POZNAJEMY WARSZTAT PRZYRODNIKA
W ostatnich dniach września klasy 4A i B zamieniły się w prawdziwych przyrodników i ruszyły na obserwację najbliższego otoczenia.
Dzieci na lekcji przyrody poznały już warsztat przyrodnika oraz kierunki geograficzne, a jako podsumowanie działu ćwiczyły wiedzę teoretyczną w terenie. Na terenie boiska i ogródka szkolnego wyznaczyły kierunki za pomocą gnomonu oraz kompasu. Wykorzystując lupy, miary i aparat fotograficzny omawiały cechy otaczającej przyrody. Lupa posłużyła do obejrzenia okazu turkucia podjadka. Uczniowie dokonali również pomiaru obwodu akacji, dowiedzieli jaki jest jej wiek. Lekcja była kontynuowana w sali lekcyjnej, gdzie uczniowie zobaczyli ruch cienia gnomonu przy użyciu latarki., Wspólnie oceniły lekcję jako udaną.
Dnia 6 października naszą szkołę odwiedził ratownik medyczny, pan Marcin Lewandowski, tata uczniów Leny i Michała. Pan ratownik opowiedział dzieciom na czym polega jego praca i jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Pan Marcin udzielił instruktażu i zademonstrował czynności związane z ratowaniem ludzkiego życia; ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej, masaż serca i sztuczne oddychanie. Dzieci miały okazję samodzielnie sprawdzić na czym te działania polegają. Na koniec uczniowie uczestniczyli w opatrywaniu ran i zabezpieczaniu złamań.
5 października b.r. okazał się dniem pełnym wrażeń dla klas 1-3. Dzieci obejrzały rewię na lodzie pt. "Przygody Sindbada Żeglarza" na toruńskim Torwarze. Widowisko miało przepiękną oprawę artystyczną, niesamowite efekty dźwiękowe i świetlne. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni.
6 października to kolejny dzień z rewią na lodzie. Tym razem spektakl o przygodach Sindbada obejrzeli uczniowie klas 6 a, 6 b a także kilka dziewczynek z klasy 5 b. Niektórzy z nas pierwszy raz wzięli udział w tak wyjątkowym spektaklu.
Dobre rozpoczęcie sezonu lekkoatletycznego
3 października 2023 roku w inowrcławskich Solankach odbyły się pierwsze, indywidualnie biegi przełajowe. Nasz drużyna zdobyła 3 medale i kilka punktowanych pozycji :
1. Dziewczynki rocznik 2011-2013:
- II miejsce Barbara Kubiszewska z klasa IV A,
- III miejsce Marta Schumacher klasa VI B.
2. Chłopcy rocznik 2010- 2009
- II miejsce Aleksander Rygielski klasa VII a.
Wszystkim biegaczom i biegaczkom z naszej szkoły gratulujemy udanej inauguracji sezonu lekkoatletycznego i po cichu liczymy na kolejne dobre występy w następnych zawodach .
2 października w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Cała społeczność uczniowska, nauczyciele i inni pracownicy szkoły wzięli udział w ćwiczeniach. Akcja trwała pod czujnym okiem pracowników straży pożarnej w składzie: mł. bryg. Ireneusza Taraski, mł. bryg. Krzysztofa Ferensztajna i dh Piotra Jankowskiego z OSP w Pakości.
29.09.2023 r. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - to dzień, który stwarza kolejną okazję do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy.
Jak pisze profesor Grzegorz Leszczyński, zajmujący się literaturą dla dzieci „Nie samym chlebem żyje dziecko, ale miłością, zachwytem, wyobraźnią, radością i smutkiem. Wszystko znajdzie w książce (…)”
Dziękujemy naszym gościom: Pani Agnieszce Chlebickiej, Pani Beacie Kaszyńskiej, Pani Katarzynie Matuszak oraz Pani Annie Pańka za ten, tak miło spędzony, wspólny czas przy książce.
30 września przypada Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały małą słodką niespodziankę dla wszystkich chłopców i Panów z Estkowskiego. Na drugiej lekcji nasi "mężczyźni" otrzymali kartki z życzeniami oraz przepyszne muffinki.
Natomiast dziewczynki z klas 1-3 przygotowały dla swoich kolegów życzenia oraz drobne upominki, a także fotobudkę. W ten sposób chciały podkreślić jak ważni są koledzy w każdej klasie. Chwile wspólnego świętowania minęły nam w bardzo radosnej atmosferze i wyjątkowym nastroju.
