W dniu dzisiejszym(16.04.2025.r.) uczniowie klasy 3a, zgodnie z tradycją, szukali na boisku szkolnym prezentów od Zajączka. Wszystkie prezenty zostały znalezione a potem odpakowane.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
15.04.2025
Jak co roku, z okazji Dnia Pisanki, uczniowie z naszej szkoły przed świętami wielkanocnymi przygotowywali piękne pisanki, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Prace zachwycały pomysłowością oraz różnorodnością wykonania. Uczniowie poznali również tradycyjne sposoby barwienia jajek, takie jak użycie soku z czerwonych buraczków czy łupin cebuli. Wszystkie pisanki zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu i stanowią piękną dekorację oraz doskonały akcent zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
16.04.2025 r. uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w świątecznych grach chemicznych i biologicznych, poznając chińską łamigłówkę - Tangram. Wymyślił ją nauczyciel o imieniu Tang, aby zaciekawić matematyką swoich uczniów. Jajeczny tangram utrwalający wzory i nazewnictwo prostych związków chemicznych oraz zagadnienia związane ze zdrowiem człowieka, idealnie nadawał się na ostatnie lekcje przed przerwą świąteczną.
Uczniowie układali z jego elementów różne wzory- było to jajo i królik, z którymi kojarzone są Święta Wielkanocne. Rozwijali logiczne myślenie, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną. Zajęcia takie były przyjemniejszą formą utrwalania nowych wiadomości niż rozwiązywanie zadań w zeszycie, a odpowiednio ułożone klocki natychmiast dały uczniom informacje zwrotną. Uczniowie przekonali się też, że biologia i chemia to kraina, w której można się dobrze bawić.
W dniu 16.04.2025 r. w OKiT w Pakości odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
Celem konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości zasad ochrony przeciwpożarowej, wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz kształtowanie prawidłowych postaw wobec zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń.
W eliminacjach udział wzięli reprezentanci szkół podstawowych z terenu Gminy Pakość. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą teoretyczną oraz zaangażowaniem. Konkurs przebiegał w miłej i sportowej atmosferze, a jego poziom był bardzo wyrównany. Konkursowi przewodniczył Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu bryg. Ireneusz Taraszka oraz druhowie: Michał Dolaciński , Przemysław Rom oraz Piotr Jankowski.
W I grupie wiekowej, czyli kategorii klas I-IV przyznano następujące miejsca:
I miejsce Leon Wawryk klasa IIIa
II miejsce Bogumił Kańczugowski klasa IIIa
III miejsce Anastazja Paciorek Klasa IVb
W II grupie wiekowej, czyli w klasach V-VIII przyznano :
II miejsce Julia Daroszewska klasa VII b
III miejsce Jakub Pawełczak klasa Vb
Uczniowie , którzy zajęli I i II miejsce, zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego turnieju, gdzie będą reprezentować naszą gminę w zmaganiach 30. 04 2025 w Inowrocławiu.
Czytanie lektury „Kapelusz Pani Wrony” w klasie 1B
W klasie 1B odbyły się wyjątkowe zajęcia poświęcone lekturze „Kapelusz Pani Wrony” autorstwa Danuty Parlak. Uczniowie z dużym zaangażowaniem czytali książkę wspólnie z wychowawcą. Dzieci chętnie śledziły losy tytułowej bohaterki i jej przyjaciół, ucząc się przy tym ważnych wartości, takich jak przyjaźń, dobroć i wzajemna pomoc.
Po przeczytaniu książki uczniowie wzięli udział w kreatywnych warsztatach – każdy z nich wykonał własny kapelusz, inspirowany historią Pani Wrony. Powstały niezwykle barwne i pomysłowe prace, które ozdobiły salę lekcyjną, tworząc wyjątkową wystawę.
Zajęcia były nie tylko nauką czytania ze zrozumieniem, ale także świetną zabawą i okazją do rozwijania wyobraźni oraz zdolności manualnych. Dzieci z klasy 1B z pewnością długo będą wspominać tę lekturę!
Hip-hopowe emocje na powiatowym parkiecie!
