29 maja, na boisku naszej szkoły odbył się Piknik Rodzinny, będący połączeniem Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Z tej to okazji młodzież, po oficjalnym przywitaniu zgromadzonych przez panią dyrektor Mariolę Szlyfarską, złożyła życzenia swoim rodzicom i poczęstowała najbliższych słodkim upominkiem. Następnie w piosence zaprezentowali się nasi najmłodsi uczniowie, czyli klasa Ia oraz wokalistki z klasy IV. Natomiast występ dziewcząt ze szkolnego zespołu tanecznego porwał do energicznego tańca liczne osoby.
Na naszym święcie rodziny nie sposób było się nudzić. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na najmłodszych czekały tzw. dmuchańce, trampoliny, balony, malowanie twarzy i wielkie bańki mydlane oraz wata cukrowa (która cieszyła się powodzeniem także wśród starszych uczniów). Furorę robił berneński pies pasterski oraz pokaz tresury psa policyjnego.
Jeśli mowa o Pikniku Rodzinnym, to nie mogło zabraknąć wspólnej rodzinnej zabawy, a zapewniły ją konkurencje sportowe, w których na zwycięzców czekały ciekawe nagrody.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której do wygrania był tablet oraz ogromny pluszowy miś. Niemałą niespodzianką okazał się jednak występ naszego gościa, czyli Elvisa Presleya J, który przypomniał swoje najbardziej znane utwory.
Piknik stał się też okazją do podsumowania uczniowskiego projektu „Postaw na słońce” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska.
Pogoda nam sprzyjała tego dnia, chociaż było bardzo gorąco. Dlatego dla spragnionych przygotowano stoisko z kawą i herbatą, a także wodą, można tam było również spróbować domowych wypieków, przepysznego chłodnika, a tuż obok pachniały smażone na grillu kiełbaski.
Na koniec trochę ochłody i wielką frajdę sprawili nam goszczący na pikniku strażacy polewając boisko (i nas) wodą J. Wspólna zabawa taneczna zakończyła to niezwykłe, bo udane RODZINNE popołudnie.
Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy pomogli nam w organizacji naszego Pikniku.
28 maja 2018 r. na Orliku przy ul. Mogileńskiej odbył się kolejny turniej piłki nożnej. Tym razem rywalizowali najstarsi, czyli uczniowie oraz uczennice (Oliwia Knasiak) z rocznika 2002. W stawce trzech, bardzo wyrównanych, równorzędnych ekip, najwyższą skutecznością i dużym szczęściem, wykazali się reprezentaci III A, którzy mimo jednego zwycięstwa ( 8:1 nad III B ) i jednej porażki (2:3 z III c) , zajęli miejsce na najwyższym stopniu podium. Warto dodać, że podobnym bilansem podpisały się wszystkie drużyny, a o końcowym sukcesie zdecydowała skuteczność, tj. ilość strzelonych oraz straconych bramek .
Poniżej wyniki oraz końcowa klasyfikacja:
III A - III B 8:1
III A - III C 2:3
III B - III C 3:2;
Brawo Najstarsi Estkowicze
Zapraszamy rodziców, opiekunów z dziećmi na Piknik Rodzinny organizowany przez naszą szkołę. Jeżeli chcecie spędzić czas w miłej, rodzinnej atmosferze, nie może Was zabraknąć 29 maja we wtorek o godzinie 17.00. Zapewniamy mnóstwo atrakcji, a do wygrania TABLET. Serdecznie zapraszamy!
W dniach 24-25 maja w naszej szkole został zrealizowany program profilaktyczny dla klas III pod nazwą ,, Archipelag Skarbów”.
Program ten jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).
Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu pani Justyny Kończal - Gminnego Koordynatora ds. Profilaktyki i Uzależnień oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pakości.
W środę 23 maja w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości odbyło się spotkanie młodzieży z pilotem 56 Bazy Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu porucznikiem Januszem Kłosem. W ramach preorientacji zawodowej uczniowie dowiedzieli się, jakie kryteria decydują o możliwości wstąpienia do służby wojskowej, jakimi cechami powinien charakteryzować się żołnierz oraz o wymogach zdrowotnych, jakie musi spełniać kandydat na pilota. Młodzież z uwagą i ciekawością słuchała relacji z wyjazdów na misje do Iraku czy Afganistanu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na żołnierzy podczas pełnienia służby, na patrolach oraz jak wygląda życie w bazie.