Nasza uczennica z klasy 3b, Magdalena Jendrzejczak zdobyła 3 miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym "Moje spotkanie z Mikołajem Kopernikiem" w kategorii Szkoła Podstawowa. Magdalena Jędrzejczak reprezentuje naszą szkołę w wielu konkursach plastycznych zajmując czołowe miejsca.
W dniu 28 września dzieci z klasy 1a i 1b wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Balczewa. Uczniowie poznali proces recyklingu, przetwarzania surowców wtórnych. Panie przewodniczki zapoznały uczestników wycieczki z technologią przerabiania odpadów w produkt zwany granulatem oraz konsekwencjami nieprawidłowego segregowania śmieci. Dzieci zwiedziły halę produkcyjną i w prezencie otrzymały doniczki wyprodukowane w zakładzie a także pamiątkowe zdjęcie. Wyjazd był bardzo ciekawy i pouczający dla wszystkich uczestników.
Oto fotorelacja z obchodów Dnia Języków Obcych w klasach IV – VII, który tradycyjnie świętowaliśmy 26 września. W ich trakcie uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w "polowaniu" na kody QR z fragmentami książek dla młodych czytelników. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ fragmenty były w oryginale, w siedmiu różnych językach europejskich. Nasi starszacy jednakże wykazali się świetnymi umiejętnościami, rozpoznając język oryginału, tytuł i autora utworu. Następnie udali się do biblioteki, a tam wertowali powieści w poszukiwaniu "tajemniczych słów", które doprowadziły ich do upragnionego finału, czyli odgadnięcia "tajemniczego hasła". Cała aktywność miała przede wszystkim uświadomić naszym uczniom jak ważna jest nauka języków obcych, ale także zachęcić ich do czytania książek. Nasi podopieczni świetnie przygotowali się do wspólnej zabawy. Większość z nich ubrała się w barwy wylosowanego kraju. Niektóre przebrania były bardzo kreatywne i dodały blasku naszej uroczystości.
Uczniowie klas II-III również aktywnie uczestniczyli w obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole. Podobnie jak starszacy, założyli oni stroje w barwach wylosowanego kraju oraz ozdobili swoje sale lekcyjne flagami. Zajęcia miały charakter multimedialny. Dzieci rozpoznawały języki europejskie, słuchając piosenki "Panie Janie", oglądały bajkę "Little Red Riding Hood" oraz bawiły się w rytm piosenki "Dance monkey" śpiewanej w 12 językach. Swoją wiedzę na temat różnych krajów europejskich mogły sprawdzić, wykonując zadania na platformie Wordwall.
Nasi mali podopieczni wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami.
27.09.2023 r. klasy 1-3 uczestniczyły w lekcji nt. Bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pogadankę przeprowadził mł.asp. Łukasz Kilichowski. Lekcja była szczególnie ważna i ciekawa dla uczniów klas pierwszych.
26 września 2023 roku na Orliku w Gniewkowie odbył się półfinałowy turniej piłkarski w ramach mistrzostw powiatu inowrocławskiego roczników 2011 i młodszych. Pierwotnie miało wystąpić 5 szkolnych reprezentacji: SP Jaksice, SP 2 Gniewkowo - gospodarz, SP E. Estkowskiego Pakość, SP 1 Kruszwica i SP Złotniki Kujawskie.
Niestety dwie ostatnie ekipy nie dojechały, więc walka o awans do finału rozegrała się pomiędzy trzema pierwszymi drużynami.
Poniżej harmonogram gier oraz poszczególne wyniki:
- SP 2 Gniewkowo vs SP Jaksice 11:0
- SP E. Pakość vs SP Jaksice 17:0
- SP 2 Gniewkowo vs SP E. Pakość 1:2
Nasi reprezentanci spisali się w dzisiejszych zawodach sportowych znakomicie zdobywając kompletem punktów oraz awans z pierwszego miejsce do imprezy głównej.
Po wygranym turniej Estkowicze w drodze powrotnej do domu zaliczyli krótki relaks połączony z analizą pomeczową oraz integracją drużyny pod tężniami w inowrclawskich solankach.
Finał odbędzie się 11.10.2023 r. na boisku Orlik w Pakości.
