W dniach 22-24 marca uczniowie klas I -III po raz kolejny wzięli udział w wiosennej sesji Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego Leon. Celem konkursu jest odkrywanie uzdolnień dzieci, a także motywowanie ich do dalszego rozwoju swoich talentów.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zmagali się z zadaniami o różnym stopniu trudności, sprawdzając umiejętności ze sprawności zintegrowanych, matematyki oraz języka angielskiego.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki, a najmłodszym uczestnikom już dzisiaj gratulujemy!!!
W piątek 24.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły zakończyli obchody Światowego Tygodnia Mózgu – święta mającego na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obejrzeli film na temat Jak działa mózg?, który przybliżył im wiedzę o tym ważnym organie. Najmłodsi wykonywali plakaty po dyskusji na temat co można zrobić by usprawnić jego funkcjonowanie, roli właściwego odżywiania i znaczenia ruchu dla prawidłowego jego działania. Uczniowie klas VI-VIII rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zagadki, grali w memory i geograficzne puzzle. Była to niezła „gimnastyka mózgu”. Natomiast uczniowie klas IV-V poznawali budowę i funkcjonowanie mózgu wykonując jego model. Bo przecież najważniejsza jest nauka przez zabawę. Uczniowie dumnie prezentowali efekty swojej pracy.
Na lekcjach przyrody i biologii dowiedzieli się, co jest dobrym „paliwem dla mózgu”. Poznali 10 produktów, które usprawniają pamięć i koncentrację. Szukali odpowiedzi na pytania: jak odpoczywa nasz mózg? czy śpi? Był to tydzień pełen wrażeń, dobrej zabawy i aktywnej nauki.
24.03.2023
Klasa VIII miała dziś okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji wiedzy o społeczeństwie, gdyż naszą szkołę odwiedził minister Łukasz Schreiber, poseł na Sejm RP z okręgu bydgoskiego, który wprowadził młodzież w tajniki prawa polskiego i odpowiadał na pytania ósmoklasistów. Gościowi towarzyszyli: radny powiatu inowrocławskiego Marek Knopp, burmistrz Pakości Zygmunt Groń, zastępca burmistrza Róża Sielecka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Pakości Joanna Błaszak i dr nauk medycznych Bartosz Myśliwiec.
Piątek 24 marca 2023 r. w godz. 17-19 w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości....
W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Pakość w dniu 24 marca 2023 r. (piątek) w godz. 17-19 w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości organizowane jest spotkanie dla rodziców nt. "Rodzic wobec wyzwań w relacji z nastolatkiem".
Spotkanie poprowadzi Pan Maciej Kluczyk - trener, mediator, terapeuta rodzinny.
23 marca 2023 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie przedstawiciela Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie i Kierownikiem Produkcji Fabryki Noteć w Pakości z młodzieżą klasy VIII a. Odbyło się ono w związku ze zbliżającą się rekrutacją do szkół średnich. Dyrektor ZSN w Piechcinie pani Renata Koszczewska-Smutek przedstawiła ofertę edukacyjną tej szkoły, możliwości nauki 5 zawodów w klasach patronackich fabryki Noteć i Lafarge oraz perspektywy zatrudnienia po zdobyciu zawodu właśnie w tych firmach.
Następnie kierownik produkcji w fabryce Noteć pan Remigiusz Błaszczyk opowiedział o możliwościach zdobywania doświadczenia zawodowego i praktykach odbywających się w tym zakładzie. Niezwykle obrazowo opowiedział na czym polega praca w zawodach frezer, tokarz, wytłaczacz, spawacz, mechanik maszyn, elektryk i pracownik odlewni. Pokazał produkty wytwarzane w tej fabryce i i urządzenia, w których są wykorzystywane. Potem był czas na dyskusję i zadawanie pytań. Było to niezwykle ważne spotkanie dla naszej młodzieży, wskazujące na możliwości edukacji, a potem pracy na nowoczesnych sterowanych automatycznie maszynach. Dziękujemy za niezwykle miłe i pouczające spotkanie.
21 marca 2023 r. dla uczniów klas piątych został zrealizowany program profilaktyczny ,,DEBATA" znajdujący się w bazie programów rekomendowanych. Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Zajęcia poprowadziły panie trenerki że Studia Profilaktyki ,,Esperanza" z Poznania. Program sfinansowany został przez Gminną Komisję Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Pakości.
