Świeta tuż, tuż więc po bombki czas pojechać już.
Świeta tuż, tuż więc po bombki czas pojechać już...
23.11.2022 r. uczniowie klas piątych, czwartej i szóstej poznali proces powstawania bombek choinkowych w gnieźnieńskiej fabryce bombek Kadpol.
Zobaczyli proces powstawania, czyli dmuchanie, malowanie i ozdabianie dekoracji choinkowych. Udział w warsztatach malowania bombek, pozwolił poznać i docenić jakie predyspozycje musi mieć osoba wykonująca taką pracę. Nie jest to zadanie łatwe. Korzystając z okazji że byliśmy w Gnieźnie udaliśmy się na zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Pani przewodnik zapoznała nas z historią budowli zwiedziliśmy podziemia i wnętrze Katedry, poznaliśmy historię św. Wojciecha.
Dotykając miejsc gdzie tworzyła się historia możemy lepiej przyswoić sobie odległe fakty. Nauka przez działanie daje również lepsze efekty. Więc do następnego wyjazdu.
Za zorganizowanie obchodów Dnia PRAW Dziecka z UNICEF nasza szkoła otrzymała dyplom.
Z przyjemnością informujemy, że w dniu wczorajszym został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs „MÓJ WYMARZONY ZAWÓD”, zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Adresatami rywalizacji byli uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych, a jej celem było zachęcenie uczniów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej w kontekście przyszłej pracy zawodowej. Wśród nadesłanych 293 prac wysoko została oceniona praca ucznia klasy VIII a Pawła Piekło, pod względem zgodności z tematem konkursu, znajomości zawodu, stylistyki wypowiedzi a przede wszystkim autentyczności. Za wyróżnienie otrzyma on tablet, który do 28 lutego przekazany zostanie do naszej szkoły.Warto nadmienić, że naszą szkołę reprezentowały także: Martyna Sadowska, Weronika Jakiel i Wiktoria Witkowska. Dla dziewcząt było to na pewno nowe doświadczenie.Dziękujemy wszystkim naszym zdolnym uczniom, a przede wszystkim Pawłowi za odniesiony sukces.https://wuptorun.praca.gov.pl/konkurs-dla-uczniow-edycja-20…
W październiku odbyła się XVII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie, do której przystąpili również nasi uczniowie. Warto zaznaczyć, że Olimpiada ta otrzymała patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zadaniem uczestników było wykonanie prac plastycznych związanych z życiem i działalnością św. Maksymiliana Kolbego.Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Magdalena Jendrzejczak z klasy 2b została doceniona przez komisję konkursową i otrzymała wyróżnienieUczennicę do konkursu przygotowła pani Danuta Kaźmierczak.
W piątek, 18 listopada W Kruszwicy, w Hali Sportowej został rozegrany kolejny turniej "Polubić szachy- zostań mistrzem".Uczestnicy reprezentowali 13 szkół z terenu województwa. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Naszą szkołę reprezentowała 12 osobowa drużyna (w tym jedna królowa).W uroczystości otwarcia udział wzięli Burmistrz Kruszwicy Pan Dariusz Witczak , Pełnomocnik Burmistrza Kruszwicy ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii Pani Anna Stachowiak oraz Prezes Fundacji "Zagrajmy razem"- Andrzej Leśniak.DziękujemyNa zakończenie, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz nagrodę rzeczową. Podczas turnieju zdobyli również cenne doświadczenie, grając z bardziej wprawionymi zawodnikami.Nela i chłopcy wrócili do Pakości zmęczeni, ale uśmiechnięci i zmotywowani do dalszego działania.Gratulujemy!https://www.facebook.com/profile.php?id=100063642278645
18.11.2022 r. dzieci z klasy 1-3 świętowały na języku angielskim Dzień Myszki Miki. Miki towarzyszyła dzieciom w różnych aktywnościach jezykowych takich jak powtórzenie części ciała- dzieci naklejaly naklejki na części ciała myszki, Miki wydawała polecania i dzieci je wykonywały, graliśmy w grę memory na tablicy oraz oglądaliśmy krótka bajkę z myszką. Również na zajeciach indywidualnych królowała myszka - graliśmy w grę Piotruś oraz ćwiczyliśmy czynności. Pani Agnieszka pomalowała nawet nam twarze i stalismy się jej małymi myszkami.
