27.11.2023
Uczniowie klasy 2a w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odwiedzili Przedszkole Miejskie, gdzie czytali wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Na zakończenie otrzymali słodkie upominki jako podziękowanie. Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić najmłodszych i mamy nadzieję, że podobały się im nasze występy!
24.11.2023
W ramach współpracy z rodzicami w klasie 2b odbyły się warsztaty, które przeprowadził Pan Łukasz Roloff. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się nasz gość a także mogli samodzielnie rozebrać i złożyć telefon. Wiemy już do czego służy lutownica i sprężone powietrze. Jak wygląda laptop w środku a także co zrobić kiedy zepsuje się wentylator. Cenne rady i nowe umiejętności wykorzystamy w praktyce i zamiast coś wyrzucić po prostu spróbujemy to naprawić.
2.11.2023
Mamy kolejne sukcesy plastyczne, nasze uczennice Magdalena Jendrzejczak z klasy 3b zdobyła III miejsce, Wiktoria Lewandowska z klasy 5b i Ewa Woźniak z klasy 6b zdobyły wyróżnienie w konkursie pt. ,,Nie trujmy siebie", którego organizatorem była Straż Miejska w Inowrocławiu oraz Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu. Głównym celem było zwrócenie uwagi na problem nieprawidłowości i negatywnych skutków wykorzystywania niewłaściwych źródeł grzewczych a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
14.11.2023
Żeńska reprezentacja srebrną drużyną mistrzostw powiatu inowrocławskiego w futsalu!
Bardzo dobrze w dzisiejszym, finałowym turnieju piłki nożnej, halowej zaprezentowały się nasze dziewczęta z rocznika 2011 i młodszego .
,, Estkowiczanki " w stawce 5 silnych ekip zajęły wysokiej 2 miejsce.
Poniżej końcowa klasyfikacja oraz wyniki w poszczególnych meczach:
1. SP nr 1 Inowrocław
2. SP im. E. Estkowskiego Pakość
3. SP nr 6 Inowrocław
4. SP nr 2 Gniewkowo
5. SP Dąbrowa Biskupia
SP nr 1 Inowrocław- SP Pakość 1:0
SP Dąbrowa Biskupia- Pakość 0:3
SP nr 2 Gniewkowo- Pakość 0:0
SP nr 6 Inowrocław- Pakość 0:1
Warto wspomnieć o wyróżnieniu indywidualnym , które trafiło do dobrze dysponowanej w dzisiejszych zawodach Wiktorii Lampki.
14.11.2023 r. z okazji Dnia życzliwości w naszej szkole, uczniowie uczyli się wyrażania empatii i życzliwości . Dzieci z klasy pierwszej obdarowywały swoich kolegów i nauczycieli kartkami okazjonalnymi i dużym uśmiechem na twarzy.
Na koniec dzieci włączyły się do zabawy wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Uczmy dzieci wrażliwości i życzliwości na drugiego człowieka , gdyż są to cechy, które kształtują i wzmacniają pozytywne wartości w życiu każdego z nas
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
W klasach zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych udostępnionych nam przez UNICEF. Młodsze dzieci tworzyły wspólne plakaty- ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Ważnym elementem edukacji jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacji naruszania własnych praw.
15.11.2023 r. do naszej szkoły przyjechała Fundacja YAK z projektem "Ogranicz niską emisję – miej wpływ na jakość powietrza". Projekt ten dofinansowany jest ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz WFOŚ i GW w Toruniu. Jet to dla nas duże wyróżnienie, gdyż znaleźliśmy się w gronie pięciu szkół naszego województwa wytypowanych do przeprowadzenia tych zajęć.
Uczniowie klas 1-5 brali udział w zajęciach na stanowiskach mobilnych fantom z narządami wewnętrznymi, na które negatywnie wpływają zanieczyszczenia, miernik powietrza do mierzenia jakości powietrza w szkole podczas lekcji i na przerwie; miernik do mierzenia wilgotności drewna z tablicami kaloryczności popularnych materiałów opałowych; Poznali też tablicę ,,Czym nie palić w domu”. Na koniec uczniowie brali udział w konkursie: Koło fortuny z zadaniami, pytaniami, rebusami sprawdzającymi wiedzę zdobytą w dniu dzisiejszym..
Jednocześnie starsi uczniowie z klas 6-7 brali udział w zajęciach warsztatowych, w czasie których zastanawiali się co mogą zrobić by poprawić jakość powietrza w naszym mieście.
Głównym celem zajęć było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów w zakresie tematu „niskiej emisji” i wyeliminowanie działań sprzyjających jej powstawaniu, a także podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego.
