22.06.2023 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym pn. "Policja, a moje bezpieczeństwo". Jego celem było propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie na temat różnych zagrożeń, z jakimi może się zetknąć dziecko i edukacja w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dwoje naszych uczniów zostało w tym konkursie nagrodzonych. Są to: Ewa Woźniak z kl. 5b, która zajęła I miejsce i Adam Kalinowski z kl. 4a, który zajął III miejsce.
W poniedziałek, 19 czerwca 2023 r. w "Budowlance" w Inowrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w powiatowym konkursie ortograficznym. Zespół Szkół Budowlanych nosi imię Władysława Sikorskiego a dyktando było związane z jego osobą. Honorowym patronatem wydarzenie objęła Starosta Inowrocławski - Wiesława Pawłowska. Weronika Jakiel z klasy VIII otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.
Mimo, że rok szkolny się kończy, to uczniowie nie zwalniają tempa. 20.06.2023 r. uczestniczyli w spotkaniu ze starszym aspirantem Dawidem Pasińskim. Pan policjant przeprowadził dla dzieci w kl I-III podankę nt. "Bezpieczeństwa w czasie wypoczynku letniego".
Dziękujemy za spotkanie. Mamy nadzieję że dzięki cennym radom oraz utrwaleniu zasad bezpiecznego wypoczynku nasze wakacje będą wspaniałe a my wrócimy cali i zdrowi.
Gratulujemy naszej uczennicy Weronice Jakiel!
W Powiatowym Dyktandzie Ortograficznym zorganizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych im. generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu Weronika otrzymała wyróżnienie.
Zdjecia pochodzą ze strony Powiatu Inowrocławskiego.
Cudze chwalicie, swojego nie znacie… Na przekór powiedzeniu, dzieciaki z „Estkowskiego” doceniają to, co nasze. W dniach 6-7 czerwca, uczniowie z klas V a i b, uczestniczyli w biwaku edukacyjno- integracyjnym w pobliskim Łącku.
Pierwszym punktem wypadu była wizyta w Strzelnicy Myśliwskiej, gdzie powitał nas gospodarz, pan Marek Kowalski. Zapoznał on uczestników biwaku z osrodkiem. Podczas ćwiczeń szkoleniowych spotkaliśmy żołnierzy Wojskowej Obrony Terytorialnej oraz funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej. Przedstawiciele obu grup: Komisarz ze Służby Celno- Skarbowej oraz Chorąży, a zarazem instruktor VIII Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapoznali nas, jak wygląda służba od podszewki (jaki jest zakres obowiązków, umundurowanie i jakie warunki należy spełnić, żeby znaleźć się w szeregach w/w funkcjonariuszy). Piątoklasiści pod czujnym okiem chorążego Roberta Rychnowskiego mieli możliwość zobaczyć z bliska broń, a także podejrzeć jak wyglądają ćwiczenia wojskowe. Podstawy bezpieczeństwa i samoobrony przedstawił dzieciom starszy szeregowy WOT Michał Owczarzak, na co dzień pełniący funkcję starszego inspektora Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Przypomniał o zasadach, których powinni przestrzegać nieletni podczas zbliżających się wakacji. Po tylu wrażeniach ekipa z „Estkowskiego” udała się w dalszą podróż po Łącku.
Kolejnym etapem naszej wycieczki była Przystań Żeglarska. Tam przywitał nas komandor Jacek Byner. Opowiedział o historii założonego w 1947 roku ośrodka YACHT KLUB POLSKI INOWROCŁAW oraz o zasadach poruszania się po zbiornikach wodnych, a także jak uzyskać stopień żeglarza jachtowego.
