26.05.2023 r.
Z okazji Dnia Samorządowca w imieniu społeczności Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości klasa 8 a na ręce pani Sekretarz Joanny Zemełki złożyła życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanej pracy.
Dnia 20 maja 2023 r. Mikołaj Cecelon reprezentant naszej szkoły uczestniczył w etapie wojewódzkim turnieju szachowego EDUKACJA PRZEZ SZACHY-KUŹNIA TALENTÓW, w którym rywalizowało 250 szachistów. Miło nam przekazać informację, że został on finalistą konkursu zdobywając 5/7 pkt. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Powodzenia nasi uczniowie !!!
Tak w poniedziałek 22.05.2023 r. ,,ładowali akumulatory" przed egzaminem ósmoklasisty 23-25.05.
Klasy 4a, 4b i część 5b wyruszyły 19.05.2023 r. na wycieczkę - na początek był Grębocin, gdzie uczniowie brali udział w warsztatach piśmienniczo-drukarskich, podczas których, siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium, cofnęły się w dawne czasy, aby odkryć tajniki warsztatu skryby oraz iluminatora. Uczniowie dowiedzieli się, na czym kiedyś pisano, a także spróbowali swoich sił w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu.
Mieli również okazję zanurzyć sito w XVII-wiecznej kadzi, czerpiąc własny papier.
Następnie poznali historię drukarstwa i dowiedzieli się , kto – jako pierwszy – zaczął używać czcionek ruchomych. Po zapoznaniu się z kolekcją XIX-wiecznych pras drukarskich wcielili się w rolę drukarza i, przystępując do egzaminu, sami stworzyli własny certyfikat drukarski.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Golubiu - Dobrzyniu. Uczniowie obejrzeli izbę tortur, muzeum etnograficzne , wchodzili obszerną klatką schodową, tzw. końskimi schodami, zwiedzili refektarz i wysłuchali ciekawej historii Anny Wazówny. Następnie wzięli udział w zabawach historycznych z Bractwem Rycerskim, podczas których uczyli się m.in. strzelać z łuku, rzucać włócznią i toporkiem. Po pysznym obiedzie w przepięknej sali w zamku nastał czas powrotu do domu.
„Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
W zeszłym roku nasza szkoła złożyła wniosek o wsparcie finansowe do Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. Nasz projekt został zaakceptowany i otrzymaliśmy kwotę 12.000 złotych z budżetu państwa a 3.000 złotych ze środków własnych, na zakup nowości książkowych do biblioteki. W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” będziemy organizować różnego rodzaju akcje, które wspomogą rozwój pasji czytelniczych dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję wzbogacić nasz księgozbiór w wartościowe i ciekawe pozycje. W wyborze lektur pomagają nam uczniowie, którzy wpisują na listę książki, które chcieliby przeczytać. Postaramy się spełnić ich życzenia.
16-17.05.2023
Na ostatnich lekcjach przyrody uczniowie klasy 4 A i B uczyli się jak orientować mapę w terenie i jak nią się posługiwać w praktyce. Uczyli się jak można znaleźć właściwą drogę i dotrzeć do celu w sytuacji, kiedy nie działa nawigacja satelitarna, nie ma zasięgu w naszym telefonie, albo co gorsza właśnie się rozładował! Ale na całe szczęście są papierowe mapy, kompas i nasza ukochana przyroda!!!! Ona może uratować nasz z opresji!!!
Dlatego nasi uczniowie udali się na spacer gdzie te umiejętności wykorzystywali w praktyce. Każdy otrzymał mapkę i kartę do wpisywania oznaczonych miejsc Wszyscy starali się wywiązać z powierzonych im zadań. Choć nie wszystko się udało to dzieci wróciły do szkoły zadowolone bo działo się dużo i intensywnie, przede wszystkim było wesoło. Wierzymy że najlepszą szkołą jest doświadczanie – uczenie przez działanie zgodnie z zasadą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.
17 maja 2023 r. teatr ,,Kurtyna " z Krakowa zaprezentował klasom I-III spektakl profilaktyczny pt. ,,Tajemniczy Skrzat" . W swojej treści bajka zwracała uwagę na problemy współczesnych dzieci, których codzienną, jedyną rozrywką jest wirtualny świat kosztem kontaktów i zabaw z rówieśnikami.