Hip-hopowe emocje na powiatowym parkiecie!
12.04.2025 r. w Miejskim Domu Kultury w Barcinie odbył się I Powiatowy Turniej Tańca Hip-Hop. Wśród uczestników nie zabrakło naszych reprezentantek – Rozalii i Julii Ojczenasz.
Dziewczyny porwały publiczność energią i stylem. Rozalia awansowała aż do wielkiego finału – i choć tym razem nie stanęła na podium, to bez wątpienia dała z siebie wszystko i zachwyciła jury. Julia z kolei dzielnie walczyła w półfinale – konkurencja była mocna, ale jej występ również zasługuje na wielkie brawa!
W dniu 10.04.2025 roku dwoje naszych uczniów Gabriela Graczyk klasa 6 b i Marceli Kania klasa 6 a, którzy z sukcesem przeszli eliminacje szkolne i rejonowe wzięło udział w etapie finałowym drugiej edycji Olimpiady Zrównoważonej Przyszłości w Bydgoszczy. Miło nam poinformować, że Marceli został laureatem II miejsca a Gabrysia finalistką tych zmagań. Olimpiadę rozpoczynało 500 uczestników z czego aż pięcioro naszych uczniów zakwalifikował się do II etapu a w finale zmierzyło się 18 uczniów w tym Marceli i Gabrysia. Z powodzeniem przebrnęli oni przez test 50 zadań rywalizując ze starszymi kolegami z klas 6-8. Marceli uzyskał już dodatkowe punkty liczone do rekrutacji do szkoły średniej.
DZIĘKUJEMY PANU MARCINOWI ZALEWSKIEMU - FIRMA MAXICAR ZA BEZPŁATNY TRANSPORT NASZYCH UCZNIÓW NA TE ZMAGANIA. PANA POMOC JEST NIEOCENIONA!
Celem olimpiady było m.in. podniesienie poziomu świadomości ekologicznej młodych mieszkańców regionu, kształtowanie prawidłowych wzorców zachowań dzieci i młodzieży w odniesieniu do środowiska przyrodniczego, budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz popularyzacja problematyki ekologii w aspekcie skutecznego przeciwdziałania zanieczyszczeniu i procesom degradacji środowiska, wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju.
Wydarzenie zorganizowało Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Sportu pod patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Uczennica klasy IV b Magdalena Jendrzejczak zdobyła I miejsce w XIX Powiatowym Konkursie Plastycznym „Paleta marzeń”.
Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, a jego honorowy patronat objął Starosta Inowrocławski Wiesławy Pawłowskiej .
Tematyka konkursu była wyjątkowo inspirująca — uczestnicy mieli za zadanie przedstawić w swoich pracach plastycznych marzenia i wyobrażenia o świecie, który ich otacza. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej, kreatywności i wyobraźni dzieci oraz młodzieży, a także promowanie talentów plastycznych.
Praca naszej uczennicy zachwyciła jury oryginalnością, estetyką oraz dojrzałym podejściem do tematu.
11 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Ortograficznego. Poprawna pisownia to bardzo ważna część naszego ojczystego języka, dlatego chcielibyśmy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom, którzy biorąc w nim udział, pokazali zaangażowanie oraz zrozumienie piękna polszczyzny. Czas z dumą ogłosić naszych zwycięzców!
Kategoria klas IV-V:
Nadia Ojczenasz, klasa V a
Emilia Borys, klasa V a
Barbarą Kubiszewska, klasa V a, Kacper Adamczuk, klasa V b
Kategoria klas VI-VIII:
Marceli Kania, klasa VI a
Gabriela Molenda, klasa VIIa
Maciej Jasnowski, klasa VIb
Informujemy także, że nasi zwycięzcy wezmą udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym w Lisewie o Pióro Radnego Powiatu Inowrocławskiego.
Dnia 11 kwietnia 2025 r. klasa III a wzięła udział w warsztatach wielkanocnych. Dzieci miały okazję zapoznać się z tradycyjnymi zwyczajami i wykonać świąteczne ozdoby. Spotkanie to zaowocowało pięknymi wiankami. Warsztaty pozwoliły naszym dzieciom wykazać się kreatywnością oraz wprowadziły je w wielkanocny nastrój!
