Pomaganie innym to jedno z najszlachetniejszych i najbardziej wdzięcznych działań, jakie możemy podjąć w naszym życiu.
W 1985r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Od tego czasu jest on obchodzony corocznie w wielu miejscach kuli ziemskiej, także w Polsce. To nie przypadek, że dzień ten poprzedza Mikołajki, bowiem wolontariusze tak jak św. Mikołaj robią wszystko, aby wywołać uśmiech na twarzy człowieka, robią wiele, aby pomóc ludziom, zwierzętom, przyrodzie. Estkowicze od wielu lat włączają się w różne akcje, których celem jest wspieranie innych, dlatego też obchodzimy Dzień Wolontariusza. Celem świętowania tego dnia, jest również przybliżenie uczniom, na czym polega wolontariat? Kto to jest wolontariusz? Któż może lepiej to uczynić, jeśli nie osoba, która od wielu lat w takie działania jest zaangażowana.
We wtorek, 5 grudnia, uczniowie klas V-VII spotkali się z Panią Renatą Koszczewską-Smutek, dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie. Wybór ten nie jest przypadkowy, ponieważ Pani Renata w 2020r. otrzymała nagrodę Stalowego Anioła. Nagrody te przyznawane są osobom, które są „zaangażowane, najbardziej ofiarne i twórcze w działaniu na rzecz drugiego człowieka”. Pani dyrektor, w szkole którą kieruje, założyła i jest opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu "Razem". O działaniach na rzecz innych, które podejmuje już od prawie dwudziestu lat, Pani Renata opowiedziała zebranym uczniom, zachęcając ich jednocześnie do niesienie pomocy innym.
Za ciekawe i inspirujące spotkanie bardzo serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi. Mamy nadzieję, że wśród uczestników spotkania nie zabraknie osób, które z chęcią będą niosły pomoc innym, bowiem „Każdy ma coś, co może dać innym”.
1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS.
Z inicjatywy Światowej Organizacji
Zdrowia (WHO) obchodzony jest od 1988 r. Czerwona wstążeczka jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodziną i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. W naszej szkole prowadzone były zajęcia dotyczącej tej tematyki na zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Ponadto od kilku lat odbywa się szkolny konkurs wiedzy o HIV i AIDS.. Celem konkursu jest propagowanie i popularyzowanie w środowisku lokalnym, zwłaszcza wśród ludzi młodych, wiedzy na temat HIV/AIDS i zasad zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem HIV. Tak też było w tym roku. W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas VI-VII. Wśród uczestników konkursu najlepszymi okazali się być następujący uczniowie:
I miejsce - Lena Bąk klasa 7a
II miejsce Klara Popławska – klasa 7 a
III miejsce – Natalia Dudek- klasa 7 a
W dniu dzisiejszym z rąk wicedyrektora szkoły Pani Anny Żaby dziewczęta odebrały dyplomy oraz nagrody.
Młody Estkowski Team melduje się w finale halówki
Bardzo dobrze 5.12.2023 r. w turnieju eliminacyjnym spisali się chłopcy z rocznika 2011 i młodszego.
Impreza półfinałowa odbyła się w kruszwickiej hali sportowej, a udział w niej wzięło 6 mocnych reprezentacji szkolnych: SP nr 14 Inowrocław, SP nr 2 Gniewkowo, SP Rojowo, SP im. E. Estkowskiego Pakość, SP Wierzchosławice, SP nr 2 Kruszwica.
Przez ponad 4 godziny wszystkie ekipy rywalizowały w systemie ,, każdy z każdym " o pierwsze 3 miejsca dające przepustkę do wielkiego finału. Nasi piłkarze w 5 spotkaniach wywalczyli 12 punktów ( 4 zwycięstwa i 1 porażka) , co w końcowym rozrachunku dało pewny awans do imprezy głównej.
Poniżej wyniki w poszczególnych meczach:
- Estkowski vs SP Rojewo 1:0
- Estkowski vs SP nr 2 Kruszwica 1:5
- Estkowski vs SP nr 14 Inowrocław 4:0
- Estkowski vs SP Wierzchosławice 3:0
- Estkowski vs SP nr 2 Gniewkowo 4:1.
Najstarszy Estkowski Team z awansem do finału
30.11.2023r w Gniewkowie odbył się turniej półfinałowy w ramach mistrzostw powiatu inowrocławskiego w piłce halowej.
W imprezie wzięło udział 6 ekipy ( SP nr 6 Inowrocław , SP Racice, SP Złotniki Kujawskie, SP nr 14 Inowrocław, SP Pakość, SP nr 2 Gniewkowo - gospodarz ), które rywalizowały w systemie ,, każdy z każdym ".
