25.01.2024 r. w naszej szkole odbyły się apel podsumowujący pracę w pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/24. W apelu wzięła udział pani Róża Sielecka Wiceburmistrz Pakości. Zgromadzonych powitała Pani Dyrektor Mariola Szlyfarska, która pogratulowała uczniom wybitnych wyników w nauce i sukcesów w konkursach. Kilka słów do uczniów skierowała również pani Wiceburmistrz, a następnie wręczyła nagrodzonym stypendia i nagrody.
Stypendia za osiągnięcia naukowe otrzymali :
Kania Marceli, Motławska Martyna, Graczyk Gabriela, Schumacher Marta, Żurek Jędrzej, Jasnowski Maciej, Rygielski Aleksander, Małetka Jan, Racław Lena, Jurek Tymoteusz, Dudek Bartosz, Rejdak Lena, Doczekalska Oliwia, Woźniak Ewa, Kalinowski Adam, Kucała Borys, Lewandowska Wiktoria, Małetka Jakub, Popławska Klara, Dudek Emilia, Pufal Oskar, Molenda Gabriela, Zwolińska Milena, Maj Oliwier.
Podczas dzisiejszego apelu pani Wiceburmistrz wręczyła także nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Ozdoba choinkowa z recyklingu”. Nagrody otrzymali: Wiktoria Lewandowska ( I miejsce), Jagoda Wójcik (II miejsce), Borys Kucała (III miejsce) oraz Fabian Badyna, Maria Thielmann, Filip Pietrzak, Lena Modlińska, Amelia Czarnik, Magdalena Jendrzejczak, Gabriela Pietrzak, Inga Jóźwiak, Emilia Borys, Igor Thielmann, Nikodem Giera, Zuzanna Kulik, Wiktoria Lampka, Wiktor Soska, Adam Kalinowski, Martyna Wójcik, Agata Grecman, Ewa Woźniak, Aleksander Nowakowski.
Z rąk pani Dyrektor narody otrzymali także laureaci konkursu fotograficznego pt. „Ja czytam Ty czytasz My czytamy” : Agata Grecman, Ewa Woźniak ( I miejsce), Marta Schumacher, Julia Daroszewska ( II miejsce) oraz Magdalena Jędrzejczak ( III miejsce) ponadto uczennica klasy III b Magdalena Jendrzejczak za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała dyplom z gratulacjami za reprezentowanie szkoły w ogólnopolskich konkursach plastycznych.
Pragniemy podzielić się wielkim osiągnięciem Magdaleny Jendrzejczak uczennicy klasy 3b, która została laureatką konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie. Praca konkursowa polegała na wykonaniu własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Nasza uczennica przestawiła własną propozycję mało znanego dzieła Chełmońskiego pt. „W ogródku”. W nagrodę Magda pojedzie do Muzeum Narodowego w Gdańsku, nagroda będzie też przyznana całej klasie. To ogromne wyróżnienie dla naszej małej artystki, gratulujemy i cieszymy się Jej sukcesem i czekamy na kolejne pomysły.
19 stycznia 2024r. w klasach 1a i 1b zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli goście.
Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i zaprezentowały utwory z konkursu recytatorskiego.
Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich "skarbów”. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły babciom laurki i papierowe kwiaty wykonane własnorecznie.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
19.01.2024
W ramach współpracy z rodzicami w klasie 2b odbyły się warsztaty farmaceutyczne, które przeprowadziła Pani Weronika Gaj. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się nasz gość, jaka jest różnica pomiędzy lekiem a suplementem diety. Poznaliśmy różne rodzaje bandaży i opatrunków. Wiemy do czego służy koc ratunkowy i jak go użyć. Uczniowie pod czujnym okiem Pani Weroniki samodzielnie wykonali krem na bazie gliceryny i witamin. Wiemy już do czego służy moździerz i kliszka. Na sam koniec doświadczyliśmy jak trudne może być rozszyfrowanie pisma lekarza na recepcie. Całe szczęście, że już są e- recepty
17 stycznia 2024 r. uczniowie klas VI-VII naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem panem Piotrem Wnukiem, który podzielił się swoimi niesamowitymi wspomnieniami z podróży do Azji, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Tematem spotkania był „Laos – ludowe zwyczaje i przesądy”
Podczas ciekawej prezentacji i barwnej opowieści pan Piotr przybliżył uczniom zwyczaje i tradycje mieszkańców tego kraju. Zaprezentował bardzo interesujące zdjęcia zrobione podczas swojej wyprawy, na których uczestnicy spotkania mogli podziwiać piękne krajobrazy tego regionu, zobaczyć życie mieszkańców wsi, wielobarwne i efektowne nakrycia głowy kobiet z grupy etnicznej Akha. Nasz prelegent opowiedział również o lokalnych wierzeniach i rytuałach.
Dzięki ciekawemu przekazowi i atrakcyjnej prezentacji, mogliśmy odbyć wirtualną podróż po tym pięknym zakątku świata.