Dnia 22 marca 2023 r. odbył się szkolny etap konkursu Edukacja przez szachy – preludium talentów, w którym uczestniczyli uczniowie SP im. Powstańców Wielkopolskich i SP im. E. Estkowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Alex Jastrzębski, Olivier Pyszka, Mikołaj Cecelon, Igor Stranc i Adam Walkowski. Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia szachowy Aleksander Polak, któremu pomagali opiekunowie: H. Pietrzak, M. Augustyn, M. Puczkarski. W wyniku rozegranych spotkań kwalifikację do finału wojewódzkiego wywalczył Mikołaj Cecelon i 8 reprezentantów szkoły im. Powstańców Wlkp: Paweł Nieznalski , Kacper Cybulski , Oliwier Mordacz, Szyman Zakaszewski, Mateusz Wiatr, Michał Wiatr, Wiktor Zakaszewski i Ksawery Ziółkowski. Gratulujemy!
Link do turnieju na stronie ChessManager:
https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5340492154798080
21 marca w pierwszy dzień wiosny zawitał do naszej szkoły zielony Mobilny Park Nauki.
Poprzez zabawę i różnorodne doświadczenia, wykorzystujące w pełni interaktywne urządzenia, nasi uczniowie oraz zaproszeni goście z Przedszkola Miejskiego i Przedszkola Hop-Siup w Pakości zostali wprowadzeni w fascynujący świat nauki i praw fizyki.
Połączenie przyjemnego z pożytecznym zorganizowała dla naszych uczniów Rada Rodziców.
Nasi reprezentanci okazali bezapelacyjnie najlepsi w finale, który odbył się 21.03.2023 r. w kruszwickiej hali sportowej. W imprezie głównej wzięło udział 6 najlepszych ekip: SP nr 2: Kruszwica ( gospodarz), SP Racice, SP nr 5 Inowrocław, SP nr 2 Gniewkowo, SP nr 6 Inowrocław i SP im. E. Estkowskiego w Pakości.
Początkowo, po losowaniu zmagania sportowe przebiegały w grupach ( A i B ) gdzie drużyny rywalizowały w systemie ,,każdy z każdym".
Nasza reprezentanci w pierwszej fazie turnieju trafili na mocnych rywali, których pewnie pokonali i z pierwszego miejsca bez straty bramki zameldowali się w półfinale:
- SP Estkowski vs SP nr 5 Inowrocław 5:0;
- SP Estkowski vs SP nr 2 Gniewkowo 5:0.
W drugiej grupie do fazy pucharowej przeszły ekipy: Racic i inowrocławskiej 6.
Półfinały:
- SP Estkowski vs SP nr 6 Inowrocław 3:0;
- SP Racice vs SP nr 2 Gniewkowo 0:1.
Mecz o 5 miejsce:
- SP nr 5 Inowrocław vs SP nr 2 Kruszwica 1:0
Mecz o trzecie miejsce:
- SP Racice vs SP nr 6 Inowrocław 3:0
Finał:
- SP Estkowski vs SP nr 2 Gniewkowo 3:0
Klasyfikacja końcowa:
1. Pakość
2. Gniewkowo
3. Racice
4. Inowrocław nr 6
5. Inowrocław nr 5
6. Kruszwica.
Nasza drużyna okazała się bezapelacyjnie najlepsza w turnieju finałowym, pewnie zwyciężając wszystkich swoich rywali, zachowując w każdym meczu czyste konto. A bilans bramkowy 16:0 po 4 spotkaniach wygoda naprawdę imponująco. Cały zespół zasłużył na wielkie słowa uznania za znakomitą grę od początku do końca końca w dzisiejszym turnieju finałowym.
Warto wspomnieć, że bardzo dobrze dysponowany w dzisiejszych zawodach Filip Marciniak otrzymał wyróżnienie indywidualne i został wybrany do najlepszej czwórki turnieju.
Po spektakularnym zwycięstwie i zdobyciu złotych medali mistrzostw powiatu inowrocławskiego w piłce halowej oraz w podziękowaniu szczególnie uczniom klasy ósmej za kilkuletnią pracę na sks-ach, udział oraz godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych, wszyscy zawodnicy zostali zabrani przez trenera do restauracji Mc DONALD'S na lody, a przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Błaszak jak również przewodnicząca Rady Rodziców, dodatkowo zasponsorowała MC zestaw dla każdego uczestnika za co serdecznie dziękujemy.