W czwartek 17 listopada 2022 uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w finale zawodów sportowych przeprowadzonych w ramach Dnia Walki z Otyłością. Celem imprezy była, mobilizacja do aktywnego spędzania czasu popularyzacja sportu oraz wdrażanie do rywalizacji fair play.Zawody były poprzedzone eliminacjami klasowymi w dwóch kategoriach: w rzucie do celu i biegu wahadłowym a finał odbył się w sali gimnastycznej. Wszyscy świetnie się bawili i dopingowali swoich kolegów.W dniu dzisiejszym odbyło się podsumowanie zawodów. Pani dyrektor Mariola Szlyfarska i pani Edyta Pietrzak wręczyły dyplomy zwycięzcom poszczególnych kategorii sportowychWyniki przedstawiają się następująco:W kategorii rzut do celuI miejsce: Bianka Roloff - klasa I bII miejsce: Maja Nieznalska - klasa I bIII miejsce: Hanna Grobelna - klasa I aW kategorii bieg wahadłowyI miejsce: Aleksander Madej - klasa II aII miejsce: Wiktor Soska - klasa III bIII miejsce: Marcel Kozłowski- klasa I bZwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za stworzenie miłej sportowej atmosfery.
15.11.2022r. w klasach 5b i 3b odbyły się warsztaty origami. Przeprowadziła je Pani Irena Horodecka. Uczniowie poznali japońską sztukę składania papieru - wykonywali gwiazdki, domki i inne kompozycje. Instruktorce bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
14.11.2022 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja nt.: „Zaburzeń odżywiania nastolatków” dla uczniów klas VI-VIII. Przeprowadzona ona została przez lekarza medycyny panią Maję Grudzińską ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Działanie to realizowane było w ramach Dnia Walki z Otyłością na życzenie samych uczniów.Podczas spotkania pani Maja w ciekawy i przystępny sposób wytłumaczyła, kiedy mówimy już o zaburzeniach odżywiania i jakie są ich objawy. Uczniowie dowiedzieli się, że oprócz anoreksji i bulimii mogą wystąpić: kompulsywne objadanie się, ortoreksja, zaburzenia picia i przeżuwania oraz czym one się różnią. Najważniejszym celem spotkania było przekonać młodzież do stosowania odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczniowie wyszli ze spotkania z przekonaniem, że jest to podstawa bezpiecznego sposobu utrzymania szczupłej sylwetki, a co za tym idzie zdrowia.
Młodzież bardzo chętnie włączała się do rozmowy, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami. Pytaniom nie było końca! Była to prawdziwa „lekcja zdrowia” udzielone przez profesjonalistę i praktyka. Jeszcze raz dziękujemy pani doktor za ciekawe spotkanie.
15.11.2022
W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy VIII odwiedzili tutejszy Urząd. Spotkali się w sali sesyjnej z Przewodniczącym Rady Miejskiej panem Tomaszem Osetem oraz zastępcą Burmistrza panią Różą Sielecką. Tematem spotkania były zadania własne gminy .
11 listopada 2022 r. w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości odbyła się uroczystość poświęcona 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na tą okoliczność uczniowie z naszej szkoły przygotowali program artystyczny w formie recytacji wierszy, a szkolny chór zaśpiewał pieśni patriotyczne. Cała uroczystości zakończyła się "Kujawiakiem" zatańczonym przez uczniów klasy 3b.Przedstawienie bardzo się podobało i zostało nagrodzone gorącymi brawami.
10 listopada społeczność naszej szkoły uczestniczyła w obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie artystycznym uczniowie przypomnieli trudną, naznaczoną zrywami niepodległościowymi drogę Polaków do upragnionej wolności. Jak co roku włączyliśmy się także do akcji #SzkołaDoHymnu i o godz. 11.11 w sali gimnastycznej zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.
26.10.2022 r. uczniowie klasy VI na lekcjach geografii zdobywali wiedzę o Wszechświecie i udali się w ,,Kosmiczną podróż” po zaułkach Układu Słonecznego. Na szkolnym korytarzu sposób odmierzali odległości pomiędzy planetami i byli zdziwieni jaki dystans je dzieli. Dowiedzieli się też jakie temperatury i dlaczego na nich panują. Druga część zajęć odbyła się już w klasie, gdzie uczniowie zamienili się w właścicieli biura podroży, przedstawiając reklamę wycieczki na wylosowaną przez grupę planetę. Były wiec plakaty reklamowe, makiety, wierszyki a nawet muzyka kojarzona z Merkurym. Pomysłowość naszych uczniów była niesamowita a śmiech i radość przy wykonywaniu zadań - olbrzymia. Zresztą zobaczcie sami-- zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
1 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kwestowaniu na rzecz Kalwarii Pakoskiej.Jako najmłodsi mieszkańcy naszej społeczności doceniają wartość dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w szczytną akcję i poświęcili swój czas na ratowanie cennego, lokalnego zabytku. Jesteśmy bardzo dumni ,że nasi uczniowie zauważają potrzebę ratowania unikatowego miejsca.