Nasi uczniowie nabyli niezbędną wiedze na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich zdrowie oraz na najbliższe środowisko naturalne, ale przede wszystkim poznali korzyści zdrowotne wynikających z ograniczenia niskiej emisji. Na pewno zdobytą wiedzę będą stosować na co dzień.
14 listopada 2023r roku 7a z wychowawcą wyjechała do Bydgoszczy, żeby aktywnie oraz ciekawie spędzić czas w stolicy naszego województwa. Integracja przebiegała znakomicie, a uczniowie najstarszej klasy z naszej szkoły na brak atrakcji nie mogli narzekać. Siódmoklasiści z samego rana odbyli 2- godzinne zajęcia rekreacyjno- sportowe w Parku 17, gdzie podzieleni na grupy rywalizowali w paintball- u laserowy oraz wykonywali powietrzne ewolucje na trampolinach.
Później w okularach trójwymiarowych zaliczyli projekcję filmu ,, Marvels" w Cinema City (Galeria Focus) z odlotową technologią 4DX, w której każdy fotel kinowy wyposażony jest w zaawansowane technologicznie symulatory ruchu, zaprogramowane na trzy podstawowe tryby: wznoszący, falujący i kołyszący.
Na koniec przed wyjazdem z Galerii Focus uczestnicy zaliczyli małą konsumpcja w restauracjach KFC oraz McDonalds.
To był naprawdę wspaniały dzień, pełen niesamowitych atrakcji oraz wyjątkowych przeżyć
10.11.2023 r. (piątek) w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Swą obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych i absolwenci Estkowskiego. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym przypomnieli wszystkim zgromadzonym o ważnych wydarzeniach w historii Polski – tych, które uczyniły nasz kraj niepodległym. Patriotyczne wiersze i pieśni, sławiące bohaterstwo naszych przodków, wykonane przez szkolny chór, wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. To uroczyste spotkanie było również okazją do złożenia pani dyrektor Marioli Szlyfarskiej gratulacji otrzymania Złotego Medalu, nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, nadanego przez Ministra Edukacji Narodowej. Gratulacje złożyli zaproszeni goście: burmistrz Pakości Zygmunt Groń, przewodnicząca Rady Miejskiej pani Joanna Błaszak, radni, członkowie Komisji Oświatowej: Renata Proskura, Józef Perdał, Mariusz Augustyn, pani Sylwia Rygielska i absolwenci oraz wychowankowie panowie dr Bartosz Myśliwiec, radny Marek Szymborski i Dawid Błaszak.
Już od 6 lat trwa ogólnopolska i polonijna inicjatywa pod nazwą "Szkoła do hymnu". Akcja polega na wspólnym odśpiewaniu" Mazurka Dąbrowskiego " o symbolicznej godzinie 11:11. Do tegorocznej edycji przystąpiło ok. 4 mln uczniów i ok. 600 tys. nauczycieli w Polsce i za granicą. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również odśpiewali w dniu dzisiejszym hymn o 11.11 podczas lekcji i apelu związanym z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. To piękny symbol naszego szacunku dla narodowej historii i ojczystych tradycji.
9 listopada 2023 r. uczniowie klasy VII mieli przyjemność gościć w naszej szkole mec. Mikołaja Kaszaka, który przeprowadził rozmowę na temat mowy nienawiści, hejcie w sieci oraz cyberzagrożeniach. Spotkanie odbyło się w ramach akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo".
Jest to II edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Spotkanie było dla siódmoklasistów bardzo ciekawe- dyskutowano z prowadzącym, padało również wiele pytań.
Dziękujemy mec. Kaszakowi za ciekawą lekcję, wyjaśnienie ważnych dla uczniów aktów prawnych oraz cenne wskazówki.
W związku z trwającym Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 9 listopada na nasze zaproszenie do szkoły przybyła pani Anna Grupa. Przez 40 lat była nauczycielem matematyki, o ponad dekadę więcej instruktorem ZHP, a w chwili obecnej współtworzy działania Fundacji "Kalwaria Pakoska". Spotkanie odbyło się w szkolnej auli z udziałem uczniów klas 6a i 6 b. Pani Ania podzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą na temat historii Pakości oraz dziejów naszego największego zabytku, jakim jest Kalwaria. Po prelekcji wspólnie obejrzeliśmy archiwalny film na temat Kalwarii, a na koniec uczniowie mogli wykazać się zdobytą podczas wykładu wiedzą i odpowiadali na przygotowane pytania. Oczywiście nie zabrakło drobnych upominków. Dziękujemy pani Ani za tak cenną lekcję naszej lokalnej historii.