Osobne podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Miasta i Gminy Pakość Zygmunta Gronia za sfinansowanie przejazdu busem na turniej w Kruszwicy.
21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla Magdaleny Jendrzejczak uczennicy z klasy 2b i Marceliny Cetkowskiej z klasy 6a za udział i zdobycie pierwszych miejsc w konkursie muzycznym pt. „Kolędowanie z Czarnoziemem ", którego organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli . Nagrody i dyplomy wręczyła przedstawicielka Stowarzyszenia pani Monika Borowska. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście pani Róża Sielecka Zastępca Burmistrza i pani Joanna Blaszak Przewodnicząca Rady Miejskiej i Rady Rodziców.
Cieszymy się i serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy im dalszych sukcesów muzycznych!
Dzień Kolorowej Skarpety w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości
To był naprawdę kolorowy dzień w naszej szkole. A to wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowej Skarpety miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21parze chromosomów.
Uczniowie i nauczyciele Estkowskiego przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. W klasach odbywały się pogadanki mające na celu przybliżenie problemu tych osób. Potem wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia. W ten sposób chcieliśmy pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa. Społeczność SP-im E. Estkowskiego życzy wszystkim osobom, obchodzącym w tym dniu swoje święto wiele radości i wspaniałych przyjaciół wokół siebie.
Klasy 1 - 3
17.03.2023 (piątek) w naszej szkole obchodziliśmy dzień Św. Patryka. Powyżej fotorelacja z zajęć w klasach 1-3. Wszystkie dzieci w mlodszych klasach założyły coś zielonego. Każda klasa miała 100% zieleni dzięki temu nasza szkoła zrobila się już wiosenna. Zajęcia z angielskiego dla dzieci były pełne atrakcji. Pani AGNIESZKA opowiedziała dzieciom o tym, jak na świecie obchodzi się to święto oraz kim był św. Patryk. Poznaliśmy symbole związane z tym dniem. Oglądaliśmy też bajkę o św. Patryku, jednak najlepsze były tańce według poleceń małego zielonego skrzata oraz taniec Freeze gdzie trzeba zastygnąć bez ruchu . Klasy 3 losowały literki z garnka ze złotem i utrwalały słownictwo. Ponadto promowaliśmy zdrowe śniadanie. Dlatego dzieci wzięły udział w konkursie na pyszne, zielone i zdrowe śniadanko.
Był to dzień inny niż zwykle ale dzięki temu poczuliśmy się jak mali Irlandczycy.
W piątek 17 marca również uczniowie klas IV-Vlll przywitali dzień zielonym kolorem i wesołym nastrojem. Było to oczywiście związane z obchodami Dnia św. Patryka. Uczniowie uczestniczyli w specjalnie przygotowanych lekcjach języka angielskiego, podczas których nie tylko dowiedzieli się więcej o Szmaragdowej Wyspie i życiu jej patrona, ale również przystąpili do trzyetapowej, międzyklasowej rywalizacji. Nagrodą w niej jest skarb Leprechauna, irlandzkiego skrzata.
Pierwsza konkurencja, na największą liczbę uczniów w danej klasie ubranych w zielone stroje, nie rozstrzygnęłaby konkursu, bo niemal wszyscy mieli na sobie coś zielonego.
Drugie zadanie okazało się dosyć wymagające, a sprawdzało wiedzę uczniów o święcie przy pomocy quizu online w aplikacji Kahoot!
Największe emocje wywołała finałowa konkurencja, poszukiwanie Leprechauna.
Walka była wyrównana, ale wyniki zostały skrupulatnie podliczone i już wkrótce ogłosimy, która klasa zgarnęła skarb!
Uczniowie bardzo entuzjastycznie włączyli się w obchody święta. Niektórzy z nich mieli na sobie bardzo pomysłowe i oryginalne stroje. Były też osoby, którym nawet choroba nie przeszkodziła w świętowaniu (przysłały nam zdjęcia z obchodów w domu). Dużą atrakcją okazała się fotobudka wykonana przez uczennicę klasy VB, Ewę Woźniak.