Nasz gość odwiedził również najmłodszych uczniów, którzy obiecali, że zawsze będą pozdrawiać latających nad Pakością pilotów śmigłowców.
Obecny miesiąc – to czas sprzyjający wyjazdom. W dniach 15-18 maja 2018 klasy trzecie gimnazjalne, aby odpocząć po trudach egzaminów oraz nabrać sił przed ostatnimi klasówkami i sprawdzianami wybrały się na wycieczkę. Tym razem celem podróży była Warmia i Mazury oraz Wilno i Troki.
Wszystko zaczęło się o świcie 15 maja. Wtedy wyruszyliśmy z Pakości ku wielkiej przygodzie. W doskonałych nastrojach, nastawieni na poznawanie świata rozpoczęliśmy podróż po naszym pięknym kraju. Program wycieczki był bardzo bogaty. Każdy dzień obfitował w wiele atrakcji. Na początek zwiedziliśmy Świętą Lipkę, w której znajduje się jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych, zbudowaną w kształcie gwiazdy, Twierdzę Boyen, średniowieczny zamek oraz kościół św. Jerzego w Kętrzynie. Widzieliśmy kwaterę Hitlera w Gierłoży, spacerowaliśmy nad Jeziorem Niegocin, gdzie obejrzeliśmy nowoczesną Ekomarinę. Dzięki wspaniałym widokom i pięknej pogodzie poczuliśmy przez chwilę powiew lata. Kolejny dzień spędziliśmy w Wilnie, mieście, w którym przecinają się szlaki wielu kultur. W mieście bardzo związanym z polską historią i kulturą, w którym nadal mieszka duża grupa naszych rodaków. Po wczesnym śniadaniu wyjechaliśmy z Green Hotelu - naszego noclegu, aby udać się na wileński Cmentarz na Rossie nazywany miejscem spoczynku polskiego Wilna. Na tej szczególnej ziemi,w roku setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości uczciliśmy pamięć wielkiego Polaka- marszałka Józefa Piłsudzkiego. W zadumie podążaliśmy cmentarnymi alejkami, patrząc na tablice nagrobne uświadamialiśmy sobie prawdziwość słów: „Ojczyzna to ziemia i groby”. Byliśmy zaskoczeni tym jak wielu Polaków i zasłużonych dla naszego kraju spoczęło w litewskiej ziemi. Następnie udaliśmy się na Wzgórze Trzech Krzyży skąd mogliśmy podziwiać panoramę pięknego Wilna. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, które od 1994 roku wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od miejsca bardzo ważnego dla każdego Polaka czyli Ostrej Bramy z kaplicą i cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, o której pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu“. Potem podziwialiśmy Cerkiew Św. Ducha – jedną z najpiękniejszych w Wilnie, a także monumentalny ratusz, Uniwersytet Wileński im. Stefana Batorego, Muzeum Adama Mickiewicza oraz gotycki kościół św. Anny, którego architektura zachwyciła samego Napoleona Bonaparte. Widzieliśmy również Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginał obrazu Jezu, ufam Tobie, a także katedrę św. Stanisława, która jest nekropolią królów polskich, pomnik A. Mickiewicza oraz romantyczne Zarzecze. Ostatniego dnia wyruszyliśmy do położonych na półwyspie między jeziorami Trok. Oglądaliśmy tam zamek gotycki, który był rezydencją księcia Witolda oraz królów polskich. Następnie odwiedziliśmy Zatrocze Tyszkiewiczów i zapoznaliśmy się z historią oraz życiem Karaimów. Pobyt na Litwie to obok zwiedzania także okazję do zakupu tamtejszych pamiątek i przysmaków.
