W ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - „Szkoła pamięta”, zostały przygotowane prezentacje, z których można dowiedzieć się o formach i zaangażowaniu społeczności szkolnej w to przedsięwzięcie.
Szkoła Pamięta 2021 (facebook.com)
https://view.genial.ly/61798b24bc13e00daf32793c/presentation-szkola-pamieta
Uczniowie naszej szkoły zapoznają się na naradach, zajęciach wychowawczych o potrzebie pielęgnowania tradycji pamięci o zmarłych i wszystkich, którzy walczyli za naszą wolność.
Dzieci odwiedziły już cmentatrz pakoski, aby uporządkować bezimienne i opuszczone groby zmarłych oraz zapalić znicze na grobach nauczycieli oraz innych zasłużonych.
Odwiedziły także lokalne miejsac pamięci.
Przygotowana została również wystawa/gazetka ścienna poświęcona postaciom ważnym dla historii.
„Wymknęliście się naszym oczom, ale nie pamięci”
Schyłek października i początek listopada to czas szczególny: nagie drzewa stoją w dywanach liści, słońce wędruje coraz niżej nad horyzontem i dni się skracają. Te okoliczności przyrody są dobrą okazją do refleksji nad ulotnością życia, nad jego przemijaniem. Wielu z nas pozostaje w zdziwieniu, że jeszcze nie tak dawno lata szkolne, młodość, a dziś już posiwiałe skronie. Przemierzając z okazji listopadowych świąt cmentarne alejki zauważamy, że coraz częściej zatrzymujemy się przy grobie kogoś znajomego, zapalamy znicze. Czasami zacierają się już twarze tych, co odeszli, zapominamy brzmienie ich głosu, śmiech, jednak cały czas żyją w naszej pamięci, w naszych sercach.Od wielu lat społeczność naszej Szkoły z okazji Wszystkich Świętych zapala Znicze Pamięci na grobach tych, dzięki którym istniejemy jako naród, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. Odwiedzamy mogiły powstańców i żołnierzy II wojny światowej. Pamiętamy również o tych, dzięki którym istniejemy jako społeczność szkolna – o tych, którzy pracowali w jej murach i przez lata tworzyli jej historię.Płoną delikatne płomienie zniczy – symbol naszej więzi z przeszłymi pokoleniami, symbol naszej miłości i wdzięczności, a dla wielu również nadziei na ponowne kiedyś spotkanie.
25 i 26 października uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego wraz z opiekunami wyjechali do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku na terenowe zajęcia dotyczące ochrony środowiska. Odbywały się one w ramach Zielonej Szkoły.
Czas na wyjeździe był bardzo wypełniony. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia ,,Bioróżnorodność”, w czasie których młodzi ludzie odkrywali różnorodność życia, poznawali rośliny i zwierzęta w środowisku ekosystemów wodnych, łąkowych i leśnych. Uczestniczyli również w grze edukacyjnej, w czasie której zabawili się w ornitologów i poszukiwali w środowisku ptaków z rodziny płomykówkowatych i puszczykowatych, poznawal ich zwyczaje, sposoby polowania, a także wydawane przez nie odgłosy.
Drugiego dnia uczniowie odkrywali tajemnice lasu. Podczas zajęć w terenie przypomnieli sobie jego piętrową budowę, poznawali rodzaje krzewów i drzew, dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z ekosystemem leśnym oraz jak ważna jest jego ochrona. Na własne oczy mogli zobaczyć między innymi zjawisko sukcesji.
Po południu odwiedzili pobliskie ZOO, które specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt. Oprócz tego, niewątpliwymi atrakcjami były egzotyczne zwierzęta oraz przeróżne gatunki ryb, płazów lasu deszczowego /np. drzewołaz malarski/, gadów krajowych, siedlisk pustynnych, stepowych i lasu deszczowego /np. waran, agama, gekon czy krokodyl/. Na wybiegach natomiast można było obserwować tygrysa, lamy, zebrę, niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie oraz różne gatunki, nie tylko rodzimych, ptaków.
Siódmoklasiści mieli również okazję zobaczyć i poznać wiele ciekawych gatunków roślin znajdujących się w Ogrodzie Botanicznym. Były to m.in. zbiorowiska leśne i roślinność wodna. Ciekawe były alpinaria chrakteryzujące się górską formą terenu, skałkami, strumykami itp. dzięki czemu uczniowie choć przez chwilę mogli poczuć się jak w górach.
Dzieci z zaangażowaniem i zadowoleniem uczestniczyły we wszystkich aktywnościach. Był to dla nich na pewno bardzo atrakcyjny sposób poznawania przyrody.
Wycieczka nie miała tylko charakteru edukacyjnego, ale i rekreacyjny, dlatego wszyscy wycieczkowicze udali się na seans filmowy do Cinema City, a także wzięli udział w ognisku. Mimo zmęczenia atrakcjami dnia jeszcze długo w nocy słychać było rozmowy, bowiem po długim czasie izolacji wszyscy byli spragnieni kontaktów towarzyskich. Była to też bardzo dobra okazją na wzajemne poznanie się integrację grupy.