Dziękujemy wszystkim i cieszymy się, że tak wiele osób przyłączyło się do celebrowania tego święta.
W piatek 24.03.2023 nastąpiło wręczenie nastąpiło wręczenie nagród za najlepsze przebranie z okazji dnia św. Patryka oraz najzdrowsze, zielone śniadanko. Nie było łatwo gdyż każdy miał coś pysznego i zielonego zarazem. Jednak jury wyłoniło kilku zwycięzców.
Również w piątek (24 marca), podczas długiej przerwy, nadszedł czas ogłoszenia wyników międzyklasowej rywalizacji, przeprowadzonej w ramach obchodów Dnia św. Patryka. Wszystkie klasy spisały się na medal, lecz przebiegły Leprechaun zgodził się podzielić swym skarbem tylko z trzema najlepszymi drużynami. Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce - klasa IV B,
II miejsce - klasa IV A,
III miejsce - klasa VIII A.
Słodkimi upominkami zostali też nagrodzeni uczniowie, którzy oryginalnym i pomysłowym strojem uświetnili naszą uroczystość.
Nagrodzeni:
Natalia Dudek (klasa VI A),
Filip Marciniak (klasa VI A),
Lena Jastrzębska (klasa IV B),
Nina Burdyna-Goulart (klasa V B),
Oliwia Doczekalska (klasa V B),
Jakub Małetka (klasa V B),
Ewa Woźniak (klasa V B).
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przebieg imprezy.
14.03.2023 r.
Popołudnie wcale nie musi być nudne! Wspólnie z nauczycielami z sąsiedniej szkoły uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym szkoleniu ,,Kart Grabowskiego - nauki matematyki przez zabawę". Doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie nowych metod w nauczaniu matematyki klasach I-III oraz IV-VIII.
Dziękujemy Pani Beacie Chudziak za ciekawe zajęcia.
Z dumą informujemy, że uczeń klasy szóstej Joshua Burdyna Duarte uzyskał tytuł Finalisty niezwykle wymagającego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Przygotowania do tego typu konkursu wymagają ogromu pracy, m.in. przeczytania wielu książek dotyczących kultury, geografii, historii krajów anglojęzycznych, wykonania niezliczonych ćwiczeń leksykalno-gramatycznych i śledzenia bieżących wydarzeń.
Dzięki temu osiągnięciu Joshua już w klasie szóstej zapewnił sobie dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół wyższego szczebla.
Podziwiamy i gratulujemy sukcesu!
ZARZĄDZENIE NR 6/ 2023
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości
z dnia 23 lutego 2023 r.
w sprawie organizacji Rekolekcji Wielkopostnych w terminie 13-15 marca 2023
Na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (tekst jedn.: Dz.U z 2020 r. poz. 983)- § 10 ust. 1-3 zarządzam co następuje:
§ 1
Rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości odbędą się w dniach 13, 14,15 marca 2023 roku w kościele Św. Bonawentury w Pakości.
W tych dniach uczniowie klas 1-8 uczestniczą w rekolekcjach na terenie Kościoła zgodnie z poniżej zamieszczonym planem.
8:30 – 9:30 – klasy ósme
9:30 – 10;30 – klasy 4-6
10:30 – 11:30 - klasy 1-3
Zajęcia dydaktyczne w tych dniach zostają odwołane.
§ 2
Uczniowie miejscowi na spotkanie rekolekcyjne w kościele udają się samodzielnie zgodnie z decyzją rodziców.
Uczniowie dojeżdżający przywożenia są do szkoły zgodnie z ustalonym przez Gminę rozkładem i zostają objęci zajęciami opiekuńczymi w świetlicy szkolnej.
Uczniowie przebywający w świetlicy na spotkanie w kościele udają się pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły.
W tych dniach szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicy szkolnej w godzinach jej pracy dla uczniów, których udział został wcześniej zdeklarowany przez rodziców.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Dyrektor szkoły
Mariola Szlyfarska
10.03.2023 r. odbyły się mistrzostwa powiatu inowrocławskiego w piłce halowej w Gniewkowie. Dziewczęta z naszej szkoły spisały się bardzo dobrze, bowiem ,, Estkowiczanki" w stawce 5 ekipa zajęły wysokie 2 miejsce.
