Inne

  • Obchody Europejskiego Dnia Języków

    „Ciekawi siebie – ciekawi świata” to hasło tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. Towarzyszyło ono dzisiaj również naszym obchodom Europejskiego Dnia Języków, który jak co roku organizowany jest 26 września.

    Nasi uczniowie odkrywali, czym jest szczęście dla mieszkańców różnych europejskich krajów. Dowiedzieli się m.in., co oznacza słynne włoskie „la dolce vita” albo szwedzka filozofia „lagom”. Sprawdzali także jak brzmi słowo szczęście w różnych językach europejskich.

    Czy wiecie, że Polska w rankingu najszczęśliwszych państw na świecie World Happiness Report zaliczyła w roku 2024 awans o cztery lokaty, przesuwając się z 39. na 35. miejsce. Nasz kraj uplasował się tuż za Estonią, a przed takimi państwami jak Hiszpania (36. pozycja), Włochy (41.), Brazylia (44.) czy Japonia (51.).

    Be happy! Soyez heureux! Sei glücklich! Seja feliz! Var glad! Légy boldog!

  • Dzień Głośnego Czytania

    26.09.2024 klasy 2a, 2b i 3b udały się w ramach Dnia Głośnego Czytania do przedszkoli, aby czytać wiersze oraz nieść radość z okazji Tygodnia Szczęścia. Była to wspaniała okazja, aby wprowadzić przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Pakości w świat poezji i zarazić ich miłością do czytania. Wspólne czytanie na głos ma wiele zalet – rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także buduje więzi między czytającymi. Atmosfera była pełna entuzjazmu, a na twarzach dzieci malował się szeroki uśmiech oraz zaciekawienie. To wydarzenie pokazało, jak potężne może być słowo pisane w budowaniu pozytywnych emocji i wzajemnego zrozumienia.

    Przedszkolacy na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali książki, lizaki oraz koniczynkę na szczęście. Bez względu na wiek, każdy może czerpać radość z odkrywania nowych historii i dzielenia się nimi z innymi. Zachęcamy do wspólnego spędzania czasu przy książkach.

    Dzień Głośnego Czytania to wyjątkowa okazja, by wspólnie zanurzyć się w świat literatury i rozbudzić wyobraźnię najmłodszych, zatem uczniowie naszej szkoły zawitali również dp Przedszkola Hop-Siup z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie przedszkolaki wysłuchały wiersze polskich poetów czytane przez uczniów.

    (Fot. poniżej (9) Facebook Przedszkole Hop-Siup)

    W czwartek 26 września 2024 r. dzieci z klas 1a i 1b Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego miały okazję odwiedzić Bibliotekę Miejską. W trakcie wizyty z okazji Dnia Głośnego Czytania  wysłuchały ciekawej bajki, która nie tylko rozweseliła najmłodszych, ale również wprowadziła ich w magiczny świat książek. Dzieci dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o książki – zarówno te wypożyczone, jak i te z własnych półek. Poznały zasady obchodzenia się z książkami, aby służyły one przez wiele lat.

    Natomiast w piątek 27.09.2024 r. 29 z tej właśnie okazji przybyło do naszej biblioteki kilkoro znakomitych gości. Dla najmłodszych czytał opowiadania z książki "Kacperiada" autorstwa Grzegorza Kasdepke nasz pan Burmistrz Michał Siembab. Klasy trzecie i czwarte z przyjemnością wysłuchały fragmentów " Hobbita" J.R.R. Tolkiena, które przybliżyła nam pani Katarzyna Matuszak. Dla najstarszych dzieci z klas piątych i szóstych "Balladynę" na role czytały panie z Dziennego Domu Seniora Plus w Pakości -Janina Konarska i Zofia Dach oraz kierownik pani Ewa Mikołajczyk.

  • Kolejny plastyczny sukces uczennicy

    Kolejny plastyczny sukces uczennicy klasy 4b Magdaleny Jendrzejczak. Miło nam poinformować, że Magdalena zdobyła III miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pt." Anioł - mój dobry duch ".

  • Kolejny sukces młodej malarki

    20 września 2024 roku w sali widowiskowej Klubu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyły się obchody 30- lecia Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Podczas tej uroczystości zostali nagrodzeni laureaci konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji 105 - lecia szkolenia kadr łączności. Wśród nich znalazła się nasza uczennica z klasy IV b, która zajęła III miejsce w kategorii klas 1-4 szkół podstawowych. Bardzo się cieszymy i gratulujemy kolejnego sukcesu.

  • Pozostał plecak, pozostała gitara, tylko Jarka brak…

    Żegnamy Cię Jarku.