Jeszcze w Księżycowym Dworku koło Kętrzyna przeżyliśmy wielką niespodziankę. Spotkaliśmy tam ekipą TV Polsat, która na tamtym terenie realizowała kolejny odcinek programu „Nasz nowy dom”. Mieliśmy okazję porozmawiać z główną architekt produkcji panią Martynę Kupczyk. Spotkanie to byłą okazja do uzyskania odpowiedzi na wiele interesujących nas pytań związanych
z tym przedsięwzięciem. Pani Martyna skradła nasze serca, gdyż okazała się osobą ciepłą, cierpliwą i wesołą. Nie mogło się obyć bez wspólnych zdjęć, które będą dla nas cenną pamiątką.
W Wilnie spotkaliśmy też naszych przyjaciół Viktora i Nikitę - uczestników projektu Erasmus+ z grupy litewskiej. Byli oni uczestnikami międzynarodowej wymiany w ramach projektu ,,Smacznie, zdrowo, na sportowo” w maju 2017. Jakże miło było nam powspominać wspólnie spędzony czas w Pakości. Jest to bardzo ważne dla nas, że przyjaźnie zawarte w ramach projektu są nadal kontynuowane i rozwijane.
Nasza podróż to nie tylko zwiedzanie, ale miło spędzony ze sobą czas, bo to przecież trzecia, ale niestety już nasza ostatnia wspólna wycieczka. Czas wykorzystywaliśmy więc maksymalnie. Mieliśmy wspólne ognisko, zabawy i tańce, o które zadbał nas przesympatyczny pilot pan Artur.
Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Pogoda była wspaniała. Niestety miej łaskawa okazała się fauna, która spłatała nam figla. Gierłoża i Księżycowy Dworek przywitały nas złośliwymi komarami, które wcześniej, miejmy nadzieję, kąsały równie ostro nazistowskich żołnierzy. Mimo tego małego utrudnienia nigdy nie zapomnimy chwil spędzonych ze sobą poza domem, jeszcze długo będziemy do nich wracać.
Sportowcy z Estkowskiego znowu zachwycają
21.05.2018 na Stadionie Miejskim w Inowrocławiu odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w lekkiej atletyce. Nasi reprezentaci ponownie nie zawiedli i wrócili do Pakości z kilkoma medalami oraz w znakomitych humorach. Najlepsze wyniki uzyskali :
- Klaudia Maj- I miejsce w skoku wzwyż,
- Mikołaj Ziółkowski- II miejsce w biegu na dystansie 100 m,
- Kinga Kryszak- III miejsce w biegu na dystansie 100 m,
- Martyna Białek- III miejsce w skoku w dal,
- Zuzanna Kubiszewska- IV miejsce w biegu na dystansie 800 m,
- Natalia Perlikowska- V miejsce w biegu na dystansie 300 m.
Warto dodać, że zarówno Klaudia Maj jak i Mikołaj Ziółkowski będę reprezentować naszą szkołę w finale wojewódzkim.
Wszystkim zawodnikom oraz zawodniczkom gratulujemy bardzo dobrych wyników, a dwojgu finalistom życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
21 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kosmosu. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego skorzystali z zaproszenia pracowników Biblioteki Publicznej w Pakości i wzięli udział w prelekcji dotyczącej Układu Słonecznego. Dzięki ciekawej prezentacji czwartoklasiści nie tylko utrwalili swoje wiadomości o Słońcu i towarzyszących mu planetach, ale poznali wiele ciekawostek o wszechświecie, a także przybliżyli sobie sylwetkę naszego rodaka Mikołaja Kopernika. Na zakończenie poprzez zabawę sprawdzili swoje wiadomości o kosmosie. Dziękujemy paniom Annie i Oldze za interesującą lekcję. Czekamy na dalsze spotkania w bibliotece.
Danuta Ciechorska
"II b piłkarsko najlepsza"
14 maja 2018 r. na boisku Orlik przy ul. Mogileńskiej odbył się pierwszy turniej w ramach Mistrzostw Szkoły w piłce nożnej. W imprezie sportowej udział wzięły następujące klasy drugie : II A, II B i II D. Rozgrywki odbywały się w systemie "każdy z każdym" . Wszystkie ekipy prezentowały się bardzo dobrze zarówno pod względem fizycznym oraz techniczo- taktycznym . Rywalizacja w poszczególnych spotkaniach była niezwykle zacięta i wyrównana, a o końcowym sukcesie zdecydowała jedna strzelona bramka autorstwa Krystiana Graczyka. Poniżej wyniki oraz klasyfikacja końcowa :
- II A - II D 0:0,
- II A - II B 0:1,
- II B - II D 0:0.