Poniżej wyniki poszczególnych spotkań:
- SP im. E. E. Pakość vs SP nr 2 Gniewkowo 3:0
- SP im. E. E. Pakość vs SP Tuczno 2:1
- SP im. E. E Pakość vs SP nr 1 Gniewkowo 5:0
- SP im. E. E Pakość vs SP nr 6 Inowrocław 1:2.
Końcowa klasyfikacja:
1. SP nr 6 Inowrocław
2. SP im. E. E. Pakość
3. SP Tuczno
4. SP nr 2 Gniewkowo
5. SP nr 1 Gniewkowo
Warto wspomnieć, że wyróżnienie indywidualne za bardzo dobrą grę w każdym spotkaniu trafiło do Alicji Kowalskiej, która została wybrana do najlepszej 5 dzisiejszej imprezy halowej.
Cały zespół wraz z opiekunem Panią Edytą Pietrzak zasłużył na słowa uznania i
gratulacje.
08.03.2023
„Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies”.
Tak powiedział kiedyś Konrad Lorenz.
Niestety często o tym zapominamy, o czym świadczą schroniska pełne naszych wiernych przyjaciół.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego postanowili nie zapominać o bezpańskich zwierzętach. Jak co roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Justyną Kotyńską i nauczycielem biologii p. Wiolettą Grudzińską zorganizował w szkole zbiórkę karmy, która trwała dwa miesiące. W środę 8 marca 2023 przedstawiciele klasy VIII udali się do Schroniska dla Zwierząt w Inowrocławiu, by je przekazać. Było to ponad 100 kg suchej i mokrej karmy, koce, podkłady, legowiska, zabawki, miski, smycze itp. Druga część w najbliższym czasie zostanie przekazana dla Stowarzyszenia Koty Niczyje w Inowrocławiu.
Przedstawicieli społeczności szkolnej, rodziców i nauczycieli powitała pracownica schroniska, która między innymi opowiedziała o funkcjonowaniu instytucji i pokazała pomieszczenia, w których zwierzęta śpią, są karmione i kąpane oraz przechodzą kwarantannę. Pani powiedziała jakie predyspozycje powinien mieć opiekun- wolontariusz , a jakie lekarz weterynarii opiekujący się zwierzakami w schronisku. Pieski reagowały na nas wesołym szczekaniem, bo mimo iż za kratami, to przebywały w bardzo dobrych warunkach. Tylko w ich oczach było widać smutek i tęsknotę. Dzieci bardzo emocjonalnie reagowały na ich widok. W schronisku przebywa ponad 150 pięknych psiaków i 80 kotów. To miejsce, gdzie każdy z nich ma ciepły kąt i pełną miskę jednak na pewno brakuje im swojego pana. Wszyscy chcieli zabrać je ze sobą ale rozumieli, że adopcja to poważna sprawa, którą należy dobrze przemyśleć.
To była ważna lekcja, która uczy wrażliwości, miłości i szacunku dla zwierząt oraz przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.
Na pewno nie była to nasza ostatnia wizyta!!!
Na koniec dziękujemy rodzicom naszych uczniów, pani Renacie i pani Ani za pomoc w zorganizowaniu transportu i poświęcony czas.
W tym wyjątkowym dniu, chłopcy z młodszych klas przygotowali dla swoich koleżanek wiele niespodzianek. Obdarowali dziewczynki kwiatkami oraz słodkościami. Oby więcej takich dni. Uśmiech małych kobietek był bezcenny.
Natomiast RSU przygotowała dla Pań i Dziewcząt Estkowskiego życzenia oraz słodki upominek. Obdarowani słodyczami zostali również Panowie i Chłopcy.
Dziękujemy wszystkim chlopcom za pamięć i życzenia.
,,Estkowski" liczy ponad 100 lat, a z roku na rok piękniej i staje się coraz nowocześniejszą szkołą na miarę XXI wieku
Szkoła pięknieje. Kolejne pomieszczenie na poddaszu zagospodarowane – szkoła zyskała super miejsce – Salkę Konferencyjną utrzymaną w klimacie Izby Tradycji. Będzie to super miejsce na spotkania SU i nie tylko. Serdecznie dziękujemy panu Arkowi Fryszce za wspaniały projekt.