podczas rywalizacji sportowej. Zobaczyć uśmiechnięte twarze wszystkich pensjonariuszy ze Środowiskowych Domów Samopomocy było dla przedstawicieli klasy 7a ( Klary Popławskiej, Leny Bąk, Oliwii Dybikowskieji, Igora Moritz , Aleksandra Rygielskiego, Oliwiera Maja ) oraz ich wychowawcy Ariela Nadolskiego najbardziej cenną wartością tego popołudnia i kolejnym egzaminem z życia, który cała ,, szóstka".