Wszyscy wrócili zadowoleni i serdecznie dziękują Panu Marcinowi Zalewskiemu, dzięki którego życzliwości nie musieliśmy martwić się kosztami przejazdu.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-pamieta-2021--zapraszamy-do-udzialu-w-akcji?fbclid=IwAR19dWa9b9au1caXqy3cq_ylsfPflSQhKe6fqagN6b0NpwEqZ8IcKG4SUMw
25.10.2021
Klasy 1-3 naszej szkoły udały się na wycieczkę do Balczewa k. Inowrocławia, gdzie znajduje się firma Plast - Mar. Zakład specjalizuje się w recyklingu odpadów, stosując nowoczesne technologie. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, których celem było pogłębienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Przypomniały sobie zasady segregowania śmieci, oraz poznały etapy przetwarzania tworzyw sztucznych w ekologiczny sposób. Każde dziecko otrzymało w prezencie kilka doniczek- wyprodukowanych na miejscu, smycz z logo firmy oraz wspólne zdjęcie całej klasy. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. Dzięki niej Nasza Planeta może być zdrowsza:-)Dziękujemy panu Marcinowi Zalewskiemu za opłacenie autokaru na wyjazdy klasom 1-3.
Jako, że nasza szkoła należy do ,,Rodziny Szkół Ewarysta”, w dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w święcie 55 rocznicy nadania imienia Ewarysta Estkowskiego Szkole Podstawowej w Mikstacie. Uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, zwiedzaliśmy szkołę a potem braliśmy udział w wielu rozmowach w nieoficjalnej części spotkania. Było nam miło usłyszeć wiele ciepłych słów o naszym Patronie Ewaryście, o jego innowacjach i osiągnięciach, które w XIX wieku były wielkim postępem, ale są na tyle uniwersalne, że dzisiaj także są kultywowane w szkołach jego imienia. Mimo odległości, zmęczenia, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia, pełni zapału do pracy wróciliśmy do Pakości.
Myszy z Mysiej Wieży przegonione, sól z Kopalni w Kłodawie wydobyta na powierzchnię...tak piątek 22 października spędzili uczniowie klas czwartych, piątej, ósmej i trzeciej naszej szkoły.
W dniu 22.10. 2021 klasy pierwsze wybrały się na swoją pierwszą szkolną wycieczkę do Balczewa. Uczniowie uczestniczyli w zajeciach edukacyjnych dotyczących recyklingu przedmiotów plastikowych w Plast-Mar. Podczas zajęć dowiedzieli się wielu ciekawych informacji, widzieli jak powstają plastikowe doniczki. Uśmiechnięte buzie świadczą o tym, iż wycieczka była bardzo udana.
Akcja trwa do końca miesiąca października br.
W Afryce wszystko jest na wagę złota. Przyłącz się do akcji.
Zbiaramy:
- plastry na rolkach
- kompresy jałowe i niejałowe
- gazy
- opaski dziane i elastyczne
- rękawice gumowe (różne rozmiary)
- maści: cynkowa, ichtiolowa, Sudocrem, Tribiotic, Clotrimazolum
- ciśnieniomierze
- termometry bezrtęciowe
Nasze pierwszaczki stały się dziś już oficjalnie pełnoprawnymi uczniami. W obecności zaproszonych gości: wiceburmistrza- pana Szymona Łepskiego i przewodniczącej Rady Rodziców- pani Joanny Błaszak, a także dyrektor Marioli Szlyfarskiej i wychowawców dzieci zaprezentowały program artystyczny. W gronie społeczności Estkowskiego powitali młodszych kolegów i koleżanki uczniowie klas drugich, a następnie, po oficjalnym ślubowaniu i pasowaniu, pierwszoklasiści zostali obdarowani prezentami ufundowanymi przez rodziców, panią Joannę Błaszak oraz Stowarzyszenie Firm Miasta i Gminy Pakość, za które serdecznie dziękujemy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który dla swoich pociech przygotowali rodzice z kl. 1a i 1b.
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Święto świętem, a grono pedagogiczne naszej szkoły na szkoleniu nt. depresji: "Wsparcie ucznia z zaburzeniami nastroju".