8 listopada 2023 r. dzieci klas 1-5 uczestniczyły w pokazie pt. "Horyzontarium", który polegał na wyświetleniu filmu wewnątrz specjalnej kopuły. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat następstwa dnia i nocy oraz zmienności pór roku. Wszystkim pokaz bardzo się podobał.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zaplanowano w naszej szkole wiele działań wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jednym z nich były warsztaty literacko-plastyczne podczas "Nocy w bibliotece". Tematem przewodnim prac były ulubione lektury naszych uczniów, a dokładniej uczennic klas V b i VI b, biorących udział w wydarzeniu. Prace naszych artystek zostały wyeksponowane na parterze i każdy chętny może je obejrzeć. Poniżej zamieszczamy zdjęcia prac oraz nazwiska ich autorek.
07.11.2023 r.
Nadszedł czas zbiorów warzyw z naszego szkolnego ogródka. 07.11.2023 r. uczniowie klasy 6a uczyli się jak wykopywać rośliny korzeniowe, dziwiąc się, że z tak małego nasionka , które same zasiali i pielęgnowali mogą wyrosnąć takie dorodne okazy. Na koniec mogli pochwalić się całą skrzynką warzyw. Na wiosnę znów rozpoczniemy przygodę z naszym ekologicznym ogródkiem.
1i 2 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w kweście na rzecz renowacji rzeźby "Jezus upadający pod krzyżem" i zabytkowego obrazu znajdującego się w jednej z kaplic .
Jeszcze czuć powiew letniego wiatru, jeszcze wakacyjne widoki pozostają pod powieką, a już listopad otula nas swoimi mgłami. Coraz później budzi się dzień, coraz wcześniej nadchodzi wieczór. Jeszcze kolorowe liście na drzewach, a już za chwilę nagie konary będą przypominać nam o tym, że przyroda zapada w sen. Przemija.
Pierwsze dni listopada – Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są w naszej kulturze, religii i tradycji czymś szczególnym. Wprowadzają nas w ten pełen zadumy listopad i mówią o kruchości życia, o jego ulotności. Dotykają one każdego z nas jako człowieka, społeczeństwo, naród, bo pamiętamy tych, dzięki którym tutaj jesteśmy. Nasza pamięć to zapalone znicze, uporządkowane mogiły, jesienne kwiaty na grobach, chwila zadumy o bliskich, znajomych, chwila zadumy przy grobach bohaterów. Nasza pamięć to także modlitwa za tych, którzy odeszli.
I pamięć to, która jest częścią każdego z nas, trwa przez wieki. Przekazujemy ją następnym pokoleniom. Aby przetrwała w naszej szkole od wielu zapalamy na grobach zmarłych pracowników szkoły „znicze pamięci”. Uczniowie kładą je również na mogiłach bohaterów walczących o niepodległą Polskę: powstańców, konfederatów, żołnierzy I i II wojny światowej. Młodzi ludzie zapalają znicze, porządkują mogiły – bo pamiętają, bo „Szkoła pamięta”. Działania realizowane od lat przez społeczność Estkowskiego poprzedziły ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”, w którą kolejny raz się włączyliśmy. Podjęte czynności mają na celu poznanie przez młodych ludzi historii miejsca, w którym żyją, kultywowanie pamięci o tych, którzy dla Polski, dla Pakości, dla naszej szkoły byli osobami szczególnymi.
Pamiętajmy, nie tylko w te listopadowe dni, o tych, którzy odeszli. Pamiętajmy i uczmy tego młode pokolenie, bo pamięć ocala, a pamięć i miłość sprawiają, że oni nadal żyją, bo „Śmierć niczego nie kończy, ale wszystko zmienia”.
30.10.2023 dzieci klas I a i I b, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, gościły Panią Joannę Błaszak - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pakości, która przeczytała fragment lektury dla klasy pierwszej "Cukierku, Ty łobuzie". Dzieci miały okazję poznać przygody wesołego bohatera.
Na koniec spotkania pierwszoklasiści otrzymali słodkie upominki.
27 października 2023 nasi uczniowie wraz z kolegami z Powstańców wzięli udział w turnieju szachowym "Polubić szachy, zostań mistrzem". Turniej odbył się w Barcinie. Rozegraliśmy siedem partii. Dla większości naszych zawodników to był pierwszy turniej w życiu. Dziękujemy za trzymanie kciuków. Uplasowaliśmy się w górnej strefie prawie stu osobowej stawki. Na zakończenie turnieju otrzymaliśmy dyplomy, medale, słodycze i upominki. Szykujemy się do następnego turnieju. Per aspera ad astra.