26 września 2023 roku klasy trzecie udały się do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu na spektakl pt. "Roszpunka" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru InArt. Spektakl wprowadził widzów w baśniowy świat marzeń i fantazji. Jak zawsze podziwiać mogliśmy wyjątkowo piękną scenografię, kostiumy i muzykę na żywo.
Jak ważna jest współpraca? Po co współpracujemy? Co daje nam praca samodzielna, w parach, w grupach? Na te ważne pytania odpowiedzieliśmy sobie dzisiaj podczas wykonywania różnych zadań. Zgodnie doszliśmy do wniosku, że najwięcej zapamiętujemy, gdy zgodnie współpracujemy. Mądrzejsi o nowe doświadczenia, odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, aby poznać lepiej zawód bibliotekarza. Pani Bogusia opowiedziała nam o swej pracy. Bardzo chcieliśmy pomóc, bo dotarły nowe regały, na których trzeba było poukładać stosy książek. Podzieleni na zespoły ochoczo zabraliśmy się do pracy. Właśnie uczymy się alfabetu, więc ułożyliśmy żółte przekładki oraz karteczki z literami w porządku alfabetycznym. Sprawnie powycieraliśmy wszystkie półki, a na koniec układaliśmy książki na właściwym miejscu. To był pracowity, ale udany dzień! Pani Bogusi dziękujemy za żywą lekcję biblioteczną.
Jak ciekawie pokazać gęstość? Odpowiedzi na to pytanie w zabawowym stylu szukali dzisiaj na lekcji chemi uczniowie klasy 7a. Dowiedzieli się dlaczego ,,oliwa ,,sprawiedliwa’’ zawsze na wierzch wypływa” i dlaczego nie dało się jej ,,zatopić”, a miód, sok, czy gwóźdź zawsze opadały na dno w cylindrze miarowym. Sprawdzali też jak zmiana stężenia wpływa na stopnień zanurzenia jajka. Było ciekawie i kreatywnie.
19 września miało miejsce niezwykłe spotkanie. W naszej klasie gościliśmy przemiłego berneńczyka Tediego, który przyszedł do nas wraz ze swymi opiekunkami. Pani Karolina i Natalia opowiedziały dzieciom klasy 3 b o tym, jak należy odpowiedzialnie zajmować się psem. Podczas zajęć można było karmić, tulić i głaskać czworonoga. Tedi skradł serca dzieci swoją łagodnością, spokojem i ogromnym urokiem. Był to jednak przedsmak do poznania wzruszającej i autentycznej historii psa o imieniu Dżok. Kolejny gość, pani Patrycja Modrzejewska - Paciorek przeczytała uczniom książkę pt. "Dżok. Legenda o psiej wierności" autorstwa Barbary Gawryluk. Zdarzenia opisane w książce są zdumiewające i prawdziwe. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejnego rodzica i kolejną książkę.
15 września 2023r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, jak co roku, wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Tegoroczne hasło akcji to „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Głównym celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
W tegorocznej akcji wzięło udział ponad 200 uczniów nasze szkoły, wraz z nauczycielami, by ,,oczyścić” świat ze zbędnych odpadów. W ramach sprzątania odbyła się też edukacja odpadowa, bo zebrane śmieci należało odpowiednio posegregować i wrzucić do właściwych pojemników Uczniowies sprzątali teren Parku Kulturowego, ulice wokół szkoły, Osiedle 600 lecia i Rynek.
Działania ekologiczne są bardzo bliskie naszej szkole. Cieszymy się więc niezmiernie, że chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy pomóc naszej planecie.
Szkoda, że lato powoli się kończy...
Klasa 1: „Poznaję Boży Świat", Wydawnictwo Jedność
Klasa 2: „Odkrywam Królestwo Boże" , Wydawnictwo Jedność
Klasa 3: „Poznaję Jezusa"- zeszyt ćwiczeń i podręcznik, Wydawnictwo Jedność
Klasa 4: „Odkrywam życie z Jezusem" Ks. Dr Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność
Klasa 5: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy”, Wydawnictwo Jedność
Klasa 6: „Tajemnice Bogatego życia" - podręcznik, Wydawnictwo Jedność
Klasa 7: „Szczęśliwi którzy czynią dobro" Ks. Dr. M. Mielnicki E. Kondrak