Rodzice w klasie 1B – wspólne wielkanocne tworzenie!
11 kwietnia 2025 roku, w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia w klasie 1B, podczas których dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami przygotowywały ozdoby wielkanocne. Tematem przewodnim było twórcze spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze, a sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwą pracownię artystyczną.
Na zajęcia przyszli rodzice – ich zaangażowanie i radość były widoczne od pierwszych minut. Wspólnie z dziećmi wycinali, malowali, kleili i tworzyli kolorowe pisanki, zajączki, kurczaczki i wiosenne stroiki. Dzieci były przeszczęśliwe – od rana z niecierpliwością czekały na ten moment, dopytując, kiedy wreszcie pojawią się ich najbliżsi.
Takie zajęcia to coś więcej niż tylko prace plastyczne. Dają dzieciom poczucie bliskości, wzmacniają relacje z rodzicami, rozwijają kreatywność i uczą współpracy. To także świetna okazja do budowania wspólnoty szkolnej i integracji całej klasy.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie – uśmiechy dzieci i duma rodziców były najlepszym dowodem na to, jak bardzo takie chwile są potrzebne.
Estkowicze wybiegali brązowe medale
09.04.2025 w inowrocławskiego solankach odbiły się Mistrzostwa Powiatu w Drużyniwych Biegach Przeĺajowych .Naszą szkołę reprezentowało prawie 30 zawodniczek i zawodników w 5 kategorii wiekowych:
- dziewczęta z rocznik 2014 i młodsze
- chłopcy z rocznika 2014 i młodsi,
- dziewczęta z rocznika 2012 i mlodsze,
- chłopcy z rocznika 2010 i młodsi,
- dziewczęta z rocznika 2010 i młodsze .
Wszyscy sportowcy w gronie, których było kilkoro debiutantów zaprezentowali się z dobrej strony. Łupem naszych reprezentantów padły dwa brązowe medale oraz 3 punktowane pozycje tuż poza podium:
- chłopcy najmłodsi
Skład drużyny: A. Wasiak, M. Radzikowski, A. Kuzera, P. Małetka, B. Krajewski, S. Dudek.
- chłopcy starsi
Skład drużyny: A. Rygielski, J. Żurek, O. Maj, M. Wrzesiński, J. Małetka, O. Pufal.
- dziewczęta najmłodsze -:4 miejsce
Skład drużyny: L. Lewandowska, G. Pietrzak, M. Jendrzejczak, A. Paciorek, M. Nieznalska, K. Siembab,
- dziewczęta z rocznika 2012 - 7 miejsce
Skład drużyny: B. Kubiszewska, W. Lampka, A. Grecman, L. Gilas, W. Lewandowska, J. Buchholz,
- dziewczęta najstarsze - 5 lokata
Skład drużyny: M. Schumacher, J. Chilarska, O. Dybikowska, L. Bąk.
W piątek 4 kwietnia 2025 r. zostały opublikowane wyniki szóstej edycji konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik. Z naszej szkoły wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów, troje z nich zakwalifikowało się do drugiego etapu, a Marceli Kania zdobył tytuł laureata drugiego miejsca.
InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. W ogólności jego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
Dzień Służby Zdrowia to wyjątkowa okazja, by wyrazić naszą wdzięczność i szacunek dla wszystkich pracowników medycznych, którzy każdego dnia dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Dnia 8 kwietnia 2025 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły przygotowali piękne wydarzenie, by uhonorować tę niezwykle ważną grupę zawodową, podczas którego szczególne podziękowania skierowaliśmy do naszej niezastąpionej szkolnej pielęgniarki Iwony Jesionowskiej. Uczniowie klas 1-3 zebrali się w auli tworząc piękny szpaler, prowadzący do miejsca, gdzie czekały dzieci z życzeniami. W ich rękach znajdowały się kolorowe laurki, wypełnione serdecznymi podziękowaniami od całej społeczności szkolnej. W miłej i radosnej atmosferze wszyscy wspólnie zaśpiewali „Sto lat", a następnie wręczyli pielęgniarce bukiet kwiatów, które są symbolicznym gestem naszego wsparcia i uznania. Był to wyjątkowy moment, pełen wzruszenia i wdzięczności, który na długo pozostanie w naszych sercach. Po oficjalnej części wydarzenia, uczniowie mieli szansę porozmawiać z panią pielęgniarką. Dzięki takim gestom uczymy się empatii i szacunku, a także doceniania pracy tych, którzy dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo na co dzień.