1 miejsce II B ( 4 punkty)
2 miejsce II D ( 2 punkty)
3 miejsce II A ( 1 punkt).
Zwycięska ekipa wystąpiła w następującym zestawieniu: Oskar Skunicki , Amadeusz Paciorek, Mateusz Streich, Adam Kurek, Błażej Emeschimer, Krystian Graczyk i Mikołaj Paciorek.
Matematyczne laury dla uczennicy Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości.
Dobiegły końca konkursy matematyczne organizowane przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i inowrocławskie licea, na których odnieśliśmy sporo sukcesów.
3 marca 2018 r. uczennica klasy III a Weronika Beneturska przystąpiła do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, który odbył się w Zespole Szkół UMK w Toruniu. Na tym etapie konkursu uczniowie rozwiązywali zadania z rozszerzonego zakresu merytorycznego z poszczególnych działów podstawy programowej. Uczestnicy pracowali z arkuszem konkursowym przez 90 minut, rozwiązując osiem zadań krótkiej odpowiedzi po 1 pkt i cztery zadania rozszerzonej odpowiedzi po 8 pkt. Weronika wykazała się olbrzymią wiedzą, jednak do pełni szczęścia zabrakło niewiele i nasza uczennica zdobyła tytuł finalisty tego konkursu.
Weronika nie zwalniała tempa i 26 marca 2018 roku przystąpiła do XXV Konkursu Matematycznego pod patronatem II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Tu zdobyła tytuł finalisty tego konkursu.
10 kwietnia trzy uczennice Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego: Weronika Beneturska, Julia Walczak i Dominika Nadolska zmagały się z zadaniami finałowymi XV Wojewódzkiej Gimnazjady Matematycznej w I LO w Inowrocławiu. W pierwszej części konkursu były to zadania otwarte, a w drugiej zadania testowe wielokrotnego wyboru. Okazało się, że wśród nagrodzonych znalazła się Weronika Beneturska, która została laureatką II miejsca tego konkursu.
Bardzo cieszymy się z tych sukcesów. Gratulujemy pani Marioli Szlyfarskiej zdolnej i pilnej uczennicy. Największe podziękowania należą się jednak Weronice. Jesteśmy z Ciebie dumni i życzymy Ci takich samych sukcesów w nowej szkole. Gratulujemy również Julii Walczak i Dominice Nadolskiej - sam udział w konkursie jest już dużym wyróżnieniem.
Estkowski Team rywalizował w Biegu Piastowskim
11 maja br. w Inowrocławiu nasi lekkoatleci wzięli udział w kolejnej prestiżowej imprezie sportowej. W stawce ponad stu uczestników reprezentanci z Estkowskiego pokazali się jak zwykle z dobrej strony.
Mimo niewielkiej ilości zawodników oraz upalnej pogody, pakościanie ambitnie walczyli o wysokie miejsca w swoich biegach. Najlepiej wypadli:
- Zuzia Kubiszewska - 3. miejsce,
- Nikola Tomczak - 6. miejsce,
- Maciej Niewiadomski - 7. miejsce ,
- Dzenifer Bryda - 9. miejsce ,
- Klaudia Maj - 19. miejsce . Pozostali uplasowali się w połowie stawki .
Brawo Estkowski Team, po raz kolejny jesteśmy z Was bardzo dumni!