Ponadto zwrócił uwagę dzieci na to, że żeglarstwo, jako forma sportu, a zarazem wypoczynku uczy współdziałania w grupie i budowania wiary we własne możliwości oraz planowania działań. Kształci samodzielność i kreatywne myślenie oraz prawidłowe nawyki ruchowe, a także wzmacnia motorykę ciała. „Żeglarstwo hartuje… ducha i ciało”- zachęcał młodych gości do poznania zasad poruszania się po wodzie na kursach żeglarskich organizowanych przez YKPI. Na zakończenie wizyty na przystani w Łącku uczniowie skorzystali z rejsów jachtem po Jeziorze Mielno z panem Andrzejem Wesołowskim.
Dalej dzieci udały się spacerkiem Harcerskiej Bazy Obozowej, po drodze podziwiając piękne walory przyrody (majestatyczne dęby, rozłożyste grochodrzewy (akacje), które swoimi gałęziami tworzą niekiedy przepiękne zielone dachy nad drogą). Tam po posiłku oddały się licznym zabawom rekreacyjno- sportowym oraz pląsom przy ognisku nad jeziorem. Po tak wyczerpującym dniu wszyscy udali się na spoczynek w namiotach.
Kolejny dzień również zapowiadał się niezwykle emocjonująco. Po pobudce, zasiedliśmy do wspólnego śniadania na łonie przyrody. Z pełnymi brzuchami poszliśmy na spotkanie z strażnikiem leśnym panem Krzysztofem Szafkowskim z Nadleśnictwa Solec Kujawski, który opowiadał o pracy w lesie, jak się tam zachowywać, na co zwracać uwagę, gdy spotkamy dziką zwierzynę podczas spaceru, jak niebezpieczna jest susza w lesie, co mogliśmy sami zobaczyć na własne oczy. Wskazał, jaką obrać ścieżkę edukacyjno- zawodową by znaleźć się w grupie leśników. Biwakowicze zostali obdarowani ozdobnymi ołówkami z podobizną zwierząt występujących na naszych terenach. Kolejnym gościem był aspirant sztabowy Dawid Pasiński z Komisariatu w Pakości . Opowiedział o zagrożeniach czyhających na młodych ludzi w wakacje, bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o karach za wykroczenia dla osób niepełnoletnich. Uczniowie otrzymali broszurki dla rowerzystów oraz odblaskowe breloczki.
Po intensywnie spędzonych dwóch dniach, „Estkowicze” z bagażem nowych doświadczeń szczęśliwie wrócili do domu.
Szczególne podziękowania składamy panu Rafałowi Kubiakowi z OSP Pakość za pomoc w przygotowaniu biwaku.
Miło nam poinformować, że Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego„LEON” zostali:
Maja Krauze z klasy 2a i Aleksander Cyganek z klasy 3a.
Klasy pierwsze udały się 12.06.2023j na wycieczkę do Solca Kujawskiego. Naszą przygodę zaczęli od obejrzenia filmu o dinozaurach w Kinie Emocji 5D. Potem udali się na warsztaty plastyczno-paleontologiczne, które polegały na malowaniu figurek dinozaurów. Następnie zwiedzili ścieżkę edukacyjną, wzdłuż której rozmieszczone są rekonstrukcje modeli dinozaurów – wszystkie naturalnej wielkości. Pozostały czas spędzili w Parku Rozrywki. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do domu.
Wyróżnienie dla Magdaleny
W Lublinie rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki pt „Pokój w sercu – pokój w świecie”. Głównym zadaniem konkursu było stworzenie pracy literackiej lub plastycznej w nawiązaniu do słów prymasa Wyszyńskiego „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”.