Nasi reprezentanci najmłodsi w stawce pokazali się z dobrej strony. Po trochę przesłanym początku turniej i dwóch niespodziewanych porażkach: 4:1 z Gniewkowem i 1:0 ze Złotnikami Kujawskimi . W kolejnych meczach Estkowicze zagrali dużo lepiej i przede wszystkim skuteczniej zwyciężając swoich rywali w 3 ostatnich spotkaniach:
- SP E. Pakość vs SP nr 14 Inowrocław 3:1
- SP E. Pakość vs SP nr 6 Inowrocław 8:2
- SP E. Pakość vs SP Racice 1:0.
Końcowa klasyfikacja:
1. Gniewkowo
2. Złotniki Kujawskie
3. Pakość
4. Inowrocław nr 6
5. Racice
6. Inowrocław nr 14
Nasza drużyna ostatecznie zajęła 3 miejsce w turnieju półfinałowy i co za tym idzie zdobyła przepustkę do finału, który odbędzie się w styczniu 2024r.
24 listopada nasi uczniowie wzięli udział w II Kościeleckim Marszu na Orientację, który stanowił inaugurację roku jubileuszowego - całorocznych obchodów 190-lecia Szkoły Podstawowej w Kościelcu.
Naszą szkolę reprezentowali Lena Bąk, Klara Popławska, Olivia Dybikowska i Oliwier Maj.
Na trzykilometrowej trasie zawodnicy odnajdywali wyznaczone na mapie punkty kontrolne, rozwiązywali zadania historyczne, matematyczne i muzyczne, a także te z udzielania pierwszej pomocy.
Piękno zmiennej, jesiennej pogody oraz atmosfera rywalizacji pomogły ukończyć marsz wszystkim reprezentantom w regulaminowym czasie.
Bardzo dziękujemy za gościnę i mile spędzony czas w kościeleckiej podstawówce.
Sukces sportowy Olka
W sobotę 25 listopada 2023 r. drużyna piłki nożnej Orlik E1 na turnieju w Liskowie zajęła drugie miejsce. Uczeń naszej szkoły Aleksander Madej z 3a fantastycznie zaprezetowal się podczas turnieju, wzmacniając skład swojej drużyny.
Podczas turnieju wyróżnienie otrzymał bramkarz w osobie naszego ucznia Olka, który został okrzyknięty najlepszym golkiperem turnieju.
30.11.2023 r. 7a w akcji. Tego dnia uczniowie utrwalali budowę układu pokarmowego, a także poznawali miejsca trawienia, enzymy, produkty trawienia białek cukrów i tłuszczy.
29.11.2023 r. po raz trzeci, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 1-3. W konkursie wzięło udział 31 recytatorów. Wśród prezentowanych utwór przeważały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom. Zmagania oceniała komisja konkursowa w składzie: Pani W-ce Burmistrz Róża Sielecka, Pani Dyrektor Mariola Szlyfarska i Pani Bibliotekarka Bogusława Burdyna-Goulart. Wyłonieni zostali zwycięzcy:
1 miejsce Aleksander Ojczenasz 1b
2 miejsce ex aequo Gaja Sibora 2b i Rozalia Ojczenasz 2b
3 miejsce ex aequo Hanna Grobelna 2a i Nikola Sieradzka 3a.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody. Wszystkim uczestnikom wręczono słodkie niespodzianki i dyplomy za uczestnictwo.
W dniu 29 listopada 2023 r. nasza szkoła we współpracy z siecią sklepów Netto z siedzibą w Inowrocławiu (ul. Niepodległości 35 a i ul.Św.Ducha 93) przekazała karmę dla schroniska zwierząt w Inowrocławiu. Przekazano karmę suchą I w puszkach, zebraną w sklepie oraz tę, którą zebrali nasi uczniowie. Dziękujemy za współpracę oraz zaangażowanie wszystkim, których los zwierząt nie jest obojętny.
Cdn...
28 listopada, klasa VI b wybrała się do Bydgoszczy, gdzie spędziła czas miło i aktywnie.
W pierwszej kolejności była wizyta w Parku 17, podczas której wszyscy uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowo - rekreacyjnych. Pod czujnym okiem instruktorów korzystali z atrakcji parku trampolin oraz paintballa laserowego. Po straceniu kilku kalorii, uczestnicy wycieczki szybko je nadrobili po wizycie w restauracji McDonald. Następnie szóstoklasiści udali się do Cinema City, na film pt "Uwierz w Mikołaja ", który wprowadził ich w przedświąteczny nastrój a niektórych wręcz doprowadził do łez ( oczywiście wzruszenia).
Dla klasy VI B to byl dzien pelen atrakcji. Zadowoleni, z uśmiechami na twarzy, wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
Myszka Miki od dziesięcioleci kradnie serca dzieci i dorosłych. 18 listopada 1928 r. zadebiutowała na wielkim ekranie w pierwszym animowanym filmie „Parowiec Willie” i tego dnia ma swoje urodziny. Międzynarodowy Dzień Myszki Miki obchodzony jest z wielkim entuzjazmem. Uczniowie naszej szkoły także wzięli udział w lekcjach z Myszką Miki – poznając jej historię , śpiewając, bawiąc się i wykonując zadania związane z lubianą bohaterką kreskówek. Myszka Miki na przestrzeni lat zmieniała wygląd, ale nieprzerwanie jest symbolem optymizmu, przyjaźni i miłości do przygód.
„Jeden język stawia cię w korytarzu życia, dwa otwierają każde drzwi po drodze”.
(Frank Smith, brytyjski psycholingwista)
Dzięki intensywnej pracy nad rozwijaniem swoich umiejętności językowych uczeń naszej szkoły Joshua Burdyna Duarte otworzył drzwi do kolejnych etapów konkursów języka angielskiego.
Joshua zakwalifikował się do etapu rejonowego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz do II części I etapu Olimpiady Języka Angielskiego dla Juniorów.
27.11.2023
Czasami w klasie, a czasami poza nią odbywają się lekcje w naszej szkole. Klasa 6a wykorzystała piękną pogodę do nauki na świeżym powietrzu. Po zapoznaniu się z budową układu słonecznego udała się na szkolne boisko, by zobaczyć w jakiej odległości znajdują się od słońca i pomiędzy sobą. Dzieci zrozumiały też jaki wpływ na planety ma słońce i dlaczego panują na nich różne temperatury. Klasa 6 b udowodniła, że uczyć się można wszędzie, także na szkolnym korytarzu. Potem już w sali lekcyjnej, dzieci w różny sposób przedstawiły reklamę wycieczki na wylosowaną przez siebie planetę. Pomysły były przeróżne- zachęcamy do zapoznania się z ich pomysłami w galerii zdjęć.
27.11.2023
Uczniowie klasy 2a w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odwiedzili Przedszkole Miejskie, gdzie czytali wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Na zakończenie otrzymali słodkie upominki jako podziękowanie. Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić najmłodszych i mamy nadzieję, że podobały się im nasze występy!
24.11.2023
W ramach współpracy z rodzicami w klasie 2b odbyły się warsztaty, które przeprowadził Pan Łukasz Roloff. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się nasz gość a także mogli samodzielnie rozebrać i złożyć telefon. Wiemy już do czego służy lutownica i sprężone powietrze. Jak wygląda laptop w środku a także co zrobić kiedy zepsuje się wentylator. Cenne rady i nowe umiejętności wykorzystamy w praktyce i zamiast coś wyrzucić po prostu spróbujemy to naprawić.
2.11.2023
Mamy kolejne sukcesy plastyczne, nasze uczennice Magdalena Jendrzejczak z klasy 3b zdobyła III miejsce, Wiktoria Lewandowska z klasy 5b i Ewa Woźniak z klasy 6b zdobyły wyróżnienie w konkursie pt. ,,Nie trujmy siebie", którego organizatorem była Straż Miejska w Inowrocławiu oraz Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu. Głównym celem było zwrócenie uwagi na problem nieprawidłowości i negatywnych skutków wykorzystywania niewłaściwych źródeł grzewczych a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
14.11.2023
Żeńska reprezentacja srebrną drużyną mistrzostw powiatu inowrocławskiego w futsalu!
Bardzo dobrze w dzisiejszym, finałowym turnieju piłki nożnej, halowej zaprezentowały się nasze dziewczęta z rocznika 2011 i młodszego .
,, Estkowiczanki " w stawce 5 silnych ekip zajęły wysokiej 2 miejsce.
Poniżej końcowa klasyfikacja oraz wyniki w poszczególnych meczach:
1. SP nr 1 Inowrocław
2. SP im. E. Estkowskiego Pakość
3. SP nr 6 Inowrocław
4. SP nr 2 Gniewkowo
5. SP Dąbrowa Biskupia
SP nr 1 Inowrocław- SP Pakość 1:0
SP Dąbrowa Biskupia- Pakość 0:3
SP nr 2 Gniewkowo- Pakość 0:0
SP nr 6 Inowrocław- Pakość 0:1
Warto wspomnieć o wyróżnieniu indywidualnym , które trafiło do dobrze dysponowanej w dzisiejszych zawodach Wiktorii Lampki.
14.11.2023 r. z okazji Dnia życzliwości w naszej szkole, uczniowie uczyli się wyrażania empatii i życzliwości . Dzieci z klasy pierwszej obdarowywały swoich kolegów i nauczycieli kartkami okazjonalnymi i dużym uśmiechem na twarzy.
Na koniec dzieci włączyły się do zabawy wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Uczmy dzieci wrażliwości i życzliwości na drugiego człowieka , gdyż są to cechy, które kształtują i wzmacniają pozytywne wartości w życiu każdego z nas
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
W klasach zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych udostępnionych nam przez UNICEF. Młodsze dzieci tworzyły wspólne plakaty- ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Ważnym elementem edukacji jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacji naruszania własnych praw.