Zawody w czwórboju
16 maja 2023 r. w Inowrocławiu odbyły się zawody w czwórboju. W imprezie lekkoatletyczej wzięło udział kilkanaście szkolnych reprezentacji. Nasza drużyna liczyła 11 osób (6 dziewczynek: Alicja Kowalska, Klara Popławska, Marta Schumacher, Nikola Podlarska, Nina Burdna - Gulart , Oliwia Dybikowska i 5 chłopców: Aleksander Rygielski, Oliwier Maj, Jakub Małetka, Wojciech Małetka, Szymon Iskra), którzy rywalizowali w swoich kategoriach: żeńskiej i męskiej. Estkowi sportowcy jak zwykle ambitne podeszli do rywalizacji i po prawie 3 godzinach zmagań na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków dziewczyny otarły się o podium zajmując IV lokatę, a chłopcy okazali się bezapelacyjnie najlepsi zwyciężając swoich rywali i tym samym zdobywając przepustkę do finału wojewódzkiego. Impreza główna odbędzie się 26 maja 2023r w Toruniu.
Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom należą się gratulacje oraz słowa uznania za godne reprezentowanie szkoły w mistrzostwach powiatu inowrocławskiego w czwórboju.
Kolejny sukces w konkursie plastycznym , nasza uczennica z klasy V b Marta Schumacher zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie plastycznym na komiks pt. „Mikołaj Kopernik - wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
Konkurs był skierowany do uczniów zainteresowanych postacią Mikołaja Kopernika upamiętniającą 550 rocznicę Jego urodzin . Cieszymy się, że praca naszej uczennicy została zauważona i nagrodzona, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów
W dniach 11-12 maja 2023 r. 18 - osobowa grupa uczniów (Klara Popławska, Lena Bąk, Marcelina Cetkowska, Natalia Dudek, Maja Malak, Nikola Karolewska, Filip Marciniak, Aleksander Rygielski, Oliwier Maj, Igor Moritz, Patryk Bednarek, Maciej Sędłak - 6a , Bartosz Truszczyński, Mikołaj Kwiatkowski, Adam Walkowski, Mikołaj Cecelon, Paweł Piekło - 8a i Jakub Małetka - 5b ) wraz z opiekunami (Ariel Nadolski i Justyna Kotyńska) aktywnie spędzili czas na Półwyspie Helskim.
Uczestnicy wycieczki szkolnej zwiedzili Port w Gdyni (Okręt - Muzeum ORP ,,Błyskawica"), zaliczyli kilkugodzinne zajęcia rekreacyjno- sportowe na plaży w Jastarni ( siatkówka plażowa, beach soccer, harce w morzu) , zobaczyli piękny zachód słońca, wzięli udział w karmieniu fok w helskim fokarium, spacerowali szlakiem historii militarnej ( zabytkowe bunkry i fortyfikacje), zamoczyli stopy w morzu na Cyplu Helskim, a na koniec w drodze powrotnej 3 godziny bawili się w rednowskim aqua park.
Warto wspomnieć, że pogoda podczas dwudniowej wycieczki dopisała, więc uczestnicy oprócz wielu atrakcji oraz wrażeń cieszyli się bezchmurnym niebem i co za tym idzie ogromną ilością promieni słonecznych.
Kolejny sukces w naszej szkole , możemy się pochwalić zdobyciem I miejsca w konkursie plastycznym „Najpiękniejszy Kujawski Pająk” , którego organizatorem byli : Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli i Zespół Placówek Oświatowych w Tucznie . Nasze uczennice z klasy III a : Inga Jóźwiak, Barbara Kubiszewska, Emilia Borys, Nadia Ojczenasz i Maja Oracz wykonały piękną przestrzenną prace plastyczną, pająka ludowego - z zachowaniem tradycyjnych kujawskich elementów i układów przestrzennych . W czasach dawniejszych stanowiły one tradycyjne ozdoby wieszane pod sufitem. Na terenie Kujaw wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy kryształowy . Do wykonania wykorzystywano naturalne słomki, bibułę, włóczki i kolorowe nici.
Nasze uczennice w swojej pracy zastosowały podobne materiały , sami oceńcie ich kunszt i artyzm.
W nagrodę zwyciężczynie uczestniczyły w pikniku integracyjnym pt. "Kujawska Wiosna Kolorowa i Radosna” , na którym uczennicom wręczono dyplomy i nagrody dla całego zespołu. Całość imprezy towarzyszyły szereg dodatkowych atrakcji , były to zmagania sportowe oraz mnóstwo fajnych konkursów . Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało podczas pikniku .
Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów
Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym pt "Jan Paweł II pamiętam"
Nasza uczennica Magdalena Jendrzejczak zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim konkursie plastycznym pt "Jan Paweł II pamiętam ". Gratulujemy kolejnego sukcesu.
(Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony: Gmina Pakość | Pakość gmina | Facebook)
10 maja odbyła się druga edycja konkursu pieśni i piosenek patriotycznych w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Pakości. Wydarzenie zgromadziło uczniów klas I-VIII, którzy zaprezentowali swoje utwory, oddając hołd ojczyźnie i jej wartościom. Wystąpili m.in. z pieśniami takimi jak "O mój rozmarynie", "Piechota, ta szara piechota", "Żeby Polska była Polską" i innymi pięknymi kompozycjami.
Ta inicjatywa stanowi istotny element w edukacji młodego pokolenia o patriotyzmie, jak również w rozwijaniu ich świadomości historycznej i narodowej. Była to doskonała okazja do odkrywania talentów muzycznych uczniów oraz wyrażania swojej miłości do kraju poprzez muzykę i śpiew. Młodzi artyści prezentowali utwory, które oddawały ducha i piękno polskiej kultury, przypominając o naszej bogatej historii.
W przerwie na zakończenie konkursu najmłodsze dzieci umiliły publiczności czas wspaniałą zabawą taneczną, dodając jeszcze większej radości i koloru temu wyjątkowemu wydarzeniu.
Dyrektor szkoły Mariola Szlyfarska podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a ich rodzicom za przygotowanie swoich dzieci, które nie tylko wyrażały swój patriotyzm śpiewem, ale również przepięknymi strojami.
Na zakończenie głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pakości Joanna Błaszak, która złożyła w imieniu swoim oraz Burmistrza Pakości Zygmunta Gronia, słowa uznania dla uczestników konkursu. Podkreśliła ona znaczenie zaangażowania młodych ludzi w promowanie wartości patriotycznych i wyraziła wdzięczność za ich wspaniałe występy.
Wszyscy uczestnicy zasługują na ogromne słowa uznania za swoją odwagę i talent, które doskonale wpisały się w ducha patriotyzmu.
Laureaci konkursu:
Kategoria I-III:
I. Maria Fordon
II. Zuzanna Kulik
III. Gaja Sibora
Kategoria IV-VIII:
I. Jakub Kuzara
II. Agata Grecman
III. Martyna Brzykcy i Alicja Kubiszewska
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom tego wydarzenia!
W tegorocznej edycji Kangura Matematycznego wzięło udział 18 uczniów z naszej szkoły. Miło nam poinformować, że 2 uczniów zdobyło wyróżnienie. Uczniami tymi są: Marceli Kania i Jędrzej Żurek (obydwoje z klasy 4a). Gratulujemy.
Gratulujemy również pozostałym uczniom ich wiedzy i odwagi. W przyszłym roku też jest konkurs. Walczcie!!
8.05.2023
Biblioteki mają w sobie szczególną magię a każda znajdująca się tam książka przenosi nas w inny świat. Dziękujemy 8 maja bibliotekarzom, w dniu ich święta, za pomoc w odkrywaniu wyjątkowego świata książek. Uczciliśmy ten dzień organizując w naszej szkole konkurs na "Laurkę dla bibliotekarza" dla klas I-III, a klasy I a i I b z wychowawcami złożyły życzenia wszystkim paniom pracującym w naszej bibliotece oraz Bibliotece Miejskiej w Pakości.
5 maja 2023 r. w Inowrocławiu odbył się XIV Piastowski Festiwal Biegowy. W imprezie udział wzięło kilkaset dziewcząt i chłopców z kilkudziesięciu szkół powiatu inowrocławskiego. Nasza prawie 40- osobowa reprezentacja spisał się bardzo dobrze, zdobywając dwa złote medale:
- Barbara Kubiszewska
- Aleksander Rygielski ,
a także kilka punktowanych i nagradzanych pozycji w pierwszej ósemce:
- Alicja Kowalska 4 miejsce
- Aleksander Madej 5 miejsce
- Gabrysia Graczyk 6 miejsce
- Jagoda Buchholz 7 miejsce
Nasz lekkoatletyczny team w klasyfikacji drużynowej ostatecznie zajął VI lokatę w stawce ponad 20 szkolnych reprezentacji, co niewątpliwie jest wysokim wynikiem.