„…Lecz oni przecież ciągle żywi, nadal wytrwale są wśród nas.Ich dusze z nami pozostały, tylko ich ciała zabrał czas”
„…Lecz oni przecież ciągle żywi, nadal wytrwale są wśród nas.Ich dusze z nami pozostały, tylko ich ciała zabrał czas”Listopad odziera świat z kolorów i otula mgłami. Swoją scenerią mówi nam o przemijaniu. Przypomina jak kruche jest życie. W takich okolicznościach czasu i przyrody Polacy od wieków spotykają się na cmentarzach, aby w święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspominać tych, którzy odeszli. Aby przez chwilę ciszy, zadumy, modlitwy wrócić do tych, dzięki którym jesteśmy, dzięki którym mogliśmy się kształcić, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Myślimy o tych, którzy pozostawili w naszym życiu swój ślad.Tradycją szkoły, zapoczątkowaną jeszcze przez uczniów gimnazjum, jest zapalanie Zniczy Pamięci na grobach zmarłych pracowników Estkowskiego oraz tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę: poległych konfederatów, powstańców, żołnierzy II wojny światowej. Są one wyrazem nie tylko naszej pamięci, ale również wdzięczności za ich życie, pracę, walkę.W jesiennej szarości dnia zacierają się minione wydarzenia, głosy i twarze tych którzy odeszli. Pozostaje jednak to miejsce w sercu, którego nikt i nic nie jest w stanie zapełnić… i pamięć, która ocala.
28.10.2022 r. odwiedził nas wyjątkowy gość, a mianowicie dr n. prawnych Wiesław Juchacz - Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowroclawiu, notabene absolwent naszej szkoły , który w asyście wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Joanna Błaszak oraz Dyrektor Marioli Szlyfarskiej spotkał się z uczniami klas ósmej. Wizyta przebiegała w miłej i przyjemnej atmosferze, a tematem przewodnim były podstawy prawa . Młodzież z uwagą słuchała wykładu dotyczącego przepisów i norm obowiązujących w naszym kraju, a później wzięła udział w żywej dyskusji, zadając wiele konkretnych pytań. Dzisiejszy spotkanie z Panem Sędzią Wiesławem Juchaczem było prawdziwą, żywą lekcją prawodawstwa, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci ośmioklasistów, ponieważ wykładowca przedstawił podstawy prawa w sposób bardzo prosty i zrozumiały.
Dziękujemy.
Uczniowie klas 5-8 uczestniczą tym roku szkolnym w zajęciach zatytułowanych "Laboratorium nowych technologii", na których rozwijają kompetencje kreatywne i techniczne. W październiku zaczęliśmy zajmować się fotografią. Jesień, jako pora roku pełna różnych barw, sprzyja tej rozwijającej kreatywność aktywności.
Na zajęciach wykorzystujemy wyposażenie techniczne, na zakup którego otrzymaliśmy wsparcie finansowe w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości".
@LaboratoriaPrzyszlosci
Klasy pierwsze, drugie i trzecie w piątek 28.10.2022 r. uczestniczyły w spektaklu ,,Pinokio,, granym na deskach Teatru Miejskiego w Inowrocławiu. Wspólne wyjazdy są okazją do integracji zespołów klasowych.Ponadto wizyty dzieci w teatrze rozwijają wyobraźnię poprzez wejście do udawanego świata, w którym wszystko jest możliwe.
28.10.2022
Po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy Pana Dawida Kartaszewicza. Tym razem w warsztatach teatralnych brali udział nasi najmłodsi uczniowie z klasy 1b.
Zajęcia teatralne pozwalają wydobyć drzemiący w dzieciach talent oraz wzmacniają pozytywne zachowania. Dzieci stają się bardziej otwarte, śmiałe, kreatywne i pełne pomysłów oraz podnoszą swoją samoocenę. Zajęcia aktorskie rozwijają umiejętności interpersonalne, uczą pracy w grupie, a dzieciom łatwiej wyrażać swoje emocje, a to wszystko podczas świetnej zabawy.
28.10.2022 r. w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie, odwiedziła nas pani Urszula Przewozik, Przekazała nam praktyczne informacje na temat zdrowia młodej kobiety, higieny osobistej oraz problemów okresu dojrzewania. Pani Urszula na co dzień pracuje na oddziale położniczym Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu i opowiedziała nam o ciekawych sytuacjach z jakimi spotyka się w swojej pracy. a także o swojej ścieżce zawodowej.Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Między nami kobietami” i adresowane było do uczennic klas VI – VIII. Przebiegało ono w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Bez wątpienia wiele z tych cennych wskazówek pozostanie w naszej pamięci.Pani Uli składamy serdeczne podziękowania za ciekawe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.