Spacer z mapą kl.5a
W dniu 11.10.2019 r. uczniowie klasy V a uczestniczyli w zajęciach terenowych w ramach lekcji geografii. Doskonalili czytanie mapy, określanie kierunków i posługiwanie się kompasem.
11.10.2019 r.
Po raz kolejny obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. W tym roku przebiegał on w naszej szkole pod znakiem grywalizacji.
Dzisiaj młodsi i starsi uczniowie świetnie się bawili grając razem w planszówki. Zostały one specjalnie przygotowane przez uczniów klas 5, 6 i 7 dla kolegów z klasy 1, 2 i 3. Gry były oczywiście tematycznie związane z językami obcymi.
Starsi uczniowie przez kilka tygodni pracowali metodą projektu, uczyli się pracy w grupach, a dzisiejszy dzień był dla wszystkich okazją do integracji, nauki języków i świetnej wspólnej zabawy.
Kolejne granty naukowe rozdane. Tym razem najwyższą średnią ocen we wrześniu uzyskały uczennice z klasy VIIa: - Lena Moszczyńska - Nikola Kowalczyk. Gratulujemy dziewczętom!
Klasy IIa, IIb i IIIa 08.10.2019 r. wybrały się do Kinomaxu w Inowrocławiu na projekcję przepięknego i wzruszającego filmu "Był sobie pies 2". To opowieść o miłości, sile rodziny, przemijaniu i wierności... historia, której bohaterem jest mądry pies, przyjaciel człowieka, dlatego niejednemu maluchowi łezka zakręciła się w oku (i paniom opiekunkom też)... Po seansie, mimo niesprzyjającej pogody, dzieci wybrały się na jesienny spacer do Solanek
04.10.2019 r. uczniowie klasy V a uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Wioski Ginących Zawodów w Koronowie. Była to wspaniała podróż w przeszłość. Uczniowie zwiedzali skansen rzemiosła, brali udział w prezentacji zapomnianych zawodów, oglądali przedmioty, których używano dawniej. Udział w warsztatach garncarskich, lepienie naczyń z gliny oraz warsztat wikliniarski, w których dzieci kształtowały umiejętności manualne okazał się pouczającym i ciekawym doświadczeniem. W przerwie dzieci raczyły się pysznymi ziemniaczkami, a także integrowały się podczas zabaw na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem udanego dnia było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.W czasie wycieczki uczniowie dużo się dowiedzieli się o zapomnianych rzemiosłach, a wytwory własnej pracy wzięli do swoich domów. Czas spędzony na warsztatach był niecodziennym spotkaniem z tradycjami i sprzętem, które pamiętają nasze babcie i nasi dziadkowie.Należy dodać, że zajęcia te realizowane były w ramach doradztwa zawodowego.
3 i 4 października obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
W tych dniach zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia wśród uczniów klasy III, V, VI i VII. W sumie do egzaminu przystąpiło 93 uczniów, Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 61 uczniów. Największe emocje wzbudził patrol złożony z uczniów klasy trzeciej, który egzaminował 15 dorosłych.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wyzwoliły w uczniach wiele pozytywnych wrażeń, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.
04.10.2019
W pierwszy piątek października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma bezinteresowny uśmiech i radość życia. Z tej okazji samorząd uczniowski rozdawał dziś wszystkim uśmiechniętą buźkę, a śmiech wywoływały umieszczone na korytarzach żarty, uwagi z dzienniczków uczniowskich, a także wesołe przebrania nie tylko uczniów
25.09.2019 r. swój awans do imprezy głównej świętowali najstarsi uczniowie z naszej szkoły, 01.10.2019 r. w ich ślady poszli młodsi koledzy, którzy okazali się najlepsi w półfinale rozgrywanym na orliku w Janikowie. Chłopcy z roczników 2008 i 2009 spisali się bardzo dobrze remisując 3:3 z SP 6 Inowrocław oraz zwyciężając 5:3 gospodarzy. W ostatnim spotkaniu SP Janikowo pewnie 6:1 pokonało kolegów z Inowrocławia.Końcowa klasyfikacja wyglądała następująco:1. SP Pakość im E. Estkowskiego (4 punkty), 2. SP Janikowo (3 punkty), 3. SP nr 6 Inowrocław (1punkt). Dwie pierwsze ekipy wywalczyły przepustkę do finału powiatu, który odbędzie się 11 października 2019 roku.
Najmłodsi Estkowicze w II edycji programu "Umiem pływać". 27.09.2019 r. ruszyła kolejna seria zajęć rekreacyjno-sportowych dla uczniów najmłodszych klas. W programie biorą udział dwie 15-osobowe grupy chłopców i dziewcząt, które przez najbliższe 9 tygodni będę systematycznie podnosić swoje umiejętności pływackie.
28 września 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w obchodach z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po uroczystej mszy w kościele p.w. św. Bonawentury zgromadzeni przeszli pod pomnik Żołnierzom Armii Krajowej, gdzie złożono kwiaty.
27. i 30.09.2019 r.