14 października – święto Komisji Edukacji Narodowej znane wszystkim jako Dzień Nauczyciela. Tego dnia wracamy często do czasów szkolnych i wspominamy tych, którzy przez lata pomagali nam poznawać tajemnice świata. Tego też dnia uczniowie składają pracownikom szkoły życzenia, doceniając ich pracę i zaangażowanie. Nie inaczej było w tym roku w naszej szkole. Uczniowie już wcześniej przygotowali laurki, które - w ich imieniu - wręczali przedstawiciele Samorządu Szkolnego wszystkim pracownikom Estkowskiego. Do serdecznych życzeń dołączono jesienną różę. Tego dnia padło wiele miłych, dobrych słów wyrażających wdzięczność i uznanie; czasami można też było usłyszeć z ust wychowanków słowo przepraszam. Warto dodać, iż w holu szkoły zaprezentowano prace uczniowskie zatytułowane: „Mój list do nauczyciela” oraz „Pracownicy Estkowskiego oczami uczniów”, a także okolicznościową wystawę przybliżającą samo święto KEN.Każdego dnia, jesteśmy obok siebie, jesteśmy razem i każdy dzień spędzony w szkole przypomina nam, że nie ma szkoły bez uczniów i nauczania bez nauczycieli.
13 października mija 104 rocznica objawień fatimskich. Klasy 3,4,5 i 7 miały okazję,w ramach lekcji religii, udać się na projekcję filmu pt. „Fatima” do kina w Janikowie. Uczniowie zapoznali się historią tych niezwykłych objawień, które realizują się też w dzisiejszym świecie, a także bliższe stały się im postacie św. Hiacynty, św. Franciszka i siostry Łucji.
12.10.2021
Na poznańskiej Malcie we wrześniu odbyły się zawody Polskiego Związku Żeglarskiego. Kilkanaście ekip z całej Polski brało udział w zmaganiach. Finał PolSailing Day 2021 przyniósł zarówno zabawę jak i zaowocował w miejsca na podium ucznia naszej szkoły. Ogromnym osiągnięciem w klasie Optimist było zajęcie 2 miejsca przez ucznia kl. 1a Aleksandra Madej. Olek rywalizował z 60 innymi zawodnikami. Nie posiadamy się z radości, że w naszej społeczność uczniowskiej mamy tak zdolnego kolegę, który mamy nadzieję będzie dalej rozwijał się w tym kierunku. Gratulujemy Olkowi i jego rodzicom. Życzymy dalszych sukcesów!
Klasy VIIa i VIIIa miały dziś niecodzienną okazję uczestniczyć w organizowanym w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości spotkaniu z panem Piotrem Kilianem - podróżnikiem, pisarzem, dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Podróżników i wiceprezesem Instytutu Śląska Cieszyńskiego. Pan Piotr w bardzo ciekawy, momentami zabawny sposób opowiedział nam o swojej pasji, jaką są podróże i o planach kolejnej wędrówki, jaką będzie podróż dookoła świata
11.10.2021 r. klasy VII i VIII miały przyjemność oglądać transmisję spektaklu „Rutka”, opartego na książce łodzianki Joanny Fabickiej pod tym samym tytułem. Przedstawienie stanowiło dla naszych uczniów okazję do przejrzenia się w historii dziewczynki z innych czasów niczym w lustrze.Opowieść w poetycki i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliżyła młodemu widzowi obraz życia w łódzkim getcie. Jej bohaterka to dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Ta towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – za jej sprawą bohaterka przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość.Świat przedstawiony w spektaklu wyreżyserowanym przez Karolinę Maciejaszek został zbudowany na zasadzie swoistego mappingu – na dzisiejszą topografię Łodzi nałożony został widmowy obraz miasta z przeszłości.Teatralna opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia, które przecież dla dziecka, niezależnie od epoki, są zawsze takimi samymi, trudnymi emocjami.Spektakl został zrealizowany w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im . Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje iTeatru.
10 paździrnika obchodzimy XXI Dzień Papieski. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego to "Nie lękajcie się..." fragment słów wypowiedzianych przez paieża 22 października 1978 r. podczas Mszy świętej na placu świętego Piotra w Rzymie "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi". Aby upamiętnić to wydarzenie została przygotowana gazetka szkolna na temat życiorysu papieża Polaka oraz kadynała Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację przezywaliśmy 12 września 2021 r. Również na katechezie uczniowie naszej szkoły zapoznali się z życiem wielkiego rodaka św. Jana Pawła II.
26 września mieszkańcy Europy po raz 20 obchodzili Europejski Dzień Języków. Uczniowie naszej szkoły ponownie włączyli się w obchody tego święta.Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące tego święta oraz sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą języków grając w grę „Szpieg”, aby odkryć, gdzie ukrył się celtycki skrzat Leprechaun.W trakcie zabawy wybrali się w krótką podróż do czterech różnych krajów Finlandii, Irlandii, Rumunii oraz Nowej Zelandii. Dowiedzieli się, co to jest język oraz poznali różne rodzaje pisma: alfabet łaciński, cyrylicę, czy runy. Nauczyli się także przedstawiać w języku fińskim, maoryskim (jednym z trzech języków urzędowych w Nowej Zelandii), rumuńskim oraz irlandzkim.
09.10.2021. Z okazji Dnia Pocztowca uczniowie klas 1-3 przygotowali przepiękne laurki i plakat, który wraz z życzeniami został wręczony pracownikom naszego Urzędu Pocztowego, aby umilić to święto.