Spotkanie miało dużą wartość dydaktyczną, ukazało piękno geografii świata oraz przybliżyło słuchaczom kulturę i zwyczaje prezentowanego kraju. Pan Piotr udzielał również odpowiedzi na stawiane przez młodzież pytania. Na koniec spotkania uczniowie klasy VII w imieniu społeczności szkolnej podziękowali panu Piotrowi za spotkanie i podzielenie się swoją pasją. Będzie ono inspiracją dla naszych przyszłych podróży, które będziemy planować w szkole jak i w swoim dorosłym życiu.
14.01.2024
Przyroda w klasie 4 nie musi być nudna. Rozwijamy pasje i wzbudzamy zainteresowanie.
Temat taki biologiczny: “Jaki wpływ na tętno i ciśnienie krwi ma wysiłek fizyczny? "
Uczniowie uczyli się wykonywać proste pomiary za pomocą ciśnieniomierza a także dokonywać samobadania tętna. Szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego dane zmieniły się po wykonaniu 5 przysiadów lub pompek.
Rok 2023 w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości upłynął pod znakiem działań promujących czytelnictwo. Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 15.000 zł, w tym 3000 zł ze środków własnych, w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Celem tej ogólnopolskiej akcji jest „rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Środki finansowe w większości zostały przeznaczone na zakup interesujących pozycji literackich do biblioteki, książek na nagrody oraz sprzętu informatycznego do biblioteki. Nowo zakupione książki (ok. 300 egzemplarzy) przyciągnęły do biblioteki młodych czytelników. Stały się również podstawą do realizacji wielu ciekawych konkursów i projektów. Przeprowadzono „Noc w bibliotece”, konkursy plastyczne np. „Moja ulubiona książka”, konkursy fotograficzne m.in. „Czytanie łączy pokolenia”, konkursy pięknego czytania, warsztaty literacko-plastyczne z wykorzystaniem technik recyklingu. Zorganizowano wystawy prac uczniów, spotkanie z lokalnym historykiem, projekt multimedialny „Podróże dookoła świata z polskimi podróżnikami” i wiele innych. Akcje promujące czytelnictwo spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców. Zwycięzcy konkursów otrzymali zasłużone nagrody. Realizacja programu przyczyniła się do znacznego wzbogacenia księgozbioru naszej biblioteki, wpłynęła na rozwój zainteresowań oraz częstotliwość korzystania z biblioteki.
Jaki piękny początek roku kalendarzowego - serce rośnie. Uczniowie robili model atomu-praca na lekcji.
Akcja nadal trwa! Ciąg dalszy
W dniu 3 stycznia 2024 r. po raz kolejny nasza szkoła we współpracy z siecią sklepów Netto z siedzibą w Inowrocławiu (ul. Niepodległości 35 a i ul.Św.Ducha 93) przekazała karmę dla schroniska zwierząt w Inowrocławiu. Przekazano karmę suchą I w puszkach, zebraną w sklepie oraz tę, którą zebrali nasi uczniowie. Dziękujemy za współpracę oraz zaangażowanie wszystkim, których los zwierząt nie jest obojętny.
Podziękowanie za akcję
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za piękny odzew na akcję "kolega-koledze" organizowaną przez Caritas Polska, polegającą na zbiórce przyborów szkolnych dla dzieci z państw ogarniętych kryzysem Syrii i Libanu. Zebrane przez naszą szkołę wyprawki szkolne zostały wysłane do Caritas w Gnieźnie, oddział w Inowrocławiu, a stamtąd transportem lotniczym dostarczone do Libanu dla potrzebujących dzieci.
Warto być zdrowym
Droga świątecznego posiłku na lekcji biologii.
Jako, że jesteśmy w świątecznym nastroju w dniu dzisiejszym zobaczyliśmy jaką drogę pokonuje świąteczny posiłek od momentu pobrania do wydalenia jego resztek. Do lekcji użyliśmy prostych pomocy takich jakie mamy w domu, by pokazać gdzie odbywa się trawienie i wchłanianie pokarmu do krwi. Lekcja ta wzbudziła wiele emocji, ale też wiele nauczyła, przede wszystkim tego, że nie warto się przejadać. Warto być zdrowym.
Z okazji zbliząjących się świąt klasy drugie przygotowały pierniczki oraz kartki, którymi obdarowaliśmy naszych Kochanych Seniorów. Dziękujemy za gorące przyjęcie i wspólny czas. Do zobaczenia w Nowym Roku.
20.12.2023
Tegoroczne hasło sztafety Światła Betlejemskiego brzmi:
CZYŃMY POKÓJ
-gdy na Ukrainie toczy się wojna
-gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody, w Ziemi Świętej
-gdy niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU trafia do Polski już po raz 30 i nigdy się nie zdarzyło, by nie wyruszyło w drogę z Betlejem. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną świeczkę, której płomień niesiony przez skautów i harcerzy obiega cały świat.Takim darem harcerze pragną podzielić się ze wszystkimi, niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, urzędów, Domów Pomocy Społecznej. Dzisiaj tj. 20 grudnia 2023 roku uczennice klasy VI b naszej szkoły, harcerze oraz członkowie Fundacji "Kalwaria Pakoska" p. Anna Grupa, p. Elżbieta Urbaniak i p. Stanisław Siembab odwiedzili 4 Domy Pomocy Społecznej: w Inowrocławiu, Tarnówku, Siemionkach i Ludzisku. Przekazali światełko a wraz z nim świąteczne życzenia i czekolady zebrane w pakoskiej parafii. Wspólnie kolędowali z mieszkańcami DPS, wysłuchali wigilijnych wierszy i wymienili się świątecznymi podarunkami. Dla nas wszystkich były to bardzo wzruszające spotkania.