Spośród 1200 prac konkursowych komisja wyłoniła 120 najlepszych. Miło nam poinformować, że nasza uczennica z klasy II b Magdalena Jendrzejczak otrzymała wyróżnienie . Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
07.06.2023
Pogoda nas rozpieszcza dlatego zamiast siedzieć w szkolnej ławce klasy czwarte wybrały się na zajęcia terenowe, by poznać najbliższe środowisko. Dzieci miały wypełnić "Pudełko Przyrodniczych Skarbów". Uczniowie obserwowali, analizowali i poszukiwali swoje ,,eksponaty” przyrodnicze. Była to świetna okazja by wypoczywać czynnie i jednocześnie się uczyć. Przy okazji dzieci pokazały empatię, koleżeństwo i jak można pomagać sobie nawzajem. Dlatego na koniec wszyscy mieli zapełnione swoje pudełka, które wcześniej pięknie przyozdobili. Finalnie mogli się wszystkim pochwalić swoimi okazami. Brawo dzieciaki, byle tak dalej.
06.06.2023
Uśmiech na twarzy dzieci to rzecz bezcenna. Dziś ten uśmiech nie schodził z buzi naszym uczniom z kl.2a i 2b, którzy pojechali na wycieczkę do Family Parku w Bydgoszczy. Dzieci korzystały z wielu atrakcji. Odbyły spotkanie z Profesorem Ciekawskim, który pokazywał interesujące doświadczenia chemiczne. Korzystały ze zjeżdżalni, trampolin, kręgli i wielu innych propozycji przygotowanych dla nich, by spędzic ciekawie i aktywnie dzień.
05.05.2023 w II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu odbyła się uroczysta Gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych Klas Ósmych. Uczestniczyła w niej nasza uczennica, Martyna Kalinowska, która została finalistką w konkursie z języka angielskiego "Masters of English". Jak już wspominaliśmy wcześniej, tytuł finalisty w wojewódzkim konkursie z języka angielskiego "English od Easy" otrzymał Igor Stranc. Z tego tytułu brał on udział w Gali Kaspry 2023, która odbyła się 16 maja w I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
W lesie jest coś niezwykłego, kto czuje ten wie. Jak poznawać przyrodę to tylko z bliska. Klasy pierwsze 5.06.2023 r. odwiedziły las w Szczepanowie .
Konkurs ekologiczny ,,Z ekologią za pan brat”
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. Ten dzień powinien trwać przez cały rok ale na razie ma jeden dzień w kalendarzu. Tego dnia przypomnienie o głównych problemach ekologicznych oraz poszukiwanie ich rozwiązań staje się sprawą wspólną. Organizowane są imprezy promujące działania proekologiczne i zachęcające do aktywnego udziału w ochronie środowiska
My postanowiliśmy świętować ten dzień poprzez sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas dotychczasowych działań edukacyjnych i inicjatyw ekologicznych przeprowadzonych na terenie naszej szkoły w tym roku . Przeprowadziliśmy więc konkurs ekologiczny ,,Z ekologią za pan brat” . Była to już druga edycja zmagań do których zgłosiło się 30 uczniów klas I-VIII. Rywalizacja była zacięta a do wyłonienia zwycięzców była potrzebna dogrywka.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasy I:
I miejsce ex aequo: Magdalena Tomaszewska klasa 1 a i Mieszko Skórzybut klasa 1 b
III miejsce: Piotr Nowak – klasa 1 a
Klasy II-III:
I miejsce: Emilia Borys klasa 3 a
II miejsce: Jan Konieczka klasa 3 b
III miejsce: Antoni Wojciechowski klasa 3 b
Klasy IV-V:
I miejsce: Oliwia Doczekalska klasa 5 b
II miejsce: Tymoteusz Jurek klasa 5 a
III miejsce: Jakub Małetka klasa 5 b
Klasy VI-VIII:
I miejsce: Martyna Kalinowska klasa 8 a
II miejsce: Karolina Żaba klasa 8 a
III miejsce: Natalia Wójcik klasa 8 a
Zwycięzcom gratulujemy.
02.06.2023
Na ostatnich lekcjach biologii klasy V wybrały się na zajęcia terenowe pt. Rozpoznawanie i przegląd roślin nagonasiennych oraz okrytonasiennych z wykorzystaniem prostych aplikacji na smartfony do oznaczania roślin.
Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać i podać nazwy systematyczne lub zwyczajowe napotkanych na swojej drodze 10 drzew, krzewów, kwiatów i roślin zielnych. Praca przebiegała bardzo sprawnie i uczniowie nie mieli większych problemów z rozpoznaniem np. mniszka lekarskiego, chabra bławatka czy sosny zwyczajnej. Wykonywali zdjęcia wybranym roślinom i oznaczali je przy pomocy telefonu. Po powrocie do szkoły omawialiśmy i pokazywaliśmy swoje obrazy. Każda z grup miała inne rośliny co świadczy o różnorodności biologicznej na terenie wokół szkoły, bo zajęcia prowadzone były między innymi w ogródku szkolnym, założonym w tym roku szkolnym. Uczniowie mogli spróbować także małe co nieco wyhodowane właśnie przez nich w tym ogródku.
Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali, że telefon można mądrze użyć również na lekcji do nauki a ona nie musi być nudna.
2 czerwca naszą szkołę odwiedził ,,Busik profilaktyczny". Zajęcia w formie eventu zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Pakości, za co bardzo dziękujemy
01.06.2023
Klasy 3a i 3b odwiedziły Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy. Na początku dzieci poznały mieszkańców ogrodu zoologicznego. Później klasy uczestniczyły w warsztatach, na których poznały tajniki świata ptaków. Ta "żywa" lekcja była bardzo ciekawa, a wszyscy wiele zapamiętali. W dalszej części dzieci zwiedziły Park Rozrywki, gdzie mogły przejechać się kolejką "Smok" lub samochodzikami na autodromie. Pogoda i humory dopisały, dzieci pełne wrażeń wróciły do domów.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” /Janusz Korczak/
01.06.2023
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka życzymy wszystkim dzieciom przede wszystkim dużo uśmiechu i radości
Śmiech naszych uczniów rozbrzmiewał dzisiaj w murach naszej szkoły, a także poza nimi.
Z okazji Dnia Dziecka życzenia wszystkim klasom złożyła pani dyrektor Mariola Szlyfarska. Następnie wspólne pląsy na boisku szkolnym wprawiły wszystkich w radosny nastrój.
Później nastąpiły atrakcje, których nie sposób wymienić
Były lody, gofry, wata cukrowa, ale i zdrowe przekąski. Były bańki, zabawy ruchowe, huśtawki, gry planszowe, escape roomy, pikniki, ogniska, wspólne spacery, trampoliny, klasowe kino, warsztaty kulinarne, spotkanie z aktorem.
Każda klasa spędziła miło ten słoneczny i piękny dzie
Kolejny sukces naszej uczennicy Magdaleny Jendrzejczak. Otrzymała wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pt „Na początku była miłość – moja rodzina”.
Blisko pięć tysięcy dzieci z różnych zakątków Polski wzięło udział w tym konkursie. To niesamowite, jak wiele talentu i pasji drzemie w Waszych młodych sercach. Prace, które dostaliśmy, są po prostu niezwykłe! – napisali organizatorzy.
Konkurs został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.
„(…) Polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją”. Czesław Miłosz
30.05.2023 r. uczennice klasy 8a Weronika Jakiel i Martyna Kalinowska wzięły udział w konkursie ortograficznym zorganizowanym przez ZSN w Piechcinie i otrzymały tytuł Mistrza Ortografii.
31.05.2023
Któż nie lubi klocków Lego?
Uczniowie klas 5-8 na specjalnych zajęciach laboratorium nowych technologii korzystają z zestawów Spike Prime, które są przeznaczone dla ich kategorii wiekowej.
Zestawy te są oparte o koncepcję STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics). Angażują one uczniów poprzez zabawę w rozwiązywanie problemów o różnym stopniu trudności, wspomagając kreatywność i ucząc krytycznego myślenia.
@LaboratoriaPrzyszlosci