Szkolne obchody Dnia Chłopca
Dla uczniów klas Ia i Ib zorganizowano 20.09.2019 r. spotkanie z panami policjantami z pakoskiego komisariatu, którzy przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, a także jak zachować bezpieczeństwo w kontakcie z obcymi osobami. Na koniec największą frajdę sprawiła dzieciom możliwość wejścia do policyjnego samochodu
27.09.2019 r.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszym celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Stymuluje ono ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.Dziś w ramach akcji uczniowie klas piątej, szóstej i siódmej czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom niezapomniane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Estkowski team z awansem do finału...
Mieli przeżyć kolejną przygodę oraz zdobyć cenne doświadczenie, bo w stawce rywalizujących ekip byli zdecydowanie najmłodsi, a zdziwili wszystkich i wywalczyli awans do imprezy głównej. 25.09.2019 r. reprezentanci szkoły z roczników 2009, 2008 i 2006 bardzo dobrze zaprezentowała się w piłkarskim półfinale powiatu inowroclawskiego, który odbył się na orliku w Gniewkowie. Estkowicze mimo dużo słabszych parametrów fizycznych i przede wszystkim młodszego wieku (rywalizowali z 14-latkami) pokazali wysoki kunszt rzemiosła piłkarskiego, zdobywając z drugiego miejsca przepustkę do następnej rundy. W pierwszym spotkaniu, gładko 5:0 pokonali kolegów ze Złotnik Kujawskich. W meczu finałowym niestety musieli uznać wyższość silnych fizycznie gospodarzy z rocznika 2005 , ulegając ostatecznie 5:2. Jednak wszystkim zawodnikom z naszej szkoły należą się wielkie słowa uznania oraz gratulacje za włożone serce, ambicję i nieustępliwosć, bo nie wynik był dzisiaj najważniejszy lecz świetna zabawa, dobra gra i przede wszystkim zdobycie kolejnego, cennego doświadczenia, które z pewnością przyda się w niedalekiej przyszłości
20.09.2019 r. (piątek) uczniowie wszystkich klas wraz ze swymi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu ulic naszego miasta uczestnicząc w ten sposób w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata 2019. Przedsięwzięcie to jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Tegorocznej edycji programu przyświecało hasło: ,,Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy!”.Jej celem było zachęcanie nas wszystkich do działań mających na celu ograniczenie produkcji odpadów poprzez świadome kupowanie produktów trwałych a także wielokrotnego użytku oraz poszanowanie zasobów naszej planety poprzez efektywną segregację śmieci i uświadamianie o możliwości poddawania ich recyklingowi.Aby nasze sprzątanie było efektywne przed akcją młodzi biolodzy z klasy VII spotkali się z uczniami wszystkich klas by przypomnieć im główne zasady segregacji śmieci oraz podzielić się z nimi swoją wiedzą na temat ekologii. Wykonali oni również kilka prostych pokazów ukazujących wpływ zanieczyszczeń na organizmy w ekosystemach wodnych. Uczniowie klas V - VI włączyli się w akcję poprzez wykonanie edukacyjnych plakatów na ten temat, które pełnią swoją rolę jednocześnie pięknie zdobiąc korytarz naszej szkoły.Na 3 i 4 godzinie lekcyjnej uczestnicy akcji zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im rewiru.Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości uczniów udało się zebrać wiele worków śmieci, które następnie zostały złożone we wcześniej ustalonym punkcie odbioru odpadów.Uczniowie zakończyli akcję z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska. Bo wszyscy wiedzą, że ,,Czym skorupka za młodu…” czyli jeżeli od najmłodszych lat wyrobimy nawyk sprzątania naszego środowiska to jako dorośli będziemy żyć w pięknej i czystej Pakości. Choć impreza ta miała jednorazowy charakter i symboliczne znaczenie bez wątpienia obudziła u wielu jej uczestników refleksję nad stanem naszego najbliższego środowiska i przysłużyła się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.Koordynatorzy przedsięwzięcia dziękują wszystkim za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.
Lekcje języka angielskiego w multimedialnej pracowni językowej to prawdziwa przyjemność. Przekonali się o tym nasi najmłodsi uczniowie. Jak można było się spodziewać, największa atrakcję stanowiły ćwiczenia z wykorzystaniem słuchawek.
20.09.2019 r.
Kontynuacją obchodów 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę były uroczystości na skwerze Armii Krajowej, w których udział wzięła także nasza szkoła. Był obecny sztandar szkoły, a z pięknymi wierszami wystąpiły uczennice Julia Krauze i Nikola Krawiec.
17.09.2019 r.
Miłe slowa uznania dla naszej Szkoły od Pana Wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Dziękujemy.
https://www.facebook.com/MBogdanowiczPL/photos/pcb.2477705569126295/2477705085793010/?type=3&theater
17.09.2019 r.
80 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.Wydarzenia te upamiętniła dzisiaj społeczność naszej szkoły. Przedstawiciele klasy szóstej zaprezentowali z tej okazji program artystyczny, na który złożyły się piękne patriotyczne pieśni i wiersze.
Dzieciństwo bez wierszy Juliana Tuwima? To niemożliwe! 13.09.2019 r. klasa I b uczciła 125 rocznicę urodzin poety. Uczniom najbardziej podobał się wiersz "Lokomotywa" i "Rzepka".