8 maja 2018 roku odbyła się wycieczka klasy pierwszej i czwartej do stolicy naszego województwa - Bydgoszczy. Najpierw udaliśmy się do Papugarni, gdzie mieliśmy okazję podziwiać egzotyczne ptaki. Kolejnym punktem programu był rejs tramwajem wodnym, dzięki któremu podziwialiśmy miasto z innej perspektywy. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach mydlanych, podczas których każdy z nas zaprojektował i wykonał własne mydełko, które zabrał ze sobą do domu. Ostatnim etapem był spacer połączony ze zwiedzaniem. Pogoda i humory dopisały. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, planując już następne podróże.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Obrona Cywilna Wokół Nas" pod hasłem "Walka ze smogiem - życia i środowiska wrogiem". Organizatorem tego konkursu był Wojewoda Kujawsko -Pomorski oraz Szef Obrony Cywilnej Województwa, a jego celem było upowszechnianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, obrony cywilnej oraz rozwijanie świadomości występowania zagrożeń w otaczającym środowisku spowodowanych działalnością człowieka. Konkurs miał promować właściwe postawy wobec zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza oraz uczyć prawidłowego zachowania i reagowania na niebezpieczeństwa z tym związane. Miło nam poinformować, że na etapie gminnym:
- w kategorii I-IV klas
III miejsce zajęła Klara Popławska klasa 1 a ,
-w kategorii IV-VII klas:
I miejsce zajęła Zuzanna Brzykcy klasa 7 b ,
II miejsce -Gabriela Szcepaniec klasa 4 a,
a w kategorii gimnazjum –
I miejsce zdobyła Julia Walczak klasa III a,
II miejsce - Karolina Zwolińska klasa II c i Aleksandra Wioenconek klasa II c,
III miejsce - Weronika Beneturska klasa III a.
Wyróżnienia otrzymali : Paweł Czkalski klasa 4 a, Dagmara Kelm klasa 7 a, Hanna Kubiszewska II b i Joanna Dudek klasa II c .
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie wojewódzkim.
1 maja nasi uczniowie wzięli udział w przeglądzie szkół zorganizowanym w parku miejskim z okazji majówki przez Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości. Młodzież z klas gimnazjalnych oraz dziewczęta z klasy IV zaprezentowali się w programie artystycznym na wzór programu informacyjnego, który przeniósł zgromadzonych do dnia 3 maja 1791r. Był więc prezenter telewizyjny, komentator sportowy, pogodynka zapowiadająca prognozę w Koronie i na Litwie, a także wywiad z królem S. A. Poniatowskim i z carycą Katarzyną II. Można też było poznać opinię, jaką wygłosił nt. uchwalonej konstytucji M. Robespierre.
Uczniowie spisali się na medal, a dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszył się nie tylko ich występ w nietypowej formule, ale także ich stroje.
Lekkoatleci z Estkowskiego najlepsi w Jubileuszowym Biegu Klawaryjskim
Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni w dzisiejszych zawodach zorganizowanych z okazji 390-lecia Kalwarii Pakoskiej. W gronie kilkudziesięciu startujących , najszybsi okazali się:
- Paweł Czkalski - I miejsce w kategorii 7-11 lat;
- Maciej Niewiadomski - I miejsce w kategorii 12-16 lat .
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim biegaczom i biegaczkom z naszej szkoły, którzy z dużym poświęceniem i ambicją rywalizowali w dzisiejszej imprezie sportowej.
Dużym zainteresowaniem naszych uczennic cieszył się Festiwal Piosenki odbywający się 27 kwietnia w Ośrodku Kultury i Turystyki. Wzięło w nim udział aż dziesięcioro wokalistek ze szkoły im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Jury w każdej kategorii przyznawało zwycięstwo i wyróżnienie i tak właśnie stało się w kategorii 7-11 lat w której zwyciężyła Julia Jagodzińska z piosenką „Kaktus”, a wyróżnienie otrzymała Gabriela Szczepaniec za piosenkę „Poleć, poleć ze mną”. Wyróżnienie wyśpiewała również Izabela Heinich w kategorii 12-16 lat z piosenką „Ludzkie gadanie”. W festiwalu zaśpiewały również otrzymując gromkie brawa: Patrycja Perlikowska „Sorry”, Magdalena Żaba i Amelia Kowalska „Volta”, Wiktoria Włodarczyk i Weronika Łabęcka „Te wszystkie chwile…”, Sandra Majchrzak „W stronę słońca” oraz Julia Walczak „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Zwycięzcy swoich kategorii jako nagrodę dodatkową będą mieli okazję zaśpiewać na dużej scenie w lipcu na Dniach Pakości.
Jacek Przewozik
Taniec najlepszym lekiem na wszystko......