Uczeń klasy 8a Joshua Burdyna Duarte zdobył tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka angielskiego organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Jest to już drugi tytuł finalisty w/w konkursu zdobyty przez Joshuę.
W etapie wojewódzkim Joshua wykazał się zawansowanymi umiejętnościami językowymi oraz się ogromną wiedzą z zakresu językoznawstwa oraz kultury krajów anglojęzycznych.
To konkurs dla pasjonatów, którzy nie tylko uczą się angielskiego, ale żyją tym językiem — czytają, słuchają, oglądają i interesują się kulturą.
7 kwietnia 2025 r. nadszedł czas ogłoszenia wyników międzyklasowej rywalizacji przeprowadzonej w ramach obchodów Dnia św. Patryka. Wszystkie klasy spisały się doskonale, lecz przebiegły Leprechaun podzielił się swom skarbem tylko z trzema najlepszymi drużynami. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - klasa VI b;
II miejsce - klasa IV b;
III miejsce - klasa V a.
Uczennica klasy IV b Magdalena Jendrzejczak otrzymała dyplom i nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii 10-13 lat w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Tajemniczy ogród - ptaki 2025 a zarazem zakwalifikowała się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Etycznego pt. Inny - nie znaczy gorszy.
W poniedziałek 7 kwietnia 2025 r. podsumowaliśmy konkurs organizowany w naszej szkole w ramach obchodów Święta Matematyki. Uczniowie rywalizowali w konkursie „Warcabowe p(otyczki)i i tu nagrody otrzymali: Zofia Orzechowska, Antoni Bereżewski i Bogumił Kańczugowski w kategorii klas 1.-3., Natalia Knasiak, Wojciech Małetka i Jan Konieczka w kategorii klas 4.-5., Oliwier Maj, Bartosz Dudek i Igor Moritz w kategorii klas 6.-8.
Uczniowie starszych klas zmagali się również, w dwóch kategoriach wiekowych, o tytuł Mistrza Sudoku. Bezkonkurencyjni okazali się Gabriela Pietrzak z klasy 4. oraz Marceli Kania z klasy 6., którzy bezbłędnie rozwiązali krzyżówki, drugie miejsce zajęli Mikołaj Dudek z klasy 5. oraz Martyna Marek z klasy 8., a trzecie miejsce Antoni Wojciechowski z klasy 5. oraz Daniel Kwiatkowski z klasy 6.
Za osiągnięcia w nauce w miesiącu marcu grant naukowy otrzymała uczennica klasy Va Emila Borys. Grant naukowy ufundowany jest prze przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Jagodzińską.
Wycieczka zawodoznawcza
W piątek 4 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 8a wraz z wychowawcą wzięli udział w ,,żywej lekcji doradztwo zawodowego". W rolę prowadzącego wcielił się Pan Rafał Popławski właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo- Usługowego w Pakości. Spotkanie było znakomitą okazją, żeby bezpośrednio zobaczyć.jak wygląda praca w warsztacie samochodowym oraz w stacji kontroli pojazdów. Najstarsi Estkowicze dowiedzieli się również jaką droge edukacyjną należy przejść, a także jakie kompetecje posiadać , aby w przyszłości zostać mechanikem czy diagnostą. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a prowadzący ze szczegółami opowiadał jaki zakres obowiązków wykonuje każdego dnia w swoim przedsiębiorstwie.
Wycieczka była bardzo interesująca i inspirująca o czym świadczyła duża ilość zadawanych pytań przez uczestników.