Jak przedstawiciele Gimnazjum w Pakości reprezentowali Polskę w Wysłuchaniu Młodych w Parlamencie – „Edukacja włączająca - czas na działanie! Rekomendacje luksemburskie” w Luksemburgu
w dniach 15-17 października 2015
Jako jedni z 250 młodych ludzi z całej Europy zostaliśmy zaproszeni do udziału w Wysłuchaniu Młodzieży w Luksemburgu. Droga do tego sukcesu wiodła poprzez wygrany konkurs na szczeblu wojewódzkim w Bydgoszczy, a potem ogólnopolskim w Warszawie. Radość duża, wyzwanie jeszcze większe bo przecież reprezentowaliśmy Polskę.
W skład polskiej delegacji, reprezentującej Gimnazjum w Pakości, wchodziło dwóch uczniów i nauczyciel opiekun. Zostaliśmy zaproszeni, by przedstawić swoje doświadczenia i opinie na temat realizacji edukacji włączającej w naszej szkole. Jeszcze w czerwcu Agencja ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej poprosiła nas o przygotowanie się do dyskusji nt. rozwiązań dotyczących funkcjonowania uczniów z niepełnosprawnościami w codziennym szkolnym życiu, pokonywania barier w komunikacji między uczniami, a także między uczniami i nauczycielami oraz barier architektonicznych.
Pierwszego dnia po podróży udaliśmy się na podbój miasta, podziwialiśmy zabytkowe centrum, gdzie jest olbrzymia stara twierdza na urwistym zboczu, mieliśmy okazję oglądać widowiskową zmianę warty przed Pałacem Książąt, a także byliśmy nad rzeką Alzette. Wieczorem tak jak inni delegaci z 32 krajów udaliśmy się Cercle Citedo na uroczystą kolację, na której oficjalnie przywitano wszystkich przybyłych. Jej charakter był bardzo podniosły, a zarazem wesoły, bo organizatorzy zadbali o wspólną zabawę.
Drugi dzień to wizyta w budynku Parlamentu Europejskiego. Uroczystego otwarcia posiedzenia dokonał Minister Edukacji Dzieci i Młodzieży Luksemburga Claude Meisch. Głos zabrali również: Martine Reicherts, Dyrektor Generalny Edukacji i Kultury, Dyrektor Generalnej Komisji Europejskiej oraz Gil Steinbach, przedstawiciel Luksemburga w Europejskiej Agencji ds. Specjalnych i Edukacji Włączającej. Potem głos należał już do młodych ludzi, którzy najpierw pracowali w grupach a potem efekty pracy przedstawili na forum .Działania naszej grupy, w której pracowali przedstawiciele z Węgier, Portugalii, Irlandii, Irlandii Północnej i Polski przedstawiła Natalia Cuber - przedstawicielka Gimnazjum w Pakości wspólnie z reprezentantami Irlandii i Irlandii Północnej. Należy dodać, ze nasi uczniowie z powodzeniem radzili sobie w rozmowach w języku angielskim z innymi uczestnikami spotkania. Dla Natalii i dla nas było to olbrzymie przeżycie, bo to przecież polski delegat zabrał głos na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego, przedstawiając stanowisko młodych ludzi oraz nasze doświadczenia z 15 letniej pracy z Edukacji Włączającej w Gimnazjum w Pakości., Zalecenia sformułowane przez młodych ludzi tzw. Rekomendacje Luksemburskie zostaną przekazane do dalszych prac ministrom na spotkaniu Parlamentu Europejskiego, którzy spotkają się w dniu 23 listopada 2015r..
Wizyta w parlamencie była okazją do spotkania i rozmowy z polskim senatorem Janem Filipem Libickim, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Nasi uczniowie byli pod wrażeniem olbrzymiej różnorodności oraz swobody zachowania uczestników Wysłuchania. Doszli do wniosku, że nadal należy pracować nad integracją z całą społecznością szkolną. Zrozumieli, że różnorodność nie musi dzielić – wręcz odwrotnie może wzbogacać, uczyć empatii i poczucia odpowiedzialności. Różnorodność może być naszą siłą i miarą naszego człowieczeństwa. Czas pobytu w Luksemburgu dał im możliwość doskonalenia umiejętności wyrażania własnych opinii a także swobodnej komunikacji w języku angielskim. Wrócili z pewnością bogatsi o nowe doświadczenia, przeżycia i spostrzeżenia. Może swoją przyszłość zwiążą ze strukturami europejskim lub też zostaną ministrami np. Edukacji by wprowadzać w życie Rekomendacje Luksemburskie.
Niech nam w dalszej pracy towarzyszy powiedzenie jednej z uczestniczek spotkania:
"Wszyscy jesteśmy w różnych kolorach, a razem tworzymy wspaniałą tęczę"