    Rozstanie to wielkie zmęczenie, jakby serce dźwigało ciężar nie na swoją miarę

    Dziś rano nasze serca dotknęła boleśnie wiadomość o śmierci Jarka Kotyńskiego. Został On niespodziewanie wyrwany z życia 19 września 2024r. Cóż powiedzieć o Jarku, który przez dwadzieścia jeden lat (1986-2007) pracował w Szkole Podstawowej, a następnie w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego? Cóż powiedzieć o człowieku, który przez te lata prowadząc lekcje wychowania fizycznego, zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego czy też organizując obozy wędrowne, rajdy przekonywał młodzież do aktywnego spędzania czasu, do wyruszenia z domu na szlak. Godziny przeżyte na pokonywaniu tras, spaniu w namiotach lub schroniskach, wieczory rozświetlone blaskiem ogniska przy długich rozmowach i śpiewie pokazywały młodym ludziom, jak ważne jest bycie razem.

    Pierwsza myśl o Jarku to plecak przerzucony przez ramię. Dużą częścią jego życia była bowiem wędrówka, wędrówka po górskich ścieżkach, z których bardzo ukochał Bieszczady, bieszczadzkie wzgórza i połoniny. Kolejna Jego pasja to muzyka. Widok Jarka i gitary nikogo nie dziwił. Przez wiele lat grał w zespole Kwestia sporna, a następnie w grupie Project. Swoją muzyką podczas koncertów nie tylko umilał czas słuchaczom, ale grając ballady, Dobre piosenki, skłaniał ich również do refleksji nad życiem, nad tym, co w nim naprawdę ważne.

    Pozostał plecak, pozostała gitara, tylko Jarka brak…

    Zaszumiały się powietrza i ruszyłeś sam na szlak

    Ten ostatni, ten najlepszy. Przyszedł czas, Pan dał Ci znak…

    Jarku, spoczywaj w pokoju i do zobaczenia gdzieś na Niebiańskich Połoninach…

    Ryszard, Gosia, Zbyszek, Jarek i wielu, wielu innych…

    Nie odchodźcie tak szybko, koledzy,

    bo nam w sercach smutek wciąż gra.

    Tyle jeszcze dni do przeżycia,

    a dziś wszystko spowija mgła.

    Nie odchodźcie tak szybko, koledzy…

  • ,,Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”

    20 września 2024 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego wzięli udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2024”. Tegoroczna polska edycja Akcji Sprzątanie Świata rozpoczyna czwartą dekadę promocji nieśmiecenia w naturze. Jej hasło brzmi ,,Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”.

    Pomimo wzrostu świadomość, ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę. Dlatego poprzez uczestnictwo w tej akcji chcemy zmienić świadomości naszych uczniów, by dostrzegli problem śmieci zalęgających w naszym otoczeniu, a także pokazać dzieciom jak prostymi działaniami można to zmieniać. Poprzez aktywne uczestnictwo w sprzątaniu Estkowicze udowodnili, że zależy im na czystym otoczeniu a zagadnienia ekologiczne nie są im obce. Zostali więc STRAŻNIKAMI CZYSTEJ ZIEMI!

  • Ciekawa lekcja w firmie Plast-Mar

    20 września 2024 roku klasy pierwsze udały się na ciekawą lekcję do firmy Plast-Mar mieszczącej się w Balczewie. Dzieci poznały nowoczesne technologie recyklingu odpadów oraz zasady ich segregowania i etapy przetwarzania tworzyw sztucznych.

  • Próbny alarm przeciwpożarowy

    W dniu 17.09 2024 w Szkole Podstawowej im. E. Estkowskiego przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy z udziałem przedstawicieli Straży Pożarnej pana mł.bryg. mgr inż. Marcina Łośko i bryg.mgr Krzysztofa Ferensztajna. Dla wszystkich uczniów było to ogromne przeżycie, a dla pierwszoklasistow szczególne wydarzenie, w którym uczestniczyli po raz pierwszy.

  • Barwy wakacji

    Uczniowie klas 3 stworzyli wspaniałe prace związane z wakacjami! Ich obrazy pełne są pięknych barw i wspomnień, które przenoszą nas w letni świat pełen słońca i radości. Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności i wyobraźni naszych młodych artystów!

  • Dzień bez plecaka

    13.09.2024

    13-ty w Estkowskim był dniem "Bez Plecaka". Nie było to pierwsze wydanie tej imprezy w Naszej Szkole, ale pierwszy raz z udziałem uczniów z klas I-III.

  • Piątek trzynastego

    Dzisiaj tj.13.09.2024 r. (piątek) dzieci z klas drugich podczas zajęć plastycznych wykonały ciekawe prace. Jedna klasa wykonywała makietę ulicy. Dzieci w ten sposób utrwalały zasady poruszania się po drodze. Druga grupa w ramach działań integracyjnych tworzyła portrety swoich kolegów i koleżanek z klasy, wykorzystując różnorodność technik plastycznych. Dzieci były bardzo zaangażowane i kreatywne .Kto powiedzial, że w piątek trzynastego ma być nudno i pechowowo?