"Cała Polska czyta dzieciom"
20.12.2023 r. dzieci z klasy 1 a gościły w Bibliotece Publicznej w Pakości , zostały serdecznie przywitane przez Panie Annę Pańka i Olgę Kapelińską. Uczniowie wzięli udział w programie „Cała Polska czyta dzieciom „.Z wielkim skupieniem słuchały czytania opowieści pt. „Ten wyjątkowy dzień „ oraz „Historia zielonego Elfa” . Na koniec spotkania dzieci otrzymały upominki , a paniom dzieci wręczyły kartki świąteczne.
Spotkanie było bardzo ciekawe dla dzieci i na pewno z chęcią odwiedzą ponownie bibliotekę.
Od grudnia 2023 do marca 2024 nasza szkoła będzie brała udział w międzynarodowym projekcie na platformie eTwinning. Naszymi partnerami są uczniowie z Turcji, Macedonii Północnej i Rumunii. Projekt nosi tytuł "My dream, my profession" i ma na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Z naszej szkoły do projektu przystąpiła grupa uczniów z klasy Va, dla których jest to zupełnie nowe doświadczenie. Będą oni mieli możliwość współpracy z kolegami z innych krajów za pośrednictwem mediów elektronicznych oraz podniesienia swoich kompetencji językowych, gdyż wszystkie zadania będą wykonywane w języku angielskim.
Korzystając z okazji, zachęcamy całą społeczność szkolną oraz sympatyków szkoły do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepsze logo i plakat naszego projektu. Głosowanie jest anonimowe i zajmie dosłownie chwilę. Należy zaznaczyć wybraną pracę i nacisnąć przycisk "Prześlij". Poniżej linki do głosowania. Miłej zabawy
W tym szczególnym momencie, kiedy wszyscy marzą już o świętach, choince oraz wyczekiwanych prezentach, znaleźliśmy czas, by spotkać się na śpiewaniu kolęd. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom za przygotowanie jasełek. Dziękujemy również za przyjęcie zaproszenia przez panią sekretarz gminy Joannę Zemełkę, która uświetniła swą obecnością nasze kolędowanie. Przedstawiamy migawki z tego przedświątecznego spotkania.
Aby poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie z klas I-III wzięli udział w warsztatach bombkowych zorganizowanych przez ,,Pomysłowego Dobromira,,. Radość i uśmiech gościły na twarzach naszych milusińskich. Oto efekty pracy dzieci.
„Raz tylko w roku zdarza się taki dzień,
gdy radość płynie z rąk do rąk, z serc do serc…”
Grudniowy czas, świąteczny czas – to czas szczególny. Czy to migające na choinkach światełka, rozbrzmiewające dźwięki kolęd, wizja spotkania z bliskimi, czy też świadomość tajemnicy Bożego Wcielenia powodują, że nasze serca mocniej biją dla innych ludzi, stajemy się życzliwsi, bardziej skorzy do pomocy. W tym właśnie czasie Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz działająca w naszym województwie Fundacja Lex Lupus organizują akcję Rodacy Bohaterom. Celem jej jest pomoc Polakom mieszkającym na Kresach Wschodnich, którzy pozostali poza granicami Ojczyzny i nie mogli do niej wrócić po zmianie granic. Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia: „Są to często ludzie żyjący w skrajnej biedzie i samotności. Pielęgnują oni polską tradycję, język i wartości – nie możemy pozwolić na to, żeby pomyśleli, że Polacy o nich zapomnieli”.
Z potrzeby serca, jako wyraz wdzięczności, jako znak radości płynącej „ z serc do serc” społeczność Estkowskiego włącza się do tej szczytnej akcji. Zbierając żywność, znicze, pisząc świąteczne karki z życzeniami, symbolicznie zapraszamy tych wszystkich, do których trafią dary, do naszego wigilijnego stołu. Również w tym roku przystąpiliśmy do działania. Udało się nam zebrać kilka kartonów żywności, które zostały przekazane organizatorom i dzięki nim pojadą dalej na Wschód. Mamy nadzieję, że po dotarciu do Adresatów wywołają uśmiech na ich twarzach, a w sercu wspomnienie rodzinnego kraju.
13.12.2023
Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach naszej trzecioklasistki Magdaleny Jendrzejczak , która została laureatka konkursu plastycznego pt. „Mundurowy Mikołaj „ , którego organizatorem była Straż Miejska w Inowrocławiu oraz konkursu pt. „Moja wymarzona choinka” , którego organizatorem była Fundacja ART z Warszawy - aktywizujemy , ratujemy , tworzymy.
Dziewczynka posiada duży talent plastyczny , a jej prace znajdują uznanie na wielu konkursach plastycznych .