Dziś nasi uczniowie świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca, który przypada 29 kwietnia. W związku z powyższym społeczność Estkowskiego, na wszystkich przerwach, bawiła się w "tany i pląsy" do takich utworów jak: "Swish swish", :Pump pump", "Miłość w Zakopanem", "YMC", "Kaczuchy", "Głowa ramiona kolana pięty", "Ketchup song", "Tunak" oraz "Belgijka".
Propozycje układów tanecznych do wybranych utworów przedstawiły dziewczyny z klas II c i d oraz klasy III a i b.
26 kwietnia w Zespole Szkół Niepublicznych w Piechcinie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Wokalny pod nazwą "Zielono mi…” Wykonawcy recytowali i śpiewali utwory Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego Jeremiego Przybory.
Naszą szkołę reprezentowały : recytacja - Patrycja Wietrzykowska "Zły Księżyc" (II miejsce) oraz Eliza Pawłowska "Szukam wiatru w polu" (III miejsce); wokal - Julia Walczak "Lubię wracać tam, gdzie byłem " (wyróżnienie), Izabela Heinich "Ludzkie gadanie" (wyróżnienie).
Nagrodzeni otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.
Dominika Nadolska uczennica Estkowskiego czwarta w ścisłym finale konkursu ,,Od przyrodnika do technika”
Wczoraj, po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że uczniowie naszej szkoły mierząc się z najlepszymi, potrafią odnosić sukcesy i sprawiać, że jesteśmy z nich bardzo dumni.
25 kwietnia 2018 r. pięcioro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w finale Konkursu Przyrodniczo – Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” organizowanym przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu, pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty- Pana Marka Gralika, Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego oraz Janusza Zemke - posła do Parlamentu Europejskiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas gimnazjalnych i siódmych szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Szkołę Podstawową im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości reprezentowali zwycięzcy eliminacji szkolnych: Weronika Beneturska, Dominika Nadolska, Natalia Perlikowska, Aleksandra Wienconek i Krystian Cuber. Celem konkursu było uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska przyrodniczego, zwrócenie uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska integrującej się Europy, rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za środowisko naturalne, a także rozwijanie zainteresowań zawodowych uczniów i podkreślenie znaczenia zawodów technicznych.
W pisemnym etapie uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 30 różnorodnych zadań z zakresu ochrony środowiska w Polsce i krajach UE, techniki, czystej energii i zwierząt. W czasie przerwy wysłuchali wykładu na temat: Biogospodarki w wytwarzaniu i przetwarzaniu odpadów, obejrzeli prezentację przedstawiającą szkołę- gospodarza konkursu. W oczekiwaniu na wyniki zebrani obejrzeli krótki program artystyczny. Potem ogłoszono wyniki. Okazało się, ze wśród 6 finalistów znalazła się Dominika Nadolska uczennica Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości.
W ostatnim etapie konkursu Dominika zmierzyła się z zadaniami praktycznymi. Jako pierwsza uruchomiła instalację fotowoltaiczną ( było to zadanie na czas), rozpoznawała rasy zwierząt gospodarskich i towarzyszących, zajęła się zagadnieniami związanymi z wodą i ochroną przyrody a także czynnościami pielęgnacyjnymi roślin zielonych. Wymagania były duże a nasza uczennica z powodzeniem przeszła przez tą część konkursu.
Ostatecznie Dominika Nadolska uczennica klasy III a zajęła IV miejsce, co nas bardzo cieszy gdyż pokonała 190 uczestników z ponad 40 szkół z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Otrzymała wiele nagród w tym książkowych dotyczących biologii, ochrony środowiska a także urządzenie do zgniatania butelek.
Wszystkim naszym uczestnikom konkursu wręczono dyplomy za udział w tym konkursie. Mieli oni też okazję nawiązać nowe kontakty, zwiedzić szkołę i poznać ciekawą ofertę edukacyjną szkoły. Spotkali się również z byłą nauczycielką naszej szkoły panią Katarzyną Burchart, która razem ze swoimi podopiecznymi z nowej swojej szkoły dzielnie dopingowała Dominice i przesłała pozdrowienia dla całej społeczności Estkowskiego.