  • „Kujawsko - Pomorskie oddycha bez spalin”

    Dnia 10 września 2024 r. w Urzędzie Miejskim w Pakości odbyło się oficjalne wręczenie nagrody Magdalenie Jendrzejczak z klasy IVb za zdobycie II miejscach w konkursie pt. „Kujawsko - Pomorskie oddycha bez spalin” . Organizatorem konkursu była Fundacja Polish- American Development Council przy współudziale Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu . Nagrodę wręczył Burmistrz Miasta Michał Siembab.

    Cieszymy się z osiągnięć naszej małej artystki i życzymy kolejnych .

  • Pasowanie na uczniów

    2 września 2024 r. to pierwszy dzień nauki szkolnej dla uczniów klas pierwszych. Dzisiaj odbyło się również pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości klas 1a i 1b. Na uroczystość przybyli: Pan burmistrz Michał Siembab Pani Agnieszka Chlebicka – kierownik Centrum Usług Wspólnych i Pani Anna Jagodzińska – przewodnicząca Rady Rodziców. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, otrzymali tarcze i pamiątkowe dyplomy. Pani Dyrektor Mariola Szlyfarska wprowadziła dzieci w poczet uczniów, kładąc na ramieniu każdego dziecka symboliczny ołówek. Klasy drugie, wręczyły nowym kolegom prezenty a od rodziców dzieci otrzymały upominki. Na koniec uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia. Witamy Was serdecznie w murach naszej szkoły!

  • Rozpoczęliśmy rok szkolny 2024/2025!

    W dniu 2 września 2024 r. rozpoczęliśmy rok szkolny 2024/2025 . W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas II-VIII, nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście: Agnieszka Chlebicka kierownik CUW, Przewodniczaca Rady Rodziców pani Anna Jagodzińska , o.Walenty Gwardian z parafii Św. Bonawentury. Przybyłych powitała pani dyrektor Mariola Szlyfarska. Pani Danuta Kaźmierczak zapoznała nas z historią września 1939 roku. Po uroczystości reprezentacja uczniów, aby uczcić ten szczególny dzień, złożyła kwiaty pod pomnikiem znajdującym się przed naszą szkołą. Pozostali uczniowie rozeszli się do swoich sal wspólnie z wychowawcami. Wszystkim uczniom, życzymy powodzenia, samych sukcesów i zdobycia wielu nowych umiejętności.

  • Zajęcia adaptacyjne dla przyszłych uczniów klas pierwszych

    Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2024/2025 odbyły się zajęcia adaptacyjne dla uczniów klas pierwszych, które wprowadziły dzieci w szkolne życie w przyjemnej, pełnej wsparcia atmosferze. Tematem przewodnim spotkania było kodowanie, które poprzez kreatywne zabawy i interaktywne zadania pozwoliło dzieciom rozwijać umiejętności logicznego myślenia.

    Zajęcia miały na celu nie tylko wprowadzenie najmłodszych w świat nauki, ale także oswojenie ich z nowym środowiskiem i nawiązanie relacji z rówieśnikami. Dzieci z entuzjazmem podchodziły do zadań, a przyjazna atmosfera sprawiła, że poczuły się pewnie i swobodnie w szkolnych murach.

  • Witaj, szkoło!

    Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom administracyjnym i Obsłudze - wielu radości, pogody ducha i szczęśliwego nowego roku szkolnego 2024/2025 !

    "Witaj szkoło!"

    Przyjaźnie i wesoło

    żegnamy rzekę, las.

    Ach, witaj, witaj szkoło!

    Pociąg jak wicher pędzi,

    dźwięczy piosenka kół.

    Z wakacji jadą dzieci

    do szkół, do szkół, do szkół.

    (R.Pisarski)

  • Przywozy i odwozy w dniu 2 września

    KIERUNEK: WOJDAL – ZALESIE BARCIŃSKIE – MIELNO – LUDKOWO – RYBITWY - ŁĄCKO

    Przywóz Miejscowość

    7.10 Mielno – przyst. aut. szkolny

    7.15 Wojdal – przystanek aut. szkolny

    7:20 Zalesie Barcińskie

    7.20 Przyst. aut. szkolny- Ludkowo 1, Ludkowo 2

    7.25 Pakość- szkoła 

    ok. 7.35 Przyst. aut. Rybitwy 1, Rybitwy 2, Strzelnica

    7.40 Łącko – przystanek

    7.50 Pakość szkoła

     

    KIERUNEK: WIELOWIEŚ – RYBITWY/ LECHOWO/ - GIEBNIA - JANKOWO

    Przywóz Miejscowość

    7.10 Wielowieś – świetlica wiejska, pałac

    7.20 Rybitwy/za stacją Orlen/ok. 

    7.30 Rybitwy/Lechowo/ przystanki aut. szkolne, Giebnia - przy POLO

    7.40 Jankowo – tama, wieś: wiata

    7.50 Pakość szkoła

     

    KIERUNEK: RADŁOWO – KAROLEWO - LUDWINIEC

    Przywóz Miejscowość

    7.00 Ludwiniec wieś

    7.05 Ludwiniec 1 (przy drodze)

    7.10 Ludwiniec 2 (przy wagonikach)

    7.15 Szkoła Pakość

    7.20 Pakość, ul. Radłowska (przy sklepie)

    7.22 Wagoniki

    7.25 Słaboszewo

    7.30 Radłowo wieś

    7.35 Karolewo

    7.40 Ludwiniec (Krzyżówka)

    7.50 Pakość szkoła

     

    ODJAZY UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PAKOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2024/25

    OBOWIĄZUJE W DNIU 02 WRZEŚNIA 2024 r.

     

    Uczniowie we wszystkich kierunkach odjeżdżają o godz. 10:20

     

    AUTOBUS SZKOLNY 1 (przystanek przy SP im. Powstańców Wielkopolskich) – WOJDAL; ŁĄCKO

    10.25 - Ludkowo – Mielno

    10.30 - Wojdal

    10.45 - Rybitwy

    10.50 - Łąckook. 

    11.00 Pakość/wyjazd uczniów z obu kierunków razem/

     

    AUTOBUS SZKOLNY 2 (przystanek przy SP im. Powstańców Wielkopolskich); 

    RADŁOWO

    11.25 - Ludwiniec – Karolewo - Radłowo

     

    AUTOBUS SZKOLNY 3 (przystanek przy SP im. Powstańców Wielkopolskich); WIELOWIEŚ; JANKOWO

    10.25 -Wielowieś świetlica wiejska

    10.25 –Wielowieś wieś

    10.35 -Rybitwy (Lechowo)

    10.40 - Giebnia

    10.40- tama

    10.45 –Jankowo wiata

    ok. 10.55 Pakość

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

  • Odnowiony pokój nauczycielski

    W tegoroczne wakacje udało się odnowić pokój nauczycielski. Po zalaniu nie ma śladu, a wszystko to dzięki Przewodniczącemu Rady Powiatu Inowrocławskiego - panu Marek Knop, który sfinansował remont tego pomieszczenia. Jesteśmy wdzięczni i serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc.

  • Jak trudno uwierzyć, jak trudno pożegnać, jak trudno powiedzieć …był.

    Jak trudno uwierzyć, jak trudno pożegnać, jak trudno powiedzieć …był.

    Śmierć zawsze zaskakuje, przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. 20 sierpnia zakończyła życie Zbyszka Lewandowskiego – człowieka nietuzinkowego, wyjątkowego, polonisty, twórcy teatru Maskon, wieloletniego pracownika naszej szkoły, człowieka o duszy artysty. Taki Jego obraz pozostanie bez wątpienia w pamięci wielu jego wychowanków, dzięki nieszablonowym lekcjom języka polskiego, podczas których razem ze swoimi uczniami odkrywał świat wyobraźni, świat teatru. Pokazywał, że literatura może być kluczem do poznania prawdy o życiu, o jego pięknie, ale i cierpieniu. Przygotowywane przez Niego spektakle pozwalały młodym ludziom przeżyć prawdziwą przygodę w kreowanym przez słowo świecie. I mimo iż wielu ówczesnych szkolnych aktorów dźwiga już z pewnością na sobie bagaż lat, to jednak obudzona wówczas wrażliwość pozwala im i dziś w codzienności dostrzegać wyjątkowość i urodę chwil.

    Działalność Zbyszka zapisała się nie tylko w historii Szkoły im. Ewarysta Estkowskiego, ale również w pakoskiej społeczności, bowiem ze swoimi widowiskami wychodził na ulice miasta. Wiele razy ognie Maskonu rozświetlając nocne niebo nad Pakością, rozjaśniały też zapewne mroki życia niejednego widza. Niech to światło – Światło prowadzi Go teraz na ostatniej drodze stąd do Wieczności, a Najwyższy Reżyser niechaj pozwoli Mu zagrać po drugiej stronie kurtyny najpiękniejszą rolę…

    Do zobaczenia, Zbyszku. Spoczywaj w pokoju.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
  • Dyrektor szkoły: (52)566 58 13
    Intendent: 782 813 534
    Portiernia: 607 237 703

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: (52)566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć